Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Karakuş Tümülüsünde Restorasyon Çalışmaları Başladı - Son Dakika

Karakuş Tümülüsünde Restorasyon Çalışmaları Başladı

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde bulunan Karakuş Tümülüsü'nde restorasyon çalışmaları başladı. Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen tümülüste bulunan tokalaşma steli kırıldı ve 2 bin yıllık sütun zarar gördü. Restorasyon çalışmaları kapsamında tokalaşma steli vinçle alınarak yeniden tümülüse götürüldü. Müze Müdürü Mehmet Alkan, çalışmaların 10 gün süreceğini belirtti ve yerli-yabancı turistleri ziyarete beklediklerini söyledi.

Karakuş Tümülüsünde Restorasyon Çalışmaları Başladı
06.05.2023 - 15:09,

Adıyaman'ın Kahta ilçesi sınırlarında yer alan Karakuş Tümülüsü'nde restorasyon çalışmaları başlandı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen kentte Karakuş Tümülüsü'ndeki tokalaşma steli kırıldı, 2 bin yıllık sütun ise devrilerek zarar gördü.

Adıyaman Müzesi Müdürlüğü bahçesine getirilen tokalaşma steli, restorasyon çalışmaları kapsamında vinçle bulunduğu yerden alınarak yeniden Karakuş Tümülüsü'ne götürüldü.

Müze Müdürü Mehmet Alkan, AA muhabirine, restorasyon çalışmalarının 10 gün süreceğini ifade ederek, "Depremlerden sonra kırılan kabartma stelini müzemizin bahçesine getirmiştik, burada 3 parça halinde olan kabartmayı vinç yardımıyla buradan alıp tekrar Karakuş Tümülüsü'ne götürüyoruz. Restorasyon çalışmaları kapsamında devrilen sütun kaldırılacak ve kabartma sütunu ise yapıştırılacak. Yerli ve yabancı turistlerimizi ziyarete bekliyoruz." dedi.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Karakuş Tümülüsünde Restorasyon Çalışmaları Başladı - Son Dakika


Advertisement