Depremzede ahşap ustası mesleğini sürdürmeye çalışıyor - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Depremzede ahşap ustası mesleğini sürdürmeye çalışıyor

02.04.2023 15:00

Depremzede ahşap ustası mesleğini sürdürmeye çalışıyor "Yiğit düştüğü yerden kalkar" dedi, işinin başına geçti: Selçuklu ve Osmanlı motiflerini ahşaba işliyor Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından "Yiğit düştüğü yerden kalkar" diyerek işinin başına yeniden geçen ahşap oyma ustası...

Depremzede ahşap ustası mesleğini sürdürmeye çalışıyor

"Yiğit düştüğü yerden kalkar" dedi, işinin başına geçti: Selçuklu ve Osmanlı motiflerini ahşaba işliyor

KAHRAMANMARAŞ - Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından "Yiğit düştüğü yerden kalkar" diyerek işinin başına yeniden geçen ahşap oyma ustası Halil Maraşlıoğlu, Selçuklu döneminden günümüze uzanan ahşap sanatını yaşatmaya devam ediyor.

Kahramanmaraşlı ahşap oyma ustası Halil Maraşlıoğlu (58), 6 Şubat'ta yaşanan iki büyük depremden kurtuldu. Babasının mesleğini devam ettirmeye çalışan Maraşlıoğlu, "Yiğit düştüğü yerden kalkar" diyerek yeniden işinin başına geçti. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ahşap oyma sanatçısı Maraşlıoğlu, Selçuklu ve Osmanlı motiflerini ahşaba işliyor. Sandık, kapı, minber ve mihrap gibi ürünleri de ülkenin bir çok şehrine ulaştırıyor.

Türkiye'nin Kahramanmaraş için tek yürek olduğunu ifade eden Halil Maraşlıoğlu, İHA muhabirine yaptığı açıklamada," Bizlerde yavaş yavaş toparlanıyoruz. Şuanda işimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Yiğit düştüğü yerden kalkar. Şuanda işimizin başındayız" dedi.

Kahramanmaraş'ın oyma el sanatıyla uzun yıllardır uğraştığını belirten Maraşlıoğlu, "Bizde el sanatlarıyla uzun yıllar uğraştık, halende şuan devam ediyoruz. Ahşap oyma sanatı, Selçuklu ve Osmanlı'dan günümüze kadar geliyor. Genelde bu malzemelerle de biz Maraş sandığı, kürsü, minber gibi çalışmalarımız var. Şuanda kullandığımız keresteler ceviz, gürgen, kayın, meşe kullanıyoruz" şeklinde konuştu.

Babasından devraldığı mesleği sürdürdüğünü anlatan Maraşlıoğlu, "Babamız Abdullah Maraşlıoğlu. Biz babamızdan bu işi devir aldık. Kültür ve Turizm Bakanlığı ahşap ustasıyım. Uzun yıllar yurt içinde ve yurt dışında ülkemizi temsil ettiğimiz için bize verilen bir kimlik" diye konuştu.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Kültür Sanat Depremzede ahşap ustası mesleğini sürdürmeye çalışıyor - Son Dakika


Advertisement