Antikacı 3 metrelik tüfek yaptı... Hedefi Guinnes Rekorlar Kitabı'na girmek - Son Dakika

Antikacı 3 metrelik tüfek yaptı... Hedefi Guinnes Rekorlar Kitabı'na girmek

22.05.2022 11:05

Antikacı 3 metrelik tüfek yaptı.

Antikacı 3 metrelik tüfek yaptı... Hedefi Guinnes Rekorlar Kitabı'na girmek

3 metrelik Tüfek 2023 yılında düzenlenecek EXPO'da ateşlenecek

KAHRAMANMARAŞ - Kahramanmaraş'ta bir antikacı pandemi sürecinde yaptığı 3 metre uzunluğundaki tüfeğiyle Guinnes Rekorlar Kitabına girmeyi hedefliyor. Antikacı dükkanında sergilenen tüfek EXPO 2023'te ateşlenecek.

Dulkadiroğlu İlçesi Demirciler Çarşısında esnaflık yapan Cahit Altıgöz, sakin geçen pandemi sürecinde iş yerindeki tarihi tüfeklerle büyük bir tüfek hazırlamak istedi. Yaklaşık 6 ay boyunca yaptığı çalışma sonunda 3 metrelik tüfek yapan antikacı Altıgöz, hazırladığı tüfeği Guinnes Rekorlar Kitabı'na girmeyi hedefliyor.

Tüfeğin tarihi ve teknik bilgileri hakkında da bilgiler veren Altıgöz, "Bu tüfeğin çeliği sadece Kahramanmaraş'ın Zeytun bölgesindeki madenlerden elde edilerek hazırlandı geçmişte. Tamamen el yapımı kundaklı ve el emeği bir üründür. Atalarımızın bundan yaklaşık 100 yıl önce kullandığı bir tüfektir. Dünyada nam olsun ve eşi olmasın diye hazırladık. Bu tüfeği sadece EXPO 2023 programı için hazırladık ve ilk ateşi de orada yapılacak. Tüfek çakmak taşı ile çalışır ve içerisine barut saçma bırakılır. Tamamen ağızdan dolma ve ilkel bir tüfektir. 3 metre uzunluğundadır" dedi.

YORUMLAR
500
Bulduğu parayı 'Al senin olsun' denmesine rağmen sahibine teslim etti Bulduğu parayı 'Al senin olsun' denmesine rağmen sahibine teslim etti Türkiye Karakucak Güreş Şampiyonası, Kahramanmaraş'ta sona erdi Türkiye Karakucak Güreş Şampiyonası, Kahramanmaraş'ta sona erdi Son dakika haber: Kahramanmaraş'ta sahte içki operasyonunda bir kişi gözaltına alındı Son dakika haber: Kahramanmaraş'ta sahte içki operasyonunda bir kişi gözaltına alındı
Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Antikacı 3 metrelik tüfek yaptı... Hedefi Guinnes Rekorlar Kitabı'na girmek - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement