Ayasofya I. Mahmut Şadırvanı Yenileniyor - Son Dakika
Kültür Sanat

Ayasofya I. Mahmut Şadırvanı Yenileniyor

Ayasofya I. Mahmut Şadırvanı Yenileniyor

İstanbul İl Özel İdaresi, restorasyon serüvenine Ayasofya I. Mahmut Şadırvanı'nı da ekledi.

04.01.2012 09:45
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ayasofya Müzesi'nin kurşun örtüsünü, padişah türbelerini ve batı cephesini aslına sadık kalarak yenileyen İstanbul İl Özel İdaresi, restorasyon serüvenine Ayasofya I. Mahmut Şadırvanı'nı da ekledi.

Kültür mirasımızın korunması ve geleceğe taşınması için yüzlerce restorasyon çalışmasına imza atan İstanbul İl Özel İdaresi, Ayasofya Müzesinde bulunan I. Mahmut Şadırvanı'nı da yeniliyor. Bu tarihi mirasın tüm mimari özellikleri İl Özel İdaresi'nin titiz çalışması ile yeniden göz kamaştıracak.

İstanbul İl Özel İdaresi, daha önce de Ayasofya Müzesi'nin batı cephesinin sıvalı yüzeylerinin raspa ve temizliğini yaparak, kurşun örtüsünü, padişah türbelerini ve müdüriyet binasını aslına sadık kalarak yenilemişti.

Geçmişi I.Mahmut zamanına dayanan şadırvan, bir Osmanlı şaheseri olmasının yanında İstanbul'daki en büyük şadırvanlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Özgünlüğünü kaybetmeden günümüze ulaşan yapının proje çizimlerini gerçekleştiren İstanbul İl Özel İdaresi, İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Laboratuar Müdürlüğü'nden gelecek analiz sonuçlarına göre restorasyon sürecini de başlatacak.

Şadırvanda yenileme kapsamında; kurşun örtüsünün ve çatı karkasının incelenerek gerekli görüldüğü takdirde yenilenmesi, altın varak ve kalem işi konservasyonu, mevcut şebekelerin temizlenerek konservasyonu, mermer temizliği ve konservasyonu, metal elemanların temizlenmesi ve konservasyonu işleri yapılacaktır.

339 bin 442 TL bedelle yenilenecek olan şadırvanda çalışmaların 2012 Ağustos ayında tamamlanması hedefleniyor.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Ayasofya I. Mahmut Şadırvanı Yenileniyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement