Marx ve Hegel Üzerine Çalışmalar Kitabı - Son Dakika

Marx ve Hegel Üzerine Çalışmalar Kitabı

23.10.2014 09:38
Marx ve Hegel Üzerine Çalışmalar Kitabı

Marx ve Hegel Üzerine Çalışmalar Kitabı kitabının yazarları, yayınevi, baskı tarihi ve diğer tüm bilgileri. Marx ve Hegel Üzerine Çalışmalar Kitabı kitabının kısa özeti.

Jean Wahl ve Alexandre Kojeve ile birlikte, Fransa'da Hegel'in felsefesinin yayılmasını ve uzun denebilecek bir süre boyunca düşünce dünyasına hükmetmesini sağlamış olan 20. yüzyılın önemli düşünürlerinden biridir Jean Hyppolite. Onu bu derece önemli kılan, Hegel'in Fenomenoloji'sini 1946 yılında Fransızcaya çevirmiş olmasının yanısıra, Hegel çalışmaları açısından halen vazgeçilmez bir nitelik taşıyan 1947 yılında yayımladığı Genese et structure de la Phenomenologie de I'esprit de Hegel başlıklı çalışmasıdır.

Başyapıtı olan Kapital'de kendisini açıkça Hegel'in öğrencisi olarak ilan eden ve düşünceleriyle neredeyse yüz elli yıldır dünyayı hem düşünsel anlamda hem de pratik anlamda son derece etkilemiş bir düşünür olan Marx'ın eserlerinin kaynakları, felsefeyle ilişkisi halen önemli bir tartışma konusudur. Bu türden tartışmaların gelip dayandığı asıl nokta da Hegel'in felsefesidir, Marx'ın Hegel'le olan ilişkisidir.

Jean Hyppolite, Marx ve Hegel Üzerine Çalışmalar'da (1955), Hegel'in felsefesindeki Marksizme kaynaklık etmiş olabilecek öğeleri, Marx'ın olgunluk dönemi eserlerinin ardında yatan felsefi varsayımları, Marx'ın Hegel eleştirisinin içerimlerini ve bu eleştirilerde haklı olup olmadığını ve ayrıca hem Hegel'in hem de Marx'ın düşüncesinin varoluşçu felsefe içinde değerlendirilebilecek yönlerini tartışmaya açıyor. Hyppolite'in eseri, bu anlamda, Herbert Marcuse'nin Us ve Devrim'i (1941) ve Georg Lukacs'ın Genç Hegel'inin (1948) yanında Marx ve Hegel ilişkisine dair üçüncü büyük ana kaynak olarak görülebilir. "Hegel'in Fenomenoloji'sini okumuş olmadan Kapital'i okumak kaçınılmaz bir şekilde bir dizi yanlış yoruma götürecektir." Hyppolite'in, Marx'ın Hegel'le olan ilişkisine dair söyledikleri halen üzerinde düşünülmeye değer ve Marx ve Hegel Üzerine Çalışmalar bu anlamda hem Hegel'in hem de Marx'ın düşüncelerini kavramak açısından önemli bir başvuru kaynağı sunuyor.

(Arka Kapak)

Yazar: Jean Hyppolite

Yayınevi: Doğu Batı Yayınları

ISBN: 9789758717583

Boyut: 135x215

Sayfa Sayısı: 233

Basım Yılı: 2010-07

Basım Yeri: İstanbuş

Cilt Durumu: Karton kapak

Kağıt Türü: 2. Hamur

Dil: Türkçe

YORUMLAR
500
07 Temmuz 2022 Eurosport Yayın Akışı 07 Temmuz 2022 Eurosport Yayın Akışı Fransa Başbakanı Borne, Ulusal Meclis'teki konuşması sırasında yuhalandı Fransa Başbakanı Borne, Ulusal Meclis'teki konuşması sırasında yuhalandı Fransa Bisiklet Turu Fransa Bisiklet Turu
Kaynak: Haberler.Com

Son Dakika Kültür Sanat Marx ve Hegel Üzerine Çalışmalar Kitabı - Son Dakika

Bu haber Haberler.Com tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Haberler.Com tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Haberler.Com kurumudur.

Advertisement