Selection Balıkesir" Sergisi Açıldı - Son Dakika
Kültür Sanat

Selection Balıkesir" Sergisi Açıldı

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Müze girişinden görüntüler Eserlerden görüntüler Devrim Erbil ve Edip Uğur'un konuşmaları "Selection Balıkesir" sergisi açıldı Balıkesir'de, "Selection Balıkesir" sergisi açıldı.

10.04.2016 13:28
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Müze girişinden görüntüler

Eserlerden görüntüler

Devrim Erbil ve Edip Uğur'un konuşmaları "Selection Balıkesir" sergisi açıldı

Balıkesir'de, "Selection Balıkesir" sergisi açıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, belediyenin katkılarıyla Devrim Erbil Çağdaş Sanat Müzesi'nde, 44 sanatçının 53 eserinin bulunduğu serginin açılışına katıldı.

Uğur, yaptığı konuşmada, müzeye ismi verilen Balıkesirli devlet sanatçısı Devrim Erbil'e teşekkür etti.

Erbil'in Balıkesir'de ikamet etmese de kentin bir değeri olduğunu ifade eden Uğur, "Bir Balıkesir sevdalısı, aşığı bir sanatkar, kendisine çok teşekkür ediyoruz. Adını taşıyan müzede Portakal Çiçeği sergisi açıyoruz. Ahmet Şahin ne de teşekkür ediyoruz. Bu koleksiyonu burada teşhir ediyor. İnşallah Balıkesir'i bir sanat, kültür şehri yapmak için siz çok değerli sanatçılarla el ele verip, sanatı kentimizde yüceltmek istiyoruz" dedi.

Devrim Erbil ise Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle adını taşıyan müzenin yeniden hayat bulduğunu söyledi.

Başkan Uğur'a teşekkür eden Erbil, "Her şeyden önce müzenin yeniden nefes alışı beni çok mutlu eden bir olay. Bunun gerçekleşmesine büyük katkı sunan sevgili Belediye Başkanımız Edip Uğur beyefendi. Kendisi müzenin yenilenmesindeki çabaları kadar, sanata olan sevgisini ve eğilimini de 16. yılını dolduran müzenin yeniden doğuşunda gerçekleştirdi" diye konuştu.

Konuşmaların ardından sergi açıldı.

Uğur, Erbil ve sergiye katılan sanatçılara Balıkesir'in tarihi Saat Kulesi'nin maketinin işlendiği "Selection Balıkesir" plaketi verdi.

Selection Balıkesir" Sergisi Açıldı
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Selection Balıkesir' Sergisi Açıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ankara Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde Şantiye Gezileri Düzenliyor
  13:34 Ankara Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde Şantiye Gezileri Düzenliyor

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde Roma Tiyatrosu, Arkeopark ve Ankara Kalesi'nde şantiye gezileri düzenleyecek. Geziye katılmak isteyen vatandaşlar, 'https://forms.ankara.bel.tr/ankaramiras' linki üzerinden başvuruda bulunabilecek.

 • Avustralya'nın başkenti Kanberra'da Enlighten Festivali başladı
  13:31 Avustralya'nın başkenti Kanberra'da Enlighten Festivali başladı

  Avustralya'nın başkenti Kanberra'da her yıl düzenlenen Enlighten Festivali 1-11 Mart tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

 • İzmir Avrupa Caz Festivali Ella Fitzgerald konseriyle başlıyor
  13:24 İzmir Avrupa Caz Festivali Ella Fitzgerald konseriyle başlıyor

  Bu yıl 31'incisi düzenlenecek İzmir Avrupa Caz Festivali, 7 Mart'ta Ella Fitzgerald'ın eserlerinin yorumlanacağı bir konserle başlayacak. Konserde Ayşegül Yeşilnil, Ella Fitzgerald'ın eserlerini seslendirecek. Festival, İKSEV, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve çeşitli konsolosluklar tarafından düzenlenen konser ve etkinliklerle 20 Mart'a kadar devam edecek.

 • Gaziantep'te Türk Silahlı Kuvvetleri fotoğraf sergisi açıldı
  13:15 Gaziantep'te Türk Silahlı Kuvvetleri fotoğraf sergisi açıldı

  Gaziantep'te Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen '1923'ten Günümüze Türk Silahlı Kuvvetleri' fotoğraf sergisi, bir alışveriş merkezinde açıldı. Serginin açılışına Gaziantep Valisi Kemal Çeber, askeri yetkililer, gaziler ve vatandaşlar katıldı. Sergi, yarın akşam 20.00'ye kadar ziyaret edilebilecek.

 • İzollu İlkokulu Minikler Halk Oyun Ekibi İl İkincisi Oldu
  13:13 İzollu İlkokulu Minikler Halk Oyun Ekibi İl İkincisi Oldu

  Malatya'da düzenlenen halk oyunları minikler (A) karma yarışmasında, Kale ilçesini temsil eden İzollu İlkokulu minikler halk oyun ekibi il ikincisi oldu. Malatya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Merkez Salonu'nda gerçekleştirilen yarışmada İzollu İlkokulu Halk Oyunları Topluluğu ilçeye dönerek ödüllerini aldı. Kale İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Bulut, öğrencileri okullarında ziyaret ederek, emeği geçen hocaları ve öğrencileri tebrik etti.

 • Yalova'da Vizyon Ödülleri Sahiplerini Buldu
  13:06 Yalova'da Vizyon Ödülleri Sahiplerini Buldu

  Yalova'da faaliyet gösteren MyYalova Dergisi tarafından düzenlenen ödül töreninde başarılı belediye başkanları ve firmalara plaket verildi. Törende jüri özel ödülünü Karaderili Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Karaderili kazandı. Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk ise 'Kentsel Planlama' ve 'Kültür Sanata Katkı' kategorilerinde 2 ödüle birden layık görüldü.

 • Kadıköy Yeldeğirmeni'nde 'Kuş Misali' adlı tiyatro oyunu sahnelenecek
  12:40 Kadıköy Yeldeğirmeni'nde 'Kuş Misali' adlı tiyatro oyunu sahnelenecek

  Ünlü gastronomi araştırmacısı Şefika Günyel ve deneyimli tiyatro oyuncusu Ayşegül Başkan'ın başrollerini paylaştığı 'Kuş Misali' adlı tiyatro oyunu, Kadıköy Yeldeğirmeni'nde bulunan Tiyatro Dellarte'de izleyicilerle buluşacak. Oyun, kadınların içsel gücünü ve yaşadıkları zorlukları anlatan etkileyici bir hikaye sunuyor. 'Kuş Misali', 2 Mart ve 15 Mart tarihlerinde sahnelenecek ve biletler BiletiniAl platformu üzerinden temin edilebilecek.

 • Artvin Murgul'da kadınlar bakır işlemeciliği kursuna katılıyor
  12:25 Artvin Murgul'da kadınlar bakır işlemeciliği kursuna katılıyor

  Artvin'in Murgul ilçesinde Halk Eğitimi Merkezi tarafından açılan bakır işlemeciliği kursuna katılan kadınlar, hem meslek öğreniyor hem de aile ekonomilerine katkı sağlıyor. Yöredeki maden ocaklarından çıkan bakır ülke ekonomisine katkı sağlarken, kadınlar da bakırdan yapılan ürünleri geleneksel motiflerle süslüyor. Usta öğretici Zehra Kadıoğlu, kursiyerlerin hem meslek öğrendiğini hem de yaptıkları ürünleri satarak gelir elde ettiklerini belirtti. Kadınlar, bakır işlemeciliği sayesinde hem zaman geçiriyor hem de meslek öğreniyor.

 • Alman Wittelsbach Hanedanı'nın kraliyet sarayı Münih Rezidansı ziyaretçilerini ağırlıyor
  12:01 Alman Wittelsbach Hanedanı'nın kraliyet sarayı Münih Rezidansı ziyaretçilerini ağırlıyor

  Alman Wittelsbach hanedanı hükümdarlarının kraliyet sarayı olan Münih Rezidansı, tarih meraklılarının dikkatini çeken bir turistik mekan. Sarayın odaları ve sanat koleksiyonları, Wittelsbach hanedanının seçici zevkine ve politik hırsına ışık tutuyor. 1385'te inşa edilen ve yıllar içinde genişletilen saray, 1918'de hanedanlık sona erene kadar kullanıldı. Bugün ise dev bir sanat müzesi olarak hizmet vermektedir. Sarayda Wittelsbach ailesinin koleksiyonundan birçok eser sergilenmektedir. Ayrıca Cuvillies Tiyatrosu'nda müzik performansları da düzenlenmektedir.

 • Edirne'deki Makedon Kulesi'nde Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor
  11:55 Edirne'deki Makedon Kulesi'nde Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor

  Edirne Müzesi Müdürü Şahan Kırçın, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan restorasyon çalışmalarının ikinci etap çalışmalarına geçildiğini açıkladı. Kulede yapılacak çalışmaların yaklaşık 1 yıl süreceği ve restorasyonun tamamlandıktan sonra ziyaretçilere açılacağı belirtildi. Makedon Kulesi, Roma döneminden kalma bir yapı olup, tarihi süreç ve görsellerle ziyaretçilere sunulacak.

 • Ankara Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde şantiye gezileri düzenleyecek
  11:40 Ankara Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde şantiye gezileri düzenleyecek

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Roma Tiyatrosu, Arkeopark ve Ankara Kalesi'nde şantiye gezileri düzenleyecek. Başvurular internet üzerinden yapılacak.

 • Gaziantep'te Tarihi Şeker Hanı'nda Gümüş Ürünleri Alıcı Buluyor
  11:37 Gaziantep'te Tarihi Şeker Hanı'nda Gümüş Ürünleri Alıcı Buluyor

  Gaziantep'te restorasyon çalışmalarının ardından hizmete giren tarihi Şeker Hanı'nda geleneksel motiflerle işlenen gümüş ürünler yurt içi ve yurt dışında alıcı buluyor. Hanın üst katında gümüş ziynet eşyası imalatı yapılırken alt kısmında oluşturulan mağazada ise üretilen eşyalar satışa sunuluyor. Hanın dış çevresinde yapılan ve avlusunda bulunan kafede de alışverişe gelenlere kentin yöresel yemekleri ikram ediliyor. Ziyaretçiler hem gümüş işlemeciliğini görme fırsatı buluyor hem de kente özgü yöresel lezzetleri tadabiliyor.


Advertisement