Büyübozumu'ndan 10. Yıla Özel 10. Baskı! - Son Dakika

Büyübozumu'ndan 10. Yıla Özel 10. Baskı!

22.11.2014 15:29
Büyübozumu'ndan 10. Yıla Özel 10. Baskı!, System.String[]

Ülkemizde yaratıcı yazarlık alanında kaleme alınmış en eski ve en ilham verici kitaplardan biri olan Büyübozumu, onuncu yaşını, genişletilmiş ve gözden geçirilmiş onuncu baskısıyla kutluyor!

Murat Gülsoy tarafından 2004 yılında kaleme alınan Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık, bu alandaki kitaplar arasında, en çok okura ulaşan kitap ünvanıyla, yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor. Kitabın onuncu yılına özel hazırlanan onuncu baskısı, eklenen yeni metinlerle raflardaki yerini aldı.

Kitabın ilk yayımlanışının ardından geçen on yılı ve bu özel baskıya hazırlık sürecini, On Yıl Sonra Büyübozumu başlıklı önsözünde şöyle anlatıyor Gülsoy: "Büyübozumu'nun ilk baskısı 2004'te yayımlanmıştı. 'Yaratıcı Yazarlık', on yıl önce oldukça yeni sayılabilecek bir alandı. Hemen hemen katıldığım tüm söyleşilerde "Yazarlık öğrenilir mi?" diye başlayan bir dizi soruya muhatap oldum. İlk zamanlarda kuşku ve güvensizlikle yaklaşılan "yaratıcı yazarlık" meselesi atölye katılımcılarının edebiyat dünyasında gösterdikleri varlıkla büyük ölçüde silindi. Kendilerine buradan teşekkür etmek isterim. On yıl boyunca çok sayıda yaratıcı yazarlık atölye katılımcısı ve yazar arkadaşımla bu kitapta sözünü ettiğim konuları tartışma fırsatı buldum. Elbette bu konularla ilgili yeni yazılar yayımladım. Sevgili yazar dostum Ayfer Tunç'un, Büyübozumu'nun gözden geçirilmiş ve genişletilmiş yeni bir baskısını yayına hazırlamam konusunda beni yüreklendirmesi sonucunda elinizde tuttuğunuz kitap ortaya çıktı. Bu yüzden Ayfer Tunç'a da teşekkürü borç bilirim."

Murat Gülsoy, 'Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık' adlı kitabıyla, yazı serüveninin en başından beri attığı tüm adımlara basarak geri dönüyor, yalnızca kitapları değil dünyanın kendisini de bir metin olarak olarak okuyan bir edebiyat geleneğinin izini sürüyor. Bir süredir vermekte olduğu yaratıcı yazarlık derslerinden yola çıkarak, gerçekliği yazı yoluyla yeniden kurmanın araçlarını, yöntemlerini sorguluyor. Gülsoy, kurmacanın bilinen sınırlarıyla ihlâl edilebilir kurallarını açımlarken, bir büyüyü bozuyor ve okuyanla yazan arasındaki sessiz anlaşmanın kurallarını alt üst ediyor. Sözün kısası, anlatacak bir hikayesi olanlara 'okunaklı' bir anlatı kurmanın yollarını işaret ediyor. Yolları çatallanan yazı bahçesinde kaybolmasınlar diye...

Büyübozumu'ndan 10. Yıla Özel 10. Baskı!

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Büyübozumu'ndan 10. Yıla Özel 10. Baskı! - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Koronavirüs korkusu saran Sumudica, Rize'ye gelemedi Son Dakika: Türkiye'de 22 Ocak günü koronavirüs nedeniyle 149 kişi vefat etti, 5 bin 967 yeni vaka tespit edildi Son Dakika! Bahçeli, muhalefetin erken seçim çağrılarına sert çıktı: Türkiye'yi kaosa sürükleme amacındalar Babasının 2 tır şoförüyle tartıştığını gören çocuk, torpidodan aldığı silahla dehşet saçtı: 1 ölü, 1 yaralı Evlere gündeliğe giden kadın, iç çamaşırlarını satışa çıkardı hayatı değişti 'Dönerle dans' rezaletinde yeni gelişme! İki kafadar ve firmaya ceza yağdı Genç kadına saatlerce tecavüz eden sanık iş yerinin önünde darbedildi Kan donduran çifte cinayetin ardından yasak aşk çıktı