Büyük Menderes Nehri'nde fabrikaların kimyasal atıkları binlerce balığın ölümüne neden oldu - Son Dakika

Büyük Menderes Nehri'nde fabrikaların kimyasal atıkları binlerce balığın ölümüne neden oldu

02.07.2021 19:41

Aydın'ın Söke ilçesinden geçen Büyük Menderes Nehri'nde toplu balık ölümleri yaşanması tedirginliğe neden oldu. Bölgede inceleme yapan Ekosistemi Koruma ve Doğa Severler Derneği Başkanı Bahattin Sürücü, "Nehirdeki kirlilik her geçen gün artıyor. Yetkililerden denetimlerin artırılmasını talep ediyoruz" dedi.

Büyük Menderes nehrinin Söke'de denize döküldüğü yer olan Kafa bölgesinde bugün sabah avlanmaya çıkan amatör balıkçılar, kıyıya vurmuş çok sayıda ölü balık olduğunu fark edip durumu EKODOSD'a bildirdi.

BALIK ÖLÜMLERİNİN NEDENİ KİRLİLİK

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü beraberindeki heyet ile bölgeye gidip inceleme yaptı. Çalışma sonrasında balık ölümlerinin çevrede bulunan fabrikaların kimyasal atıklarını nehre bırakması nedeniyle artan kirlikten kaynaklandığı belirlendi. Büyük Menderes nehrinde geçmiş yıllarda da benzer şekilde toplu balık ölümleri yaşanmıştı.

"KİRLİLİK HER GEÇEN GÜN ARTIYOR"

Büyük Menderes nehrinde kirliğin her geçen gün arttığını belirten EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, "Bugün balıkçıların ihbarı üzerine Kafa bölgesine gittik. Burada 10 binlerce balığın kirlilik yüzünden öldüğünü gördük. İçlerinde 3 santimetrelik balıktan yaklaşık 30 kilogramlık büyük balıklara kadar binlercesi vardı. Evsel atıklar ile sanayi kuruluşlarının arıtmasız bir şekilde akıttıkları kimyasal atıklar ve sular nedeniyle Büyük Menderes nehrindeki kirlilik her geçen gün artıyor. Bu da toplu halde balık ölümlerine yol açıyor. Yetkililerden denetimlerin artırılmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

YORUMLAR (5)
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Fransa'da yaklaşık 800 kilo balık gölette ölü bulundu Fransa'da yaklaşık 800 kilo balık gölette ölü bulundu Bursa'da fabrikada kimyasal maddeden etkilenen 3 işçi tedavi altına alındı Bursa'da fabrikada kimyasal maddeden etkilenen 3 işçi tedavi altına alındı TUZLA'DA 3 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ PATLAMA: 4 ŞÜPHELİ HAKKINDA 15 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ TUZLA'DA 3 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ PATLAMA: 4 ŞÜPHELİ HAKKINDA 15 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Büyük Menderes Nehri'nde fabrikaların kimyasal atıkları binlerce balığın ölümüne neden oldu - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement