Rusya buğday ihracat vergisini iki katına çıkardı - Son Dakika

Rusya buğday ihracat vergisini iki katına çıkardı

26.01.2021 11:39

Rusya, halihazırda ton başına 25 euro düzeyindeki buğday ihracat vergisini 50 euroya yükseltme kararı aldı.

Rus hükümetinin internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, buğday ihracat vergisinin, 1 Mart itibarıyla 30 Haziran'a kadar 50 euroya yükseltilmesine yönelik kararın Başbakan Mihail Mişustin tarafından onaylandığı belirtildi. Alınan kararla, mısır ihracat vergisi de ton başına 25 euroya, arpa ihracat vergisi de ton başına 10 euroya yükseltildi.

KARAR GIDA FİYATLARI KONTROL ALTINA ALMAYA YÖNELİK

Söz konusu adımın, ülkedeki gıda fiyatlarını kontrol altına almaya yönelik olduğuna işaret edilen açıklamada, gıda fiyatlarının gözlemlenebilmesi için bir çalışma grubunun da oluşturulduğu belirtildi.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reşetnikov, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kararın ardından gıda fiyatlarını gözlemlemeye devam edeceklerini, gerekmesi halinde buğday ihracatında regülasyonu artırabileceklerini söyledi.

2019'DA 10 MİLYAR DOLARLIK BUĞDAY İHRAÇ ETTİ

Dünyanın en büyük buğday üreticisi Rusya'nın buğday ihracatı geçen yıl 2019'a göre yüzde 29 artarak 10 milyar dolara yükselmişti. Rusya'nın ana buğday ihracat pazarları arasında Türkiye, Mısır ve Bangladeş bulunuyor.

Rusya buğday ihracat vergisini iki katına çıkardı

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Rusya buğday ihracat vergisini iki katına çıkardı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

"Bildiği iş neyse onu yapmalı" diyen Zlatan'a LeBron'dan sert yanıt: Bunu söylemesi çok komik Mehmet Ali Erbil'den "Ekranlara geri dönecek misiniz?" sorusuna yürek burkan cevap Almanya'da 13 yaşındaki Türk çocuk, akranı tarafından defalarca bıçaklanarak öldürüldü Yalovalı iki vatandaş cep telefonlarına gelen mesajla 77 bin lira dolandırıldı Kırmızı Oda dizisindeki gerdek gecesi sahnesine tepki yağdı: Namus böyle bir şey değil 13 yaşındaki çocuk veda mektubu bırakıp kendini astı: Siz beni hiç sevmediniz Henüz reşit bile değil! 4 kadına kabusu yaşatan tacizciyi, hesaba katamadığı kamera görüntüleri yakalattı Ölüm döşeğindeki hemşirenin itirafı ülkeyi ayağa kaldırdı: 5 bin bebeğin yerini zevk için değiştirdim