YÖK Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavını Kaldırdı - Son Dakika
Güncel

YÖK Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavını Kaldırdı

YÖK Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavını Kaldırdı

Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan Başkanlığı'nda toplanan YÖK Genel Kurulu'nda Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) kaldırıldı.
Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan Başkanlığında toplanan YÖK Genel Kurulu'nda YÖS kaldırıldı. Bu çerçevede yurt dışından öğrenci kabul etmek isteyen üniversitelerin YÖK onayı ile yurt dışından öğrenci kabul etmesine, yüksek öğretim kurumlarının kontenjan önerilerinin ÖSYM tara...

21.01.2010 20:02
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan Başkanlığı'nda toplanan YÖK Genel Kurulu'nda Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) kaldırıldı.

Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan Başkanlığında toplanan YÖK Genel Kurulu'nda YÖS kaldırıldı. Bu çerçevede yurt dışından öğrenci kabul etmek isteyen üniversitelerin YÖK onayı ile yurt dışından öğrenci kabul etmesine, yüksek öğretim kurumlarının kontenjan önerilerinin ÖSYM tarafından toplanmasına ve YÖK tarafından karara bağlanarak Yurt Dışından Kabul Edilecek Öğrenci Kılavuzunda yer almasına, isteyen üniversitelerin ön lisans ve lisans düzeyinde birinci öğretim, ikinci öğretim, uzaktan eğitim ve açık öğretim programlarında yabancı öğrencilere kontenjan ayrılmasına karar verdi.

Üniversiteler bu bağlamda öğrenci kabul edebilmeleri için ülkelerin kendi ulusal sınavları, uluslararası sınavlar, orta öğretim not ortalamaları, üniversite tarafından yapılan sınav gibi öğrenci kabulünde kullanılacak yöntemlerin minumum puanlarının da yer aldığı üniversite senatolarınca kabul edilen bir yönerge veya yönetmelik hazırlayıp YÖK'e sunacak.

-PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ KRİTERLERE BAĞLANDI-

YÖK tarafından yapılan açıklamada yüksek öğretim kurumlarında ve pedagojik formasyon eğitimi verilmesinin belli kriterlere bağlandığı belirtilerek, "Bundan sonra bu kriterleri sağlayan üniversitelerin pedagojik formasyon talepleri değerlendirmeye alınacaktır" dedi.

Genel Kurulda YÖK Başkanvekilliği görevinden ayrılan Prof. Dr. İzzet Özgenç'in yerine Prof. Dr. Yekta Saraç'ın seçilmesi kararlaştırıldı.

-REKTÖR ATAMALARI

Kırıkkale ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde yapılan seçimle belirlenen altı aday arasından YÖK Genel Kurulunca yapılan seçim sonucu Cumhurbaşkanlığı'na sunulacak üçer adayın isimleri ise şöyle saptandı:

-Kırıkkale Üniversitesi: Prof.Dr. Ekrem Yıldız, Prof.Dr. Ahmet Murat Çakmak, Prof.Dr. Halil Başar.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi: Prof.Dr. Hayri Coşkun, Prof.Dr. Ekrem Gürel, Prof.Dr. Atilla Kılıç.

Beykent Üniversitesi Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından rektör adayı olarak Yüksek Öğretim Kurulu'na bildirilen Prof. Dr. Ahmet Yüksel'in ataması da gerçekleştirildi.

-DEKAN ATAMALARI

YÖK Genel Kurulu'nca 13 fakülteye atanan dekanlar ise şöyle: "Ankara Diş Hekimliği Prof. Dr. Adnan Öztürk, Çanakkale On Sekiz Mart Mühendislik- Mimarlık Prof. Dr. Orhan Tatar, Eskişehir Osmangazi Sanat ve Tasarım Prof. Dr. İlker Bekir Topçu, Eskişehir Osmangazi Ziraat Prof. Dr. Hasan Tosun, Fırat İletişim Prof. Dr. Esma Şimşek, Gazi Prof. Dr. Hüsnü Can, İstanbul Eczacılık, Prof. Dr. Ahmet Oğul Araman, İstanbul İktisat Prof. Dr. Sedef Murat, İstanbul Siyasal Bilgiler Prof. Dr. Ömer F. Sönmezoğlu, Marmara Fen- Edebiyat Prof. Dr.Nihat Öztoprak, Mersin Tıp Prof. Dr. Güliz İkizoğlu, Mustafa Kemal Fen-Edebiyat Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder."

YÖK Genel Kurulu, altı vakıf üniversitesi mütevelli heyet başkanlarının üniversitelerinin fakültelerine dekan atanmasına yönelik teklifini değerlendirdi ve uygun buldu. Yeni vakıf üniversiteleri dekanları şöyle:

"Doğuş İİBF Prof. Dr. Ertan Oktay, Haliç Fen-Edebiyat Prof. Dr. Oya Oğuz, Haliç Mühendislik Prof. Dr. Mahzar Ünsal, İstanbul Aydın Mühendislik Mimarlık Prof. Dr. Hasan Saygın, İstanbul Kültür Hukuk Prof. Dr. Bahri Öztürk, Yaşar İletişim Prof. Dr. Ümit Atabek, Haliç Gzüel Sanatlar Prof. Dr. Şebnem Ruhsar Temir."

Genel Kurul Faruk Saraç Moda ve Sanat Vakfı'nın kurmak istediği meslek yüksek okuluna ilişkin sunumu izledi ve olumlu görüşle Milli Eğitim Bakanlığı'na bildirilmesine karar verdi.(ANKA)

(NR/ÖZK)

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel YÖK Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavını Kaldırdı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Milli Boksör Emine Kılınç, Gümüş Madalya ile Niğde'ye Döndü
  23:09 Milli Boksör Emine Kılınç, Gümüş Madalya ile Niğde'ye Döndü

  Hırvatistan'da düzenlenen Gençler Avrupa Şampiyonası'nda 50 kiloda gümüş madalya kazanan milli boksör Emine Kılınç, memleketi Niğde'ye coşkulu bir karşılama ile döndü. Kılınç, gazetecilere yaptığı açıklamada, ikincilikle yetinmeyerek daha büyük başarılar hedeflediğini belirtti. Ailesi, antrenörü ve Gençlik ve Spor İl Müdürü de Kılınç'ı tebrik ederek gelecek müsabakalarda başarılar diledi.

 • Xiaomi mi 11 serisi HyperOS güncellemesi aldı
  23:09 Xiaomi mi 11 serisi HyperOS güncellemesi aldı

  Xiaomi, Ekim 2023'te HyperOS'u duyurarak MIUI defterini kapattı. Şirket, önemli değişiklikleri beraberinde getiren bu arayüz yazılımını dağıtma çalışmalarını başlattı. Xiaomi mi 11 serisi de Android 14 tabanlı HyperOS güncellemesi aldı. Güncelleme ile birlikte yeni saat stilleri, yazı tipleri, duvar kağıtları ve widget'lar gibi özelleştirme seçenekleri sunuluyor. Ayrıca, eski modeller için de HyperOS güncellemesi yayınlanacak.

 • Getir, küçülüyor mu? FreshDirect ve BiTaksi'yi satacak mı?
  23:09 Getir, küçülüyor mu? FreshDirect ve BiTaksi'yi satacak mı?

  Getir, son yıllarda büyük bir büyüme göstererek Türkiye sınırlarını aşmış ve Avrupa ülkelerinde de hizmet vermeye başlamıştır. Ancak son gelişmelere göre şirketin küçülmeye hazırlandığı iddia edilmektedir. Getir'in Aralık 2023'te satın aldığı FreshDirect ve Türkiye'de hizmet veren BiTaksi'yi satmayı planladığı söylenmektedir. Şirketten henüz resmi bir açıklama gelmemiştir, bu nedenle küçülme şimdilik bir söylentiden ibarettir. Getir, şu anda Türkiye, İngiltere, Almanya, Hollanda ve ABD'de faaliyet göstermektedir.

 • TOFAŞ, Türkiye'de Jeep Üretimine Başlayabilir
  23:09 TOFAŞ, Türkiye'de Jeep Üretimine Başlayabilir

  TOFAŞ firmasının Türkiye'de Jeep üretimine başlayabileceği ortaya çıktı. Yeni Jeep CEO'su Antonio Filosa'nın maliyetleri düşürmek adına üretimi başka ülkelere kaydırmayı planladığı ve Türkiye'nin seçenekler arasında olduğu biliniyor. Markanın 2030 hedefi ise global satışlarını 2 katına çıkarmak. TOFAŞ ile uzun süreli bir iş birliği ihtimali konuşuluyor.

 • TİKA, Zimbabve'de tarım sektörüne destek sağlıyor
  23:08 TİKA, Zimbabve'de tarım sektörüne destek sağlıyor

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Zimbabve'de tarım sektöründe mesleki ve teknik eğitime destek amacıyla çeşitli tarım ekipmanları temin ediyor. TİKA'nın sağladığı yer fıstığı ayıklama ve mısır taneleme makineleri, Zimbabveli gençlerin mesleki eğitimlerine katkı sağlamak için kullanılacak. Proje, Zimbabve'nin tarıma elverişli topraklarında gençlerin geleceğine katkı sağlamayı hedefliyor.

 • Kuşadası'nda Kruvaziyer Gemisi İskeleye Çarptı
  23:02 Kuşadası'nda Kruvaziyer Gemisi İskeleye Çarptı

  Aydın'ın Kuşadası ilçesinde limana yanaşmaya çalışan dev kruvaziyer gemi duramayınca iskeleye çarptı. Çarpmanın etkisiyle gemide ve iskelede maddi hasar meydana geldiği öğrenildi. Olay, cep telefonu kamerasına anbean yansıdı.

 • İzmir'de Öz Kardeşini Öldüren Zanlı Sırbistan'da Yakalandı ve Türkiye'ye Getirildi
  23:00 İzmir'de Öz Kardeşini Öldüren Zanlı Sırbistan'da Yakalandı ve Türkiye'ye Getirildi

  İzmir'de öz kardeşini öldüren cinayet zanlısı, Sırbistan'a kaçtıktan sonra İnterpol'ün devreye girmesiyle Belgrad Nikola Tesla Havalimanı'nda yakalandı. Sırbistan'a giden İzmir polisi tarafından havayolu ile Türkiye'ye getirilen zanlı, İzmir'de çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Zanlı, sorgusunda suçunu kabul ederek kardeşiyle aralarındaki husumetten dolayı cinayeti işlediğini söyledi.

 • Zonguldak'ın Gülüç beldesinde Belediye Başkanı'na saldırı girişimi
  22:57 Zonguldak'ın Gülüç beldesinde Belediye Başkanı'na saldırı girişimi

  Zonguldak'ın Gülüç beldesinde Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş ile yol kapatma tartışması sebebiyle tartışan şüpheliler, belediye başkanına saldırmaya kalkıştı. Şüpheliler, çevredekilerin müdahalesiyle olay yerinden uzaklaştırıldı. Demirtaş ve yakınları olaydan yara almadı. Polis ekipleri şüphelilerin ifadelerini almak üzere polis merkezine götürdü.

 • Karabük'te çıkan yangında müstakil ev kullanılamaz hale geldi
  22:48 Karabük'te çıkan yangında müstakil ev kullanılamaz hale geldi

  Hanköy köyünde Ramazan Yazıcı'ya ait 2 katlı müstakil evde çıkan yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü. Kısa sürede büyüyen alevler tüm evi sardı. İhbar üzerine adrese jandarma ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Eskipazar Belediyesi itfaiye ekiplerince söndürülen yangında ev kullanılmaz hale geldi.

 • Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Gökhan Tepe konseri
  22:39 Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Gökhan Tepe konseri

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda şarkıcı Gökhan Tepe, Merkez Parkı'nda konser verdi. Konseri çok sayıda kişi izledi ve Tepe'nin en sevilen parçalarına müzikseverler eşlik etti. Tepe'nin performansı, dinleyiciler tarafından alkışlandı.


Advertisement