Son Dakika Haberleri: İzmir Barosu Çocuk Hakları Alanında Yaptığı Çalışmaları Paylaştı

İzmir Barosu Çocuk Hakları Alanında Yaptığı Çalışmaları Paylaştı

2 yıl önce

İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi'nin Adliye Birimi'nin açılışının birinci yılı nedeniyle İzmir Adliyesi'nde bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

İzmir Barosu Çocuk Hakları Alanında Yaptığı Çalışmaları Paylaştı, System.String[]

Yapılan basın açıklamasında Merkez'in bir yıllık süre zarfında yürüttüğü çalışmalardan bahsedilerek "Biz de İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak tüm çocuklarımızın haklarını korumaya, Çocuk Adalet Sistemi içinde çocukların örselenmemesi için elimizden gelen tüm hukuki yardımları yapmaya devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız" denildi.

Üç yıldır çalışmalarını sürdüren İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi 14 Şubat 2017 günü mağdur çocukların ve ailelerin daha kolay ulaşımı için İzmir Adliyesi birimini kurmuştu. Basın açıklamasını okuyan İzmir Barosu Genel Sekreteri ve Çocuk Hakları Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Av. İlke Erol, geçen bir yıllık süreçte 125 ihmal ve istismar mağduru çocuğa hukuksal destek verdiklerini, mağdur ve suç işlemiş çocuklar için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na başvurarak koruyucu ve destekleyici tedbirler alınmasını sağladıklarını söyledi.

Açıklamada tüm çalışmaların çocuğun yüksek yararı ilkesi çerçevesinde şekillendiği ifade edilerek; " Karaman'da, Nizip'te, Aladağ'da, Dikili'de, yurtlarda, mülteci kamplarında saldırıya uğrayan, mağdur olan çocuklarımızın yanında durduk, sürece müdahil olduk, sanıkların en yüksek cezalar alması, çocuklarımızın onarılması, hayatta dik durabilmesi için mücadele ettik" denildi.

Özellikle istismar mağduru çocukların duruşmalara gelmeden, ÇİM'de ya da adli görüşme odalarında dinlenmeleri için gerekli başvurularda bulunduklarını söyleyen Av. İlke Erol "yapılan başvurular sonunda taleplerin mahkemeler tarafından da kabul görmesi, çocuk lehine düşünen, aynı bakış açısına sahip olduğumuz hakim ve savcıların varlığı, geleceğe dair çalışmalarımıza umut vermekte, inancımızı artırmaktadır" dedi.

Kiraz, Kınık, Kemalpaşa, Menderes, Tire, Ödemiş, Bayındır, Torbalı ilçeleri pilot bölge seçilerek muhtar ve eşleri başta olmak üzere yerel yöneticilere ve vatandaşlara yönelik eğitim çalışmaları yapıldığı ifade edilen açıklamada "Hedefimiz tüm ilçeler ve nihayetinde İzmir merkezde eğitimler düzenleyerek farkındalık yaratmak ve ulaşılabilir olmaktır" dedi.

Basın açıklaması sonunda konuşan Baro Başkanı Av. Aydın Özcan ise, İzmir Barosu olarak hiçbir çocuğun bu tip durumlarla karşı karşıya kalmaması için çalıştıklarını ifade ederek, bu anlamda belediyelerle, muhtarlarla, okullarla ortak çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bu mücadelede valiliklere, milli eğitim müdürlüklerine büyük görevler düştüğünü, İzmir Barosu olarak da bu konularda ilgili kurumlarla iletişime geçerek gerekli uyarıları yaptıklarını ifade eden Av. Aydın Özcan özellikle cemaat yurtlarının çok iyi bir şekilde denetlenmesi gerektiğini ifade etti.

BAROLARIN HEDEF ALINMASINI KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

"Burada anlattıklarımız Baroların ne denli önemli bir işlev yürüttüğünü, ülkedeki sosyal hukuk devletinin yaşama geçirilmesinde ne denli önemli olduğunu ortaya koyuyor" diyen Av. Aydın Özcan, Avukatlık Kanunu 76. Maddesinin Barolara vermiş olduğu yetkiyle hukukun üstünlüğünü yargı bağımsızlığını, basın özgürlüğünü vatandaşın temel hak ve özgürlüklerini sonuna kadar savunmakla mükellef olduklarını söyledi. Aydın Özcan "biz o maddeden aldığımız yetkiyle çocuk hakları konusunda, kadın cinayetleri konusunda, çevre hakları konusunda barolar olarak büyük mücadeleler veriyoruz" dedi. Baroların her zaman toplumu aydınlatan, toplumun refahını, geleceğini öngören çalışmalar yaptığını ifade eden Av. Aydın Özcan "baroları çok yanlış tarif edenlerin, baroların göstermiş olduğu faaliyetleri dikkate alarak kararlarını gözden geçirmeleri gerektiği düşünüyorum" dedi. "İzmir Barosu olarak, Türkiye'nin başından beri terör belasıyla uğraştığını, sınırlarının teröristler ve emperyal güçlerle adeta ablukaya alındığını defalarca söyledik ve söylemeye de devam ediyoruz" diyen Av. Aydın Özcan, "buna rağmen baroların hedef alınmasını kabul etmemiz mümkün değil" dedi.

TÜRKİYE İSMİYLE, TÜRK AVUKATI OLMAKLA GURUR DUYUYORUZ

İzmir Barosu'nun 110 yıllık bir tarihe sahip olduğunu hatırlatan Aydın Özcan, "kurulduğumuz tarihten bu yana Kuvayi Milliye ruhunu taşıyan bir baroyuz" sözlerini kullandı. "Barolar olarak, avukatlar olarak kazanılmış haklarımıza sahip çıkacağız. Bunu en çok da mağdur çocuklar için, şiddete uğrayan kadınlar için, mağdur vatandaşlarımız için yapacağız" diyen Av. Aydın Özcan, "biz Türkiye ismiyle, Türk avukatı olmakla gurur duyuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin avukatları olarak kazanılmış haklarımızı ve ülkemizin haklarını korumak adına hareket edeceğiz" dedi. "2013'de de FETÖ baroları bölmek istiyordu. Şimdi biz FETÖ ile mücadele ettiğimiz bir dönemde FETÖ projelerinin tekrar hayata geçirilmesini de İzmir Barosu olarak kabul etmediğimizi çok açık bir şekilde dile getirmek istiyorum" diyen Av. Aydın Özcan 16 Şubat günü Baro'da geniş katılımlı bir toplantı yapacaklarını ve sonrasında da Türkiye Barolar Birliği tarafından 24 Şubat'ta Ankara'da düzenlenecek toplantıya güçlü bir şekilde katılacaklarını söyledi.
Usta Oyuncu Erdal Özyağcılar, Şaman Dinine İnandığını Açıkladı Camideki Hırsızlık Anı, Güvenlik Kamerasında Tarafından Saniye Saniye Kaydedildi

Belarus'tan Rusya'ya Toprakları Birleştirme Teklifi