Milli Saraylar, Kadıköy'deki Boğa Heykelini İstiyor - Son Dakika
Güncel

Milli Saraylar, Kadıköy'deki Boğa Heykelini İstiyor

Milli Saraylar, Kadıköy\'deki Boğa Heykelini İstiyor

Milli Saraylar Müzecilik ve Tanıtım Başkanlığı, Kadıköy Altıyol'daki tarihi "Dövüşen Boğa" heykelinin, Beylerbeyi Sarayı'ndaki eşinin yanına taşınması istemiyle Kadıköy Belediyesi'ne başvurdu.

17.05.2013 15:11
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Milli Saraylar Müzecilik ve Tanıtım Başkanlığı, Kadıköy Altıyol'daki tarihi "Dövüşen Boğa" heykelinin, Beylerbeyi Sarayı'ndaki eşinin yanına taşınması istemiyle Kadıköy Belediyesi'ne başvurdu.

Kadıköy Belediyesi'nden yapılan açıklamada, 1864'te Sultan Abdülaziz tarafından sanatçı Rouillar'a Paris'te yaptırılan, orijinal adı "Dövüşen Boğa" olan Boğa Heykeli'nin, uzun yıllar çeşitli noktaları dolaştıktan sonra Altıyol'a konulduğu kaydedildi.

Açıklamada, Belediye Başkanlığı'na, Milli Saraylar Müzecilik ve Tanıtım Başkanı Doç. Dr. Bülent Arı imzasıyla gönderilen yazıda, tarihi heykelin sahibinin Milli Saraylar olduğu, çift imal edilen heykelin eşi "Böğüren Boğa" heykelinin Beylerbeyi Sarayı'nda bulunduğu ve iki heykelin buluşması için heykelin iadesinin istendiği aktarıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Altıyol'da uzun yıllar Kadıköylülerle iç içe yaşayan heykelin, ilçenin simgesi haline geldiğini belirtti.

Heykelin Kadıköy'den, Kadıköylülerin elinden alınmak istenmesine üzüldüğünü kaydeden Öztürk, heykelin, buradan kaldırılıp, Beylerbeyi Sarayı bahçesine nakledilmek istenmesinin anlamsız olduğunu savundu.

Kadıköylülerin bu heykeli sevdiğini aktaran Öztürk, şunları kaydetti:

"Kadıköylüler, burada buluşuyor, resim çektiriyor, maç galibiyetlerinde gelip coşkuyu paylaşıyor. Yıllardır heykel burada yaşıyor adeta. Şimdi bunu alıp, bir saray bahçesine koymanın, halktan uzaklaştırmanın anlamı yok. Biz, gelen yazıya olumlu yanıt vermedik, burada kalmasının uygun olduğunu belirttik. Heykel, Kadıköy'ün, Kadıköylülerindir. Kadıköylüler olarak ailemizin bir parçası olarak kabul ediyoruz. Onu vermeye gönlümüz razı değil. Bu karardan vazgeçileceğini umuyoruz. Gelen yazıda heykelin eşi olduğu, onunla buluşturulmak istendiği söyleniyor. Eşi ile buluşturulmak isteniyorsa eşini de bize versinler, Kadıköy'de Altıyol'a koyup, buluşturalım." - İSTANBUL

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Milli Saraylar, Kadıköy'deki Boğa Heykelini İstiyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement