Necdet Özel 'Çuvalcı Generali' Kabul Etti - Son Dakika
Necdet Özel 'Çuvalcı Generali' Kabul Etti

Necdet Özel 'Çuvalcı Generali' Kabul Etti

07.02.2014 13:22

Halen "ABD Kara Kuvvetleri Komutanı" görevini yürüten General Odierno, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel tarafından kabul edildi.

2003 yılında Kuzey Irak'ta Türk askerlerinin başına çuval geçirilmesi emrini veren Amerikalı general Raymond Odierno, sessiz sedasız Ankara'ya geldi. Halen "ABD Kara Kuvvetleri Komutanı" görevini yürüten Odierno, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel tarafından da kabul edildi.

ÇUVAL OLAYINDA ORDUNUN BAŞINDAYDI

2003 yılında Türk askerinin başına çuval geçirilmesi olayı sırasında Irak'taki Amerikan kuvvetlerinin başında General David Petraus vardı. General Odierno ise, Petraus'un emrinde Kuzey Irak'taki Amerikan birliklerinden sorumlu komutandı.

"BEN DEĞİLİM" DEMİŞTİ

Hürriyet'te yer alan habere göre; Petraus, askeri kariyerini sonlandırıp CIA Başkanı olduğunda Türkiye'yi ziyaret etmiş ve bu ziyaret sırasında da Türk yetkililere, "Türkiye'de benim adım çuvalcı general diye çıktı. Oysa çuval emrini ben değil, General Odierno vermişti" dediği basına sızmıştı. Nitekim çuval olayı sırasında Genelkurmay 2. Başkanı olan Orgeneral Yaşar Büyükanıt da, Petraeus için "Çuval geçirme ile Petraeus'un ilgisi yok" açıklaması yapmıştı.

ÇUVAL OLAYI NEYDİ?

4 Temmuz 2003 tarihinde Kuzey Irak'ın Süleymaniye kentinde karargah kurmuş olan Türk Silahlı Kuvvetleri Özel Kuvvetler mensubu 11 Türk askeri ve Türkmen mihmandarları, dönemin Korgenerali Ray Odierno'nun komutanı olduğu ABD askerleri tarafından başlarına çuval geçirilerek gözaltına alınmışlardı.

Süleymaniye'den alınarak Bağdat'a götürülen Türk askerleri burada sorgulanmışlar, 60 saat süren gözaltı sonrasında serbest bırakılmışlardı.

Kaynak: Haberler.Com
YORUMLAR (12)
  • BOZKURT: yaziklar olsun yaziklar olsun yaziklar olsun Cevap Yaz 4 0 Yayından Kaldır
  • KOMUTAN: PASAM ATATURK olsaydı bır turk dunyaya bedel der o askerlerımızı cagırır bu adam bu ulkeye gelecekmıs buna sız cevap verın der onlarda bu ulkeye ıtler gıremez derler vete ATAM ITLERI N BU ULKEDE ISI OLMAZ DER KOVAR KIRMIZI HALI SERMEZDI BIZ TURK MILLETIYIZ BIRIMIZ DUNYAYA BEDELIZ BAZILARININ SAYESINDE DEGERIMIZ KALMAYACAK Cevap Yaz 14 1 Yayından Kaldır
  • farfara: Arkadaşlar Türkiye Nato üyesi önemli bir ülke mi? Değil. Başka bir cevap aramayın.Ancak. Türkiye'nin dört bir yanı ekonomik ,siyasi olarak yanarken Türkiye'nin bu kadar bu yaşanan sürecihafif atlatmasının da bir nedeni mutlaka vardır.Bir sihirli değneği hemi de ve - kutuplara rağmen teğet geçmesine müsahade eden güçler artık eskisi gibi moda olanları dışlamaya başlamıştır.İşte Türkiyenin dünyadaki yeni yeri.Yani ekseni sapan Türkiye mızıkçılık eden oyun bozan kardeş olmuştur.Büyük ağabey oyun bozanları yeni oyuncularla değiştirir.İyi pas atanları mızıkmayanları sever.Ama takımındaki adamlar hep aynıdır değişmez.Sen bendensin diğerine karşı takımda görev verir.Ama o karşı takımdaki bile o ağabeye minnettardır.Karşı takımda oyun oynamaya izin verdiği için.Dünya hali işteeeee. Cevap Yaz 0 2 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Güncel Necdet Özel 'Çuvalcı Generali' Kabul Etti - Son Dakika


Advertisement