Roma İmparatoru Sezar'ın dünyaca ünlü ' Veni, vidi, vici' sözünü söylediği kale ilgi görüyor - Son Dakika

Roma İmparatoru Sezar'ın dünyaca ünlü ' Veni, vidi, vici' sözünü söylediği kale ilgi görüyor

25.11.2019 12:40

Roma İmparatoru Sezar'ın dünyaca ünlü ' Veni, vidi, vici' sözünü söylediği kale ilgi görüyorTOKAT - Roma İmparatoru Jül Sezar'ın Pontus Kralı II.

Roma İmparatoru Sezar'ın dünyaca ünlü ' Veni, vidi, vici' sözünü söylediği kale ilgi görüyor

TOKAT - Roma İmparatoru Jül Sezar'ın Pontus Kralı II. Pharnake karşı zafer kazanarak, dünyaca ünlü 'Veni, vidi, vici' (Geldim, gördüm, yendim) sözünü söylediği Zile kalesi yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Tokat'ın Zile ilçesinde antik çağlarda bir höyüğün üzerine inşa edilen akropol özelliğine sahip Roma Kalesi tarihi özelliği ile turistlerin uğrak yerleri arasında ön sıralarda yer alıyor. M.Ö. 47 yılında ünlü Roma İmparatoru Jül Sezar ile Pontus Kralı II. Pharnake "Farnas" arasında yapılan Altıağaç "Zela Savaşı" da söylediği ve Roma'ya gönderdiği Veni-Vidi-Vici (Geldim-Gördüm-Yendim) tarihin en kısa ve veciz mektubu kaleye değer katıyor. Bu anlamda Tokat'a gelen yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği tarihi mekanlar arasında Zile kalesi ilk sıralarda yer alıyor. Zile Belediyesi Kültür Müdürü Necmettin Yılmaz, dünyaca ünlü olan kalenin tarihiyle ilgili bilgi vererek, "Bu kaleyi dünyaca ünlü yapan Jül Sezar'ın M.Ö 47 yılında yaptığı savaş sonrasında söylediği Veni-Vidi-Vici (Geldim-Gördüm-Yendim) sözüdür. Kaledeki mil taşlarında bu ibare yer almaktadır. Bu taşların kopyalarını alıp İngiltere'deki bazı müzelere götürdüler" dedi.

Zile kalesini gezen Aslı Sevi, tarihi hissederek tarihi bir mekanda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Özgür Uysal ise Zile kalesinin tarihi özelliği ile dikkatini çektiğini gezilebilecek nadir yerlerden birisi olduğunu kaydetti.

YORUMLAR
500
Hırsız, soygun için kazdığı tünelde sıkıştı! Çete üyesi mi? Hırsız, soygun için kazdığı tünelde sıkıştı! Çete üyesi mi? Nikaragua polisi Roma Katolik Kilisesi'nin başkentte ayin yapma talebini reddetti Nikaragua polisi Roma Katolik Kilisesi'nin başkentte ayin yapma talebini reddetti Beykoz'da Roma ve Bizans dönemine ait binlerce eser ele geçirildi Beykoz'da Roma ve Bizans dönemine ait binlerce eser ele geçirildi
Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Roma İmparatoru Sezar'ın dünyaca ünlü ' Veni, vidi, vici' sözünü söylediği kale ilgi görüyor - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement