DHA İSTANBUL BÜLTENİ-1 - Son Dakika

DHA İSTANBUL BÜLTENİ-1

15.07.2019 09:08
DHA İSTANBUL BÜLTENİ-1, System.String[]

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 15 Temmuz Şehitlerinin ailesi ve gazilerle akşam yemeğinde bir araya geldi.


İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 15 Temmuz Şehitlerinin ailesi ve gazilerle akşam yemeğinde bir araya geldi. Yerlikaya, konuşmasında, "Bugünümüzü ve geleceğimizi şehitlerimize, gazilerimize, milletimizin kahraman duruşuna borçluyuz" dedi.
İstanbul Valiliği tarafından organize edilen akşam yemeği Yeşilköy'de bir otelin toplantı salonunda gerçekleşti. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın ev sahipliğinde yapılan yemeğe çok sayıda 15 Temmuz Şehidi yakını, gaziler, Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İstanbul İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu, İstanbul İl Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ve çok sayı idari ve mülki amir katıldı. Film gösterimi ile başlayan program Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Bu sırada salonunda bulunan bazı şehit yakınları ve gaziler gözyaşlarını tutamadı.

"TÜRKİYE MEYDANLARDA TEK YUMRUKTU"
Daha sonra İstanbul Valisi Ali Yerlikaya salonda bulunanlara hitap etti. Kalkışma gecesi şehit olanların yakınlarına başsağlığı, gazilere de Allah'ta şifa dileyerek başlayan Yerlikaya, "15 Temmuz'un 3. Yılını idrak ediyoruz. Yaramız hala çok taze. Yaramız hala çok derin. Türkiye'nin en uzun gecesini 3 yıl önce yaşadık. O karanlık gecede FETÖ'cü hainler iş başındaydı. 15 Temmuz sadece bir darbe değil, aynı zamanda bir işgal girişimiydi. Asker kılığına girmiş katiller, vatanımızı işgale yeltendi. Gazi Meclisimizi bombaladılar. Külliyeyi bombaladılar. Sokakları, caddeleri, meydanları ateş altına aldılar. Cumhurbaşkanımızın canına kast ettiler. Ankara'daki özel harekat dairesinde kahramanlarımızı şehit ettiler. Bizim tanklarımızı, bizim uçaklarımızı, bizim silahlarımızı, bize çevirdiler. Üzerinde muskadan başka bir şey taşımayan kardeşlerimizin üstüne yaylım ateşi açtılar. İstanbul'da; 99 kardeşimiz şehadet şerbeti içti. 1029 kardeşimiz vatan için serden geçti. O gece 251 kez şehit düştük. 2 bin 757 kez gazi olduk. 'Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen Alsancak' diyen bir milleti, sindirebileceklerini sandılar. Milletimiz, Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla meydana çıktı. Öldüremeyecekleri kadar çoktuk. Kiminiz Köprüde... Kiminiz Saraçhane'de... Kiminiz Vatan'da... Türkiye meydanlarda tek yumruktu." diye konuştu.

"FETÖ'CÜ HAİNLER, BOYUNLARINDAKİ İHANET TASMASIYLA CEZALARINI ÇEKİYOR"
Yerlikaya, "O gece uyusaydık… Bir daha uyanamazdık. O gece uyusaydık. Vatansız, bayraksız, ezansız kalırdık. Minarelerden çınlayan 'Es Salatu Ve's-Selamu Aleyke ya Rasulallah' sadasıyla dirildik. O gece... Çıplak ellerimizle, Tarihin en büyük destanlarından birini yazdık. O gece... Türkiye'nin kaderini değiştirdik, kardeşlerim. O gece, bozkırların, kederli nehir yollarının, sonsuzluğun ortasında kımıldanmadan duran atların, şehirlerin ve toprağın bahtını değiştirdik. O gece; cesaret olduk, destan olduk; hainleri bir kez daha topraklarımızdan kovduk. O gece, biz kazandık kardeşlerim. Düşmanı bir kez daha yendik. Vatanı hainlere teslim etmedik. FETÖ'cü hainler, boyunlarındaki ihanet tasmasıyla cezalarını çekiyor. Ahirette ise, sonsuz bir cehennem onları bekliyor. Bunlarla mücadelemiz, dünyada da ukbada da devam edecek. Vatan Nöbetimiz hiç bitmeyecek. Kardeşlerim, biz 'Ya İstiklal ya Ölüm' demiş bir milletiz. 15 Temmuz'da öyle dedik. O zafer gününde; İstiklal, demokrasi, birlik ahdimizi yeniledik. Türkiye'nin yazdığı kahramanlık destanı, dünya demokrasileri için büyük bir derstir. Türkiye bu şuurla, birlik ve kardeşlik içinde geleceğe yürümektedir." diye konuştu.

"BUGÜNÜMÜZÜ VE GELECEĞİMİZİ ŞEHİTLERİMİZE, GAZİLERİMİZE, MİLLETİMİZİN KAHRAMAN DURUŞUNA BORÇLUYUZ"
15 Temmuz destanını yazanlar arasında ayrım yapmadıklarını ifade eden Yerlikaya, "Ne FETÖ'cü hainleri unutacağız. Ne aziz kahramanlarımızı... Ay yıldızlı bayrağımız göklerde dalgalandıkça 15 Temmuz Destanı'nı hafızamızdan çıkarmayacağız. 15 dakikada tank operatörü olan şoför kardeşlerimizi... Tarlasını yakarak F-16'ları uçurmayan Kahraman Kazanlı kardeşlerimizi... Öleceğini bile bile haini alnının çatından vuran Ömer'i... Ömer'leri unutmayacağız. Onlar, vatanımıza, istiklalimize, millet hakimiyetine düzenlenen suikasta karşı; canlı kalkan oldular. Demokratik ve hür bir ülkede; insanca, onurlu bir hayat sürebilmek için şehit oldular. Bugünümüzü ve geleceğimizi şehitlerimize, gazilerimize, milletimizin kahraman duruşuna borçluyuz." şeklinde konuştu.
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya konuşmasını sonunda şunları söyledi:
'Gururluyuz! Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet; Hakkıdır, Hakk'a tapan, milletimin istiklal.' derken, bunun gereğini yapmış bir nesil olarak artık daha güçlüyüz. Değerli Kardeşlerim, Cumhurbaşkanımızın dediği gibi: Bayrağımızı indiremeyecekler. Ezanımızı susturamayacaklar. Vatanımızı bölemeyecekler. Bize diz çöktüremeyecekler. Allah hainlere fırsat vermesin, Allah bizi kahramansız bırakmasın. Allah bizi sevgisiz, susuz, havasız ve vatansız bırakmasın. 15 Temmuz'da canı pahasına vatanı koruyan; şehitlerimize minnettarız. Gazilerimize minnettarız. Sizlere minnettarız. 82 milyon Türkiye'ye minnettarız.

Görüntü dökümü:
-------------------------------
-Vali Yerlikaya'nın gelişi
-Salondan genel ve detaylar
-Film gösterimi
-Kuran-ı Kerim tilaveti
-Valinin konuşması

14.07.2019 - 21.25 Haber Kodu : 190714191
14.07.2019 - 21.18 Haber Kodu : 190714190

================================

4- ARNAVUTKÖY'DE OTOMOBİL ŞARAMPOLE YUVARLANDI

Taylan ERGÜN/ İstanbul DHA
Arnavutköy'de, yağmur sonrası kayganlaşan yolda kontrolden çıkan otomobilin şarampole yuvarlanması sonucu meydana gelen trafik kazasında 1 kişi yaralandı. Kaza yapan araçtaki kadın ve çocuklar çevredeki vatandaşlar tarafından araçtan çıkarıldı.
Kaza,dün akşam saatlerinde Arnavutköy Fatih Caddesi'nde meydana geldi. Tayakadın-Arnavutköy yolunda seyreden ve ailece piknikten döndüğü öğrenilen Servet Eser yönetimindeki 34 HN 9602 otomobil, kayganlaşan yolda kontrolden sürücüsünün kontrolünden çıkarak şarampole yuvarlandı. Kadın ve çocuklar ile sürücüden oluşan 6 kişi, vatandaşların yardımıyla araçtan çıkarıldı. Kazanın etkisiyle şok geçiren otomobil sürücüsüne ilk müdahaleyi çevredeki vatandaşlar yaptı.
Olay yerine gelen sağlık ekipleri, ilk müdahalesinin ardından yaralı sürücüyü Arnavutköy Devlet Hastanesi'ne götürdü. Sürücünün yakınları olay yerinde sinir krizi geçirdi.

Görüntü Dökümü:
--------------
-Çevredekilerin yaralıya müdahalesi
-Yakınlarının sinir krizleri geçirmesi
-Ambulansın gelişi
-Yaralının ambulansa alınması
-detaylar

14.07.2019 - 22.43 Haber Kodu : 190714207
14.07.2019 - 22.09 Haber Kodu : 190714199

================================

5- KAĞITHANE'DE KOLUNA DEMİR SAPLANAN ÇOCUK İTFAİYE EKİPLERİNCE KURTARILDI

İSTANBUL DHA
Kağıthane'de, arkadaşlarıyla oynarken iki apartman arasına düşen topu almaya çalışan 11 yaşındaki Suriyeli çocuğun koluna pencere demiri saplandı. İtfaiye ekiplerince demirin kesilmesiyle kurtarılan çocuk, kolunda demir saplı halde hastaneye kaldırıldı.
Olay, dün öğleden sonra Şirintepe Mahallesi Aksöğüt Sokak üzerinde bulunan iki binanın arasındaki boşlukta meydana geldi. Alınan bilgiye göre, arkadaşlarıyla oynarken iki apartman arasına düşen topu almaya çalışan 11 Yaşındaki Abdullah adlı Suriyeli çocuğun koluna pencere demiri saplandı. Arkadaşlarının haber vermesiyle olay yerine itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. İtfaiye ekipleri, demiri iki taraftan keserek acı içinde kıvranan çocuğu kurtardı. Abdullah adlı Suriyeli çocuk, kolunda demir saplı halde ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Görüntü Dökümü:
-------------
-Koluna demir saplanan çocuğun acı içine kıvranması
-İtfaiye ekiplerinin demiri keserek kurtarma anı
-Çevredeki haraketlilik
-Ambulansa alınması
-Detaylar

14.07.2019 - 18.16 Haber Kodu : 190714168

==============================

6- BEYOĞLU'NDA OTEL LOBİSİNDEKİ TURİST KADININ ÇANTASININ ÇALINMA ANI KAMERADA

Mehmet AKTARAN/İSTANBUL DHA
Beyoğlu'nda, resepsiyonda otele giriş işlemleri yapan Amerikalı kadın turist A.C.'nin, çantasının çalınma anı güvenlik kameralarına saniye saniye yansıdı. Polis, içerisinde para, altın, pasaport ve kredi kartlarının bulunduğu çantayı çalan ve yabancı uyruklu olduğu değerlendirilen şüpheliyi arıyor.
Olay, 12 Temmuz günü saat 23.50 sıralarında Taksim Talimhane'de bulunan bir otelin lobisinde meydana geldi. Amerikalı kadın turist A.C., resepsiyonda otele giriş işlemleri yaparken yan tarafında bıraktığı çantanın yerinde olmadığını fark etti. Otel görevlileri bunun üzerine güvenlik kamera kayıtlarını inceledi. Güvenlik kamera görüntülerinde, Amerikalı turist işlemlerini yaparken, bir kişinin yanına yaklaşarak çaktırmadan çantayı alıp otelden çıktığı görüldü. Beyoğlu Araştırma Amirliği'ne giden Amerikalı A.C., içerisinde bin dolar, 2 bin dolar değerinde altın, kamera, cep telefonu, kredi kartları, kimlikler ve pasaportunun olduğu çantayı çalan kişiden şikayetçi oldu.
Polis, yabancı uyruklu olduğunu değerlendirdiği şüpheliyi arıyor.

Görüntü Dökümü:
------------
Güvenlik kamera görüntüleri
-Turist kadının resepsiyonda işlemlerini yapması
-Şüphelinin kadının yanına yaklaşarak çantayı alıp otelden ayrılması
Detaylar

14.07.2019 - 19.02 Haber Kodu : 190714177

===============================


- İstanbul

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel DHA İSTANBUL BÜLTENİ-1 - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Adı Galatasaray'la anılan İrfan Can Kahveci, Fatih Terim'i takibe aldı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca paylaştı! İşte 8 adımda koronavirüs aşısıyla ilgili tüm merak edilenler 2 kişinin yaralandığı kazada 4 milyonluk araç kullanılmaz hale geldi Fenerbahçe'nin Szalai transferi KKTC'yi karıştırdı! Siyasiler sosyal medyadan birbirine girdi Malatya'da dini nikahlı çift, boğazları kesilmiş halde ölü bulundu Bolu, eksi 21,8 dereceyle bu gece Türkiye'nin en soğuk ili oldu Tutuklanan Savunma Sanayii Başkanlığı casusunun ifadesi ortaya çıktı Amerika'da gündem Trump ailesi! Şimdi de Ivanka'nın tuvalet zulmü olay oldu