Uğur Mumcu Yenimahalle'de Anıldı - Son Dakika

Uğur Mumcu Yenimahalle'de Anıldı

24.01.2018 14:02
Uğur Mumcu Yenimahalle'de Anıldı, System.String[]

Ankara’da 24 Ocak 1993 yılında evinin önünde arabasına yerleştirilen bomba ile katledilen gazeteci-yazar Uğur Mumcu, ölümünün 25’inci yılında Batıkent Uğur Mumcu Parkı’ndaki anıtı önünde düzenlenen törenle anıldı.

Ankara'da 24 Ocak 1993 yılında evinin önünde arabasına yerleştirilen bomba ile katledilen gazeteci-yazar Uğur Mumcu, ölümünün 25'inci yılında Batıkent Uğur Mumcu Parkı'ndaki anıtı önünde düzenlenen törenle anıldı. Törende konuşan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, "Uğur Mumcu, aydın nasıl olur sorusunun yanıtıdır" dedi.

Batıkent Uğur Mumcu Parkı'nda gazeteci-yazar Uğur Mumcu'yu anma törenine Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe ve yönetimi, Yenimahalle Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal, Başkan Yardımcısı Başar Bal, Belediye Meclis üyeleri, muhtarlar, Batıkent Birlikteliği üyeleri ve çok sayıda Yenimahalleli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törende Yaşar, parkın içerisinde yer alan Mumcu Anıtı'na çelen bıraktı. Yaşar, "Bu sabah da 25 yıldır olduğu gibi Uğur Mumcu Parkımızdaki anıtı önünde hunhar bir saldırıya kurban verdiğimiz Türkiye Cumhuriyeti'nin gerçek bir aydını olan araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu'yu yad etmek için bir araya geldik. Her 24 Ocak'ta bir araya gelmemizin nedeni sadece faili meçhul bir cinayete kurban verdiğimiz Mumcu'yu anmak değildir, 25 yıldır katilinin, sorumlularının bulunamamasına verdiğimiz tepkidir, acıdır. Demokrasi ve şeffaflık talebimizdir" ifadelerini kullandı.

Mumcu'nun acısının 25 yıldır hiç dinmediğini söyleyen Yaşar, "Uğur Mumcu Türkiye Cumhuriyeti'dir, Uğur Mumcu Kemalizm'dir, Uğur Mumcu Atatürk ilke ve inkılaplarının bir insanda vücut bulmuş halidir. Uğur Mumcu, Cumhuriyet devrimlerinin muhafızıdır. Türkiye'nin aydınıdır. Aydın nasıl olur sorusunun yanıtıdır. Onurlu bir yaşam, ilkeli ve dürüst gazetecilik, bu uğurda feda edilmiş bir hayattır, acısı ve özlemi 25 yıldır dinmeyendir, kendisini rahmet ve özlemle anıyoruz. Ruhu şad olsun" diye konuştu.

"Mumcu anlatılmaz kendini anlatır"

Törende Batıkent Birlikteliği adına konuşma yapan Cumhuriyet Kadınları Derneği yöneticisi Döne Tuncer ise, "Mumcu anlatılmaz kendini anlatır. Atatürk'ü en iyi anlayan, anlatan ve onun yolundan hiç sapmayan büyük devrimci Uğur Mumcu 'Ellerini kana bulayanlar, içlerindeki korların mezar taşlarıyla yaşayanlar, aynı adaletsizliğin ve aynı suçun ortaklarıdır hep birlikte. Gözlerin açıksa göreceksin, kulağın sağır değilse duyacaksın, ellerin kesik değilse uzanacaksın' dedi. Biz de onun yolunda ilerliyoruz. Mumcu'yu saygıyla anıyoruz" şeklinde konuştu. - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Uğur Mumcu Yenimahalle'de Anıldı - Son Dakika


Son Dakika

Davutoğlu'ndan Bahçeli'nin açıklamalarına sert tepki: Bir öfke, bir nefret, bir intikam duygusu; nedir bizimle alıp veremediği? 'Hayattaki en yaşlı şehzade' olarak bilinen Osmanlı Hanedan Reisi Dündar Osmanoğlu yaşamını yitirdi Polisin kurtardığı Kiraz böyle kandırılmış: Önce fuhuştan para kazan, sonra evleniriz Kuzeninin kurbanı oldu! 2 buçuk milyon lira dolandırıldı Kamyon kaldırımda uyuyan işçileri ezdi: 13 ölü AK Parti MKYK'da 6-8 Ekim olaylarıyla ilgili teklif Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kızdırdı 10 yaşındaki kızının ilk kez regl olduğunu duyuran Ceyda Düvenci'ye tepki yağdı Başarılı oyuncu Melih Çardak, Arka Sokaklar dizisine dahil oldu