Japonya Dışişleri Bakanı Motegi'den Myanmar çağrısı - Son Dakika

Japonya Dışişleri Bakanı Motegi'den Myanmar çağrısı

24.02.2021 08:44
Japonya Dışişleri Bakanı Motegi'den Myanmar çağrısı, System.String[]

Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'ne gönderdiği mesajda Myanmar'da gözaltına alınanların serbest bırakılması ve ülkenin demokratik siyasi sisteminin hızla yeniden kurulması çağrısında bulundu.

Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'ne gönderdiği mesajda Myanmar'da gözaltına alınanların serbest bırakılması ve ülkenin demokratik siyasi sisteminin hızla yeniden kurulması çağrısında bulundu.

Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'ne bir video mesaj gönderdi. Mesajında Asya Pasifik bölgesinde kayda değer ekonomik büyüme sağlanırken demokrasi ve insan haklarını korumanın devam eden zorluklar olmayı sürdürdüğünü kaydeden Motegi, Myanmar'daki askeri darbeye de dikkat çekti. "Japonya'nın Myanmar'daki askeri darbenin neden olduğu durumla ilgili ciddi endişeleri var" diyen Motegi, ülkenin eski lideri Aung San Suu Kyi de dahil olmak üzere gözaltına alınanların serbest bırakılması ve ülkenin demokratik siyasi sisteminin hızla yeniden kurulması çağrısında bulundu.

"EVRENSEL DEĞERLER ÇİN'DE DE KORUNMALI"

Çin eksenli sorunlara da değinen Motegi, özgürlük, insan haklarına saygı ve hukukun üstünlüğü gibi evrensel değerlerin Hong Kong ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi dahil Çin'de de korunması gerektiğini yineledi. Motegi, "Japonya, bu bölgelerdeki son durumdan derin endişe duyuyor ve Çin'i olumlu somut adımlar atmaya davet ediyor" şeklinde konuştu.

OLİMPİYAT VURGUSU

Kuzey Kore tarafından kaçırılan Japon vatandaşları sorununa da konuşmasında yer veren Motegi, hükümetin Pyongyang'ı sorunun en kısa sürede çözümüne yönelik somut adımlar atmaya çağırmaya devam ettiğini söyledi. Motegi, pandemi nedeniyle 2021 yılına ertelenen Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları ile ilgili olarak ise, ülkesinin Covid-19'a karşı zaferinin ve büyük Thoku depreminin ardından yeniden inşasının kanıtı olarak dev organizasyona ev sahipliği yapacağını vurguladı.

(İHA)

Japonya Dışişleri Bakanı Motegi'den Myanmar çağrısı

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Japonya Dışişleri Bakanı Motegi'den Myanmar çağrısı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Galatasaray'ın istediği Kaan Ayhan'dan transfer mesajı: Kulüpler anlaşırsa gelirim Kerimcan Durmaz'ın aylardır üzerinde çalıştığı Peşimde isimli şarkısı çıktı Esnaftan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a doğum günü sürprizi! Durdurup pasta kestiler "Bugün cemre suya düştü" diyen Prof. Dr. Orhan Şen'den kar yağışı uyarısı: Önümüzdeki salı gününe dikkat Bankacılıkta uzaktan müşteri dönemi mayısta başlıyor! Artık işlemler için şubeye gitmeye gerek kalmayacak "Mutasyonda tam bir yol ayrımına geldik" diyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan olası iki senaryoyu paylaştı Siyasi kutuplaşmanın sokağa yansıması! Röportaj esnasında tekmeler yumruklar havada uçuştu Bir Zamanlar Çukurova'nın oyuncusu Selin Genç, şubat ayında deniz sezonunu açtı