60. Uluslararası Troia Festivali Troya Antik Kenti'nde Açıldı - Son Dakika
Kültür Sanat

60. Uluslararası Troia Festivali Troya Antik Kenti'nde Açıldı

60. Uluslararası Troia Festivali Troya Antik Kenti\'nde Açıldı

Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen 60. Uluslararası Troia Festivali'nin resmi açılışı, Troya Antik Kenti'nde yapıldı. Festivalin açılışında konuşan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, festivalin 60. yılında katılımcıları ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Festivalde Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü, Kazdağı Müzesi'ne verildi. Ayrıca, festivalin açılışında yapılan afiş yarışmasında birincilik ödülü Şeyma Altın'a verildi. Festival etkinlikleri 13 Ağustos'a kadar devam edecek.

10.08.2023 22:19
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Çanakkale Belediyesince bu yıl 60'ncısı düzenlenen Uluslararası Troia Festivali'nin resmi açılışı, Troya Antik Kenti'nde gerçekleştirildi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, açılışta yaptığı konuşmada, festivalin 60'ncı yılında katılımcıları bu büyülü atmosferde, Troya'nın bağrında ağırlamaktan mutlu olduğunu dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarihinin yarısından fazla bir süredir bu festivalin kutlandığını, krizler, salgınlar, darbeler engellese de 60 yıldır bu heyecanın yaşandığını, yaşatıldığını belirten Gökhan, "Kültürle, sanatla bir kentin kalkınması için yola çıkan, bugün ne yazık ki hiçbiri hayatta olmayan festivalimizin kurucu kahramanlarını saygıyla anıyorum. Onlara bu şehre böylesine büyük bir miras bıraktıkları için teşekkür ediyorum." dedi.

Festivalde daha sonra, "Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü", 2015 yılında Uğur ve Murat Bostancıoğlu kardeşler tarafından Balıkesir'in Edremit ilçesi Güre Cumhuriyet Mahallesi'nde kurulan Kazdağı Müzesi'ne verildi. Murat Bostancıoğlu'na ödülü, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan takdim etti.

"60. Uluslararası Troia Festivali Afiş Yarışması"nda birincilik ödülü Şeyma Altın'ın, mansiyon ödülü ise Rumeysa Topuz'un oldu.

Çanakkale Belediyesinin Almanya'daki kardeş kenti Osnabrück Belediyesinin Başkanı Katharina Pötter, Belediye Başkanı Gökhan'a barışa, farkındalığa, demokratik değerlere, kültürlerarası etkileşime ve her iki şehrin ilişkilerine sunduğu katkılardan dolayı Möser Madalyası'nı verdi.

Festivalin açılış programı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğretim üyelerinin müzik dinletisiyle tamamlandı.

Kentin birçok noktasında gerçekleştirilecek festival etkinlikleri 13 Ağustos'ta sona erecek.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat 60. Uluslararası Troia Festivali Troya Antik Kenti'nde Açıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Partilerin oy oranı ne? Son seçim anketinden sürpriz sonuçlar çıktı
  12:59 Partilerin oy oranı ne? Son seçim anketinden sürpriz sonuçlar çıktı

  ASAL Araştırma tarafından 2 bin kişi ile yapılan "Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?" anketinden sürpriz sonuçlar çıktı. AK Parti'nin yüzde 34.4 ile ilk sırada yer aldığı araştırmada CHP'nin oyu yüzde 23.2 olarak belirlendi. 14 Mayıs seçimlerinde CHP kontenjanından milletvekili çıkaran DEVA ve Gelecek Partisi'nin ise listeye girememesi dikkat çekti.

 • Belediye başkan adayı, canlı yayında olduğunu unutup jandarma komutanına küfretti
  12:25 Belediye başkan adayı, canlı yayında olduğunu unutup jandarma komutanına küfretti

  31 Mart seçimleri için AK Parti tarafından Niğde'nin Hacıabdullah beldesinde aday gösterilen Babaoğlan Altun, bir sosyal medya platformundan canlı yayınlanan konuşması sırasında jandarma komutanına "o.... ç....." dedi. Altun, toplantıya katılanların "Canlı yayındayız" şeklinde hatırlatma yapmaları üzerine "Olsun, hak etti" karşılığını verdi.

 • Süper Lig'de 2024-2025 sezonunun başlangıç tarihi belli oldu
  12:17 Süper Lig'de 2024-2025 sezonunun başlangıç tarihi belli oldu

  TFF, Süper Lig'de 2024-2025 sezonunun başlangıç tarihini açıkladı. Trendyol Süper Lig ve Trendyol 1. Lig 9, 10, 11 ve 12 Ağustos 2024 tarihlerinde oynanacak maçlarla başlayacak.

 • Küfürlü şeriat paylaşımı yapan Feyza Altun hakkında istenen ceza belli oldu
  12:04 Küfürlü şeriat paylaşımı yapan Feyza Altun hakkında istenen ceza belli oldu

  Küfürlü şeriat paylaşımı nedeniyle gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan avukat Feyza Altun hakkında 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

 • Türkiye'de casusluk yapan 10 şüpheli kıskıvrak yakalandı
  12:03 Türkiye'de casusluk yapan 10 şüpheli kıskıvrak yakalandı

  İçişleri Bakanlığı, Türkiye'de casusluk faaliyetleri kapsamında elde ettikleri bilgi ve belgeleri Fransa ve Çin istihbarat servislerine aktardıkları belirlenen 10 şüphelinin yakalandığını bildirdi. Şüpheliler arasında kendini sözde aktivist ve gazeteci olarak tanıtan Ahmed Katie de bulunuyor. Katie'nin, Türkiye'deki siyasi partilerle irtibat kurmaya çalıştığı ve Türk devlet yetkililerinden sözde tehditler aldığını ileri sürdüğü belirlendi. Ayrıca, Katie'nin Fransız istihbaratının direktifleriyle Türkiye'deki faaliyetlerini Halep Dostları Topluluğu yöneticileri üzerinden ilettiği tespit edildi. Çin istihbarat birimine bilgi aktaran 7 şüpheliye de operasyon düzenlendi ve çok sayıda dijital materyal ile para ve silah ele geçirildi.

 • Acun Ilıcalı, Survivor'ı heyecanlı şekilde izleyen gençleri Dominik'e davet etti
  11:48 Acun Ilıcalı, Survivor'ı heyecanlı şekilde izleyen gençleri Dominik'e davet etti

  Acun Ilıcalı, Survivor All Star'ı heyecanlı şekilde izledikleri anları kayda alarak yayınlayan gençleri Dominik'e davet etti. Gençler de Ilıcalı'nın teklifini geri çevirmedi.

 • ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin'e küfretti
  11:33 ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin'e küfretti

  ABD Başkanı Joe Biden, seçim kampanyası konuşmasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ağır sözler kullanarak küfretti. Biden, Putin'in neden olduğu sürekli nükleer çatışma endişesine dikkat çekerek, asıl tehdidin iklim olduğunu belirtti. Ayrıca, Biden, eski ABD Başkanı Donald Trump'ı da Putin hakkında konuşmamakla eleştirdi.

 • Kurum maden faciasıyla ilgili suçlamalara yanıt verdi: ÇED raporuyla, toprak kaymasının ne alakası var?
  11:31 Kurum maden faciasıyla ilgili suçlamalara yanıt verdi: ÇED raporuyla, toprak kaymasının ne alakası var?

  Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Kurum, Çevre Bakanı olduğu dönemde facianın yaşandığı İliç'teki madeni işleten Anagold firmasına ÇED olumlu raporu verilmesiyle ilgili eleştirilere ilk kez yanıt verdi. Kurum, "Faaliyet iznini biz vermiyoruz. Şimdi oraya siz ÇED verdiğiniz için burası kaydı diyorlar ÇED raporu ile toprak kaymasının ne ilgisi var?" dedi.


Advertisement