Teis Başkanı Saydan: "Kanser İlaçları da Eczanelerden Verilmeli" - Son Dakika
Güncel

Teis Başkanı Saydan: "Kanser İlaçları da Eczanelerden Verilmeli"

Teis Başkanı Saydan: "Kanser İlaçları da Eczanelerden Verilmeli"

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan, kanser ilaçlarının hastaneler yerine eczanelerden verilmesini istedi. Saydan, bir hastanede kanser ilaçlarının çalınması ve olayın anlaşılmaması için içerisine su konulduğunun ortaya çıkmasıyla ilgili “Hastanelerin bu ilaçlara sahip çıkamayacağını defalarca dile getirdik. İlaç yerine su kullanan hasta vatandaşlarımıza yazık değil mi? Bunun hesabını kim verecek? Hastaneler bu ilaçlara sahip çıkamıyor. Diğer ilaçlar gibi kanser ilaçları da eczanelerden verilmeli” dedi.

06.03.2023 10:41  Güncelleme: 12:44

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan, kanser ilaçlarının hastaneler yerine eczanelerden verilmesini istedi. Saydan, bir hastanede kanser ilaçlarının çalınması ve olayın anlaşılmaması için içerisine su konulduğunun ortaya çıkmasıyla ilgili "Hastanelerin bu ilaçlara sahip çıkamayacağını defalarca dile getirdik. İlaç yerine su kullanan hasta vatandaşlarımıza yazık değil mi? Bunun hesabını kim verecek? Hastaneler bu ilaçlara sahip çıkamıyor. Diğer ilaçlar gibi kanser ilaçları da eczanelerden verilmeli" dedi.

TEİS Başkanı Nurten Saydan, İstanbul'da bir hastanede, kanser ilaçlarının çalınması, olay anlaşılmasın diye ilaçların içine su doldurulması ve bu yolla 5 milyon lira yakın kazanç elde edildiğinin ortaya çıkması üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Saydan, kanser ilaçlarının da hastaneler yerine eczanelerde satılmasını istedi. Saydan açıklamasında şunları söyledi:

"Hastanelerin bu ilaçlara sahip çıkamayacağını defalarca dile getirdik. İlaç yerine su kullanan hasta vatandaşlarımıza yazık değil mi? Bunun hesabını kim verecek? Hastaneler bu ilaçlara sahip çıkamıyor. Diğer ilaçlar gibi kanser ilaçları da eczanelerden verilmeli.

"KANSER İLAÇLARININ HASTANELERDEN VERİLMEYE BAŞLANMASIYLA BİRLİKTE SÜREKLİ İLAÇ HIRSIZLIĞI HABERLERİ OKUYORUZ"

Kanser ilaçlarının hastanelerden verilmeye başlanmasıyla birlikte sürekli ilaç hırsızlığı haberleri okuyoruz. Sendika olarak daha önce de dile getirdiğimiz gibi hastaneler bu ilaçlara sahip çıkamıyor ve çalınıyor. Hastalarımız ilaçsız kalıyor. Çalınan ilaçlar merdiven altından ve özellikle yurtdışına kaçak yollardan yüksek fiyata satılıyor. Unutmayalım ki devletin hizmeti satın alması hizmeti vermeye çalışmasından daha ucuzdur. Günümüz ekonomik sisteminde en ucuz şey hizmeti satın almaktır. Kanser ilacını hastane, grip ilacını eczane verir gibi bir şey olabilir mi?

"ECZANELERİMİZ İLACIN VERİLDİĞİ TEK YERDİR"

Eczanelerimiz ilacın verildiği tek yerdir. Onun için bu ürünlerin eczaneler dışından verilmemesi gerekiyor. Ülkemizde 29 bin eczaneden vatandaşlara konforlu ve rahat bir şekilde ilaç ve eczacılık hizmeti sunuluyor. Durum böyleyken hastanelerden kanser ilacının hastaya sunulması son derece yanlış bir uygulamadır. İstanbul'da yaşanan söz konusu olay da durumun ciddiyetini ve vahametini ortaya koyuyor. Yaşanan olaylardan çıkan sonuç bu durumun maalesef devam edeceğini gösteriyor.

TEİS olarak, özellikle kanser gibi son derece zorlu bir tedavi süreci yaşayan hastaların mağdur olmaması için bu ilaçların eczanelerden verilmeye başlanması gerektiğini bir kez daha altını çizerek ifade etmek istiyoruz. Tüm ilaçlar için tek ve doğru adres eczanelerdir."

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Teis Başkanı Saydan: 'Kanser İlaçları da Eczanelerden Verilmeli' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement