Son dakika Bangladeş haberleri, Bangladeş son dakika, son dakika Bangladeş

Son Dakika Bangladeş Haberleri

 • Singapur'da eski nişanlısını boğarak öldüren kişi asılarak idam edildi
  22:15 Singapur'da eski nişanlısını boğarak öldüren kişi asılarak idam edildi

  Singapur'da eski nişanlısını otel odasında boğarak öldüren 35 yaşındaki Ahmed Salim, 2019'dan bu yana ülkede idam edilen ilk kişi oldu.

 • ATO Başkanı: Türkiye ile Bangladeş arasındaki ticaret hacmi 1 milyar doları aştı
  11:31 ATO Başkanı: Türkiye ile Bangladeş arasındaki ticaret hacmi 1 milyar doları aştı

  Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye ile Bangladeş arasındaki dış ticaret hacminin 1 milyar dolar eşiğini aştığını belirterek, "Bangladeş ile ülkemizin ticaretini Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın işaret ettiği 3 milyar dolar seviyesine yükseltmek için Ankara Ticaret Odası olarak çalışmaya hazırız" dedi.

 • Meta, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde sahte içeriklere karşı yapay zeka ile mücadele edecek
  27 Şub Meta, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde sahte içeriklere karşı yapay zeka ile mücadele edecek

  Facebook ve Instagram'ın sahibi Meta, Avrupa Parlamentosu seçimleri sırasında yapay zeka ile üretilen sahte içeriklerle mücadele etmek için bir ekip kuracağını duyurdu. Şirket, yapay zekanın seçmenleri kandırmak için kullanılabileceği endişesiyle harekete geçiyor. Ancak bazı uzmanlar, Meta'nın planının etkisiz olabileceğini belirtiyor. Meta'nın planı, AB'ye özel bir Seçim Operasyonları Merkezi kurmak ve potansiyel tehditleri tespit ederek önlemler almak üzerine odaklanıyor. Bununla birlikte, yapay zeka tarafından üretilen sahte içeriklerle mücadele etmenin zorlukları da tartışılıyor.

 • Bengal kıtlığından kurtulanlar anlatıyor: 'Birçok insan azıcık pirinç için çocuklarını sattı'
  25 Şub Bengal kıtlığından kurtulanlar anlatıyor: 'Birçok insan azıcık pirinç için çocuklarını sattı'

  1943'te yaşanan Bengal kıtlığı, Hindistan'ın doğusunda üç milyondan fazla insanın ölümüne yol açtı.

 • Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İİT Enformasyon Bakanları Olağanüstü Toplantısı kapsamında ikili görüşmeler yaptı
  24 Şub Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İİT Enformasyon Bakanları Olağanüstü Toplantısı kapsamında ikili görüşmeler yaptı

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Enformasyon Bakanları Olağanüstü Toplantısı kapsamında ikili görüşmeler yaptı.

 • İngiltere, Şamima Begüm'ün İngiliz vatandaşlığını iptal etti
  23 Şub İngiltere, Şamima Begüm'ün İngiliz vatandaşlığını iptal etti

  İngiltere'de Temyiz Mahkemesi, 2015'te IŞİD'e katılmak için İngiltere'den Suriye'ye giden Şamima Begüm'ün İngiliz vatandaşlığından çıkarılmasını yasaya uygun buldu. Begüm, Suriye'deki Roj kampında bulunuyor ve İngiliz vatandaşlığını geri alıp ülkeye dönebilmek için hukuki mücadele veriyordu. Mahkemenin kararıyla Begüm'ün Suriye'den İngiltere'ye dönüşünün önü kapanmış oldu.

 • Uluslararası Adalet Divanı'nda İsrail'in işgaline ilişkin görüşmeler devam ediyor
  20 Şub Uluslararası Adalet Divanı'nda İsrail'in işgaline ilişkin görüşmeler devam ediyor

  Hollanda Dışişleri Bakanlığı Hukuk Danışmanı Rene Lefeber, Bangladeş'in Hollanda Büyükelçisi Riaz Hamidullah ve Belçika adına konuşan Brüksel Özgür Üniversitesi Uluslararası Hukuk Profesörü Vaios Koutroulis, Uluslararası Adalet Divanı'nda İsrail'in uzun süreli işgalinin uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirtti.

 • Dakka'da On Binlerce Kişi Baharın İlk Gününü Kutladı
  15 Şub Dakka'da On Binlerce Kişi Baharın İlk Gününü Kutladı

  Bangladeş'in başkenti Dakka'da on binlerce kişi, baharın ilk günü olan Pohela Falgun'u kutlamak üzere parklarda ve yeşil alanlarda bir araya geldi. Bu neşeli gün aynı zamanda 'Sevgi Günü' olarak da anılıyor.

 • TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Bangladeş Büyükelçisini Kabul Etti
  13 Şub TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Bangladeş Büyükelçisini Kabul Etti

  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, Bangladeş'in Ankara Büyükelçisi M. Amanul Haq'ı kabul etti.

 • Diyarbakır'da 72 kaçak göçmen operasyonunda 4 kişi gözaltına alındı
  12 Şub Diyarbakır'da 72 kaçak göçmen operasyonunda 4 kişi gözaltına alındı

  Diyarbakır'da yapılan bir operasyonda tırda yakalanan 72 kaçak göçmene ilişkin olarak 3 kişi daha gözaltına alındı. Toplamda 4 kişi adli işlemler için Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi.

 • Diyarbakır'da tırda 72 kaçak göçmen yakalandı
  10 Şub Diyarbakır'da tırda 72 kaçak göçmen yakalandı

  Diyarbakır'da bir tırda 72 kaçak göçmen yakalanırken, gözaltına alınan organizatör adliyeye sevk edildi. İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonucunda Mardin'den Diyarbakır istikametine giden tırda 69 Afganistan, 2 Pakistan ve 1 Bangladeş uyruklu olmak üzere toplam 72 yabancı uyruklu yakalandı. Olayla ilgili olarak gözaltına alınan 1 organizatör ise adli işlemleri için Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi.

 • Diyarbakır'da TIR Dorsesinde 72 Kaçak Göçmen Yakalandı
  10 Şub Diyarbakır'da TIR Dorsesinde 72 Kaçak Göçmen Yakalandı

  Diyarbakır'da jandarmanın düzenlediği operasyonda, Mardin'den gelen bir TIR'ın dorsesinde yapılan aramada 69'u Afganistan, 2'si Pakistan ve 1'i Bangladeş uyruklu toplam 72 kaçak göçmen yakalandı. Operasyonda ayrıca, organizatör olduğu belirlenen 1 şüpheli de gözaltına alındı.

 • Diyarbakır'da 72 kaçak göçmen yakalandı, organizatör adliyeye sevk edildi
  10 Şub Diyarbakır'da 72 kaçak göçmen yakalandı, organizatör adliyeye sevk edildi

  Diyarbakır'da yapılan titiz çalışmalar sonucunda bir tırda Türkiye'ye kaçak yollarla giriş yapan 69 Afganistan, 2 Pakistan ve 1 Bangladeş uyruklu olmak üzere toplam 72 yabancı uyruklu göçmen yakalandı. Gözaltına alınan organizatör ise adli işlemleri tamamlanmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi.

 • Yunus Emre Enstitüsü, Kuala Lumpur'da Direnişin Sesi 2024 Projesi'ni hayata geçirdi
  06 Şub Yunus Emre Enstitüsü, Kuala Lumpur'da Direnişin Sesi 2024 Projesi'ni hayata geçirdi

  Yunus Emre Enstitüsü, Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da Direnişin Sesi 2024 Projesi'ni hayata geçirdi. Proje kapsamında Gazze halkına yardım eli uzatılırken, Malezya'daki Mülteci Okulları ve eğitim merkezlerindeki çocukların yetenekleri keşfediliyor. Sergide Türk sanatçıların eserleri sergilenirken, Türkiye ile Malezya arasındaki dostluk vurgulanıyor. Ayrıca, sanat terapisi programıyla Malezya'daki mülteci çocuklara destek sağlanacak.

 • Türk Moda Endüstrisi Paris'te Prestijli Fuarda Yerini Alacak
  04 Şub Türk Moda Endüstrisi Paris'te Prestijli Fuarda Yerini Alacak

  Türk moda endüstrisi, dünyadaki resesyon, Türkiye'deki artan maliyetler ve enflasyon altında kalan döviz kuru nedeniyle 2023 yılında zor bir dönem geçirdi. Ancak, Türk moda endüstrisi Paris'te düzenlenecek olan Premiere Vision Manufacturing Fuarı'na katılarak Fransa'daki konumunu korumayı hedefliyor. Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, Türk moda endüstrisinden 26 firmayla bu prestijli moda fuarında yer alacaklarını belirtti. Ayrıca, Türk moda endüstrisi Fransa'nın dördüncü en büyük giyim tedarikçisi konumunda bulunuyor ve Fransa pazarındaki konumlarını güçlendirmeyi amaçlıyorlar.

 • Malatyalı öğretmenler, depremde hayatını kaybeden öğrencileri anısına Bangladeş'te su kuyusu açtırdı
  03 Şub Malatyalı öğretmenler, depremde hayatını kaybeden öğrencileri anısına Bangladeş'te su kuyusu açtırdı

  Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen Malatya'da öğretmenler, depremde hayatını kaybeden öğrencileri anısına Bangladeş'te su kuyusu açtırdı. Su kuyusu açtırmaya karar veren öğretmenler, öğrenciler ve hayırseverlerin desteğiyle depremlerin yıl dönümünde Bangladeş'te su kuyusu açtırdı. Bu anlamlı çalışma, depremde hayatını kaybeden öğrencilerin ve tanıdıklarının isimlerini yaşatmak amacıyla gerçekleştirildi.

 • Aydın'ın Aralık Ayı İhracatı Yüzde 8 Arttı
  01 Şub Aydın'ın Aralık Ayı İhracatı Yüzde 8 Arttı

  Aydın Sanayi Odası (AYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Maraş, Aralık ayı ihracatının yüzde 8 arttığını ifade ederek, Aydın'ın Aralık ayı performansını değerlendirdi. Aydın'ın 2023 Aralık ayı ihracatı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,3 artarak, 115,2 milyon dolar oldu. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 261,8 olarak gerçekleşti. Aydın, en fazla ihracatın gerçekleştiği iller arasında 19. sırada yer aldı.

 • Deprem sempozyumunda konuşan Erdoğan Bayraktar: Kentsel dönüşüm acilen yapılması ve bitirilmesi gereken bir iştir
  31 Oca Deprem sempozyumunda konuşan Erdoğan Bayraktar: Kentsel dönüşüm acilen yapılması ve bitirilmesi gereken bir iştir

  Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Depremde Dünya, Türkiye, İstanbul ve Biz Neredeyiz" sempozyumunda konuştu. Bayraktar, ülkemizin kaçınılmaz gerçeği olan deprem konusunda kentsel dönüşüm projelerinin önemine vurgu yaprak bu konudaki çalışmalara hız verilmesi gerektiğini söyledi.

 • Uzak Doğu ve Güney Amerika'da Süregelen Gerginlikler
  30 Oca Uzak Doğu ve Güney Amerika'da Süregelen Gerginlikler

  Çin'in Güney Çin Denizi'nde egemenlik iddiası, Kore Yarımadası'ndaki gerginlik, Myanmar'daki çatışmalar, Keşmir sorunu ve Esequibo bölgesindeki ihtilaflar gibi Uzak Doğu ve Güney Amerika'da yaşanan çatışma ve gerginlikler derlendi.

 • Gergerlioğlu: Enflasyonun eski haline dönmesi için rasyonel ekonomi politikaları takip edilmeli
  25 Oca Gergerlioğlu: Enflasyonun eski haline dönmesi için rasyonel ekonomi politikaları takip edilmeli

  DEM Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, enflasyonun eski haline dönmesi için rasyonel ekonomi politikaları takip edilmesi gerektiğini söyledi. Gergerlioğlu ayrıca İsrail'in Gazze'de soykırıma devam ettiğini ve Uluslararası Adalet Divanı'nda dava açılması gerektiğini belirtti. Türkiye'nin davaya müdahil olmamasını eleştiren Gergerlioğlu, emeklilerin düşük maaşlarla yaşamak zorunda kaldığını da vurguladı.

 • Hayrat İnsani Yardım Derneği, sınır ötesinde 563 su kuyusu açtı
  24 Oca Hayrat İnsani Yardım Derneği, sınır ötesinde 563 su kuyusu açtı

  Hayrat İnsani Yardım Derneği, vatan savunmasında şehit olanların hatıralarını sınır ötesinde de yaşatmak için temiz su erişimi sıkıntısı yaşanan ülkelerde toplam 563 su kuyusu hizmete açtı.

 • İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizi Önlemeye Yardımcı Oluyor
  23 Oca İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizi Önlemeye Yardımcı Oluyor

  Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) yayınladığı rapora göre, İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) önlemleri, çalışma yaşamında şiddet ve tacizin önlenmesi ve ortadan kaldırılmasına yönelik etkili bir çerçeve oluşturuyor. Raporda, şiddet ve tacizin kök nedenlerinin ele alınması ve İSG çerçevelerinin kullanılması vurgulanmaktadır. Ayrıca, raporda incelenen ülkelerdeki İSG yasaları ve politikaları da değerlendirilmektedir.

 • İHH, 2023 yılında birçok ülkede inşa ettiği kalıcı eserleri hizmete açtı
  22 Oca İHH, 2023 yılında birçok ülkede inşa ettiği kalıcı eserleri hizmete açtı

  İHH İnsani Yardım Vakfı, farklı coğrafyalarda insani yardım çalışmalarını sürdürerek, inşa ettiği kalıcı eserlerle savaş mağdurlarına ve ihtiyaç sahiplerine destek oluyor. Vakıf, geçen yıl birçok ülkede 33 kalıcı eseri hizmete açtı ve inşa çalışmalarına devam ediyor.

 • İHH İnsani Yardım Vakfı, 2023 yılında 12 ülkede 33 kalıcı eseri hizmete açtı
  22 Oca İHH İnsani Yardım Vakfı, 2023 yılında 12 ülkede 33 kalıcı eseri hizmete açtı

  İHH İnsani Yardım Vakfı, 2023 yılında 12 farklı ülkede 33 kalıcı eseri hizmete açtığını duyurdu. Vakıf, Suriye, Afganistan, Moro ve Pakistan'da ise savaş mağdurları ve ihtiyaç sahiplerine yönelik barınma projeleri kapsamında 488 ev inşa ettiğini açıkladı. Ayrıca, İHH tarafından 2023'te 10 ülkede inşasına başlanan 27 kalıcı eserin kurulum çalışmaları da devam ediyor. İHH, 2023 yılındaki kalıcı eser çalışmaları kapsamında; 18 camii, 6 cami ve Kur'an okulu, 2 Kur'an kursu, savaş mağduru ve ihtiyaç sahipleri için 488 ev, 1 okul, 3 sağlık merkezi, 1 yetimhane, 1 kültür merkezi ve 1 mesleki eğitim merkezi ek binası inşa etti. 2023 yılında inşasına başlanan 12 cami, 1 cami ve Kur'an okulu, 8 okul, 2 sağlık merkezi, 1 yemekhane, 2 yetim eğitim merkezi ve 1 yetimhanenin de inşa çalışmaları sürüyor. 23 eserde ise onarım çalışması yapıldı.

 • Hindistan, Myanmar sınırını tel örgüyle çevirecek
  20 Oca Hindistan, Myanmar sınırını tel örgüyle çevirecek

  Hindistan hükümeti, ülkenin kuzey doğusundaki Myanmar sınırını tel örgüyle çevireceğini duyurdu. Hindistan İçişleri Bakanı Amit Şah, Bangladeş sınırına yapılan gibi Hindistan-Myanmar sınırına da 1643 kilometre uzunluğunda tel örgü çekileceğini açıkladı. Ayrıca, Myanmar-Hindistan sınır hattının yakınında yaşayan vatandaşların vizesiz sınır geçiş hakkının da kaldırılacağı belirtildi. Myanmar'daki askeri darbe sonrası yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle Hindistan'a yönelen göç dalgasını önlemek amacıyla bu karar alındı.

 • Yeniden Refah Partisi Milletvekili Doğan Bekin, Bangladeş'teki seçimlerin yenilenmesi gerektiğini söyledi
  19 Oca Yeniden Refah Partisi Milletvekili Doğan Bekin, Bangladeş'teki seçimlerin yenilenmesi gerektiğini söyledi

  Yeniden Refah Partisi İstanbul Milletvekili Doğan Bekin, Bangladeş'te muhalefetin boykot kararı alarak katılmadığı 7 Ocak seçimlerinin yenilenmesi gerektiğini kaydetti.

 • Doğa Fotoğrafçılığı Yarışması Büyüleyici Kareleri Bir Araya Getirdi
  19 Oca Doğa Fotoğrafçılığı Yarışması Büyüleyici Kareleri Bir Araya Getirdi

  Doğa Fotoğrafçılığı Yarışması, büyük etkinliğiyle doğa karelerini bir araya getirerek izleyicilere unutulmaz bir görsel deneyim sunuyor. Yarışmanın kazananları arasında Glenn Ostle ve Alain Schroeder de yer alıyor. Ayrıca, fotoğrafçıların çevresel duyarlılıklarını yansıtan karelerle ödüller veriliyor. Yarışmanın web sitesinde finalistlerin fotoğraflarına ulaşılabilir.

 • Bangladeş'te renkli ışıklar ve havai fişeklerle Sakrain Festivali kutlandı
  16 Oca Bangladeş'te renkli ışıklar ve havai fişeklerle Sakrain Festivali kutlandı

  Bangladeş'in başkenti Dakka'da halk, renkli ışıklar ve havai fişekler eşliğinde Sakrain Festivali'ni kutlamak için bir araya geldi. Ghuri Utsob veya Uçurtma Festivali olarak da bilinen Sakrain Festivali, Bengal takviminin dokuzuncu ayı olan Poush'un sonunda kutlanıyor. Sakrain Festivali, Bangladeş kültüründe birlik ve dostluğun simgesi olarak kabul edildiği için büyük bir öneme sahip. Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Dakka'dan bildiriyor. (XHTV)

 • Ticaret Bakanlığı, İhracatta Hedef Ülkeler Listesini Güncelledi
  14 Oca Ticaret Bakanlığı, İhracatta Hedef Ülkeler Listesini Güncelledi

  Ticaret Bakanlığı, her yıl hazırladığı İhracatta Hedef Ülkeler Listesi'ni güncelledi. 2024 yılında firmaların yönlendirilebileceği hedef pazarlar listesinden İsrail ve Irak'ın çıkarıldığı görüldü. Listeye ise 9 yeni ülke eklendi.

 • Haftanın tarihine bakış
  14 Oca Haftanın tarihine bakış

  Cumhuriyet'in kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, İzmit'te düzenlediği, 16 Ocak 1923 gecesi başlayıp 17 Ocak sabahı saat 03.00'e kadar 5,5 saat süren ilk basın toplantısına katılan dokuz gazeteciye, devrimlerinin ipuçlarını açıkladı.

 • Dakka'da çıkan yangında 2 kişi hayatını kaybetti, 300 ev küle döndü
  13 Oca Dakka'da çıkan yangında 2 kişi hayatını kaybetti, 300 ev küle döndü

  Bangladeş'in başkenti Dakka'daki gecekondu mahallesi Mollabari'de çıkan yangında bir kadın ile çocuğu hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı. Yangın sonucunda 300 ev küle döndü. Yangının nedeni henüz bilinmiyor.

 • Bangladeş'te Şeyh Hasina 5. kez Başbakan seçildi
  11 Oca Bangladeş'te Şeyh Hasina 5. kez Başbakan seçildi

  Bangladeş'te yapılan genel seçimlerin galibi olan Awami Birliği Partisi lideri Şeyh Hasina, yemin ederek resmi olarak görevine başladı. Hasina, 5. kez başbakan olarak göreve gelerek ülkede bir ilke imza attı.

 • Hindistan'da liderliğini Türk vatandaşı kadının yaptığı fuhuş çetesine operasyon
  11 Oca Hindistan'da liderliğini Türk vatandaşı kadının yaptığı fuhuş çetesine operasyon

  Hindistan'ın Bengaluru kentinde, Türk vatandaşı bir kadının liderliğini yaptığı fuhuş çetesine uzun süren takibin ardından operasyon düzenlendi. Operasyonda çete üyeleri tutuklanırken, çetenin Kazakistan, Özbekistan, Bangladeş, Türkiye ve diğer ülkelerden gelen kadınları Hindistan'da pazarladığı belirtildi.

 • İsrail'in soykırım davası başladı! Mahkeme salonunda toplu mezar fotoğrafları yüzlerine çarptılar
  11 Oca İsrail'in soykırım davası başladı! Mahkeme salonunda toplu mezar fotoğrafları yüzlerine çarptılar

  Güney Afrika Cumhuriyeti'nin İsrail'in Gazze'de soykırım yaptığı gerekçesiyle Uluslararası Adalet Divanında açtığı davanın ilk duruşması Lahey'de başladı. Duruşmada Güney Afrika'nın davasını temsil eden avukat Adila Hassim, cesetlerin gömüldüğü toplu mezarların fotoğraflarını gösterdi. Ayrıca İsrail'in işlediği suçlar da tek tek sayıldı.

 • Yapay zeka kaynaklı yanlış bilgilendirme ve dezenformasyon seçimlerde önemli bir risk olarak öne çıkıyor
  11 Oca Yapay zeka kaynaklı yanlış bilgilendirme ve dezenformasyon seçimlerde önemli bir risk olarak öne çıkıyor

  Risk uzmanları, birçok büyük ekonomide bu yıl ve 2025'te yapılacak seçimlerde yapay zeka kaynaklı yanlış bilgilendirme ve dezenformasyonun önemli bir risk olarak öne çıktığını belirtiyor. Uzmanlar, seçimlerde yapay zeka kaynaklı yanlış bilgilendirme ve dezenformasyonun demokratik süreçlerin manipüle edilmesi için kullanılabileceği, iş dünyası liderleri ve politika yapıcıların bu konuda endişeli olduğu uyarısında bulunuyor.

 • Bangladeş'te Seçim Sonuçları Protesto Edildi
  09 Oca Bangladeş'te Seçim Sonuçları Protesto Edildi

  Bangladeş'te yapılan genel seçimlerin sonucunda Başbakan Şeyh Hasina'nın partisi Awami Birliği'nin kazanması üzerine binlerce kişi başkent Dakka'da protesto düzenledi. Protestocular, seçimlerin iptal edilmesini ve Hasina'nın istifasını talep etti.

 • Bangladeş'teki Arakanlı Müslümanların yaşadığı kamp yangında zarar gördü
  09 Oca Bangladeş'teki Arakanlı Müslümanların yaşadığı kamp yangında zarar gördü

  Bangladeş'in Cox's Bazar şehrinde bulunan Arakanlı Müslümanların yaşadığı kampta çıkan yangında bin 200 yerleşim yerinin kısmen ya da tamamen yandığı ve yaklaşık 7 bin kişinin evsiz kaldığı bildirildi. İHH İnsani Yardım Vakfı, acil yardım çalışmalarına başladığını duyurdu ve ilk etapta 2 bin aileye sıcak yemek ve bin 393 aileye battaniye ve kıyafet desteği verileceği planlandı. Arakanlı Müslümanlar, mevsim soğuklarından etkilenirken, pek çok insani yardıma ihtiyaç duyuyor.

 • Mor Menekşeler Kız Futbol Takımı, Krikette de Başarılı
  09 Oca Mor Menekşeler Kız Futbol Takımı, Krikette de Başarılı

  Van'ın Edremit ilçesindeki Mustafa Cengiz Ortaokulu bünyesinde kurulan Mor Menekşeler Kız Futbol Takımı, futboldaki başarısını kriket sporuna da taşıdı. Geçen yıl kriket şampiyonasında yıldız kızlarda 2'nci, küçük kızlarda Türkiye 3'üncüsü olan takım, şimdi de mayıs ayında düzenlenecek kriket şampiyonasına hazırlanıyor. Beden eğitimi öğretmeni Ali İhsan Özmen'in öncülüğünde kurulan takım, ailelerin de desteğiyle başarılarını sürdürüyor.

 • Mor Menekşeler Kız Futbol Takımı, Krikette de Başarılı
  09 Oca Mor Menekşeler Kız Futbol Takımı, Krikette de Başarılı

  Van'ın Edremit ilçesindeki Mustafa Cengiz Ortaokulu bünyesinde kurulan Mor Menekşeler Kız Futbol Takımı, futboldaki başarısını kriket sporuna da taşıdı. Geçen yıl kriket şampiyonasında yıldız kızlarda 2'nci, küçük kızlarda Türkiye 3'üncüsü olan takım, şimdi de mayıs ayında düzenlenecek kriket şampiyonasına hazırlanıyor. Beden eğitimi öğretmeni Ali İhsan Özmen'in öncülüğünde kurulan takım, ailelerin de desteğiyle başarılarını sürdürüyor.

 • Bangladeş'teki yangında yaklaşık 7 bin Arakanlı Müslüman evsiz kaldı
  07 Oca Bangladeş'teki yangında yaklaşık 7 bin Arakanlı Müslüman evsiz kaldı

  Bangladeş'in Cox's Bazar şehrinde Arakanlı Müslümanların kaldığı 5 numaralı kampta çıkan yangında yaklaşık 7 bin Arakanlı Müslüman evsiz kaldı. Yangında 800 ev küle dönerken, can kaybı yaşanmadı. Yangının nedeni henüz bilinmiyor ve soruşturma başlatılacak.

 • Konya İtfaiyesi 2023 yılında 13 bin 570 olaya müdahale etti
  07 Oca Konya İtfaiyesi 2023 yılında 13 bin 570 olaya müdahale etti

  Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, 2023 yılında 13 bin 570 olaya müdahale ederek Konyalıların huzuru ve güvenliği için mesai yaptı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, itfaiye teşkilatının önemine vurgu yaparak, ekiplerin fedakarca çalışmaları sayesinde Konya'nın her köşesindeki vatandaşların can ve mal güvenliğini koruma görevini başarıyla yerine getirdiğini belirtti. Ayrıca Konya İtfaiyesi'nin uluslararası alanda da model olduğunu ve farklı ülkelerdeki itfaiyecilere eğitimler verdiğini söyledi. Başkan Altay, Konya İtfaiyesi'nin 2023 yılında 945 personelle 81 merkezde 13 bin 570 olaya müdahale ettiğini ifade etti. Ayrıca deprem sonrası Hatay'da kahramanca mücadele eden itfaiye personeline teşekkür etti.

 • Bangladeş'te Genel Seçimler Başladı
  07 Oca Bangladeş'te Genel Seçimler Başladı

  Bangladeş'te yüzlerce milletvekilinin seçileceği genel seçimler başladı. Ülkede 42.000'den fazla seçim merkezinde oy verme işlemi devam ediyor. Ülkede yaklaşık 120 milyon kayıtlı seçmen bulunuyor ve oyların sayımı hemen yapılacak.

 • Bangladeş'te Halk 12. Genel Seçimler İçin Sandık Başına Gidiyor
  07 Oca Bangladeş'te Halk 12. Genel Seçimler İçin Sandık Başına Gidiyor

  Bangladeş'te bugün yapılan genel seçimlerde, oy verme işlemlerine düşük katılım oranıyla başlandı. Seçimlerde 28 parti yarışırken, Başbakan Şeyh Hasina liderliğindeki Awami Birliği'nin iktidar olması bekleniyor. Ülkede yoğun güvenlik önlemleri alınırken, muhalefetin grev uygulaması nedeniyle seçim merkezlerinde sadece iktidar partisi temsilcileri görüldü.

 • Haftanın tarihine bakış
  07 Oca Haftanın tarihine bakış

  Ömrünü Kıbrıs davasına adayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, tedavi gördüğü Yakındoğu Üniversitesi Hastanesinde, çoklu organ yetmezliği nedeniyle 13 Ocak 2012'de 88 yaşında vefat etti.

 • Dakka'da Yolcu Treninde Yangın: 4 Ölü
  06 Oca Dakka'da Yolcu Treninde Yangın: 4 Ölü

  Bangladeş'in başkenti Dakka'da bir yolcu treninde çıkan yangında en az 4 kişi hayatını kaybetti. Yerel saatle 21.05'te başkentin Gopibagh bölgesinde meydana gelen olayda, Benapole Ekspres treni kimliği belirsiz kişilerce kundaklandı. Yangın saat 22.20 itibarıyla kontrol altına alındı. Hayatını kaybeden dört kişinin kimlikleri henüz belirlenemedi. Olay yerine hızla sevk edilen yedi itfaiye birimi yangını söndürdü.

 • Uluslararası Adalet Divanı nedir ve İsrail'e karşı Gazze'de soykırım davası neden bu mahkemede görülecek?
  05 Oca Uluslararası Adalet Divanı nedir ve İsrail'e karşı Gazze'de soykırım davası neden bu mahkemede görülecek?

  Uluslararası Adalet Divanı, Güney Afrika'nın İsrail'e karşı Gazze'deki saldırıları nedeniyle Filistin halkına soykırım yapıldığı iddiasıyla açtığı davayı haftaya görüşmeye başlayacak.

 • DSÖ: Rahim Ağzı Kanserinin Yüzde 95'i HPV'den Kaynaklanıyor
  04 Oca DSÖ: Rahim Ağzı Kanserinin Yüzde 95'i HPV'den Kaynaklanıyor

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), rahim ağzı kanseri farkındalık ayı kapsamında yaptığı açıklamada, rahim ağzı kanser vakalarının yüzde 95'inden fazlasının insan papilloma virüsünden (HPV) kaynaklandığını duyurdu. DSÖ, aşılama, tarama ve tedavi gibi önlemlerin rahim ağzı kanserini önlemede etkili ve uygun maliyetli yöntemler olduğunu belirtti. Rahim ağzı kanseri, dünya genelinde kadınlar arasında en sık görülen 4. kanser türü olarak öne çıkıyor. DSÖ, Rahim Ağzı Kanserini Ortadan Kaldırma Girişimi ile bu hastalığın ortadan kaldırılması için küresel bir strateji geliştirdi ve ülkelerden 2030 yılına kadar 90-70-90 hedeflerine ulaşmalarını istedi.

 • İHH İnsani Yardım Vakfı, 2023 yılında 15 ülkede 864 su kuyusunu hizmete açtı
  03 Oca İHH İnsani Yardım Vakfı, 2023 yılında 15 ülkede 864 su kuyusunu hizmete açtı

  İHH İnsani Yardım Vakfı, 2023 yılında 15 ülkede toplamda 864 su kuyusunu hizmete açtığını duyurdu. Ayrıca, 2023 yılında inşasına başlanan 284 su kuyusunun açılması için çalışmalar devam ediyor. İHH, 2000 yılından bu yana 42 ülkede toplamda 14 bin 204 su kuyusu açtı.

 • Yabancı Öğrenciler Trabzon'da Afet ve Acil Durum Eğitimi Alıyor
  02 Oca Yabancı Öğrenciler Trabzon'da Afet ve Acil Durum Eğitimi Alıyor

  Trabzon'a yükseköğrenim için gelen yabancı uyruklu öğrenciler, Uluslararası Öğrenci Akademisi 2024 projesi kapsamında afet ve acil durumlara hazırlık eğitimleri alıyor. Karadeniz Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen eğitimlerde, öğrencilere arama kurtarma, sedye taşıma, çadır kurma gibi beceriler öğretiliyor. Eğitimlerin amacı, öğrencilerin kendi güvenliklerini sağlamalarının yanı sıra, afet durumlarında da yardımcı olmalarını sağlamaktır.

 • Dünya Genelinde Hapishane Nüfusu Ülkeler Arasında Farklılık Gösteriyor
  01 Oca Dünya Genelinde Hapishane Nüfusu Ülkeler Arasında Farklılık Gösteriyor

  Amerika Birleşik Devletleri, 100,000 kişi başına düşen 629 mahkumla dünya genelinde en yüksek hapishane nüfusuna sahip ülke olarak öne çıkıyor. Diğer ülkeler arasında da önemli farklar görülmekte. Hapishane nüfuslarını etkileyen faktörler suç oranlarıyla sınırlı olmayıp, hukuk sistemleri, cezalandırma politikaları ve sosyo-ekonomik durum da belirleyici rol oynuyor.

 • Bangladeş'te kış mevsimi bal üretimi için en elverişli dönem
  31 Ara Bangladeş'te kış mevsimi bal üretimi için en elverişli dönem

  Bangladeş'in Munshiganj bölgesindeki arıcılar, kış mevsimi bal üretimi için hardal tarlalarındaki arı kovanlarından bal topluyor.

 • Savar'da Gül Hasadı Yılbaşı Talebini Karşılamak İçin Başladı
  30 Ara Savar'da Gül Hasadı Yılbaşı Talebini Karşılamak İçin Başladı

  Bangladeş'in başkenti Dakka'nın eteklerinde yer alan Savar'daki bahçıvanlar, yılbaşının yaklaşmasıyla artan talebi karşılamak için gül hasadına başladı. Savar'da bulunan Sadullapur, Bangladeş'in gül köyü olarak biliniyor ve gül yetiştiriciliği köy sakinlerinin birincil gelir kaynağı haline gelmiştir.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, 2023'te Gazze için yoğun diplomasi
  29 Ara Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, 2023'te Gazze için yoğun diplomasi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl 15 ülkeye 21 ziyaret gerçekleştirdi ve 7 zirveye katıldı.

 • D-8, 2023'te turizm gelirini artırmaya odaklandı
  28 Ara D-8, 2023'te turizm gelirini artırmaya odaklandı

  Gelişen 8 Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü, 2023'te üye ülkelerin turizmden elde ettiği geliri artırmak için çaba gösteriyor. D-8, ticari faaliyetlere katkı sunma amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Örgütün Türkiye, Nijerya, Mısır, Pakistan, Endonezya, İran, Malezya ve Bangladeş olmak üzere 8 üyesi bulunuyor. D-8, turizm başta olmak üzere çeşitli sahalarda işbirliğini geliştirmeyi hedefliyor.

 • İstanbul, 2023'te uluslararası toplantıların buluşma noktası oldu
  26 Ara İstanbul, 2023'te uluslararası toplantıların buluşma noktası oldu

  Medeniyetlerin ve kültürlerin buluşma noktası İstanbul, yıl boyunca birçok ülkenin hükümet ve devlet başkanları ile yüksek düzeyli temsilcilerinin katıldığı uluslararası toplantılara ev sahipliği yaptı.

 • Albüm: Bangladeş'te İşçiler Nehir Kıyısındaki Plastik Malzemeleri Geri Dönüştürmek Üzere Kurutuyor
  24 Ara Albüm: Bangladeş'te İşçiler Nehir Kıyısındaki Plastik Malzemeleri Geri Dönüştürmek Üzere Kurutuyor

  DAKKA, 24 Aralık (Xinhua) -- Bangladeş'in başkenti Dakka'daki Buriganga Nehri kıyıları son yıllarda plastiklerin geri dönüştürüldüğü bir merkez haline geldi.

 • TİKA, Bangladeş'teki mülteci kampında barınakları yeniledi
  22 Ara TİKA, Bangladeş'teki mülteci kampında barınakları yeniledi

  TİKA, Bangladeş'in Cox's Bazar kentindeki 16 numaralı mülteci kampında bulunan 100 barınağı yeniledi. Mültecilerin elektrik olmaması nedeniyle karanlıkta yaşamak zorunda kaldığı belirtilirken, güneş enerjisi sistemleri kuruldu. Ayrıca TİKA ve Bangladeş Mülteci Yardım ve Geri Dönüş Komiserliği, Bhasan Char Adası'nda yaşanan sorunlara çözüm getirmek için proje başlattı.

 • AB, yeni sığınma ve göç anlaşmasını kabul etti
  20 Ara AB, yeni sığınma ve göç anlaşmasını kabul etti

  Avrupa Birliği (AB), Avrupa sınırlarının korunmasını ve sığınmacıların Batı Avrupa’ya seyahat etmesini zorlaştırılmasını esas alan yeni sığınma ve göç anlaşmasını kabul etti. AB Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve üye ülkeler son iki gündür aralıksız sürdürülen müzakerelerin ardından, yeni kurallar üzerinde anlaşmaya vardı. Anlaşmanın bütün AB üye ülkelerinin parlamentolarında onaylanması gerekiyor. Buna yeterli süre tanımak için anlaşmanın yürürlüğe girme tarihi 2026 olarak belirlendi.

 • Bangladeş'te Tersane İşçileri Kış İşlerine Başladı
  20 Ara Bangladeş'te Tersane İşçileri Kış İşlerine Başladı

  Bangladeş'in başkenti Dakka'nın dış kesimindeki Keraniganj'da bulunan bir tersanede çalışan işçiler, kış işleriyle meşgul. İşçiler, bu kapsamda parçalarını yeni ya da tamir edilen gemilerde kullanmak üzere artık kullanılmayan kargo ya da yolcu gemilerini söküyor.

 • Saraybosna'da Yoğun Hava Kirliliği
  19 Ara Saraybosna'da Yoğun Hava Kirliliği

  Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da kış mevsiminin gelmesiyle etkisini gösteren yoğun hava kirliliği nedeniyle görüş mesafesi azaldı. Hava kalitesi teknoloji şirketi IQAir verilerine göre, hava kirliliğinin 262 olarak ölçüldüğü Saraybosna, dünyada hava kirliliğinin en yüksek olduğu kentler arasında ilk sırada yer aldı. Balkanlar'ın tarihi ve doğal güzellikleri ile bilinen şehri Saraybosna'da kış aylarında alışıldık hale gelen hava kirliliği, kentteki çok eski model otomobil, kamyonet ve ticari araçların egzoz gazlarının yanı sıra ısınmak için kullanılan düşük kalorili yakıtlardan kaynaklanıyor. Ülkede bulunan Zenica, Kakanj ve Tuzla gibi sanayisi gelişmiş şehirlerde de hava kirliliği sorunu yaşanıyor. Saraybosna'yı hava kirliliğinde Hindistan'ın Kalküta, Sırbistan'ın başkenti Belgrad, Bangladeş'in başkenti Dakka ve Pakistan'ın Lahor şehirleri takip ediyor.

 • Bangladeş'te Tren Yangınında 4 Kişi Hayatını Kaybetti
  19 Ara Bangladeş'te Tren Yangınında 4 Kişi Hayatını Kaybetti

  Bangladeş'in başkenti Dakka'da kimliği belirsiz kişiler tarafından bir trenin vagonları ateşe verildi. Yangında biri çocuk 4 kişi hayatını kaybetti. Olayda çok sayıda kişi yaralandı ve alev alan vagonlar kullanılamaz hale geldi.

 • Ahmet Davutoğlu, Küresel Vicdan Bildirgesi'ni Açıkladı: 'Filistinli Mülteciler İçin Kurulmuş BM Örgütüne, Gazze'de Yerinden Edilen Bütün İnsanlar...
  18 Ara Ahmet Davutoğlu, Küresel Vicdan Bildirgesi'ni Açıkladı: "Filistinli Mülteciler İçin Kurulmuş BM Örgütüne, Gazze'de Yerinden Edilen Bütün İnsanlar...

  Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in Filistin'e saldırılarının sonlanması için dünyadan ve Türkiye'den siyasetçi, akademisyen ve bilim insanlarından 115 imzacının bulunduğu Küresel Vicdan Bildirgesi’ni açıkladı. Davutoğlu, "Yaptığımız çağrı, siyasal yaptırımlar da dahil olmak üzere BM'nin temel ilkelerinin çiğnendiği bu durum karşısında, her türlü tedbirin alınması. Ayrıca UNİCEF'e Gazze'de yetim kalan, yaralı kalan çocuklarla ilgili acil bir eylem planı hazırlamasını, DSÖ'ye başta hamile kadınlar olmak üzere Gazze'de hastane yetersizliği dolayısıyla ciddi sağlık sorunları yaşayan Filistinlilere derhal acil bir yardım programı uygulamasını, Filistinli mülteciler için kurulmuş BM örgütüne, Gazze'de yerinden edilen bütün insanlar için derhal bir yerleşim programı uygulaması çağrısında bulunuyoruz" dedi.

 • Bangladeş'te Tren Kazası: 1 Ölü, 12 Yaralı
  13 Ara Bangladeş'te Tren Kazası: 1 Ölü, 12 Yaralı

  Bangladeş'te kimliği belirsiz kişilerin demiryolu hattındaki rayları kesmesi sonucu meydana gelen tren kazasında 1 kişi hayatını kaybetti, en az 12 kişi de yaralandı. Kazada 7 vagon raydan çıktı. Olayın ardından soruşturma başlatıldı.

 • Muhabbet kuşları çeltik tarlalarını tehdit ediyor
  13 Ara Muhabbet kuşları çeltik tarlalarını tehdit ediyor

  Bangladeş'in güneydoğusundaki Chattogram kentinde geniş çeltik tarlaları, muhabbet kuşu sürülerinin akınına uğradı. Yerel çeltik çiftçileri, kuş istilası nedeniyle bu sezon büyük kayıp yaşamaktan korkuyor.

 • Yetim Vakfı, 12 ülkeye kışlık kıyafetler ve ısınma destekleri dağıtacak
  13 Ara Yetim Vakfı, 12 ülkeye kışlık kıyafetler ve ısınma destekleri dağıtacak

  Yetim Vakfı, Türkiye'deki deprem bölgelerinin yanı sıra 12 ülkeye kışlık kıyafetler ve ısınma destekleri dağıtacak. Vakıf, 2023-2024 kış kampanyası kapsamında yetim çocuklara mont, bot, atkı, bere, eldiven, soba, yatak, battaniye, odun, kömür, mazot, fatura desteği gibi ısınma destekleri sunacak. Dağıtım çalışmaları Türkiye'deki yetim, öksüz, terk edilmiş ve sosyal yetim kapsamına giren çocukların bulunduğu bölgelerde gerçekleştirilecek. Ayrıca Suriye'de de kışlık yardımlar yapılacak ve deprem bölgesine kömür dağıtımı gerçekleştirilecek. Kampanya kapsamında Tunus, Bosna-Hersek, Kuzey Makedonya, Azerbaycan, Myanmar/Arakan, Bangladeş, Filistin, Irak, İran, Lübnan ve Yemen'deki mülteci kamplarına da kış desteği sağlanacak.

 • Albüm: Bangladeş'in Bandarban Kenti Bulutların Arasına Gizlenmiş Manzaralarıyla Turistleri Ağırlıyor
  12 Ara Albüm: Bangladeş'in Bandarban Kenti Bulutların Arasına Gizlenmiş Manzaralarıyla Turistleri Ağırlıyor

  Bangladeş'in Bandarban kentinde çevredeki tepelerin ve geniş doğal yeşilliğin panoramik manzarasının keyfini çıkaran turistler, 8 Aralık 2023. (Fotoğraf: Xinhua)

 • Endonezya, Arakanlı Müslüman mültecilere yardım çağrısında bulundu
  12 Ara Endonezya, Arakanlı Müslüman mültecilere yardım çağrısında bulundu

  Endonezya, kasım ayından bu yana ülkeye 1500'den fazla Arakanlı Müslüman mültecinin teknelerle gelmesi üzerine, uluslararası topluma yardım çağrısında bulundu. Endonezya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, mülteci sorununun yavaş ilerlediğini belirterek uluslararası toplumu daha fazla sorumluluk almaya çağırdı. Endonezya Devlet Başkanı ise Arakanlı Müslümanlara geçici yardım sözü verdiğini açıkladı.

 • Bangladeş'te Rüzgar Enerjisi Santrali Faaliyete Geçti
  12 Ara Bangladeş'te Rüzgar Enerjisi Santrali Faaliyete Geçti

  Bangladeş'in Cox's Bazar kentinde, Çinli bir şirket tarafından inşa edilen Bangladeş'in ilk rüzgar enerjisi santrali faaliyete geçti. 22 rüzgar türbininin bulunduğu santral, yılda 145 milyon kilovat saatten fazla temiz elektrik üretecek ve elektrik sıkıntısını hafifletecek. Ayrıca kömür tüketimini azaltarak karbondioksit emisyonlarını da düşürecek olan proje, bölgeye istihdam da sağladı.

 • TİKA, Bangladeşli itfaiye ve kurtarma personeline eğitim verdi
  12 Ara TİKA, Bangladeşli itfaiye ve kurtarma personeline eğitim verdi

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından desteklenen Acil Durum ve Afet Müdahale Eğitimleri Programı (ADAMEP) kapsamında, Türkiye'de Bangladeşli itfaiye ve kurtarma personeline İleri Seviye İtfaiye ve KBRN Eğitim programı düzenlendi. Eğitimler sonucunda katılımcılara sertifikaları verildi.

 • Endonezya, Arakanlı Müslümanlara geçici yardım edecek
  11 Ara Endonezya, Arakanlı Müslümanlara geçici yardım edecek

  Endonezya hükümeti, içlerinde çocuk ve kadınların da bulunduğu iki teknedeki 300'den fazla Arakanlı Müslümana geçici olarak yardım edeceğini açıkladı. Arakanlı Müslümanlar, uzun bir yolculuğun ardından Endonezya'ya ulaşmış ancak yerel halk tarafından kabul edilmemişti. Hükümet, Arakanlı Müslümanlara geçici barınma imkanı sağlayacağını belirtti.

 • Almanya'da İnsan Hakları Sicili Kötüleşti
  10 Ara Almanya'da İnsan Hakları Sicili Kötüleşti

  Almanya'nın insan hakları sicili, Filistin yanlıları ile iklim aktivistlerinin polis tarafından hedef alınmaları ve gösterilerin engellenmesi nedeniyle kötüleşti. Alman makamlarının iklim hareketi protestolarını dağıtması, Filistin destekçilerinin protestolarını yasaklaması ve göstericilere karşı aşırı güç kullanılması eleştirildi. CIVICUS Monitor raporunda, Almanya'nın özgürlükler notunun kırılmasının bir uyarı alarmı olması gerektiği vurgulandı.

 • Ahmet Davutoğlu: Bundan Sonraki İlk Seçimlerde Gelecek Partisi Tek Başına İktidarın ve Ben de Tek Başına Cumhurbaşkanlığı Adaylığının Öncüsü...
  10 Ara Ahmet Davutoğlu: Bundan Sonraki İlk Seçimlerde Gelecek Partisi Tek Başına İktidarın ve Ben de Tek Başına Cumhurbaşkanlığı Adaylığının Öncüsü...

  Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Bundan sonraki ilk seçimlerde kendi partimizin logosuyla her yerde girmek için hazırlıklarımızı sürdüreceğiz. Saadet Partisi’yle kurduğumuz ahit ilişkisi çerçevesinde, onlarla birlikte istişare edeceğiz. Her partiye açık olacağız. Ama bundan sonraki ilk seçimlerde hayalinizdeki iddialar harekete geçecek. Gelecek Partisi tek başına iktidarın ve ben de tek başına Cumhurbaşkanlığı adaylığının öncüsü olacağım. Kimseden şüphem yok. Kimseden çekinmem yok. Bu ideali gerçekleştirmek ve milletin davasını yürütmek isteyenlerle kaç kişi olurlarsa olsunlar yürüyeceğim” dedi.

 • Arakanlı Müslümanlar Endonezya'ya ulaştı
  10 Ara Arakanlı Müslümanlar Endonezya'ya ulaştı

  300'den fazla Arakanlı Müslüman'ın bulunduğu iki tekne, haftalar süren zorlu yolculuğun ardından Endonezya'ya ulaştı. Teknelerden biri Açe bölgesindeki Lamreh köyüne, diğer tekne ise Blang Raya köyüne vardı. Arakanlı mültecilerin erzakı tükenmiş ve akıntının etkisiyle sürükleniyorlardı. Myanmar'da yaşanan etnik temizlik nedeniyle Arakan'dan kaçanların sayısı 900 bini geçti.

 • Dışişleri mensuplarının eşlerinden şehit yakınları için kermes
  10 Ara Dışişleri mensuplarının eşlerinden şehit yakınları için kermes

  Dışişleri mensuplarının eşlerinden şehit yakınları için kermesDIŞİŞLERİ Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği (DMEDD), yurt dışındaki temsilciliklerde görevleri başında şehit edilen Dışişleri ve diğer bakanlık mensuplarının eş ve çocuklarına destek sağlamak amacıyla kermes düzenledi.

 • Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği'nden Kermes Düzenlendi
  10 Ara Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği'nden Kermes Düzenlendi

  DIŞİŞLERİ Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği (DMEDD), yurt dışındaki temsilciliklerde görevleri başında şehit edilen Dışişleri ve diğer bakanlık mensuplarının eş ve çocuklarına destek sağlamak amacıyla kermes düzenledi.

 • Bangladeş'te seçim protestoları
  10 Ara Bangladeş'te seçim protestoları

  Dakka'da yüzlerce kişi, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nde, Ocak 2024'te yapılması planlanan seçimleri protesto etmek için sokağa çıktı. Protestocular, geçici bir hükümet kurulması talebini yineledi ve polisin gösteriye müdahalesini eleştirdi. Hükümet karşıtı protestoların ardından eski Başbakan Halide Ziya liderliğindeki BNP, Başbakan Hasina'nın istifasını ve geçici bir hükümetin yönetimi devralmasını talep ediyor.

 • Haftanın tarihine bakış
  10 Ara Haftanın tarihine bakış

  İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), ABD Başkanı Donald Trump'ın, "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma" planını açıklamasının ardından, Dönem Başkanı Türkiye'nin çağrısı üzerine 13 Aralık 2017'de İstanbul'da olağanüstü toplandı.

 • Bangladeş'te Çift Kanallı Tek Noktadan Bağlama Sistemi Projesi Tamamlandı
  09 Ara Bangladeş'te Çift Kanallı Tek Noktadan Bağlama Sistemi Projesi Tamamlandı

  Bangladeş'in Moheshkhali bölgesindeki Chattogram limanında yer alan çift kanallı tek noktalı bağlama sistemi projesi tamamlandı. Bangladeş'in ilk deniz-kara entegre süper büyük petrol depolama ve taşıma sistemi faaliyete geçti ve 100.000 tonluk bir petrol tankeri Çin yapımı tek noktadan bağlama (SPM) sistemi aracılığıyla petrol boşalttı.

 • Çankaya Belediyesi Uluslararası Afet Yönetimi Paneli Düzenledi
  08 Ara Çankaya Belediyesi Uluslararası Afet Yönetimi Paneli Düzenledi

  Çankaya Belediyesi, 11 ülkeden büyükelçilik temsilcilerinin katıldığı Uluslararası Afet Yönetimi Paneli düzenledi. Panelde, deprem ve diğer afetlerde atılacak adımlar masaya yatırıldı. Çankaya Belediyesi, afet riskinin azaltılması ve yönetilebilmesi için uluslararası tecrübelerden faydalanıyor.

 • 2023 Yılında En Az 94 Gazeteci Öldürüldü
  08 Ara 2023 Yılında En Az 94 Gazeteci Öldürüldü

  Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) tarafından yapılan açıklamada, dünya genelinde bu yıl 68'i Gazze ve İsrail'deki çatışmalarda olmak üzere en az 94 gazetecinin öldürüldüğü belirtildi. IFJ, gazetecilerin korunması ve sorumluların yargılanması için uluslararası topluma eyleme geçilmesi çağrısında bulundu.

Advertisement