Medine Müdafaası Sahnelere Taşınıyor - Son Dakika

Medine Müdafaası Sahnelere Taşınıyor

20.03.2012 14:11
Medine Müdafaası Sahnelere Taşınıyor, System.String[]

Doğu Yakası Sanat ve Efor Prodüksiyon'un ortak yapımı olan "Medine Müdafaası Çöl Kaplanı Fahreddin Paşa" tiyatro oyunu seyircisiyle buluşuyor.

Menan Cinleri'nin yapımcısı tarafından üzerinde 2 yıl çalışılan oyunda geniş bir kadro ve yetkin isimler yer alıyor. Oyunun senaryosu F. Eren Dinler ve Y. Emre Obut tarafından kaleme alındı.

Osmanlı askerleri, 1. Dünya savaşı devam ederken hicaz cephesinde kahramanca savaşmaktadır. Fahreddin Paşa komutasındaki Osmanlı askerleri Kutsal Medine'yi korumak için çölün kavurucu sıcaklığına ve yiyecek sıkıntısına rağmen Medine'yi İngilizlere karşı savunmaktan vazgeçmezler. Fahreddin Paşa, Hz. Muhammed'in kutsal emanetlerini İstanbul'a gönderir ve askerlerine şu konuşmayı yapar: Yiğit Mehmetçiklerim! Gelin hep beraber Alllah'ın ve işte huzurunda huşu ve aşk içinde gözyaşları döktüğümüz peygamber'in karşısında, aynı yemini tekrar edelim... Ve diyelim ki; Ya Rasulullah, biz seni bırakmayız!.. Medine Kalesi Osmanlı'nın savunduğu son kaledir.

Sanatın birçok dalında faaliyetler gerçekleştirmeyi hedefleyen Doğu Yakası, misyon olarak Doğu medeniyetinin zenginliğini sanatın diliyle yeniden yorumlamak ve insanlığın en kadim gerçekliklerinden biri olan 'Doğu'nun ilhamıyla hikayeleri sahnelere taşıyor.

Tarih dizisi-1 başlığında sergilenecek olan Medine Müdafaası oyunuyla tüm tiyatro severleri unutulmaya yüz tutmuş bir tarihi tüm gerçekliğiyle ve heyecanıyla yeniden hatırlamaya davet ediyor…

Oyunun yönetmenliğini Devlet Tiyatrolarında 40'a yakın oyun yöneten Zafer Kayaokay yapıyor. Usta yönetmenin yönettiği başlıca oyunlar; Yaprak Dökümü, İkizler, Yunus Emre, Oyunun Oyunu, Hitit Güneşi.

Oyunun müziklerini ise daha önce Aşk-ı Hürrem, 1453-Sultanlar Aşkına, Efsaneler, Kuvayi Milliye Destanı gibi albümleriyle tanıdığımız Can Atilla yapıyor.

İlerleyen yıllarda doğu metinlerini sahnelemek üzere New York'ta sahne kurmayı da amaçlayan Doğu Yakası Sanat ekibinin bir sonraki oyun projesi ise Aşk/1 başlığında sahnelenecek olan aşkın, zindanların ve rüyaların gerçekliğinde Yusuf ile Züleyha kıssası olacak.

Medine Müdafaası Sahnelere Taşınıyor

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Medine Müdafaası Sahnelere Taşınıyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

İlkay Gündoğan koronavirüs salgını nedeniyle göremediği ailesini çok özlediğini söyledi Mustafa Cengiz, Ankaragücü maçı sonrası MHK'ye istifa çağrısında bulundu Ali Ağaoğlu'nun 1 milyon dolarlı doğum günü pastası topa tutuldu Fatih Terim, 2-1 kaybettikleri Ankaragücü maçının VAR hakemi Cüneyt Çakır'a büyük tepki gösterdi Gündemi değiştirecek iddia: ABD, Rus savaş gemilerini batırmayı planlıyordu İsveç'te bıçaklı terör eylemi: 8 kişi yaralandı Kahvehanelerde oyunlar serbest mi, yasak mı? İçişleri Bakanlığı merak edilen soruya yanıt verdi Kenan İmirzalıoğlu, Kurtlar Vadisi Kaos'a yeşil ışık yaktı