Ayasofya İmamı Boynukalın'ın istifasının perde arkası: Erdoğan süreci en başından beri yakından takip etmiş - Son Dakika

Ayasofya İmamı Boynukalın'ın istifasının perde arkası: Erdoğan süreci en başından beri yakından takip etmiş

09.04.2021 08:31

Sosyal medyadan yaptığı çıkışlarla adından söz ettiren Ayasofya İmamı Mehmet Boynukalın'ın istifasının perde arkası gün yüzüne çıktı. Hükümete yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre; Boynukalın'ın istifasını Cumhurbaşkanı Erdoğan istemiş.

Geçtiğimiz Temmuz ayında ibadete açılan Ayasofya Camii'nde imamlık vazifesini üstlenen Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, dün görevinden ayrılarak üniversitedeki kariyerine devam etme kararı aldığını açıkladı.

İSTİFA METNİNDEKİ 'BİLDİRİ' DETAYI

İstifa sonrası paylaştığı metinde ise "İki gün önce, akademik/ilmi çalışmalarıma daha fazla vakit ayırabilmek için Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'ndeki baş imam hatiplik görevimden affımı ve görevlendirmemin sona ermesini istedim. Aldığım kararın bir diğer sebebi ise, milli iradeye karşı pervasızca yayınlanan malum bildiriyle ilgili yorumlarda yalan yanlış kıyaslamalara gidilerek, 'Ayasofya İmamı konuşuyor da biz niye konuşmayalım' gibi hezeyanlara meydan vermemektir." ifadelerine yer verdi.

PAYLAŞIMLARI TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Boynukalın'ın istifa etmesi ise son dönemde sıklıkla gündeme geldiği konuları akıllara getirdi. Özellikle sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla zaman zaman tepki çeken Boynukalın'ın Kadınlar Günü mesajı, Merkez Bankası ve döviz yorumu, İstanbul Sözleşmesi'nin feshi hakkındaki değerlendirmeleri gündeme bomba gibi düşmüştü. Bu paylaşımları AK Partili isimlerden başta Özlem Zengin ve Cemil Çiçek olmak üzere birçok isim eleştirmişti.

RENCİDE EDİLMEDEN GÖREVDEN ALINDI

Hükümete yakın kaynakların aktardığına göre; Boynukalın'ın istifasının perde arkasında Cumhurbaşkanı Erdoğan var. Temmuz ayında görev süresi dolacak olan Boynukalın'la ilgili süreci en başından beri takip eden Erdoğan'ın yaşanan son gelişmelerden sonra görevden alınması talimatını verdiği öne sürüldü. Ancak Cumhurbaşkanı bunu yaparken Boynukalın'ın rencide edilmesini istemedi. Boynukalın'a bir istifa mektubu hazırlaması söylendi ve dün hazırlanan metin kamuoyuna servis edilerek süreç "görevden alma" değil, "görevden af" gibi gösterildi.

Ayasofya İmamı Boynukalın'ın istifasının perde arkası: Erdoğan süreci en başından beri yakından takip etmiş

Son Dakika Güncel Ayasofya İmamı Boynukalın'ın istifasının perde arkası: Erdoğan süreci en başından beri yakından takip etmiş - Son Dakika


Son Dakika

ABD'den vatandaşlarına Türkiye dahil 131 ülkeye seyahat etmeyin uyarısı ABD'den vatandaşlarına Türkiye dahil 131 ülkeye seyahat etmeyin uyarısı Galatasaray'ın etkili taraftar grubu ultrAslan'ın lideri Sebahattin Şirin'den Fatih Terim'e istifa çağrısı Galatasaray'ın etkili taraftar grubu ultrAslan'ın lideri Sebahattin Şirin'den Fatih Terim'e istifa çağrısı Sancaktepe TEM kenarında bir kişi öldürülmüş halde bulundu Sancaktepe TEM kenarında bir kişi öldürülmüş halde bulundu ABD'nin davetiyle 40 ülke liderinin katılacağı İklim Zirvesi başlıyor! Erdoğan'ın konuşacağı oturumu Biden açacak ABD'nin davetiyle 40 ülke liderinin katılacağı İklim Zirvesi başlıyor! Erdoğan'ın konuşacağı oturumu Biden açacak Acun Ilıcalı tarafından kovulduğu söylenen Furkan Dede'nin ayrılık sebebi belli oldu Acun Ilıcalı tarafından kovulduğu söylenen Furkan Dede'nin ayrılık sebebi belli oldu Yılmaz Vural son saniye zaferiyle havalara uçunca öğrencisi Emrah Başsan, Yılmaz Vural son saniye zaferiyle havalara uçunca öğrencisi Emrah Başsan, "Çok komik adam" yorumunu yaptı Davutoğlu'ndan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak atanan Derya Yanık için dikkat çeken paylaşım Davutoğlu'ndan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak atanan Derya Yanık için dikkat çeken paylaşım Dünya bu olayı konuşuyor! Silahlı kuvvetler de doğruladı, donanmaya ait denizaltı tatbikat sırasında kayboldu Dünya bu olayı konuşuyor! Silahlı kuvvetler de doğruladı, donanmaya ait denizaltı tatbikat sırasında kayboldu