Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Divanu Lugati't-Türk: Türk Dilinin İlk Sözlüğü Yeniden Okurla Buluştu - Son Dakika

Divanu Lugati't-Türk: Türk Dilinin İlk Sözlüğü Yeniden Okurla Buluştu

VakıfBank Kültür Yayınları, Kaşgarlı Mahmud'un 1072'de yazmaya başlayıp 1077'de tamamladığı Divanu Lugati't-Türk eserini Türk alfabesindeki sıraya göre hazırlayarak yeniden okurla buluşturdu. Eser, Türkçenin kültürel derinliğini en ince ayrıntısına kadar ortaya koyarken aynı zamanda döneminin tıp ve tedavi usulleri hakkında da bilgi veriyor.

Divanu Lugati\'t-Türk: Türk Dilinin İlk Sözlüğü Yeniden Okurla Buluştu
12.07.2023 - 15:29,  Güncelleme: 15:35

Türk dilinin değerli eserlerinden "Divanu Lugati't-Türk: Türk Dilinin İlk Sözlüğü" eseri yeniden okurla buluştu.

VakıfBank Kültür Yayınlarından (VKBY) yapılan açıklamaya göre, dilbilimci, etnograf ve Türkolog Kaşgarlı Mahmud'un 1072'de yazmaya başlayıp 1077'de tamamladığı sözlük, Türkçenin gelmiş geçmiş en önemli referans kaynağı olarak biliniyor.

Türk kültürünün, tarihinin, coğrafyasının, edebiyatının, mitolojisinin, yaşayışının ve düşünce mirasının evrensel boyutta kaleme alındığı eser, aynı zamanda döneminin tıp ve tedavi usulleri hakkında da okurları aydınlatan ansiklopedik bir eser niteliği taşıyor.

Türkçenin kültürel derinliğinin en ince ayrıntısına kadar ortaya koyulduğu eser, bugüne kadar yapılan çevirilerden farklı olarak Kaşgarlı Mahmud'un belirlediği sıra yerine, Türk alfabesindeki sıraya göre hazırlandı.

Kaşgarlı Mahmud tarafından Araplara Türkçeyi öğretmek ve Türkçe'nin Arapça kadar zengin bir dil olduğunu göstermek amacıyla yazılan kitap, Mustafa Ç. Kaçalin tarafından Türkçeye kazandırıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Divanu Lugati't-Türk: Türk Dilinin İlk Sözlüğü Yeniden Okurla Buluştu - Son Dakika


Advertisement