Tomarza'da Hititler dönemine ait kaya kabartmasına koruma talebi - Son Dakika

Tomarza'da Hititler dönemine ait kaya kabartmasına koruma talebi

08.07.2020 10:43
Tomarza'da Hititler dönemine ait kaya kabartmasına koruma talebi, System.String[]

Tomarza ilçesinde bulun Hititler dönemine ait kaya kabartmasının mevsimsel koşullardan olumsuz etkilenmemesi için sundurmayla korunması istendi.

Tomarza ilçesinde bulun Hititler dönemine ait kaya kabartmasının mevsimsel koşullardan olumsuz etkilenmemesi için sundurmayla korunması istendi.

İmamkulu Mahallesi muhtarı Yusuf Karasu, AA muhabirine, tarihçilerin araştırmasında kaya kabartmasının yaklaşık 4000 yıl öncesine dayandığının ortaya çıktığını söyledi.

Hitit medeniyetinin simgesi olan kabartmanın turizm açısında önemli değer taşıdığını vurgulayan Karasu, şunları kaydetti:

"Kaya kabartmasında 3 rahip, savaşçı ve fırtına tanrısı olduğu söyleniyor. Bu kaya korozyona çok uğruyor. Yaz, kış sıcak ve soğuktan etkileniyor. Üzeri sundurmayla korumaya alınırsa gelecek nesillere daha sağlam aktarılabilir. Kaya kabartmanın bulunduğu alanın yolu da düzeltilirse ziyaretçilerin ulaşımı kolaylaşır."

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Tomarza'da Hititler dönemine ait kaya kabartmasına koruma talebi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Fransa Dışişleri: Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını tanımıyoruz İnternette hızla yayılan esrarengiz palyaço fotoğrafı, Instagram hesaplarının kapanmasına neden oluyor Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs hastalarını uyardı: Önerilen ilaçlar mutlaka kullanılmalı Ünlü oyuncu Mirtha Legrand: Maradona ve Wanda Nara otelde sabaha kadar cinsel ilişkiye girdiler MetroPoll anketinde çarpıcı sonuçlar! MHP'lilere Erdoğan'ı, AK Partililere de Bahçeli'yi sordular Ermenistan ordusunun savaş durumundaki içler acısı hali görüntülere yansıdı Buket Aydın ve Emir Sarıgül bu kez kaçamadı! Aşıklar spor yaparken görüntülendi İBB Başkanı İmamoğlu kendisini yuhalayan taksicilerin üzerine yürüdü