Son dakika Hakkari Üniversitesi haberleri, Hakkari Üniversitesi son dakika, son dakika Hakkari Üniversitesi

Son Dakika Hakkari Üniversitesi Haberleri

 • AFAD Daire Başkanları Hakkari'de Konteyner ve Çadır Kent Alanlarını İnceledi
  13 Şub AFAD Daire Başkanları Hakkari'de Konteyner ve Çadır Kent Alanlarını İnceledi

  AFAD daire başkanları Levent Uçarlı ve Güray Karakaya, Hakkari'de konteyner ve çadır kent kurulması planlanan alanlarda incelemelerde bulundu. Vali ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik'in talimatıyla başlatılan depreme hazırlık çalışmaları kapsamında yapılan incelemelerde, kentin depremselliği değerlendirildi ve çadır ve konteyner kent alanı incelendi. Ayrıca, Hakkari Üniversitesi Zeynel Bey Yerleşkesi de ziyaret edilerek görevlilerden bilgi alındı.

 • Hakkari'de binaların deprem dayanıklılık performansı ücretsiz ölçülecek
  13 Şub Hakkari'de binaların deprem dayanıklılık performansı ücretsiz ölçülecek

  Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik'in talimatları doğrultusunda Hakkari Belediyesi ve Hakkari Üniversitesi bünyesinde kentteki binaların depreme dayanıklılık performans ölçümlerinin ücretsiz olarak yapılacağı belirtildi.

 • Hakkari'de deprem hazırlıkları için konteyner kentler oluşturulacak
  13 Şub Hakkari'de deprem hazırlıkları için konteyner kentler oluşturulacak

  Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekil Ali Çelik, muhtemel depremlere karşı hazırlıklı olunması gerektiğini belirterek, Hakkari merkez ve Yüksekova'da konteyner kentler oluşturacaklarını ve geçici barınma merkezleri kuracaklarını açıkladı.

 • Hakkari'de Kar Festivali Devam Ediyor
  11 Şub Hakkari'de Kar Festivali Devam Ediyor

  Hakkari Valiliği tarafından düzenlenen Kar Festivali, Merga Bütan Kayak Merkezi'nde ikinci gününde de etkinliklerle devam etti. Binlerce kişinin katıldığı festival renkli görüntülere sahne oldu. Kayakseverler unutulmaz anlar yaşarken, çalınan müzik eşliğinde halay çekenler de eğlendi. Festival, Hakkari'nin doğal güzelliklerini keşfetmek isteyenleri bekliyor.

 • Hakkari'de Kar Festivali Düzenlendi
  10 Şub Hakkari'de Kar Festivali Düzenlendi

  Hakkari Valiliği tarafından Merga Bütan Kayak Merkezi'nde düzenlenen 5. Kar Festivali'ne binlerce kişi katıldı. Festivalde kayak, snowboard, trekking gibi etkinlikler gerçekleştirildi. Vali Ali Çelik, Hakkari'nin doğal güzelliklerini ve kış turizmini tanıtmak için festivalin önemine vurgu yaptı.

 • Depreme Hazır Bir Hakkari İçin İlçe Bazlı Yapı Stoku Toplantısı
  09 Şub Depreme Hazır Bir Hakkari İçin İlçe Bazlı Yapı Stoku Toplantısı

  Hakkari'de Vali ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik başkanlığında yapılan toplantıda ilçelerin yapı stokunu güçlendirip depreme dayanıklı hale getirilmesi için çalışma ve projeler ele alındı. Çelik, daha sağlam bir yapı stoku oluşturmanın hedeflendiğini belirtti ve çeşitli önlemler açıkladı.

 • Hakkari'de deprem tedbirleri için 125 milyon TL finansman sağlandı
  09 Şub Hakkari'de deprem tedbirleri için 125 milyon TL finansman sağlandı

  Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik, deprem tedbirleri kapsamında 125 milyon TL finansman sağlandığını belirtti. Hakkari'de yapı stokunun güçlendirilmesi ve depreme dayanıklı hale getirilmesi için çalışmalar yapılacak.

 • Türk Üniversite Fuarı, Pakistan'da binlerce öğrenciyle buluştu
  24 Oca Türk Üniversite Fuarı, Pakistan'da binlerce öğrenciyle buluştu

  Türkiye'den 13 üniversitenin katıldığı Türk Üniversite Fuarı, Pakistan'ın başkenti İslamabad'da düzenlendi. Fuarda, öğrenciler üniversitelerin kayıt süreçleri, indirimler, yurt imkanları ve burslar hakkında bilgi aldı. Türk üniversiteleri, Pakistan'daki genç nüfusun potansiyelini değerlendirmek ve dostluk ilişkilerini güçlendirmek amacıyla bu tür etkinliklere katılmaktadır.

 • HÖZET Projesi ÖZDER özel ödülüne layık görüldü
  27 Ara HÖZET Projesi ÖZDER özel ödülüne layık görüldü

  Hakkari Üniversitesi Özel Eğitim Topluluğu (HÖZET) tarafından yürütülen 'Bir Dokunuşunla Değişir Her Şey' projesi, 2023 TOVAK-Prof. Dr. Yahya Özsoy Toplum Hizmetleri Ödülü kapsamında verilen Özel Eğitimciler Derneği (ÖZDER) özel ödülüne layık görüldü. Proje hakkında bilgi alan Rektör Prof. Dr. Ömer Pakiş, projede emeği geçenleri kutladı.

 • Hakkari Üniversitesi ile Bedensel Engelliler Derneği Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı
  22 Ara Hakkari Üniversitesi ile Bedensel Engelliler Derneği Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

  Hakkari Üniversitesi ile Hakkari Bedensel Engelliler Derneği arasında sosyal, mesleki ve sportif alanda iş birliği protokolü imzalandı. Rektör Prof. Dr. Ömer Pakiş ve Dernek Başkanı Mesut Keskin'in katıldığı imza töreninde, protokolün engelli bireylere eğitim, spor ve sosyal alanda destekler sunmayı amaçladığı belirtildi.

 • Hakkari'de Geleceğin Teknoloji Yıldızları Yetişiyor Projesi Tanıtıldı
  22 Ara Hakkari'de Geleceğin Teknoloji Yıldızları Yetişiyor Projesi Tanıtıldı

  Hakkari Valiliği toplantı salonunda düzenlenen toplantıda, Hakkari için değerli olan 'Geleceğin Teknoloji Yıldızları Yetişiyor' projesi tanıtıldı. Proje, Hakkari İl Özel İdaresi tarafından finanse edilmekte olup, 4 bine yakın gencin geleceğin meslekleri için farkındalık oluşturacak bir eğitim planlamasını içermektedir. Projenin amacı, 18 genci sürekli bir şekilde niteliklerini ve birikimlerini artırarak geleceğe hazırlamaktır.

 • Hakkari'de 'Geleceğin Teknoloji Yıldızları Yetişiyor' projesi tanıtıldı
  22 Ara Hakkari'de 'Geleceğin Teknoloji Yıldızları Yetişiyor' projesi tanıtıldı

  Hakkari'de Avrupa Birliği tarafından finanse edilen 'Geleceğin Teknoloji Yıldızları Yetişiyor' projesinin tanıtımı yapıldı. Proje kapsamında Hakkari'deki işsizler, kadınlar, engelliler ve öğrencilerin istihdamı hedefleniyor. Ayrıca 3 teknoloji laboratuvarı kurulacak ve 265 kişi bu laboratuvarlardan yararlanacak.

 • Hakkari'de meraların önemi üzerine çalıştay düzenlendi
  16 Ara Hakkari'de meraların önemi üzerine çalıştay düzenlendi

  Hakkari Üniversitesi Gıda, Tarım, Orman ve Hayvancılık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen çalıştayda, meraların oluşum süreci, önemi ve kullanımına dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi verildi. Seminere Vali Yardımcısı, üniversite rektörü ve diğer yetkililerin yanı sıra akademik personel ve öğrenciler de katıldı.

 • Hakkari'de çiftçilere meyve fidanı dağıtıldı
  23 Kas Hakkari'de çiftçilere meyve fidanı dağıtıldı

  Hakkari Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Hakkari merkezde 243 çiftçiye 7 bin 645, Yüksekova'da 223 çiftçiye 11 bin 620, Şemdinli'de 180 çiftçiye 7 bin 530, Çukurca'da 56 çiftçiye 1865 ve Derecik'te 86 çiftçiye 2 bin 700 fidan dağıtıldı. Hakkari Valisi Ali Çelik, 31 bin 460 meyve fidanının dağıtımını gerçekleştirdiklerini belirtti ve fidanların kentin üretimine hayır ve bereket getirmesini diledi.

 • Hakkari Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi
  23 Kas Hakkari Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi

  Hakkari Üniversitesi'nin 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni, rektörlük konferans salonunda düzenlendi. Törene Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik de katıldı.

 • Hakkari Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi
  23 Kas Hakkari Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi

  Hakkari Üniversitesi'nin 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni, rektörlük konferans salonunda düzenlendi. Törene Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik de katıldı. Vali Çelik, konuşmasında üniversitenin önemine vurgu yaparak öğrencilere başarı ve huzur diledi.

 • Hakkari Üniversitesi Zap Havzası Somut Kültür Varlıklar Çalıştayı Düzenledi
  13 Kas Hakkari Üniversitesi Zap Havzası Somut Kültür Varlıklar Çalıştayı Düzenledi

  Hakkari Üniversitesi tarafından düzenlenen Zap Havzası Somut Kültür Varlıklar Çalıştayı'nda, kültürel mirasın önemi vurgulandı ve gelecek nesillere aktarılması gerektiği belirtildi. Programa, akademisyenler, kurum amirleri, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

 • Hakkari'de Su ve İklim Söyleşisi Düzenlendi
  12 Kas Hakkari'de Su ve İklim Söyleşisi Düzenlendi

  Hakkari Valiliği ile Herkari Bilim Sanat Edebiyat Derneği işbirliğinde 'Su, Sucul Yaşam, İklim' adlı söyleşi düzenlendi. Programda su kaynaklarının etkili ve verimli kullanılması gerektiği vurgulandı.

 • Hacı Sait Camisi'nin Temeli Atıldı
  11 Kas Hacı Sait Camisi'nin Temeli Atıldı

  Hakkari'de deprem riski nedeniyle yıkılan Hacı Sait Camisi, iş insanları ve hayırseverlerin desteğiyle yeniden inşa edilecek. Temel atma töreni düzenlendi ve cami için el birliğiyle çalışarak hizmete sunacaklarını belirtildi.

 • Hakkari'de Gençler Paraşütle Gökyüzünü Renklendiriyor
  30 Eki Hakkari'de Gençler Paraşütle Gökyüzünü Renklendiriyor

  Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, Sportif Havacılık Akademisi'ne katılan kursiyerler, uçuşa uygun tepelerde paraşütle yaptıkları atlayışlarla gökyüzünü renklendiriyor. Güvenlik güçlerinin başarılı operasyonlarıyla sağlanan huzur ortamında, gençlerin kültür, sanat ve spor alanlarına yönlendirilmesi için çalışmalar sürüyor. Yüksekova'da açılan Sportif Havacılık Akademisi'nde gençlere yamaç paraşütü eğitimi veriliyor ve şu ana kadar 21 kişi belge almaya hak kazandı. Proje ile gençlere istihdam imkanı sağlanırken, bölgede havacılık sporlarının yaygınlaşması hedefleniyor.

 • Van ve Hakkari'de Cumhuriyet'in 100. yılı fener alaylarıyla kutlandı
  29 Eki Van ve Hakkari'de Cumhuriyet'in 100. yılı fener alaylarıyla kutlandı

  Van ve Hakkari'de Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında fener alayı düzenlendi.

 • Konya'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları
  29 Eki Konya'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

  Konya'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 100. yıl dönümü törenle kutlandı. Kutlamalar, Konya Valisi Vahdettin Özkan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ın selamlamalarıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Vali Özkan, Cumhuriyet'in önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Programda öğrencilerin halk oyunları gösterisi ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesi de yer aldı. Törene askeri ve mülki erkan, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 • Hakkari'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu
  29 Eki Hakkari'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Hakkari'de de coşkuyla kutlandı.

 • Hakkari Üniversitesinde Çocuk Hikayesi Roman Yazarlığı ve Çocuklarla Felsefe Atölyesi Düzenlendi
  24 Eki Hakkari Üniversitesinde Çocuk Hikayesi Roman Yazarlığı ve Çocuklarla Felsefe Atölyesi Düzenlendi

  Hakkari Üniversitesi ve Herkari Bilim Sanat ve Edebiyat Derneği iş birliğiyle düzenlenen 'Çocuk Hikayesi Roman Yazarlığı ve Çocuklarla Felsefe Atölyesi' etkinliği, üniversitenin konferans salonunda gerçekleştirildi. Eğitimci yazar Serhan Kansu, katılımcılara felsefe, çocuklarla felsefe ve yaratıcı yazarlık konularında bilgi verdi. Üç gün süren etkinlik, katılımcılara belgelerinin verilmesiyle sona erdi.

 • Hakkari Gençlik ve Sportif Faaliyetler Kulübü, gençlerle söyleşi yaptı
  03 Eki Hakkari Gençlik ve Sportif Faaliyetler Kulübü, gençlerle söyleşi yaptı

  Alpaslan Endüstri Erkekler Voleybol 1. Ligi ekiplerinden Hakkari Gençlik ve Sportif Faaliyetler Kulübü oyuncuları, Halk Eğitimi Merkezi konferans salonunda gençlerle bir araya geldi. Oyuncular, katılımcılarla sohbet ederek deneyimlerini paylaştı ve gençlerin sorularını yanıtladı. Kulüp yetkilileri ise gençlerin refahı ve sporun önemine vurgu yaparak, kentin spor şehri olma potansiyelini vurguladılar. Programa, il müdürleri ve üniversite temsilcileri de katıldı.

 • Hakkari Emniyet Müdürlüğü Öğrencilere Rol Model Ziyaretleri Yapıyor
  23 Eyl Hakkari Emniyet Müdürlüğü Öğrencilere Rol Model Ziyaretleri Yapıyor

  Hakkari Emniyet Müdürlüğü ekipleri, halkla ilişkiler ve eğitime büyük önem vererek, öğrencilere yönelik 'rol model' ziyaretlerini sürdürüyor. Toplum Destekli Polislik (TDP) Şube Müdürlüğü ekipleri, Hakkari-Çukurca karayolu üzerinde bulunan Çimenli köyü Borsa İlkokulu ve Ortaokulunu ziyaret ederek, meslek tanıtımı ve kitap okuma etkinliği gerçekleştirdi. Polis memurları öğrencilere oyuncak ve kırtasiye setleri hediye etti.

 • Erzurum, Kars, Tunceli ve Ardahan'da Aile Çalıştayı Gerçekleştirildi
  21 Eyl Erzurum, Kars, Tunceli ve Ardahan'da Aile Çalıştayı Gerçekleştirildi

  Erzurum, Kars, Tunceli ve Ardahan'da, sosyal sorunların tespiti, çözümü, ailenin korunması, güçlendirilmesi ve sosyal refahın artırılmasına yönelik çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla 'Aile Çalıştayı' düzenlendi. Çalıştayda, aileyle alakalı eşitlik, adalet, sosyal kalkınma, refah, hayat boyu gelişim ve öğrenme, çevre, iklim, teknoloji ile dijitalleşme ve aile odaklı sosyal hizmetler konuları ele alındı.

 • Hakkari'de gaziler ve şehit ailelerinin onuruna yemek verildi
  19 Eyl Hakkari'de gaziler ve şehit ailelerinin onuruna yemek verildi

  Hakkari'de 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla gaziler ve şehit ailelerinin onuruna yemek verildi.

 • Prof. Dr. Aziz Sancar: Google'ın Yazmadığı Şeyler de Var
  14 Eyl Prof. Dr. Aziz Sancar: Google'ın Yazmadığı Şeyler de Var

  Nobel Ödülü alan ilk Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar, İsmimi Google'a yazdığınızda Nobel ödülü alan ilk Türk bilim insanı olduğumu okuyacaksınız. Biraz daha merak edip okumaya devam ederseniz bilimsel çalışmalarımı ve kariyerimi göreceksiniz. Ama Google'ın yazmadığı şeyler de var. Google, Mardin'in Savur ilçesindeki bir çocukken hangi motivasyonlarla Nobel'e uzanan bir yolculuğa çıktığımı yazmaz. Çünkü o motivasyon genlerimizde, tarihi mirasımızda, kültürel kodlarımızda var. Eğer bizi bugüne getiren düne dönebilirsek, yarınınızı da öngörebilir ve geleceğe yönelik projeksiyonlarımızı daha sağlam yapabiliriz? dedi.

 • Prof. Dr. Aziz Sancar: Google'ın Yazmadığı Şeyler de Var
  14 Eyl Prof. Dr. Aziz Sancar: Google'ın Yazmadığı Şeyler de Var

  Nobel Ödülü alan ilk Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Batman Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir programda konuştu. Sancar, Google'ın kendisi hakkında birçok bilgiye ulaşabileceğini ancak Mardin'in Savur ilçesindeki çocukluk döneminden Nobel'e uzanan motivasyonunu yazmadığını belirtti. Sancar, Türk bilim insanlarının genlerinde, tarihi miraslarında ve kültürel kodlarında bu motivasyonun olduğunu vurgulayarak, geçmişe dönerek geleceğe yönelik projeksiyonların daha sağlam yapılacağını ifade etti. Ayrıca, başarının sırrının azim, inanç ve çaba olduğunu vurguladı.

 • Batman Üniversitesi'nde Kırsal ve Bölgesel Kalkınma Konferansı Düzenlendi
  14 Eyl Batman Üniversitesi'nde Kırsal ve Bölgesel Kalkınma Konferansı Düzenlendi

  Batman Üniversitesi, 'Kırsal ve Bölgesel Kalkınmada Üniversitelerin Rolü' konulu bir konferans düzenledi. Konferansa TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar online olarak katıldı. Konferansta, TÜBİTAK'ın gençlere yönelik çalışmaları ve TEKNOFEST'in önemi vurgulandı. Ayrıca, konferansta Batman Üniversitesi Rektörü ve diğer üniversite rektörleri de sunum yaptı. Programa akademisyenler, kurum temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 • Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar Batmanlı öğrencilerle buluştu
  14 Eyl Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar Batmanlı öğrencilerle buluştu

  Prof. Dr. Aziz Sancar ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Batman Üniversitesi konferans salonunda öğrencilerle online olarak buluştu. Programda Sancar, gençlerle yapılan buluşmaların kendisini mutlu ettiğini ve onlardan ilham aldığını belirtti. Ayrıca, başarısız olması durumunda sadece kendisinin değil, tüm Türkiye'nin başarısız olacağını düşünerek pes etmediğini ifade etti. TÜBİTAK Başkanı Mandal ise TEKNOFEST programının gençlere ve öğrencilere yönelik olduğunu ve bu yıl 1 milyon kişinin katıldığını söyledi.

 • Hakkari Üniversitesi ile Yüksekova Ziraat Odası Başkanlığı Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı
  12 Eyl Hakkari Üniversitesi ile Yüksekova Ziraat Odası Başkanlığı Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

  Hakkari Üniversitesi ile Yüksekova Ziraat Odası Başkanlığı arasında iletişimin güçlendirilmesi, daha kapsamlı projelerin hazırlanması, tarımsal alanda ve sosyo-kültürel faaliyetlerde iş birliğinin artırılması hedeflenen bir protokol imzalandı. Rektör Prof. Dr. Ömer Pakiş ve Yüksekova Ziraat Odası Başkanı Perviz Geçirgen tarafından imzalanan protokol, her iki kurumun da daha aktif ve sonuç odaklı çalışmalar yapmasına vesile olacak.

 • Hakkari'de İlköğretim Haftası kutlandı
  12 Eyl Hakkari'de İlköğretim Haftası kutlandı

  Hakkari'de İlköğretim Haftası, tören ve etkinliklerle kutlandı.

 • Van'da 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkusu
  30 Ağu Van'da 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkusu

  Van'da 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 101'inci yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

 • Hakkari Üniversitesi'nin YKS yerleştirme sonuçları açıklandı
  21 Ağu Hakkari Üniversitesi'nin YKS yerleştirme sonuçları açıklandı

  ÖSYM tarafından açıklanan YKS yerleştirme sonuçlarına göre Hakkari Üniversitesi'nin kontenjanlarının yüzde 97.4'ü doldu. Üniversiteye tahsis edilen 1450 kontenjanın 1411'i öğrenciler tarafından tercih edildi. Rektör Prof. Dr. Ömer Pakiş, tercih ettikleri bölümlere yerleşen öğrencileri tebrik etti ve kayıt işlemlerinin nasıl yapılacağını açıkladı.

 • Hakkari'deki buzullar hızla eriyor, buzul gölü genişliyor
  16 Ağu Hakkari'deki buzullar hızla eriyor, buzul gölü genişliyor

  Hakkari'de bulunan Cilo Dağları'ndaki buzulların küresel ısınma sonucu hızla erimesiyle buzul gölünün genişlediği bildirildi. Buzul alanında yapılan bilimsel çalışmalarda çatlakların derinleştiği ve büyük boşlukların oluştuğu tespit edildi. Buzulların üzerine çıkmanın tehlikeli olduğu uyarısı yapıldı. Bölgedeki erimeler sonucu taşkınlar ve ekosistemde bozulmalar meydana gelebileceği belirtildi. Bölgenin turistik açıdan önemli olduğu ve doğaya zarar vermeden koruma önlemlerinin alınması gerektiği vurgulandı.

 • Hakkari'de Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Toplantısı Yapıldı
  09 Ağu Hakkari'de Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Toplantısı Yapıldı

  Hakkari'de Vali Yardımcısı Talha Battal başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, kadına yönelik şiddetle mücadele konuları ele alındı. Toplantıda, koruyucu ve önleyici tedbirlerin durumu, aile içi şiddet vakaları ve önerilen tedbirler değerlendirildi. Ayrıca, il genelinde 40 bin erkeğe eğitim ve broşür dağıtımı hakkında bilgi verildi. Toplantıya çeşitli kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

 • Yüksekova'da 'Uluslararası 5. Anadolu Bilimsel Araştırmalar Kongresi' yapıldı
  22 Tem Yüksekova'da 'Uluslararası 5. Anadolu Bilimsel Araştırmalar Kongresi' yapıldı

  Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde düzenlenen Uluslararası 5. Anadolu Bilimsel Araştırmalar Kongresi ve 1. Herkari Uluslararası Bilim Sanat Edebiyat Kongresi başladı. Kongreye 40 ülkeden 223'ü yabancı 422 kişi katıldı. Kongrede bölgedeki ve dünyadaki bilimsel araştırmaların potansiyelleri ve ele alınması gereken sorunlar konuşuldu. Ayrıca Hakkari yöresine ait kültürel motifli el emeği patikler ve eldivenler sergilendi.

 • Hakkari'de Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Kongresi Başladı
  22 Tem Hakkari'de Uluslararası Bilimsel Araştırmalar Kongresi Başladı

  Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde düzenlenen Uluslararası 5. Anadolu Bilimsel Araştırmalar Kongresi ve 1. Herkari Uluslararası Bilim Sanat Edebiyat Kongresi başladı. Kongreye 40 ülkeden 223'ü yabancı 422 kişi katıldı. Kongre, Hakkari'nin tanıtımı ve çeşitli konular üzerine sunumlarla devam edecek.

 • Doğu'daki 4 ilde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri düzenlendi
  16 Tem Doğu'daki 4 ilde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri düzenlendi

  Van, Muş, Bitlis ve Hakkari'de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yürüyüş ve etkinlikler yapıldı.

 • Hakkari Üniversitesi'nde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı Düzenlendi
  14 Tem Hakkari Üniversitesi'nde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı Düzenlendi

  Hakkari Üniversitesi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla bir program düzenledi. Programda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim okundu, sinevizyon gösterimi yapıldı ve günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar gerçekleştirildi. Programa Vali Yardımcısı Halil İbrahim Köroglu, Rektör Prof. Dr Ömer Pakiş, Milli Eğitim Müdürü Bilal Gür, akademik ve idari personel katıldı.

 • Hakkari Üniversitesi'nde Mezuniyet Töreni Yapıldı
  16 Haz Hakkari Üniversitesi'nde Mezuniyet Töreni Yapıldı

  Hakkari Üniversitesi Zeynel Bey Yerleşkesinde 2022-2023 akademik yılı mezuniyet töreni gerçekleştirildi. Törene Rektör Prof. Dr. Ömer Pakiş, akademisyenler, idari personel, öğrenci ve aileleri katıldı. Pakiş, öğrencileri tebrik ederek başarı diledi ve üniversitenin gelişimi hakkında konuştu. Törenin ardından başarılı öğrencilere belge ve hediyeler verildi, müzik dinletisi sunuldu ve resim sergisi açıldı. Mezun olan öğrenciler kep atarak mezuniyetlerini kutladılar.

 • Hakkari Üniversitesinde 2022-2023 Mezuniyet Töreni
  16 Haz Hakkari Üniversitesinde 2022-2023 Mezuniyet Töreni

  Hakkari Üniversitesi, Keklikpınar Mahallesi Zeynelbey Yerleşkesinde 2022-2023 yılı mezuniyet töreni düzenledi. Törene Rektör Prof. Dr. Ömer Pakiş, öğrenciler ve aileleri katıldı. Pandemi döneminde ara verilen eğitimin yeniden başladığını belirten Rektör Pakiş, mezuniyet töreni sevincini öğrencilerle birlikte yaşadıklarını söyledi. Tören, müzik ziyafeti, resim sergisi, öğrencilere belge takdimi, kep atma ve halayların çekilmesi ile sona erdi.

 • Hakkari Üniversitesi Mesleki Eğitimin Geleceği Kongresi düzenledi
  15 Haz Hakkari Üniversitesi Mesleki Eğitimin Geleceği Kongresi düzenledi

  Hakkari Üniversitesi'nin konferans salonunda gerçekleştirilen Mesleki Eğitimin Geleceği Kongresi, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Yabancı akademisyenlerin de katıldığı kongrede, proje değerlendirme sunumu gerçekleştirildi ve ardından Mesleki Eğitimin Geleceği çalıştayı düzenlendi. Ayrıca, doğa fotoğrafçısı Murat Adıyaman'ın çektiği fotoğrafların yer aldığı 'Dağdan Öte Hakkari' adlı fotoğraf sergisi de açıldı.

 • Hakkari'deki Nehil Sazlığı'nda kuş sayısında yüzde 50'lik azalma yaşanıyor
  09 Haz Hakkari'deki Nehil Sazlığı'nda kuş sayısında yüzde 50'lik azalma yaşanıyor

  Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki Nehil Sazlığı'nda, yangınlar ve tarım alanlarına yakın olan bölgelerdeki su seviyesinin düşürülmesi amacıyla oluşturulan drenaj kanalları nedeniyle kuş sayısında yüzde 50'lik azalma yaşanıyor. Hakkari Üniversitesi'nden Dr. Erkan Azizoglu, 28 bin hektarlık alanda, tür sayısında değişiklik olmadığını ancak kuş sayısında azalma gözlemlediklerini söyledi. Yüksekova'daki Nehil Sazlığı, göç yolları üzerinde olması nedeniyle birçok kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

 • Çukurca'da 'Sınırsız' Resim Sergisi Açıldı
  29 May Çukurca'da 'Sınırsız' Resim Sergisi Açıldı

  Hakkari Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Doktor Öğretim Üyesi Derya Özdemir tarafından Çukurca ilçesinde 'Sınırsız' adlı resim sergisi açıldı. Sergide 18 eser yer alıyor.

 • Genç Muhafızlar Hafızlık Yarışması Bölge Finali Hakkari'de yapıldı
  23 May Genç Muhafızlar Hafızlık Yarışması Bölge Finali Hakkari'de yapıldı

  Hakkari'de, Anadolu İmam Hatip Liseleri ve İmam Hatip Ortaokulları arasında Genç Muhafızlar Hafızlık Yarışması Bölge Finali yapıldı.

 • Türkiye Maarif Ajansı Kırgızistan'da Türk Üniversiteleri Eğitim Fuarı Düzenledi
  30 Nis Türkiye Maarif Ajansı Kırgızistan'da Türk Üniversiteleri Eğitim Fuarı Düzenledi

  Türkiye Maarif Vakfı bünyesindeki Maarif Ajansı, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te Türk Üniversiteleri Eğitim Fuarı düzenledi. Fuarda 12 üniversite stant açarken, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, Türk üniversitelerinin tanıtılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 • Hakkari'nin düşman işgalinden kurtuluşu törenle kutlandı
  22 Nis Hakkari'nin düşman işgalinden kurtuluşu törenle kutlandı

  Hakkari'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 105. yıl dönümü törenle kutlandı. Valilik binası önünde düzenlenen tören Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasıyla başladı.

 • Hakkari'nin Kurtuluşu 105. Yıl Dönümü Törenle Kutlandı
  22 Nis Hakkari'nin Kurtuluşu 105. Yıl Dönümü Törenle Kutlandı

  Hakkari'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 105. yıl dönümü, Atatürk heykeline çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan törenle kutlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gönderilen kutlama mesajı okundu ve günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Törene Hakkari Valisi, Belediye Başkan Vekili, askeri yetkililer, siyasi parti temsilcileri, kurum ve okul müdürleri katıldı.

 • Hakkari, düşman işgalinden kurtuluşunun 105. yıl dönümünü kutladı
  22 Nis Hakkari, düşman işgalinden kurtuluşunun 105. yıl dönümünü kutladı

  Hakkari'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 105. yıl dönümü törenle kutlandı. Valilik binası önünde yapılan törende çelenk sunuldu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kutlama mesajı okundu. Programda konuşan bir öğretmen, gençlerin geçmişi anlamalarının geleceği inşa etmek için önemli olduğunu vurguladı. Törene vali, komutanlar, emniyet müdürü ve diğer kurum temsilcileri katıldı.

 • Yüksekova Nehil Sazlığı'nda tespit edilen kuş türü sayısı 200'ü geçti
  16 Nis Yüksekova Nehil Sazlığı'nda tespit edilen kuş türü sayısı 200'ü geçti

  Bölgenin önemli doğal zenginliklerinden olan ve farklı ülkelerden gelen göçmen kuşlarla şenlenen Hakkari'deki Yüksekova Nehil Sazlığı'nda tespit edilen kuş türü 200'ü aştı.

 • Yüksekova Nehil Sazlığı'nda tespit edilen kuş türü sayısı 200'ü geçti
  16 Nis Yüksekova Nehil Sazlığı'nda tespit edilen kuş türü sayısı 200'ü geçti

  Bölgenin önemli doğal zenginliklerinden olan ve farklı ülkelerden gelen göçmen kuşlarla şenlenen Hakkari'deki Yüksekova Nehil Sazlığı'nda tespit edilen kuş türü 200'ü aştı.

 • Vali Akbıyık şehit, gazi ve depremzede ailelerle yemekte bir araya geldi
  18 Mar Vali Akbıyık şehit, gazi ve depremzede ailelerle yemekte bir araya geldi

  Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıldönümü münasebetiyle şehit yakınları, gazi ve depremzedelerle yemekte bir araya geldi.

 • Vali Akbıyık şehit, gazi ve depremzede ailelerle yemekte bir araya geldi
  18 Mar Vali Akbıyık şehit, gazi ve depremzede ailelerle yemekte bir araya geldi

  Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıldönümü münasebetiyle şehit yakınları, gazi ve depremzedelerle yemekte bir araya geldi.

 • 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümü
  18 Mar 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümü

  Van, Hakkari, Muş ve Bitlis'te, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümü dolayısıyla törenler düzelendi.

 • Hakkari'de depremzedeler için dayanışma konseri düzenlendi
  17 Mar Hakkari'de depremzedeler için dayanışma konseri düzenlendi

  Hakkari'de depremzedeler için dayanışma konseri düzenlendi Hakkari Belediyesi tarafından Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen depremzedeler yararına "Dayanışma Konseri" düzenlendi.

 • Hakkari'de depremzedelerin yararına 'dayanışma konseri' düzenlendi
  16 Mar Hakkari'de depremzedelerin yararına "dayanışma konseri" düzenlendi

  Hakkari'de, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen afetzedelerin yararına "dayanışma konseri" düzenlendi.

 • Hakkari'de İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü kutlandı
  13 Mar Hakkari'de İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü kutlandı

  Hakkari'de İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla program düzenlendi.

 • Hakkari'de depremzedeler için 'dayanışma konseri' düzenleniyor
  10 Mar Hakkari'de depremzedeler için 'dayanışma konseri' düzenleniyor

  Hakkari Belediyesi tarafından Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen depremzedeler için "Dayanışma Konseri" düzenleneceği bildirildi.

 • Depremde hayat kurtaran gönüllü gençler Hakkari'ye döndü
  07 Mar Depremde hayat kurtaran gönüllü gençler Hakkari'ye döndü

  Depremde hayat kurtaran gönüllü gençler Hakkari'ye döndü Isınmak için tahta toplamaya çıkan genç, gelen ses üzerine enkazdan hayat kurtardı Hakkari'den deprem bölgesi Hatay'ın Antakya ilçesine giden AFAD gönülleri, gece saatlerinde ısınmak için tahta toplamak isterken gelen ses üzerine enkazdan...

 • Deprem bölgesindeki kırıklar üzerinde su birikintilerinin oluştuğu tespit edildi
  07 Mar Deprem bölgesindeki kırıklar üzerinde su birikintilerinin oluştuğu tespit edildi

  Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin ardından bölgede araştırma yapan akademisyenler, yüzeydeki kırıkların üzerinde su birikintilerin oluştuğunu, yeni su kaynaklarının ortaya çıktığını tespit etti.

 • Ateş için tahta parçası ararken sesini duydukları kadını enkazdan sağ kurtardılar
  06 Mar Ateş için tahta parçası ararken sesini duydukları kadını enkazdan sağ kurtardılar

  Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin ardından bölgedeki çalışmalara katılan Hakkari Üniversitesi bünyesindeki arama kurtarma ve gönüllülerden oluşan ekip, ısınmak için bir binanın enkazında tahta parçası ararken sesini fark ettikleri kadını sağ çıkardı.

 • Ateş için tahta parçası ararken sesini duydukları kadını enkazdan sağ kurtardılar
  06 Mar Ateş için tahta parçası ararken sesini duydukları kadını enkazdan sağ kurtardılar

  Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin ardından bölgedeki çalışmalara katılan Hakkari Üniversitesi bünyesindeki arama kurtarma ve gönüllülerden oluşan ekip, ısınmak için bir binanın enkazında tahta parçası ararken sesini fark ettikleri kadını sağ çıkardı.

 • Hakkari'de 'İl Afet Risk Azaltma Planı' görüşüldü
  28 Şub Hakkari'de "İl Afet Risk Azaltma Planı" görüşüldü

  Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık başkanlığında "İl Afet Risk Azaltma Planı" değerlendirme toplantısı düzenlendi.

 • Vali Akbıyık: 'Kimse Hakkari halkını paniğe sevk etmesin'
  28 Şub Vali Akbıyık: "Kimse Hakkari halkını paniğe sevk etmesin"

  Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, Hakkari'de "deprem olacak" diye halkı paniğe sevk edenlere tepki göstererek, "Devletimiz her türlü önlemi almıştır" dedi.

 • 9 YAŞINDAKİ ZELİHA, HAKKARİ'DEN GİDEN EKİP TARAFINDAN 128 SAAT SONRA KURTARILDI
  11 Şub 9 YAŞINDAKİ ZELİHA, HAKKARİ'DEN GİDEN EKİP TARAFINDAN 128 SAAT SONRA KURTARILDI

  KAHRAMANMARAŞ merkezli depremin vurduğu Adıyaman'da, yıkılan apartmanın enkazında kalan 9 yaşındaki Zeliha, Hakkari Üniversitesi Arama Kurtarma ekipleri tarafından 128 saat sonra sağ olarak kurtarıldı.

 • Van ve Hakkari'deki arama kurtarma ekipleri deprem bölgesine gönderiliyor
  06 Şub Van ve Hakkari'deki arama kurtarma ekipleri deprem bölgesine gönderiliyor

  Van ve Hakkari'deki arama kurtarma ekipleri, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerdeki çalışmalara destek vermek amacıyla bölgeye sevk ediliyor.

 • Türkiye'de en fazla kar yağan illerden Hakkari ve Muş, kara hasret kaldı
  24 Oca Türkiye'de en fazla kar yağan illerden Hakkari ve Muş, kara hasret kaldı

  SAYİM HARMANCI/İBRAHİM YALDIZ - Türkiye'nin en fazla kar alan illerinden Hakkari ve Muş'ta, bu yıl ocak ayının son günlerine girilmesine rağmen beklenen yağışların gerçekleşmemesi vatandaşları hem şaşırtıyor hem de tedirgin ediyor.

 • Hakkari Kızılay Şubesi, üniversitede butik giyim mağazası açtı
  17 Oca Hakkari Kızılay Şubesi, üniversitede butik giyim mağazası açtı

  Türk Kızılay Hakkari Şubesi, Hakkari Üniversitesi yerleşkesinde butik mağaza açtı.

 • Hakkari Üniversitesi Rektörü Pakiş, AA'nın 'Yılın Fotoğrafları' oylamasına katıldı
  05 Oca Hakkari Üniversitesi Rektörü Pakiş, AA'nın "Yılın Fotoğrafları" oylamasına katıldı

  Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, Anadolu Ajansının (AA) düzenlediği "Yılın Fotoğrafları" oylamasına katıldı.

 • Hakkarili şehit uzman için mevlit okutuldu
  29 Ara Hakkarili şehit uzman için mevlit okutuldu

  Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde bölücü terör örgütü mensuplarıyla çıkan çatışmada yaralanan ve müdahalelere rağmen şehit olan Hakkarili Topçu Uzman Çavuş Nedim Korkmaz için mevlit okutuldu.

 • Van'da 'Doğu Anadolu Bölgesel Kariyer Fuarı' lansman toplantısı yapıldı
  27 Ara Van'da "Doğu Anadolu Bölgesel Kariyer Fuarı" lansman toplantısı yapıldı

  Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin destekleri, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin ev sahipliğinde 13-14 Mart 2023'te düzenlenecek Doğu Anadolu Bölgesel Kariyer Fuarının (DAKAF 23) lansman toplantısı yapıldı.

 • Hakkari'den öğrenci ve lisanslı sporculardan oluşan 30 kişi gezi için İstanbul'a uğurlandı
  26 Ara Hakkari'den öğrenci ve lisanslı sporculardan oluşan 30 kişi gezi için İstanbul'a uğurlandı

  Hakkari Bağışlı Gençlik ve Spor Kulübü Derneğince, İçişleri Bakanlığının desteğiyle uygulanan "Ayasofya'yı Görmek, Çanakkale'yi Hissetmek İstiyorum Projesi" kapsamında 30 lisanslı sporcu ve üniversite öğrencisi İstanbul gezisine gönderildi.

 • Hakkari'de 'İl Risk Azaltma Planı Toplantısı' yapıldı
  23 Ara Hakkari'de "İl Risk Azaltma Planı Toplantısı" yapıldı

  Hakkari'de İl Risk Azaltma Planı Toplantısı düzenlendi.

 • Şehit Topçu Uzman Çavuş Nedim Korkmaz, son yolculuğuna uğurlandı (3)
  01 Ara Şehit Topçu Uzman Çavuş Nedim Korkmaz, son yolculuğuna uğurlandı (3)

  Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde bölücü terör örgütü mensuplarıyla çıkan çatışmada yaralanan ve müdahalelere rağmen şehit olan 27 yaşındaki Topçu Uzman Çavuş Nedim Korkmaz, memleketi Hakkari'de son yolculuğa uğurlandı.

 • Kadınlar Futbol Süper Ligi: Hakkarigücü: 0 Fatih Karagümrük: 0
  21 Kas Kadınlar Futbol Süper Ligi: Hakkarigücü: 0 Fatih Karagümrük: 0

  Kadın Futbol Süper Ligi B Grubu'nda mücadele eden Hakkarigücü, ligin 5. haftasında konuk ettiği Fatih Karagümrük takımıyla golsüz berabere kaldı.

 • Kadın Futbol Süper Ligi
  20 Kas Kadın Futbol Süper Ligi

  Kadın Futbol Süper Ligi A Grubu'nun 5. haftasında Hakkarigücü, sahasında Wulfz Fatih Karagümrük'le 0-0 berabere kaldı.

 • Bakan Kirişci, Hakkari'de 'Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı'nda konuştu Açıklaması
  20 Kas Bakan Kirişci, Hakkari'de "Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı"nda konuştu Açıklaması

  Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, "Global oyuncu olabilmenin şartlarından biri eğer tarım ise bunu desteklemeye devam edeceğiz.

Advertisement