Son Dakika Haberleri: İncirlik Üssü'nde Genelkurmaylar Zirvesi! Akar, ABD'li Mevkidaşıyla Görüştü

İncirlik Üssü'nde Genelkurmaylar Zirvesi! Akar, ABD'li Mevkidaşıyla Görüştü

8 ay önce

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, ABD Genelkurmay Başkanı Dunford ile İncirlik'te bir araya geldi. Görüşme sırasında 4 savaş uçağı ve bir beyaz uçağın üsse iniş yapması dikkat çekti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral  Hulusi Akar bugün  ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile  Adana  İncirlik'teki 10'uncu Tanker Üs Komutanlığı'nda heyetler arası bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, bölgede güvenliğin sağlanmasına yönelik olarak, başta  PKK ve DEAŞ olmak üzere  Suriye ve  Irak'taki terör örgütleri ile mücadele konularında görüş birliği teyit edildiği belirtildi.

DEAŞ VE SURİYE KONUSU MASADAYDI

Görüşmede Genelkurmay Başkanı Akar,  ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford'a  Türkiye'nin sınır güvenliğini sağlamak, DEAŞ tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak ve sivilleri korumak/yaşanan terör olaylarından zarar görmesini engellemek maksatlarıyla Koalisyon çerçevesinde 24 Ağustos 2016 tarihinden itibaren icra edilmekte olan Fırat Kalkanı harekatında,  TSK tarafından desteklenen ÖSO'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde büyük bir başarı elde edildiğini aktardı.KOALİSYON GÜÇLERİNİN TERÖRLE MÜCADELEYE DESTEĞİ

Akar, ayrıca Dunford'a güvenliği sağlanan bölgelere yerinden edilmiş insanların geri dönmeye başladığını, El Bab bölgesinde de büyük ölçüde kontrolün sağlandığını, arama/tarama faaliyetlerine geçildiğini,  Suriye ve  Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması ve terörizmle mücadele konuları kapsamında, DEAŞ başta olmak üzere her türlü terör örgütüyle etkin bir şekilde mücadeleye devam edileceğini, edilmesi gerektiğini, Koalisyon güçlerince bu kapsamda verilen desteğin artarak devam etmesinin büyük önem taşıdığını ifade etti.

Görüşmede, bölgede güvenliğin sağlanmasına yönelik olarak, başta  PKK ve DEAŞ olmak üzere  Suriye ve  Irak'taki terör örgütleri ile mücadele konularında görüş birliği de teyit edildiği belirtildi.

GÖRÜŞME SIRASINDA HAVADA HAREKETLİLİK

Görüşme esnasında "63239" kuyruk numaralı beyaz bir uçak, ayrıca 4 de Türk savaş uçağı  İncirlik Üssü'ne iniş yaptı.
ABD'Lİ KARGO UÇAĞI İNCİRLİK'E İNDİ

Öte yandan üsse 13.35'te  ABD'ye ait bir kargo uçağı da indi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, dün  Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, Orgeneral Dunford'un bugün  Türkiye'ye gelerek Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar ile görüşeceğini açıklamıştı.


İrem Derici'den Kötü Haber! Yoğun Bakıma Alındı Bülent Ersoy, Yıllar Sonra Mayolu Görüntülendi
Aşkta Yüzü Gülmeyen Alişan, Ece Erken ile Program Sunacak