Karikatürist-Ressam Uğur Durak'tan resim sergisi : "Sessizlik Avcısı" - Son Dakika
Kültür Sanat

Karikatürist-Ressam Uğur Durak'tan resim sergisi : "Sessizlik Avcısı"

Karikatürist-Ressam Uğur Durak\'tan resim sergisi : "Sessizlik Avcısı"

Gırgır'ın önde gelen çizerlerinden Uğur Durak'ın, ilk kişisel resim sergisi 20 Şubat, 18 Mart arasında Ma Sanat Kadıköy'de sanatseverler ile buluşuyor.

21.02.2020 18:27
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Gırgır'ın önde gelen çizerlerinden Uğur Durak'ın, ilk kişisel resim sergisi 20 Şubat, 18 Mart arasında Ma Sanat Kadıköy'de sanatseverler ile buluşuyor.

Atölyesinde uzun yıllardır resim çalışmalarını sürdüren Uğur Durak karikatürden çok daha önce resme başladı. Akademik resim eğitimini yurt dışında tamamlayan Uğur Durak, kendine has doğa ve insan temalı soyut resimler yapıyor.

Çağdaş dışavurumcu resimlerinin bir felsefe barındırdığını söyleyen Uğur Durak, resimlerini tamamlayanşiirler de yazıyor. Resimleri ile birlikte bu kısaşiirleri felsefi bir anlatım zemininde tamamlayan Uğur Durak, amacını şöyle açıklıyor: "'Bütün'ün muhteşem tezahürünün su üzerindeki devinimli yansımalarının aşığıyım. Bana göre, su üzerindeki devinimli yansımalar gerçekliğin yalın bir özeti. Onlar bu yüzden güzel, estetik ve büyüleyici..."'Bütün' devinimli birşekilde varlıkta da sürekli yansır. Fakat varlıktaki yani insandaki, ağaçtaki, dağdaki, birşehirdeki, bu yansıma, sudakine göre çok yavaşlatılmış bir devingenliğe sahip olduğu için bize durağan ve olağan gelir."Böylece 'Bütün'den yansıyanı fark edemeyebiliriz. Oysa katı varlıktaki ve varlığımızdaki devingen yansımaları tıpkı su üzerindeki yansımalar gibi hızlandırarak izleyebilecek olsak, gerçekliğin yansımalarının muhteşemliği karşısında dehşete kapılabilirdik."Aslında tüm evren, herşey hareketli bir yansımadır. Sudaki devingen yansımalar bunu bize çok net ve hızlandırılmış olarak özetlerler, bunları gözlemlemek bir insanı büyüleyip, mest edebilir."Bunu yapan sadece estetik güzellik değildir. Yansımaları izlersek durağan olmadıklarını sürekli hareket ettiklerini görürüz, bu durum, izleyiciyi ne geçmişe, ne de geleceğe götürür."Yansımalar devinirken bizi durağanlaştırır ve bizişimdiye, sonsuz ana sabitlerler. İşte buşimdiye sabitlenmenin verdiği haz, 'Bütün'e biraz olsun yaklaşabilmenin verdiği hazdan başka birşey değildir."'Sonsuz An'a sabitlenme yani düşünceyi durduruş hali, Sessizlik Avcısının aradığı haldir. Hiç bir devinimli yansıma anını sabitleyip var edemeyiz."Ama onlar gene de vardırlar. Daha doğrusu onlar bir vardır, bir yoktur..."Yani 'Bütün'den yansıyan varlık hem vardır, hem de yoktur... İşte ben bu anları yakalayıp resmetmeye, bir 'Sessizlik Avcısı' olmaya çabalıyorum."Ya 'Sessizlik Avı'na, resme devam ederim, ya da av olurum…" (Fotoğraflı)


Kaynak: DHA

Son Dakika Kültür Sanat Karikatürist-Ressam Uğur Durak'tan resim sergisi : 'Sessizlik Avcısı' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  • Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği
    21:04 Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği

    CHP lideri Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin kendisine yönelik ''Özgür Bey'in akıl sağlığı yerinde mi? Atatürk öldü. Kendisi ruh mu çağırmış da Atatürk'le görüşmüş'' sözlerine yanıt verdi. Özel, ''Atatürk öldü diyorsan, sen bu Cumhuriyet düşmanlarına, Atatürk'e husumet duyanlara, Kurtuluş Savaşı yoktur diyenlere, keşke Yunan kazansaydı diyenlere, koltuk değneği olduğun gün Atatürk senin için öldü'' ifadelerini kullandı.

  • Yayın ihalesi neden iptal edildi? Saran Holding'ten TFF'yi zorda bırakacak açıklama
    20:01 Yayın ihalesi neden iptal edildi? Saran Holding'ten TFF'yi zorda bırakacak açıklama

    Saran Holding, TFF'nin iptal ettiği Süper Lig yayın ihalesi kararına dair sert bir açıklama yayınladı. Açıklamada, ''TFF İhale Komisyonu ile gerçekleşen yüz yüze toplantıda, tarafımıza mevcut yayıncı kuruluşun ihaleden diskalifiye edildiği net olarak beyan edilmiştir. Dolayısıyla bugün gerçekleşen “iptal” daha önce de olduğu gibi, Türk futbolunu esir almış olan mevcut yayıncı ile devam etmenin kılıfıdır'' ifadeleri yer aldı.

  • ABD Başkanı Biden: Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak
    18:56 ABD Başkanı Biden: Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak

    İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sürerken ABD Başkanı Joe Biden'dan Ramazan ayında 40 gün ateşkesi öngören müzakere görüşmelerine ilişkin açıklama geldi. Geçtiğimiz günlerde "Gelecek pazartesiye kadar bir ateşkes sağlanacaktır" diyen Biden, yeni açıklamasında ateşkesin yakın zamanda mümkün olmadığını söyledi. Biden, "Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak ancak umudumu koruyorum." dedi.

  • Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol
    18:07 Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol

    Beşiktaş, Galatasaray ile oynayacakları derbiyi yönetecek hakem Halil Umut Meler hakkında bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Meler'e adil ve hakkaniyetli olması çağrısında bulunuldu.

  • Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı
    17:31 Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı

    AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü, Antalya'nın ulaşım sorununu çözmeyi hedeflediğini belirtti. Tütüncü, 5 yılın sonunda ulaşım sorunlarını ortadan kaldırdığı bir Antalya olacağını ifade etti. Ayrıca, 15 yeni güzergah açmayı planladıklarını söyledi.

  • Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı
    17:24 Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı

    Dünyanın en çok kazanan voleybolcuları arasında yer alan Zehra Güneş'in mal varlığı ortaya çıktı. Elde ettiği kazancı doğru değerlendirmek için finansal stratejilere önem veren Güneş'in, servetinin toplam değeri 4 milyon dolar civarında.

  • Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı
    17:06 Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı

    ABD'nin Los Angeles kentindeki Venedik Plajı'nda, bir kadının çıplak gezdiğini gören başka bir kadın çivili sopayla saldırmaya başladı. Kendini koruyan çıplak kadın sopayı almayı başardı. Bir türlü vazgeçmeyen elbiseli kadın bu sefer beyzbol sopasıyla saldırıya geçti. Çıplak kadın beyzbol sopasını da almayı başarırken, kavganın nedeni öğrenilemedi. Çevredekiler ise kavgayı izlemek yerine cep telefonlarıyla kayda almayı tercih etti.

  • Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü
    17:04 Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü

    Fenerbahçe'de sakatlığından dolayı haftalardır takımdan ayrı kalan Brezilyalı oyuncu Fred, tamamen iyileşti. Yıldız futbolcu, cumartesi günü oynanacak Hatayspor maçına ilk 11'de başlayacak.

  • Yayın ihalesi iptal! Talebi kabul görmeyen TFF, iki firmaya da resti çekti
    16:49 Yayın ihalesi iptal! Talebi kabul görmeyen TFF, iki firmaya da resti çekti

    TFF, Süper Lig ve 1. Lig'in yayıncı kuruluş ihalesini iptal etti. İptal kararının gerekçesi, TFF'nin ''rakam arttırın'' talebine iki firmanın da olumlu yanıt vermemesi oldu. Federasyondan yapılan açıklamada, ''İhale için verilen teklif bedellerinin yetersiz bulunması dolayısıyla Yayın İhale Komisyonu'nca ihalenin iptali yönünde tavsiye kararı alınmıştır'' ifadeleri yer aldı.


Advertisement