Antalyalı Firma, Doktor Adayları İçin 5 Milyon Dolara Kadavra İthal Ediyor - Son Dakika

Antalyalı Firma, Doktor Adayları İçin 5 Milyon Dolara Kadavra İthal Ediyor

23.01.2016 11:23
Antalyalı Firma, Doktor Adayları İçin 5 Milyon Dolara Kadavra İthal Ediyor, System.String[]

Antalya'da bir firma, tıp fakültelerinde eğitimde kullanılmak üzere ABD'den, kadavra ithalatı yapıyor. İhalatın yıllık ticari hacmi yaklaşık 5 milyon dolar.

Antalya'da bir firma, tıp fakültelerinde eğitimde kullanılmak üzere ABD'den, kadavra ithalatı yapıyor. Kadavra ithalatının yıllık ticari hacminin yaklaşık 5 milyon dolar olduğu belirtildi. Kadavra ithalatını yapan 'Uğur Optik' firmasının genel müdürü Ercan Turgut, ithalatın uzman doktorlar için daha yoğun olmak üzere, tıp fakültesi öğrencilerinin eğitimleri için kullanıldığını söyledi.

PEK ÇOK ÜNİVERSİTEDE YA YOK YA DA YETERSİZ

Maliyeti yüksek olduğu için şu an pek çok üniversitede kadavra olmadığını ya da yetersiz olduğunu kaydeden Ercan Turgut, mevcut üniversitelerde de kadavraların çok uzun süre kullanıldığını vurguladı.

2 AYLIK KULLANIM ÖMRÜ VAR AMA TÜRKİYE'DE 5 YIL KULLANILIYOR

Kadavranın normalde 2 aylık bir kullanım ömrü varken bunların bazen 5 yıla kadar kullanıldığını anlatan Turgut, şöyle dedi:

"Bunlar tabi kadavralıktan çıkmış bir halde. Öğrenciler için az da olsa fayda sağlıyor olabilir, ama tam anlamıyla bir eğitim verilemiyor. Diğer taraftan yeni kadavraların kullanımı daha çok uzman doktorlara sunuluyor. Çünkü onlar yeni bir teknik çıktığı zaman diğer meslektaşlarıyla paylaşmak amacıyla eğitim toplantıları düzenliyor. Bu toplantılarda da kadavra üzerinde cerrahi işlemleri uygulayarak uzman arkadaşlarına konuyu anlatıyorlar."

"ÇİNLİ KADAVRALAR ZAYIF VE YAĞSIZ"

Kadavranın ABD veya Çin'den alınabildiğini belirten Turgut, çoğunlukla ABD'nin tercih edildiğini söyledi. Turgut, "Çin'den de getirilen kadavralar var, ama sağlık konusunda çok emin olunamadığından ve Çinli kadavraların zayıf ve yağsız olmaları nedeniyle kullanım süreleri daha kısa" dedi.

İTHALAT ÖNCESİ 50'YE YAKIN TEST

Kadavranın ithalatı öncesi birçok sağlık taramasından geçirildiğini dile getiren Ercan Turgut, "Yaklaşık 50 kadar hastalığın testi yapılıyor" dedi.

ABD'de bu işi derneklerin yürüttüğünü aktaran Turgut, bağış alınan kadavralarda çeşitli işlemler yapıldığını, dondurulmuş, taze ya da üniversitelerin talebine göre parça olarak işlemler yapıldığını kaydetti. Bağışçıların çoğunluğunun da bilim adamı olduğunun görüldüğünü belirten Turgut, "Bunun gibi işlemler gerçekleştirildikten sonra ithalatını yapıyoruz. Ancak şu an için tam bir yasal mevzuat yok. Bununla ilgili bir kanun geçti, ancak yönetmeliği henüz hazırlanamadı" dedi.

"ÜNİVERSİTELER KİMSESİZ CESETLERİ DE KADAVRA OLARAK KULLANABİLİR"

Kadavra bağışının Türkiye'de de yapılabileceğinden bahseden Ercan Turgut, Türkiye'de bağış kadavranın üniversitede kullanıldığını hiç duymadığını anlattı. Turgut, "Ama diğer taraftan kimsesiz cesetleri kadavra olarak üniversitelerin kullanma şansı var. Bunun için uzun prosedürler gerekiyor. Özellikle devlet üniversitelerinin bazıları bu konuda kimsesiz cesetleri kadavra olarak kullanmak için başvurup, kendi bünyelerine alabiliyor. Ama pek çok üniversite bu yola değil, yurtdışından temin yoluna gidiyor" dedi.

10-20 BİN DOLAR ARASINDA DEĞİŞİYOR

Fiyat olarak da çeşitlilik gösterdiğini belirten Turgut, bütün kadavranın yanı sıra bir diş hekimliği fakültesi veya beyin cerrahisinin sadece kafa kısmını talep ettiğini ve fiyatların yeni, dondurulmuş, kimyasala yatırılmış gibi nedenlerle değiştiğini söyledi. Turgut, "Dernekler kadavralar için 300- 500 dolar gibi bir fiyat belirlemelerine rağmen ithalat sırasındaki işlemler nedeniyle çok fazla masrafı var. Bizim satışımız 10 binle 20 bin dolar arasında değişiyor" dedi.

YENİ TİP KADAVRALAR

Yeni tip denilen plastine kadavraların da ABD, Almanya ve Avusturya'da üretildiğini aktaran Turgut, Türkiye'de bu konuda Ege Üniversitesi'nin çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Bunların fiyatının 70 bin euroya kadar çıktığını belirten Turgut, "Bu kadavralarda vücuttaki kan ve yağ alınarak yerine silikon malzeme enjekte ediliyor. Böylece kadavranın çok daha uzun ömürlü olması sağlanıyor. 40-50, hatta 100 sene kullanılabileceğini söyleyenler var. Türkiye'de de ar-ge çalışmaları var ve belki bir gün biz de kadavra ihracatı yapabiliriz" diye konuştu.

Türkiye'de üniversitelerin kadavrayı en son seçenek olarak satın aldığını anlatan Turgut, "Üniversiteler diğer ihtiyaçlarını daha ön planda tutuyor. Uzun süre aynı kadavrayı kullanıyorlar. O yüzden şu an için Türkiye'de çok büyük bir pazarı yok. İthal edilen kadavranın yıllık 4-5 milyon dolar gibi ticari hacmi var. Yılda 250 kadavranın Türkiye'ye ithal edildiğini sanıyorum. Biz 6 ay önce sektöre girdik. Şu ana kadar ABD'den 3 kadavra ithal ettik" dedi.

Antalyalı Firma, Doktor Adayları İçin 5 Milyon Dolara Kadavra İthal Ediyor
Antalyalı Firma, Doktor Adayları İçin 5 Milyon Dolara Kadavra İthal Ediyor

Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Antalyalı Firma, Doktor Adayları İçin 5 Milyon Dolara Kadavra İthal Ediyor - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (14)
  • Gurbet: Kadarva dedi ölü insan la uğraşmak, mezarlıkta yatmiçak, hayata süründüğü gibi ölü olarakda sürünçek yani ebedi rahatlık yok emeklilik yok bunu d soklarda yŞayan ve sahipsizlere yapıyorlar yeni güzel dünya buysa be yokum. Cevap Yaz 3 2 Yayından Kaldır
  • ANTİ AKP: ADAMLARIN GÖZÜ NEDEN TÜRKİYE DE NEDEN BÖLÜP PARÇALAMA GAYRETİ İÇERİSİNDELER YERALTI KAYNAKLARI İLE BOĞAZLARI KULLANMAK İÇİN HEDEFLERİ HER NE KADAR İNSANMIŞ GİBİ GÖRÜNSEDE ASIL HEDEF VE MAKSATLARI BELLİDİR ORTALIĞI KARIŞTIRIP TOZ DUMAN ETMEK SURETİYLE BİR ŞEKİLDE KAFALARINA KOYMUŞ OLDUKLARI ŞEYİ YAPMA GAYRETİ İÇERİSİNDE OLACAKLARDIR SİYONİZM VE İLLUMİNATİ YÖNETİM SİSTEMİNE BİAT ETMELERİNİN YEGANE SEBEBİ BUDUR... Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika

Erdoğan'ın açıkladığı normalleşme kararları sonrası dünyaca ünlü ajanstan tepki çeken algı operasyonu 13:37 Erdoğan'ın açıkladığı normalleşme kararları sonrası dünyaca ünlü ajanstan tepki çeken algı operasyonu Şener Şen'in ardından Haluk Bilginer de aşı için kamera karşısındaki yerini aldı 13:19 Şener Şen'in ardından Haluk Bilginer de aşı için kamera karşısındaki yerini aldı Sağlık çalışanlarının istifa yasağı 1 Temmuz'dan itibaren kalkacak 12:58 Sağlık çalışanlarının istifa yasağı 1 Temmuz'dan itibaren kalkacak
Rusya'da korkunç olay! Canavar ayı, 16 yaşındaki çocuğu parçalara ayırarak yedi 12:35 Rusya'da korkunç olay! Canavar ayı, 16 yaşındaki çocuğu parçalara ayırarak yedi Dünya uyuşturucu satıcılarının vahşetini konuşuyor! İnsanları öldürüp, çıplak bir şekilde köprüye asıyorlar 12:30 Dünya uyuşturucu satıcılarının vahşetini konuşuyor! İnsanları öldürüp, çıplak bir şekilde köprüye asıyorlar Akşener'den İYİ Partili Lütfü Türkkan'ın kaçak çiftliğinin yıkılmasına yorum: Kim nerede ne yapmışsa hepsini rezil edeceğim 11:29 Akşener'den İYİ Partili Lütfü Türkkan'ın kaçak çiftliğinin yıkılmasına yorum: Kim nerede ne yapmışsa hepsini rezil edeceğim
Fatih Altaylı'dan Cemile Taşdemir'e ağır sözler: Yaratık, şerefsizlik yapma 11:11 Fatih Altaylı'dan Cemile Taşdemir'e ağır sözler: Yaratık, şerefsizlik yapma Nöbetten evine dönen doktor, oturduğu sitenin güvenlikleri tarafından saldırıya uğradı 10:44 Nöbetten evine dönen doktor, oturduğu sitenin güvenlikleri tarafından saldırıya uğradı
Advertisement