İpekyolu Belediyesi Kısa Film Festivali Başladı - Son Dakika
İpekyolu Belediyesi Kısa Film Festivali Başladı

İpekyolu Belediyesi Kısa Film Festivali Başladı

04.05.2018 13:51

İpekyolu Belediyesi Kısa Film Festivali, film gösterimleri resmi açılış töreni ile başladı.

İpekyolu Belediyesi Kısa Film Festivali, film gösterimleri resmi açılış töreni ile başladı.

Kentteki bir otelde düzenlenen ve 5 Mayıs'a kadar sürecek festivalin ilk gününde, Van AVM Cinemaximum salonlarında halka ücretsiz film gösterimleri yoğun ilgi gördü.

İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, "Bu yıl ilkini düzenlediğimiz İpekyolu Belediyesi Kısa Film Festivali'nin açılışını yapmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz." dedi. Öztürk, tüm katılımcılara ve festivalin düzenlenmesinde emeği geçenler teşekkür etti.

Açılış töreninde ayrıca İpekyolu Belediyesi Engelsiz Yaşam Akademisi kursiyerlerinden oluşan koro da bir konser verdi.

249 kurmaca, 110 belgesel, 36 deneysel, 29 animasyon olmak üzere toplam 424 kısa filmin başvurduğu festivalde ön değerlendirmenin ardından kurmaca dalında 14, belgesel dalında 10, deneysel dalında 5, animasyon dalında 5, engelsiz yaşam ödülü dalında 5 film olmak üzere, toplamda 39 film yarışma, 14 film de gösterim hakkı kazandı.

Van temalı filmler atölyesi kapsamında çekilen 7 filmin ayrı bir kategoride yarışacağı film festivalinde toplamda, 13 ödül sahiplerini bulacak.

Bu ödüllerden bir tanesi usta oyuncu Münir Özkul anısına verilecek. Bununla birlikte Türk Sineması'na emeği geçen Ali Duygu Sağıroğlu, Feyzi Tuna ve Prof. Sami Şekeroğlu'na onur ödülleri takdim edilecek.

İlk günden itibaren yoğun ilgi gören festival ana jürisinde Ahu Türkpençe, Ahmet Mümtaz Taylan, Mehmet Aksın, Ozan Açıktan, Murat Tırpan, Nuran Evren Şit, Asuman Susam, Enis Rıza Sakızlı, Mustafa Ünlü, Ümit Kıvanç, Ayşe Ünal, Fehmi Kaba, Hale Künüçen, Yonca Ertürk, Deniz Tarsus, İsmail Orhan Toraman, Şükrü Künüçen, Tankut Kılınç gibi uzman, akademisyen ve tanınmış isimler bulunuyor.

Festival, 5 Mayıs Cumartesi 18.00'de düzenlenecek ödül töreni ile sona erecek.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Kültür Sanat İpekyolu Belediyesi Kısa Film Festivali Başladı - Son Dakika


Advertisement