Bayburt'ta Deve Oyunu Geleneksel Bir Eğlence Olarak Yaşatılıyor - Son Dakika
Kültür Sanat

Bayburt'ta Deve Oyunu Geleneksel Bir Eğlence Olarak Yaşatılıyor

Bayburt\'ta Deve Oyunu Geleneksel Bir Eğlence Olarak Yaşatılıyor

Bayburt'ta uzun yıllardır icra edilen Deve Oyunu, tiyatrocu Mustafa Yazıcıoğlu ve ekibi tarafından geleneksel bir eğlence olarak sürdürülüyor. Deve Oyunu, her yaştan ve her kesimden insanın ilgisini çekiyor.

12.11.2023 12:50  Güncelleme: 12:53
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bayburt'ta törenlerin, şölenlerin, bayramların, düğünlerin vazgeçilmez eğlencelerinden biri olan 'Deve Oyunu' her yaştan, her kesimden insanın ilgisini çekiyor. Bayburt'a Deve Oyunu'nu kazandıran rahmetli Fehim Sayıner'den görevi devralan tiyatrocu Mustafa Yazıcıoğlu ve ekibi izleyenlerin beğenisini toplayan Deve Oyunu'nu uzun yıllardır Bayburt'ta yaşatmaya özen gösteriyorlar.

Deveyi ayakta tutan iç kısım demirlerin birbirine eklenip, kaynak edilmesiyle yapılıyor. Daha sonra devenin üstü, deve derisini anımsatacak yün örtüyle kaplanıp, halı örtülüyor. Maket devenin içine giren 2 kişi açılan göz deliklerinden dışarıyı görüp, çalan türkülerin ritmine göre hareket ederek, Bayburt oyunları oynuyorlar.

Geçmişten günümüze yaşatılarak aktarılan Deve Oyunu'nu Bayburt'ta uzun yıllar icra eden Fehim Sayıner'den bahseden Yazıcıoğlu, Sayıner'in Kars'ta çalıştığı yıllarda Deve Oyunu'nun eğitimini alıp, Bayburt'a uyarladığını söyledi. Yazıcıoğlu, bir zamanların Tarihi İpek Yolu güzergahı olan Bayburt'ta deve kervanlarının da varlığından bahsetti ve oyunun o günleri çağrıştırdığını belirtti.

Deve Oyunu'nun kendisinin başında olduğu bir ekiple halen yaşatıldığını hatırlatan Yazıcıoğlu, özel günlerin aranan etkinliği Deve Oyunu'nun Bayburt kültüründe her daim var olması gerektiğine vurgu yaptı.

Deve Oyunu'nun her kesimden ilgi çeken geleneksel bir oyun olduğunu söyleyen Dede Korkut Dernek Başkanı Ufuk Kalekahyası, "Elimizde portatif bir devemiz var. Bu devemizin bizim için güzel anıları var. Devemizi, Tarihi İpekyolu Anısı'na bir oyun gösterisi olarak her zaman oynatırız. Özellikle Ramazan aylarında, Ramazan Bayramı'nda, Kurban Bayramı'nda gösteri yaparız. Devenin altına iki genç kardeşimiz girer, davul-zurna eşliğinde, saz eşliğinde çalan türkülerle oynarlar. Deve Oyunu her yaştan, her kesimden insanın beğenisini, sevgisini kazanmış bir geleneksel oyundur. Bu oyunu biz Tarihi İpekyolu Anısı'na geçmişten bugüne kadar devam ettirdik. Büyüklerimizden bildiğimiz, dinlediğimiz kadarıyla bir Murat amcamız varmış, o deveyi oynatırmış. Ondan sonra Fehim amcamız, daha sonra da Mustafa abimiz deve oynatarak, Deve Oyunu'nu bugüne kadar ulaştırdılar. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Deve Oyunu umarım bizden sonraki nesillere aktarılarak devam eder. Bizden desteğini esirgemeyen herkese saygılarımı, teşekkürlerimi sunuyorum" dedi. - BAYBURT

Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Bayburt'ta Deve Oyunu Geleneksel Bir Eğlence Olarak Yaşatılıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • ENKA Sanat, 23 Nisan'da iki özel dijital içerik sunacak
  22:09 ENKA Sanat, 23 Nisan'da iki özel dijital içerik sunacak

  ENKA Sanat, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında, ENKA Sahne Gala Konseri ve Sihirli Karpuz Müzikali adlı iki özel dijital içerik sunacak. Konserde genç yetenekler sahne alırken, müzikal çocukları İpek Yolu'nun müziğine ve kültürüne dair büyülü bir yolculuğa çıkaracak.

 • İş Sanat, Latif Demirci'yi sergiyle anıyor
  21:59 İş Sanat, Latif Demirci'yi sergiyle anıyor

  İş Sanat, karikatürist Latif Demirci'nin yarım asırlık sanat hayatını anlatan bir sergi düzenliyor. Sergi, Demirci'nin eserlerini, çizgi karakterlerin maceraları, yayımladığı kitaplar ve farklı çalışmalarıyla birlikte kronolojik ve tematik bir düzen içinde sunuyor. Ayrıca sergide, unutulmaz kahramanların yanı sıra günlük gazete karikatürlerinden örnekler de yer alıyor. Sergi, 30 Haziran'a kadar ziyaret edilebilir.

 • Turizm Haftası Kortej Yürüyüşü Rize'de Renkli Görüntülere Sahne Oldu
  21:39 Turizm Haftası Kortej Yürüyüşü Rize'de Renkli Görüntülere Sahne Oldu

  Rize'de düzenlenen 'Turizm Haftası' etkinlikleri kapsamında il merkezinde gerçekleştirilen kortej yürüyüşü renkli görüntülere sahne oldu. Protokol, sporcular, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı yürüyüşte Rize kültürünü yansıtan ürünler ve kıyafetler sergilendi. Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, turizmle ilgili olarak 12 ay boyunca faaliyetlerin devam edeceğini belirtti ve Rize'nin turizm şehri olma hedefine vurgu yaptı.

 • Edremit Sosyal Dayanışma Merkezi'nde Kadın Kursiyerlerin Ürünleri Sergilendi
  21:26 Edremit Sosyal Dayanışma Merkezi'nde Kadın Kursiyerlerin Ürünleri Sergilendi

  Edremit Kaymakamı Ahmet Odabaş, Edremit Sosyal Dayanışma Merkezi (SODAM) projesi kapsamında kadın kursiyerler tarafından hazırlanan el emeği ürünlerin sergilendiği etkinliğe katıldı. Sergide başarılı olan kursiyerlere sertifikaları verildi.

 • Başkan Özdemir: '100 yılın projesinde çalışmalar devam ediyor'
  19:42 Başkan Özdemir: '100 yılın projesinde çalışmalar devam ediyor'

  Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde'nin Kale Projesi hakkında açıklamalarda bulundu. Kale ve çevresinde başlatılan projenin hızla ilerlediğini belirten Başkan Özdemir, çalışmaların devam ettiğini ve en geç 3 yıl içinde bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

 • Fransız yazar Neige Sinno, Türkiye'deki Goncourt seçimini kazandı
  19:19 Fransız yazar Neige Sinno, Türkiye'deki Goncourt seçimini kazandı

  Fransa'daki Goncourt Akademisi'nin Türkiye seçimini belirlemek üzere davet ettiği jüri, Fransız yazar Neige Sinno'yu 'Triste Tigre' adlı romanıyla ödüle layık gördü. Sinno'nun kitabı, Türkiye Fransız Kültür Merkezi tarafından Türkçe'ye çevrilecek.

 • Ezidiler, Batman'da Kırmızı Çarşamba Bayramı'nı kutladı
  18:39 Ezidiler, Batman'da Kırmızı Çarşamba Bayramı'nı kutladı

  Batman'ın Beşiri ilçesinde yaşayan Ezidiler, Rumi takvime göre nisan ayının ilk çarşamba gününün kutsallığına inandıkları 'Kırmızı Çarşamba Bayramı'nı kutladı. Oğuz köyünde yaşayan Ezidi aileler, bayram için bir araya gelerek birbirlerini ziyaret etti. Sofralarda bir araya gelen aileler, farklı renklere boyanmış ve pişmiş yumurtaları tokuşturdu. Misafirlere bereket getirmesi amacıyla beyaz ve kırmızı iplerden örülmüş bileklikler takıldı.


Advertisement