ADANA SOĞANA 250 TONLUK İHRACAT SERBESTLİĞİ - Son Dakika

ADANA SOĞANA 250 TONLUK İHRACAT SERBESTLİĞİ

06.05.2020 08:47

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca soğan ihracatına, ihracatçı başına 250 tonluk ihracat serbestliği getirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca soğan ihracatına, ihracatçı başına 250 tonluk ihracat serbestliği getirildi. Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, 'Bu karar üreticiye ve ihracatçıya önemli ölçüde nefes aldırdı. Bir sıkıntı yaşanması durumunda mevcut kotanın, 500 tona çıkarılmasını talep ediyoruz" dedi.

Tüm dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında sınır kapılarının kapatılması sonucu birçok tarım ürünü de ülke içerisinde kaldı. Arzın fazla, talebin az olması nedeniyle ürünler elde kaldı ve fiyatlar gözle görülür biçimde düştü. Bunun üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı, tohumluk olmaması kaydıyla kuru soğan ve patates ihracatının ön izne bağlı mallar listesine eklendiğini bildirdi. Kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından ihracatçı başına 250 ton kota kondu ve ihracat başladı.

'ÜRÜNLERİN TARLADA KALMASI ENGELLENDİ'

Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, soğan ihracatının kontrollü bir şekilde açılmasının, ürünlerin tarlada kalmasını engellediğini belirterek, 'Koronavirüs günlerinde özellikle hububat ürünlerinin ülkede kalması gerektiğini söylemiştik. Ancak düşüncemiz, yaş sebze ve meyve gibi raf ömrü kısa olan ürünlerin ihracatının açılmasından yanaydı. Dolayısıyla firik dediğimiz soğanın belirli ölçüde ihracatının açılmasının üreticiye önemli katkıları oldu. Bu tip ürünler uzun vadede depolanmaya gelmeyen ürünlerdir. Böyle ürünlerin özellikle rekolteye bakılarak ihracatının açılması gerekiyor. Soğan ihracatının açılması oldukça doğru bir karardı ve Ticaret Bakanlığı'na bu kararından dolayı teşekkür ediyoruzö dedi.

'İHRACATÇI NEFES ALDI'

Soğan ihracatının açılmasının üreticiye ve ihracatçıya önemli ölçüde nefes aldırdığını kaydeden İncefikir, 'Soğanı en çok ihraç ettiğimiz ülkeler arasında en başta Rusya Federasyonu geliyor. Onun ardından Ukrayna ve diğer Doğu Avrupa ülkelerine ve Irak'a ciddi bir satışımız var. Soğan ihracatına, ihracatçı başına 250 tonluk bir kota verildi. Böylece ürünün tarlada kalması engellendi ve dışa satım sağlandı. Bir sıkıntı yaşanması durumunda bu kotanın 500 tona çıkarılmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

ADANA SOĞANA 250 TONLUK İHRACAT SERBESTLİĞİ
ADANA SOĞANA 250 TONLUK İHRACAT SERBESTLİĞİ
ADANA SOĞANA 250 TONLUK İHRACAT SERBESTLİĞİ
ADANA SOĞANA 250 TONLUK İHRACAT SERBESTLİĞİ

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel ADANA SOĞANA 250 TONLUK İHRACAT SERBESTLİĞİ - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Çinli et tüccarlarının elinden yüzü yırtılmış halde kurtarılan köpek, şimdilerde İngiltere'nin maskotu Alevler arasında kalan talihsiz kadın feci şekilde can verdi, yakınları sinir krizi geçirdi Alman basını Mesut Özil'in imza törenindeki açıklamalarına geniş yer verdi Sadakatsiz'de Mert karakterini canlandıran Eren Vurdem diziye veda etti Kuliste kurşun döktüren Alişan, o anları sosyal medyadan paylaştı Fabrika atıkları nedeniyle dere yatağından taşan köpükler mahalleliyi tedirgin ediyor Tatlıses'in meşhur ettiği oryantal Didem, yıllar sonra yeniden İbo Show'da boy gösterecek Volkswagen'i tahtından eden Toyota dünyanın en çok satan otomobil markası oldu