Soğuk Hava Romatizmal Ağrıları Artırıyor - Son Dakika

Soğuk Hava Romatizmal Ağrıları Artırıyor

12.01.2012 13:18
Soğuk Hava Romatizmal Ağrıları Artırıyor, System.String[]

Kış aylarında havadaki nemin artmasıyla birlikte romatizma ve romatizma ağrısı çeken hastaların şikayetlerinde de ciddi artış görülüyor.

Kış aylarında havadaki nemin artmasıyla birlikte romatizma ve romatizma ağrısı çeken hastaların şikayetlerinde de ciddi artış görülüyor. Havanın nemi veya ısısı gibi klimatolojik değişikliklere bağlı olarak artış gösteren romatizma; kas, eklem ve omurgada ağrı ve hareket kısırlığına yol açarak yaşam kalitesini etkiliyor.

Doruk Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ayla Yılmaz, "Soğuk hava, yüksek basınç ve nem, hastaların şikayetlerini arttırır. Bu duruma kadınlar erkeklere oranla daha duyarlıdır. Osteoartrit (kireçlenme), fibromiyalji (yumuşak doku travması) ve Reynaud hastalığı, kış mevsimi ile birlikte şikayetlerin arttığı romatizmal hastalıkların başında gelmektedir" dedi.

Uzun kış günlerinde güneş ışınlarından yeterince yararlanamayan hastaların ultraviyole ışığı ve D vitamini sentezleyemediğini söyleyen Yılmaz, kemik zayıflıkları ve kemiklerde yaygın ağrı ve sızlama gibi şikayetleri azaltmak için D vitamini desteğinin alınması gerektiğini belirtti.

"MİKROP KAPALI ORTAMLARDA DAHA ÇABUK YAYILIYOR"

Kışın yaygın kas ve eklem ağrısına sahip olan olguların çoğunluğunda başta viral olmak üzere çeşitli enfeksiyonların rol oynadığına dikkat çeken Yılmaz, boğazda bulunan bir mikrobun (streptokok) üst solunum yolları enfeksiyonlarına yol açtığının altını çizdi. Yılmaz, mikrobun okul ve hastane gibi kapalı ortamlarda daha çabuk yayılıp "akut eklem romatizması" diye adlandırılan iltihaplı bir romatizma hastalığa yol açabileceğini de ifade etti.

Yılmaz, romotoid artrit (eklem intihaplanması) ve ankilozan spondilit (şekil bozukluğuna neden olan intihaplı romatizma) gibi romatizmal hastalıklarda da havanın soğuması ve nem oranındaki artışla eklem şişliği ve eklemlerdeki sabah sertliği süresindeki artışın doğru orantılı olduğunu söyledi.

Yılmaz, romatizmanın bel ve boyun gibi omurgayı ilgilendiren hastalıklarda özellikle soğuk hava akımından sonra ağrı ve hareket kısıtlığı olarak karşımıza çıktığına dikkat çekti.

Soğuk havaların romatizma hastalıklarının nedeni olmakla birlikte hastalığa zemin hazırlayan ve mevcut hastalığı artıran bir etmen olduğunu kaydeden Yılmaz, "Koruyucu önlemler olarak mevsime uygun kıyafet ve ayakkabı seçilmesini, düzenli beslenmeyi, uzun süren eklem ve omurga ağrılarında şikayetlerin sadece havalara bağlanmayıp gerekli tıbbi araştırmaların yaptırılmasını tavsiye ediyoruz" şeklinde konuştu. - BURSA

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Soğuk Hava Romatizmal Ağrıları Artırıyor - Son Dakika


Son Dakika

Türkiye'de süren orman yangınları NASA haritasında! Kırmızı noktaların yoğunluğu dikkat çekici 23:49 Türkiye'de süren orman yangınları NASA haritasında! Kırmızı noktaların yoğunluğu dikkat çekici CHP'li Engin Özkoç, Bakan Soylu'ya sabotaj iddiasını sordu: Sabotaj bulgusu yok, aşırı sıcaklıklar üzerinde duruluyor 22:43 CHP'li Engin Özkoç, Bakan Soylu'ya sabotaj iddiasını sordu: Sabotaj bulgusu yok, aşırı sıcaklıklar üzerinde duruluyor İtfaiyeye su taşırken can veren 25 yaşındaki Şahin'in son paylaşımı hüzne boğdu 22:06 İtfaiyeye su taşırken can veren 25 yaşındaki Şahin'in son paylaşımı hüzne boğdu
İlişki yaşadığı kadını öldüren şahıs, mahkemede 21:48 İlişki yaşadığı kadını öldüren şahıs, mahkemede "Pişmanım" diyerek ağladı Sık sık gerginlik yaşadığımız Yunanistan'dan Türkiye'ye yardım teklifi: Yangına müdahale için hazırız 21:23 Sık sık gerginlik yaşadığımız Yunanistan'dan Türkiye'ye yardım teklifi: Yangına müdahale için hazırız Survivor Ezgi'den denizin ortasında beğeni toplayan bikinili pozlar 20:10 Survivor Ezgi'den denizin ortasında beğeni toplayan bikinili pozlar
Ronaldo'nun eski sevgilisi Irina Shayk'ın peş peşe üstsüz paylaşımları ortalığı salladı 19:36 Ronaldo'nun eski sevgilisi Irina Shayk'ın peş peşe üstsüz paylaşımları ortalığı salladı Adana Demirspor durmuyor! Dünyaca ünlü futbolcu David Luiz ile her konuda anlaşmaya varıldı 19:01 Adana Demirspor durmuyor! Dünyaca ünlü futbolcu David Luiz ile her konuda anlaşmaya varıldı
Advertisement