Son Dakika | Almanya Başbakanı Merkel, Arnavutluk'u ziyaret etti - Son Dakika

Son Dakika | Almanya Başbakanı Merkel, Arnavutluk'u ziyaret etti

14.09.2021 18:28

Son dakika haberler... Almanya Başbakanı Angela Merkel, Arnavutluk ziyareti kapsamında başkent Tiran'da Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile bir araya geldi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Arnavutluk ziyareti kapsamında başkent Tiran'da Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile bir araya geldi.

Ziyaret kapsamında Tiran'da Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Kosova Başbakanı Albin Kurti, Karadağ Başbakanı Zdravko Krivokapic, Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic ve Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Zoran Tegeltija ile de görüşen Merkel, görüşmelerde bölgesel iş birliği konularını ele aldı.

Görüşmelerin ardından Merkel ve Rama ortak basın toplantısı düzenledi.

Almanya Başbakanı Merkel, yaptığı açıklamada, ülkelerin Avrupa entegrasyon sürecine değinerek, Arnavutluk ile iş birliğini genişletebileceklerini ifade etti.

Merkel, "Arnavutluk ve Kuzey Makedonya'nın (AB'ye) üyelik müzakerelerinin başlatılması yönünde belirlenen şartları yerine getirdiğine inanıyorum ancak maalesef Bulgaristan'ın vetosundan dolayı Almanya'nın dönem başkanlığı sırasında bu (müzakerelerin başlatılması) gerçekleşmedi." değerlendirmesinde bulundu.

Bu sürecin yanında olacaklarına dair söz verdiklerini dile getiren Merkel, Berlin Süreci'nin AB üyeliğinin yerine geçmeyeceğini vurguladı.

"Merkel olmasaydı Balkanlar ve Avrupa bugün oldukları gibi olmazdı"

Arnavutluk Başbakanı Rama da Berlin Süreci'nin en büyük başarısının, bir iş birliği ruhu yaratmak olduğunu ifade ederek, bu sürecin ileri görüşlü olduğunu söyledi.

Rama, "Açık Balkanlar" girişiminin, Berlin Süreci'nin uygulanması yönünde bölgenin bir aracından başka bir şey olmadığı görüşünü paylaştı.

Batı Balkanlar'ın Merkel'in Berlin Süreci'ni başlatmadan önceki dönemden daha iyi bir konumda olduğunu vurgulayan Rama, "Angela Merkel bu bölgelerde eksik olacak. Bugün hepimiz hem şansölyenin yaptığı şeylerin hem de bırakacağı boşluğun bilincindeyiz. Şansölye Merkel olmasaydı Balkanlar ve Avrupa bugün oldukları gibi olmazdı." diye konuştu.

Son Dakika | Almanya Başbakanı Merkel, Arnavutluk'u ziyaret etti
Son Dakika | Almanya Başbakanı Merkel, Arnavutluk'u ziyaret etti
Son Dakika | Almanya Başbakanı Merkel, Arnavutluk'u ziyaret etti
Son Dakika | Almanya Başbakanı Merkel, Arnavutluk'u ziyaret etti
Son Dakika | Almanya Başbakanı Merkel, Arnavutluk'u ziyaret etti

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Son Dakika | Almanya Başbakanı Merkel, Arnavutluk'u ziyaret etti - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Suçlamalar karşısında sessiz kalmadı! Beşiktaş'ın kondisyonerinden taraftara sürpriz cevap 23:46 Suçlamalar karşısında sessiz kalmadı! Beşiktaş'ın kondisyonerinden taraftara sürpriz cevap Koronavirüs risk haritası Bakan Koca'yı üzdü: Bugün renksiz bir gün 23:37 Koronavirüs risk haritası Bakan Koca'yı üzdü: Bugün renksiz bir gün Düğün yeri savaş alanına döndü! Halaylar sustu, iki grup arasında silahlı çatışma çıktı 23:29 Düğün yeri savaş alanına döndü! Halaylar sustu, iki grup arasında silahlı çatışma çıktı
Yolun karşısına geçmeye çalışan domuz sürüsü, zincirleme kazaya neden oldu 22:56 Yolun karşısına geçmeye çalışan domuz sürüsü, zincirleme kazaya neden oldu Engelli öğrenciye şiddet uygulayan bakım görevlisi tutuklandı! Aynı rezaleti daha önce de yapmış 22:00 Engelli öğrenciye şiddet uygulayan bakım görevlisi tutuklandı! Aynı rezaleti daha önce de yapmış Gençlerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu'ndan 20:50 Gençlerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu'ndan "Göster cep telefonunu" tepkisi
ABD'li oyuncu Bella Thorne, panseksüel olduğunu açıkladı 18:54 ABD'li oyuncu Bella Thorne, panseksüel olduğunu açıkladı Canlı canlı gömülen bebek olayının altından yasak aşk çıktı: Bebekten kurtulmak için annemle bu planı yaptık 16:18 Canlı canlı gömülen bebek olayının altından yasak aşk çıktı: Bebekten kurtulmak için annemle bu planı yaptık
Advertisement