Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Kuzey Kore haberleri, Kuzey Kore son dakika, son dakika Kuzey Kore

Son Dakika Kuzey Kore Haberleri

Son dakika Kuzey Kore haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son kuzey kore haberleri anında burada.


 • 14:46 Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, kadınları daha fazla çocuk sahibi olmaya çağırdı

  Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, kadınları daha fazla çocuk sahibi olmaya çağırdı Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ülkede doğum oranındaki düşüşün durdurulmasının 'kadınların görevi' olduğunu belirterek, kadınları daha fazla çocuk sahibi olmaya çağırdı. Kuzey Kore'deki sağlık sorunları ve ekonomik zorluklar nedeniyle pek çok ailenin birden fazla çocuk sahibi olmayı düşünmediği belirtildi. Kuzey Kore'nin nüfusunun 2070'e kadar 23,7 milyona düşebileceği tahmin ediliyor.

 • 11:33 Güney Kore, katı yakıtlı uzay roketinin üçüncü test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi

  Güney Kore, katı yakıtlı uzay roketinin üçüncü test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi Güney Kore, Jeju Adası'ndan fırlatılan katı yakıtlı uzay roketinin üçüncü test uçuşunun başarıyla gerçekleştiğini duyurdu. Roketin taşıdığı yer gözlem uydusu yörüngeye yerleşti ve ülkenin istihbarat, gözetleme ve keşif kabiliyetlerini geliştirecek. Güney Kore ordusu, katı yakıtlı uzay roketi sayesinde güvenlik talepleri doğrultusunda gözetleme ve keşif için tasarlanmış küçük uyduları fırlatabilecek.

 • 02.12.2023 02 Ara 23:11 Henley Pasaport Endeksi'ne göre dünyanın en güçlü pasaportları

  Henley Pasaport Endeksi'ne göre dünyanın en güçlü pasaportları Henley Pasaport Endeksi'ne göre Singapur, Almanya ve İspanya dünyanın en güçlü pasaportları olarak sıralandı. Türkiye ise 52. sırada yer aldı.

 • 02.12.2023 02 Ara 14:37 Kuzey Kore: Uydu operasyonlarımıza herhangi bir dış müdahalenin savaş ilanı olacağını söyledi

  Kuzey Kore: Uydu operasyonlarımıza herhangi bir dış müdahalenin savaş ilanı olacağını söyledi Kuzey Kore, uydu operasyonlarına yapılacak herhangi bir müdahaleyi savaş ilanı olarak değerlendireceğini ve stratejik varlıklarına yönelik herhangi bir saldırının yakın olması durumunda savaş caydırıcılığını harekete geçireceğini açıkladı. ABD'nin uzaya yapacağı herhangi bir müdahaleye ABD casus uydularının varlığını ortadan kaldırarak karşılık vereceğini belirtti.

 • 02.12.2023 02 Ara 11:18 Kuzey Kore, ABD'nin casus uydusuna saldırıyı savaş ilanı olarak kabul edeceğini açıkladı

  Kuzey Kore, ABD'nin casus uydusuna saldırıyı savaş ilanı olarak kabul edeceğini açıkladı Kuzey Kore Savunma Bakanlığı, yörüngeye gönderilen casus uyduya ABD'nin saldırması durumunda bunun 'savaş ilanı' sayılacağını bildirdi. Açıklamada, ABD'nin casus uydusunu ortadan kaldırması gereken bir askeri tehdit olarak gördüğü takdirde, Kuzey Kore'nin de ABD casus uydularını hedef alabileceği belirtildi.

 • 02.12.2023 02 Ara 09:58 Güney Kore'nin ilk yerli askeri casus uydusu başarılı bir şekilde yörüngeye yerleştirildi

  Güney Kore'nin ilk yerli askeri casus uydusu başarılı bir şekilde yörüngeye yerleştirildi Güney Kore Savunma Bakanlığı, ülkenin ilk yerli askeri casus uydusunun SpaceX'e ait Falcon-9 roketi ile ABD'nin California eyaletindeki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü'nden fırlatıldığını ve başarılı bir şekilde yörüngeye yerleştiğini duyurdu. Uydunun iletişim kurma kabiliyeti de sağlandı. Güney Kore, bağımsız istihbarat, gözetleme ve keşif yeteneklerini güvence altına almak için bu adımı atmıştır.

 • 01.12.2023 01 Ara 22:47 Güney Kore, SpaceX roketiyle casus uydusunu fırlattı

  Güney Kore, SpaceX roketiyle casus uydusunu fırlattı Güney Kore, ABD merkezli uzay şirketi SpaceX tarafından üretilen 'Falcon 9' adlı roketin taşıdığı casus uydusunu fırlattı. Roket, Kaliforniya'daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü'nden kalkışını tamamladıktan sonra casus uydusunu yörüngeye yerleştirdi. Güney Kore, 2025'e kadar dört tane daha radar uydusu göndermeyi planlıyor.

 • 01.12.2023 01 Ara 16:51 Avustralya, Kuzey Kore'ye yaptırım uygulama kararı aldı

  Avustralya, Kuzey Kore'ye yaptırım uygulama kararı aldı Avustralya, Kuzey Kore'nin 21 Kasım'da yörüngeye askeri casus uydu fırlatmasını kınayarak, bu ülkeye yaptırım uygulama kararı aldığını açıkladı. Avustralya, ABD, Japonya ve Güney Kore'ye katılarak Kuzey Kore'ye yaptırım uygulayacak.

 • 01.12.2023 01 Ara 11:14 Güney Kore, Kuzey Kore'ye yaptırımlar uygulayacak

  Güney Kore, Kuzey Kore'ye yaptırımlar uygulayacak Güney Kore, Kuzey Kore'nin askeri casus uydu fırlatmasının ardından 11 kişiye tek taraflı yaptırımlar uygulama kararı aldığını açıkladı. ABD ise Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarına ve kitle imha silahları programlarını destekleyen kişilere yaptırım uygulayacağını bildirdi. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ise askeri hazırlık emri verdi.

 • 01.12.2023 01 Ara 10:48 ABD, Kuzey Kore'ye ek yaptırım uyguladı

  ABD, Kuzey Kore'ye ek yaptırım uyguladı ABD Hazine Bakanlığı, Kuzey Kore'nin yörüngeye casus uydusu göndermesine yanıt olarak Pyongyang destekli siber casusluk grubu Kimsuky ve 8 kişiye ek yaptırım uygulama kararı aldı. Yaptırımların Kuzey Kore'nin yasadışı faaliyetlerini önlemeye yönelik çok taraflı çabaların bir göstergesi olduğu belirtildi.

 • 30.11.2023 30 Kas 11:48 ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü: Kuzey Kore'nin casus uyduyla çektiği fotoğraflarla ilgili daha fazla bilgi veremem

  ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü: Kuzey Kore'nin casus uyduyla çektiği fotoğraflarla ilgili daha fazla bilgi veremem ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Kuzey Kore'nin casus uyduyla Beyaz Saray ve Pentagon'un fotoğraflarını çekmesiyle ilgili olarak, daha fazla bilgi veremeyeceğini belirtti. Ryder, internette Pentagon ve Beyaz Saray'a ait pek çok fotoğraf olduğunu söyleyerek, bu kadarla yetinilmesi gerektiğini ifade etti.

 • 30.11.2023 30 Kas 10:44 Taliban, nükleer silah elde etmenin yollarını arıyor

  Taliban, nükleer silah elde etmenin yollarını arıyor Afganistan'ın eski istihbarat şefi Rahmatullah Nebil, Taliban'ın nükleer silah araştırdığını iddia etti. Kuzey Kore, İran ve diğer ülkeleri örnek alarak stratejik derinlik kazanmaya çalıştıklarını belirtti. Taliban'ın nükleer silah elde etmesinin büyük bir felakete yol açabileceği uyarısında bulundu

 • 30.11.2023 30 Kas 10:21 Kuzey Kore lideri Kim Yo-jong, ABD'yi casus uydu göndermekle tehdit etti

  Kuzey Kore lideri Kim Yo-jong, ABD'yi casus uydu göndermekle tehdit etti Kuzey Kore lideri Kim Yo-jong, ABD'nin diyalog çağrısını reddederek uzaya daha fazla casus uydu göndermekle tehdit etti. Kim Yo-jong, ABD'nin Kuzey Kore'nin uzaya uydu fırlatmasını eleştirmesine tepki gösterdi ve egemenlik haklarını savundu. Kuzey Kore, daha önceki casus uydu fırlatma denemelerinde başarısız olmuştu.

 • 30.11.2023 30 Kas 09:52 Kuzey Kore, ABD ile müzakerelerde bulunmayacak

  Kuzey Kore, ABD ile müzakerelerde bulunmayacak Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'un kız kardeşi Kim Yo Jong, ABD'nin diyalog çağrısına olumsuz yanıt vererek, bağımsız bir devletin egemenliğinin pazarlık konusu olamayacağını belirtti. Kim Yo Jong, Kuzey Kore'nin ABD ile asla yüz yüze müzakerelerde bulunmayacağını ifade etti.

 • 29.11.2023 29 Kas 21:02 ABD, Kuzey Kore destekli siber korsanlık grubuna yaptırım uyguladı

  ABD, Kuzey Kore destekli siber korsanlık grubuna yaptırım uyguladı ABD Hazine Bakanlığı, Kuzey Kore destekli siber korsanlık grubu Lazarus'un kara para aklama aracı olarak kullandığı iddiasıyla kripto para birimi karıştırıcısı Sinbad'a yaptırım uyguladı. Sinbad'ın kötü niyetli faaliyetlerle bağlantılı işlemleri gizlemek için kullanıldığı iddia edildi.

 • 29.11.2023 29 Kas 12:27 Güney Kore, Kuzey Kore sınırında nöbetçi kulübesini yeniden işlevsel hale getirebilir

  Güney Kore, Kuzey Kore sınırında nöbetçi kulübesini yeniden işlevsel hale getirebilir Güney Kore'nin, Kuzey Kore sınırında Askerden Arındırılmış Bölge'deki (DMZ) bir nöbetçi kulübesini yeniden işlevsel hale getirebileceği iddia ediliyor. Güney Kore, Kuzey Kore'nin askeri gerilimi azaltma anlaşmasını feshedip DMZ'ye asker ve mühimmat göndermesine karşılık olarak bu adımı atabilir.

 • 29.11.2023 29 Kas 09:53 ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Kuzey Kore'nin casus uydu iddiasına yanıt verdi

  ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Kuzey Kore'nin casus uydu iddiasına yanıt verdi ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Kuzey Kore'nin Beyaz Saray, Pentagon ve bazı askeri üsleri casus uydu ile görüntülediği iddiasına 'İnternette Pentagon ve Beyaz Saray'a ait çok sayıda görüntü var' sözleriyle yanıt verdi.

 • 28.11.2023 28 Kas 11:59 Kuzey Kore'deki seçimlerde 67 yıl sonra ilk kez hayır oyu verildi

  Kuzey Kore'deki seçimlerde 67 yıl sonra ilk kez hayır oyu verildi Kuzey Kore'de yapılan yerel seçimlerde 67 yıl sonra ilk kez sandıktan küçük bir yüzde de olsa hayır oyu çıktı. Belirlenmiş adaya onay veya ret oyu kullanılan sistemde, il halk meclisi adayları için seçmenlerin yüzde 99,91'i evet oyu, yüzde 0,09'u da hayır oyu verdi.

 • 28.11.2023 28 Kas 11:43 Kuzey Kore, casus uyduyla ABD'nin nükleer saldırı kapasiteli gemilerini fotoğrafladı

  Kuzey Kore, casus uyduyla ABD'nin nükleer saldırı kapasiteli gemilerini fotoğrafladı Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı, lider Kim Jong-un'un casus uyduya ilişkin operasyon raporunu incelediğini ve uydunun Beyaz Saray, Pentagon ve ABD donanmasına ait dört nükleer saldırı kapasiteli geminin fotoğraflarını çektiğini öne sürdü. Kuzey Kore'nin casus uydu fırlatma girişimleri uluslararası kınamalara rağmen devam ediyor.

 • 28.11.2023 28 Kas 09:54 Kuzey Kore Casus Uydusuyla ABD Üslerini Görüntülediğini İddia Etti

  Kuzey Kore Casus Uydusuyla ABD Üslerini Görüntülediğini İddia Etti Kuzey Kore yönetimi, casus uydusu Malligyong-1 ile Beyaz Saray, Pentagon ve bazı ABD askeri üslerini görüntülediğini iddia etti. Kim Jong-un, uydunun çektiği fotoğrafları inceledi ve başarılı bir şekilde hazırlanmasından memnuniyet duyduğunu belirtti.

 • 27.11.2023 27 Kas 20:35 BM, Kuzey Kore'ye nükleer silah ve füze programlarından kaçınma çağrısı yaptı

  BM, Kuzey Kore'ye nükleer silah ve füze programlarından kaçınma çağrısı yaptı BM Orta Doğu, Asya ve Pasifikten Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Khaled Khiari, Kuzey Kore'nin nükleer silah ve balistik füze programlarını sürdürme taahhüdünü eleştirdi ve ülkeyi bu tür eylemlerden kaçınmaya çağırdı. Kuzey Kore, nükleer silahlanmayı artırmaya yönelik anayasa değişikliğini kabul etmişti.

 • 27.11.2023 27 Kas 13:50 Güney Koreli Lee Yoon-seop, Kuzey Kore'yi öven şiirle hapis cezasına çarptırıldı

  Güney Koreli Lee Yoon-seop, Kuzey Kore'yi öven şiirle hapis cezasına çarptırıldı Güney Koreli Lee Yoon-seop, Kuzey Kore propagandası yapan bir şiirle katıldığı yarışma sonucunda 14 ay hapis cezasına çarptırıldı. Lee, Kuzey ve Güney Kore'nin birleşmesi halinde ücretsiz konut, tıbbi bakım ve eğitimin mümkün olacağını dile getiren bir şiir göndermişti.

 • 27.11.2023 27 Kas 10:36 Güney Kore, Kuzey Kore'ye ek asker ve mühimmat gönderdi

  Güney Kore, Kuzey Kore'ye ek asker ve mühimmat gönderdi Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore'nin askeri gerilimi azaltma anlaşmasını feshetmesinin ardından Askerden Arındırılmış Bölge'ye (DMZ) ek asker ve mühimmat gönderdiğini açıkladı. Güney Kore ordusu, son günlerde DMZ'de artan askeri hareketlilik tespit etti.

 • 27.11.2023 27 Kas 10:26 Kuzey Kore'de Yerel Seçimlerde Kim Jong-Un da Oy Kullandı

  Kuzey Kore'de Yerel Seçimlerde Kim Jong-Un da Oy Kullandı Kuzey Kore'de gerçekleşen yerel seçimlerde yüzde 99.63'lük katılım oranı ile ülke lideri Kim Jong-Un da oy kullandı. Sağlık sorunları nedeniyle sandık başına gidemeyen seçmenler ise gezici sandıklarda oy kullandı. Oy sayım işlemleri devam ediyor.

 • 26.11.2023 26 Kas 17:30 Güney Kore, Japonya ve Çin Üçlü Liderler Zirvesi Yeniden Başlatılacak

  Güney Kore, Japonya ve Çin Üçlü Liderler Zirvesi Yeniden Başlatılacak Güney Kore, Japonya ve Çin, ülkeler arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle 2019'dan bu yana yapılamayan üçlü liderler zirvesinin en kısa sürede yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya vardı. Üç ülkenin dışişleri bakanları, Güney Kore'nin Busan kentinde düzenlenen toplantıda, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Japonya Başbakanı Kişida Fumio ve Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol'un yakın bir tarihte bir araya gelmesi için hazırlıklarını hızlandıracaklarını bildirdi.

 • 26.11.2023 26 Kas 14:39 Güney Kore, ABD ve Japonya Ortak Deniz Tatbikatı Yaptı

  Güney Kore, ABD ve Japonya Ortak Deniz Tatbikatı Yaptı Güney Kore, ABD ve Japonya, Kore Yarımadası'nın güneyinde ortak deniz tatbikatı gerçekleştirdi. Tatbikatta, ABD'nin USS Carl Vinson uçak gemisi de yer aldı. Tatbikat, Kuzey Kore'nin artan nükleer ve füze tehdidine karşı üç ülkenin ortak savunmasını güçlendirmek amacıyla yapıldı.

 • 26.11.2023 26 Kas 10:25 Güney Kore Dışişleri Bakanı, Çin ve Japonya mevkidaşlarıyla görüştü

  Güney Kore Dışişleri Bakanı, Çin ve Japonya mevkidaşlarıyla görüştü Güney Kore Dışişleri Bakanı Park Jin, Çin ve Japon mevkidaşlarıyla ayrı ayrı görüşerek ikili ve bölgesel konuları ele aldı. Park, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ve Japonya Dışişleri Bakanı Kamikawa Yoko ile Güney Kore'nin ev sahipliğinde düzenlenen toplantı öncesinde görüştü. Görüşmelerde Kuzey Kore'nin askeri gerilimi azaltma anlaşmasını feshetmesi ve nükleer provokasyonlarının durdurulması konuları ele alındı. Ayrıca Güney Kore ve Japonya arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve savunma işbirliğinin artırılması konusunda mutabık kalındı.

 • 25.11.2023 25 Kas 11:30 Kuzey Kore, Güney Kore'deki hedef bölgeleri fotoğrafladığını iddia etti

  Kuzey Kore, Güney Kore'deki hedef bölgeleri fotoğrafladığını iddia etti Kuzey Kore, casus uydusuyla Güney Kore'deki önemli hedef bölgeleri fotoğrafladığını duyurdu. Kim Jong-Un, uydunun operasyonel faaliyetlerini denetlemek üzere Ulusal Havacılık ve Uzay Teknolojisi İdaresi'ni ziyaret etti.

 • 24.11.2023 24 Kas 16:57 Macron ve Güney Kore Devlet Başkanı uluslararası konuları görüştü

  Macron ve Güney Kore Devlet Başkanı uluslararası konuları görüştü Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Paris'te bulunan Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ile Ukrayna-Rusya Savaşı ve Kuzey Kore meseleleri dahil uluslararası konuları ele aldı. Macron ve Yoon, Kuzey Kore'yi şiddetle kınayarak diğer ülkelerin daha kararlı tavır göstermesini istedi. Ayrıca, iki lider arasında uzay, sivil nükleer, kuantum ve enerji dönüşümü gibi alanlarda işbirliği de görüşüldü.

 • 24.11.2023 24 Kas 12:49 Çinli aktivist Güney Kore'ye kaçmaya çalışırken yakalandı

  Çinli aktivist Güney Kore'ye kaçmaya çalışırken yakalandı Çinli aktivist Kwon Pyong, Güney Kore'ye jet ski ile kaçmaya çalışırken yakalandı. Mahkemede 'Göç Kontrol Yasası'nı ihlal etmek'ten ertelemeli 1 yıl hapis cezası aldı. Kwon'un Güney Kore'ye sığınma başvurusu da değerlendirilecek.

 • 24.11.2023 24 Kas 10:45 Kim Jong-un: Askeri uydunun fırlatılması düşmanlara karşı savunma tatbikatı

  Kim Jong-un: Askeri uydunun fırlatılması düşmanlara karşı savunma tatbikatı Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, askeri uydunun fırlatılmasının, 'düşmanların' faaliyetlerine karşı 'tam teşekküllü savunma tatbikatı' olduğunu söyledi. Kim, askeri uyduya sahip olmanın 'düşman güçlere' karşı caydırıcılık görevi gördüğünü ifade etti.

 • 23.11.2023 23 Kas 22:57 Güney Kore: Kuzey Kore'nin roketi kasıtlı olarak infilak etti

  Güney Kore: Kuzey Kore'nin roketi kasıtlı olarak infilak etti Güney Kore tarafından kaydedilen görüntüler, Kuzey Kore'nin casus uydu fırlatmak için kullandığı roketin ilk bölümünün gövdeden ayrıldıktan sonra patladığını ortaya koydu. Patlamanın rokette kullanılan teknolojinin yabancı ülkeler tarafından analiz edilmesini önlemek üzere kasıtlı olarak gerçekleştirildiği yorumları yapıldı.

 • 23.11.2023 23 Kas 22:34 Fransa, Kuzey Kore'nin balistik füze denemesini kınadı

  Fransa, Kuzey Kore'nin balistik füze denemesini kınadı Fransa yönetimi, Kuzey Kore'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ederek gerçekleştirdiği balistik füze denemesini şiddetle kınamıştır. Fransa, Güney Kore ve Japonya ile dayanışma içinde olduğunu belirtmiş ve Kuzey Kore'yi gerilimi durdurup uluslararası yükümlülüklerine uymaya çağırmıştır. Fransa, BMGK kararlarının uygulanması ve taraflar arasında diyaloğun sağlanması için ortaklar ile işbirliği içindedir.

 • 23.11.2023 23 Kas 15:36 Kuzey Kore, Güney Kore ile askeri gerilimi azaltmayı hedefleyen anlaşmadan çekildi

  Kuzey Kore, Güney Kore ile askeri gerilimi azaltmayı hedefleyen anlaşmadan çekildi Kuzey Kore, beş yıl önce imzalanan anlaşmadan çekildiğini açıkladı. Güney Kore de anlaşmayı askıya almıştı. Kuzey Kore, daha güçlü askeri kuvvetleri ve mühimmatı sınıra gönderdiğini belirtti. İki ülke arasındaki gerilim artarken, uzmanlar anlaşmanın feshedilmesinin büyük bir değişime yol açmayacağını söylüyor.

 • 23.11.2023 23 Kas 10:41 Kuzey Kore, Güney Kore ile askeri gerilimleri azaltmaya yönelik anlaşmadan çekildi

  Kuzey Kore, Güney Kore ile askeri gerilimleri azaltmaya yönelik anlaşmadan çekildi Kuzey Kore, Güney Kore'nin askeri gerilimleri azaltmaya yönelik anlaşmayı kısmen askıya almasına misilleme olarak çekildiğini duyurdu. Kuzey Kore Savunma Bakanlığı, casus uydusu fırlatmasının askeri anlaşmanın ihlali olarak nitelendirildiğini ve askeri önlemlerin yeniden uygulanacağını belirtti. Ayrıca, Kuzey Kore'nin sınır hattına daha güçlü silahlı unsurlar ve yeni tip askeri teçhizatlar konuşlandıracağı ifade edildi.

 • 23.11.2023 23 Kas 09:59 Kuzey Kore, Güney Kore ile askeri gerilimi azaltma anlaşmasını feshetti

  Kuzey Kore, Güney Kore ile askeri gerilimi azaltma anlaşmasını feshetti Kuzey Kore, Güney Kore ile 19 Eylül 2018'de imzaladığı askeri gerilimi azaltma anlaşmasını feshettiğini bildirdi. Kuzey Kore Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Güney Kore'nin anlaşmanın birçok maddesini hükümsüz kıldığı değerlendirmesinde bulunuldu. Anlaşmanın müsvedde bir kağıttan farksız hale geldiği belirtilerek, tüm askeri tedbirlerin tekrar uygulanacağı ifade edildi. Kuzey Kore ordusu, artık anlaşmaya bağlı kalmayacak ve askeri sınır çizgisine daha güçlü silahlı kuvvetler ve yeni askeri teçhizatlar yerleştirileceği açıklandı.

 • 22.11.2023 22 Kas 23:20 İngiltere ile Güney Kore, Kuzey Kore'ye karşı işbirliğini artıracak anlaşmayı imzaladı

  İngiltere ile Güney Kore, Kuzey Kore'ye karşı işbirliğini artıracak anlaşmayı imzaladı İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol'u ağırlayarak Downing Sokağı Anlaşması'nı imzaladı. Anlaşma, İngiltere ile Güney Kore arasındaki ilişkileri 'küresel stratejik ortaklık' seviyesine çıkarırken, Kuzey Kore'ye karşı işbirliğini artırmayı hedefliyor. Anlaşmada, Rusya ile Kuzey Kore arasındaki askeri işbirliğine ve silah alışverişine karşı oldukları vurgulanırken, insan hakları ihlallerine karşı farkındalık oluşturma çabalarında da işbirliği yapılacağı belirtildi. Ayrıca, askeri alanda yapay zeka kullanımı ve serbest ticaret anlaşmasının güncellenmesi gibi konularda da işbirliği yapılacak.

 • 22.11.2023 22 Kas 23:06 G7 Ülkeleri Kuzey Kore'nin Casus Uydu Fırlatmasını Kınadı

  G7 Ülkeleri Kuzey Kore'nin Casus Uydu Fırlatmasını Kınadı G7 ülkelerinin dışişleri bakanları, Kuzey Kore'nin yörüngeye casus uydu taşıyan roket fırlatmasını şiddetle kınadı. Açıklamada, bu eylemin bölgenin barış ve istikrarı için ciddi tehdit oluşturduğu belirtilerek, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının açık ve bariz ihlali olduğu vurgulandı.

 • 22.11.2023 22 Kas 20:43 Güney Kore, Kuzey Kore'nin Füze Fırlattığını Tespit Etti

  Güney Kore, Kuzey Kore'nin Füze Fırlattığını Tespit Etti Güney Kore ordusu, Kuzey Kore'nin başkent bölgesinden füze fırlatıldığını tespit ettiklerini bildirdi. Füzenin doğu sularına doğru ateşlendiği ancak başarısızlıkla sonuçlandığı düşünülüyor. Güney Kore ve ABD yetkilileri füzeyi incelemek için çalışmalara başladı. Güney Kore, Kuzey Kore'nin dün casus uydu taşıyan bir roket fırlattığını açıklamasının ardından askeri gerilimi azaltmayı amaçlayan anlaşmanın bazı hükümlerini askıya aldığını duyurmuştu.

 • 22.11.2023 22 Kas 20:28 NATO, Kuzey Kore'nin Casus Uydu Fırlatmasını Kınadı

  NATO, Kuzey Kore'nin Casus Uydu Fırlatmasını Kınadı NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kuzey Kore'nin balistik füze teknolojisini kullanarak askeri bir uydu fırlatmasını şiddetle kınadığını açıkladı. Stoltenberg, Kuzey Kore'nin pervasız davranışlarına son vermesi gerektiğini vurgulayarak, bölgedeki ortaklarıyla dayanışma içinde olduklarını belirtti. Kuzey Kore, bu yıl 3. kez denediği casus uydu fırlatmasında başarılı oldu.

 • 22.11.2023 22 Kas 17:16 Çin, Kore Yarımadası'ndaki Durumu Siyasi Çözümle Kolaylaştırmaya Devam Edecek

  Çin, Kore Yarımadası'ndaki Durumu Siyasi Çözümle Kolaylaştırmaya Devam Edecek Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Kore Yarımadası ile ilgili meselelerde tüm tarafların serinkanlı olmasını ve itidalli davranmasını umduklarını ve söz konusu meselelerin siyasi çözümünü kolaylaştırmada Çin'in yapıcı bir rol oynamaya devam edeceğini söyledi. Mao, tüm tarafların siyasi çözüm için çaba göstermesi ve birbirlerinin makul endişelerini anlamlı diyalog yoluyla dengeli bir şekilde ele alması gerektiğini söyledi.

 • 22.11.2023 22 Kas 12:33 Kuzey Kore, Guam'daki ABD hava üssünün fotoğraflarını çektiğini iddia etti

  Kuzey Kore, Guam'daki ABD hava üssünün fotoğraflarını çektiğini iddia etti Kuzey Kore'nin casus uydusu Malligyong-1, Guam'da bulunan ABD'nin Andersen Hava Üssü'nü ve Apra Limanı'nı fotoğrafladığını iddia etti. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, daha fazla uydunun yörüngeye yerleştirilmesi gerektiğini belirtti.

 • 22.11.2023 22 Kas 11:39 Güney Kore, Kuzey Kore ile imzalanan anlaşmanın bazı hükümlerini askıya aldı

  Güney Kore, Kuzey Kore ile imzalanan anlaşmanın bazı hükümlerini askıya aldı Güney Kore, Kuzey Kore ile 2018'de imzaladığı ve askeri gerilimi azaltmayı amaçlayan anlaşmanın bazı hükümlerini askıya aldığını duyurdu. Güney Kore Başbakanlık Ofisi, Başbakan Han Duck-soo liderliğinde olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu'nun bu kararı aldığını açıkladı. Kararın sebebi olarak Kuzey Kore'nin askeri casus uydu fırlatması gösterildi. Güney Kore, Kuzey Kore sınırında keşif ve gözetleme faaliyetlerine tekrar başlayacaklarını ve ordunun tehditleri tespit etme ve müdahale kabiliyetinin artacağını belirtti. Ayrıca, ABD'ye ait nükleer denizaltı USS Santa Fe'nin Güney Kore'ye ulaştığı ve işbirliği ile müşterek savunma duruşunun güçleneceği açıklandı.

 • 22.11.2023 22 Kas 11:06 Güney Kore, Koreler arası askeri anlaşmayı kısmen askıya aldı

  Güney Kore, Koreler arası askeri anlaşmayı kısmen askıya aldı Güney Kore, 2018 yılında Kuzey Kore ile imzaladığı askeri anlaşmayı kısmen askıya alacağını duyurdu. Anlaşmanın askıya alınmasıyla birlikte Güney Kore, Kuzey Kore'ye karşı keşif ve izleme operasyonlarını yeniden başlatacak.

 • 21.11.2023 21 Kas 23:43 Kuzey Kore, Güneye Doğru Casus Uydu Taşıyan Bir Roket Fırlattı

  Kuzey Kore, Güneye Doğru Casus Uydu Taşıyan Bir Roket Fırlattı Kuzey Kore, casus uydu taşıdığı anlaşılan bir roketi güneye doğru fırlattı. Roketin başarılı bir şekilde yörüngeye yerleştiği duyuruldu. ABD, Kuzey Kore'yi kınamış ve tüm ülkeleri müzakereler için masaya oturmaya çağırmıştır.

 • 21.11.2023 21 Kas 18:15 Kuzey Kore, güneye doğru casus uydu taşıyan bir roket fırlattı

  Kuzey Kore, güneye doğru casus uydu taşıyan bir roket fırlattı Kuzey Kore, casus uydu taşıdığı anlaşılan bir roketi yörüngeye fırlattı. Roketin güneye doğru fırlatıldığı belirtilirken, Japonya Sahil Güvenliği de bölgedeki gemilere roketin düşen parçalarına ilişkin uyarıda bulundu. Öte yandan roketin fırlatıldığı esnada ABD'nin uçak gemisi Güney Kore'nin Busan limanındaydı.

 • 21.11.2023 21 Kas 14:58 Ermenistan, Kara Mayını Üreten Ülkeler Listesine Eklendi

  Ermenistan, Kara Mayını Üreten Ülkeler Listesine Eklendi Uluslararası Kampanya (ICBL), '2023 Kara Mayını Takip Raporu'nu yayınladı ve raporda Ermenistan'ın kara mayını üreten ülkeler listesine eklendiği belirtildi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarına kara mayınları taşıdığı ve yerleştirdiği iddialarını kanıtladığını söyledi ve 340'tan fazla Azerbaycanlının kara mayını patlamalarında hayatını kaybettiğini açıkladı.

 • 21.11.2023 21 Kas 13:40 ABD Donanmasına bağlı uçak gemisi Güney Kore'ye geldi

  ABD Donanmasına bağlı uçak gemisi Güney Kore'ye geldi Kuzey Kore'nin askeri uydu fırlatma hazırlığı yapması üzerine ABD Donanmasına bağlı USS Carl Vinson uçak gemisi Güney Kore'ye ulaştı. Güney Kore Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, uçak gemisinin Busan'daki askeri üsse yanaştığını duyurdu. Bu durum, Kuzey Kore'nin nükleer tehditlerine karşı Güney Kore-ABD ittifakının savunma pozisyonunun somut bir göstergesi olarak değerlendirildi. USS Carl Vinson'un, Kuzey Kore'nin uzaya askeri uydu fırlatma hazırlığı yapmasının ardından gelmesi dikkat çekti. Güney Kore Savunma Bakanlığı ise Kuzey Kore'nin askeri uydu fırlatma girişimlerini yakından izlediğini ve BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal edeceği uyarısında bulundu.

 • 21.11.2023 21 Kas 13:34 Kuzey Koreli Bilgisayar Korsanları Güney Korelilerin E-posta Hesaplarını Çaldı

  Kuzey Koreli Bilgisayar Korsanları Güney Korelilerin E-posta Hesaplarını Çaldı Güney Kore polisi tarafından yapılan açıklamada, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının aralarında hükümet yetkililerinin de bulunduğu bin 468 Güney Korelinin e-posta hesabını çaldığı belirtildi. Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının bu yıl yurtiçi ve yurtdışındaki yaklaşık 500 sunucuya sızdığı ve mağdurların e-posta hesaplarını ele geçirdiği kaydedildi. Geçen yıla göre mağdur sayısının yaklaşık 30 kat arttığı ifade edildi.

 • 21.11.2023 21 Kas 10:49 Kuzey Kore, 9 günlük bir zaman diliminde askeri uydu fırlatmaya hazırlanıyor

  Kuzey Kore, 9 günlük bir zaman diliminde askeri uydu fırlatmaya hazırlanıyor Kuzey Kore, yarından itibaren 9 günlük bir zaman diliminde askeri uydu fırlatmaya hazırlandığını açıkladı. Japonya Sahil Güvenliği, Pyongyang'ın bu konuda bilgilendirildiğini belirtti. Japonya Başbakanı, bu fırlatışın BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal edeceğini söyledi. Güney Kore ise Kuzey Kore'nin fırlatma hazırlığına yakından göz kulak olduğunu ifade etti. ABD ise Kuzey Kore-Rusya arasındaki askeri işbirliğine ilişkin endişelerini tekrarladı.

Advertisement