İkinci Göz: Türkiye'den Kadın Fotoğrafçılar Sergisi Açılacak - Son Dakika

İkinci Göz: Türkiye'den Kadın Fotoğrafçılar Sergisi Açılacak

31.10.2013 12:44
İkinci Göz: Türkiye'den Kadın Fotoğrafçılar Sergisi Açılacak

Fotoğrafçı Semiha Es'e armağan olarak düzenlenen İkinci Göz: Türkiye'den Kadın Fotoğrafçılar sergisi, Sismanoglio Megaro'da ziyarete açılacak.

Türkiye'nin ilk gezi ve savaş fotoğrafçısı Semiha Es'e armağan olarak düzenlenen "İkinci Göz:  Türkiye'den Kadın Fotoğrafçılar" sergisi, 29 Kasım'da Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na bağlı Sismanoglio Megaro'da ziyarete açılacak.

Başkonsolosluktan yapılan açıklamaya göre, sergi, İstanbul Kadın Müzesi (İKM), Koç Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KOÇ-KAM) ve Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Forumu'nun ortak çalışmasıyla İstanbul'da yapılacak Semiha Es-Uluslararası Kadın Fotoğrafçılar Sempozyumu'nun paralel etkinliği olarak düzenlenecek.

Sergide, Semiha Es'in çeşitli ülkelerde ve dönemlerde çektiği 30'a yakın fotoğrafı ile Türkiye'nin yaşayan kadın fotoğrafçıların yapıtlarından bir seçki yer alacak. Sergi, Es'in Türkiye fotoğraf tarihine olan katkısı ortaya koymayı, Türkiye'de 1980 sonrasında önemli bir bilgisel ve sanatsal birikim oluşturan kadın sanatçı potansiyelini görünür kılmayı, kadın sanatçıları tanıtmayı hedefliyor.

Ahu Antmen ve Laleper Aytek'in küratörlüğünde hazırlanan sergi, 5 Ocak 2014'e kadar ziyarete açık olacak.

Sergide yer alan eserler, kitap olarak da yayımlanacak.

Caz piyanisti ve besteci Ayşe Tütüncü, İstanbul Kadın Müzesi sürekli sergisinin fotoğraf kategorisindeki 4 fotoğrafçı anısına, hikayelerinden esinlenerek bestelediği eserini ilk kez "İkinci Göz: Türkiye'den Kadın Fotoğrafçılar" sergisinin açılış kokteylinde Sismanoglio Megaro'da çalacak.

Müziğin temasını, ilk profesyonel Müslüman kadın fotoğrafçı Naciye Hanım (1881-1970), Türkiye'nin ilk profesyonel Ermeni kadın fotoğrafçısı Maryam Şahinyan (1911-1996), Türkiye basınının ilk kadın gezi ve savaş fotoğrafçısı Semiha Es (1912-2012) ve Türkiye basınının ilk profesyonel kadın foto muhabiri ve aynı zamanda ilk profesyonel Rum kadın fotoğrafçı Eleni Küreman oluşturuyor. - İstanbul

İkinci Göz: Türkiye'den Kadın Fotoğrafçılar Sergisi Açılacak
İkinci Göz: Türkiye'den Kadın Fotoğrafçılar Sergisi Açılacak

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat İkinci Göz: Türkiye'den Kadın Fotoğrafçılar Sergisi Açılacak - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Hastaneye kaldırılan Kraliçe 2. Elizabeth taburcu edildi 00:56 Hastaneye kaldırılan Kraliçe 2. Elizabeth taburcu edildi Sosyal medya paylaşımları nedeniyle tartıştığı akrabasını öldürdü 23:30 Sosyal medya paylaşımları nedeniyle tartıştığı akrabasını öldürdü Vitor Pereira'dan Antwerp maçı sonrası Mesut Özil isyanı: Neden soruyorsunuz? 22:29 Vitor Pereira'dan Antwerp maçı sonrası Mesut Özil isyanı: Neden soruyorsunuz?
Dolar 9.52 seviyesini görerek rekor tazeledi 21:58 Dolar 9.52 seviyesini görerek rekor tazeledi 21:08 "Erdoğan haklı" diyen Putin'den BM çıkışı: Türkiye daimi üye olabilir Sosyal medya bunu konuşuyor! Hazal Ergüçlü'nün çıplak görüntüleri dizi tanıtımının önüne geçti 18:56 Sosyal medya bunu konuşuyor! Hazal Ergüçlü'nün çıplak görüntüleri dizi tanıtımının önüne geçti
Doların ateşi nasıl düşer? 18:43 Doların ateşi nasıl düşer? "Şakkadak" çıkışıyla bilinen ekonomistten Haberler.com'a çok özel açıklamalar Kemal Kılıçdaroğlu'ndan, faiz kararından sonra doların yükselişine çok sert tepki 17:43 Kemal Kılıçdaroğlu'ndan, faiz kararından sonra doların yükselişine çok sert tepki
Advertisement