"Yorozlu: Zor Yolu" Sergisi, Teşvikiye Galeri Oda'da - Son Dakika
Kültür Sanat

"Yorozlu: Zor Yolu" Sergisi, Teşvikiye Galeri Oda'da

"Yorozlu: Zor Yolu" Sergisi, Teşvikiye Galeri Oda\'da

Şenol Yorozlu'nun, bu sergiye özel çalışmalarından oluşan "Yorozlu: Zor Yolu" başlıklı Resim Sergisi, Teşvikiye Galeri Oda'da açılacak.

02.11.2012 08:56

Şenol Yorozlu'nun, bu sergiye özel çalışmalarından oluşan "YOROZLU : ZOR YOLU" başlıklı Resim Sergisi, 04 Aralık 2012 – 12 Ocak 2013 tarihleri arasında Teşvikiye Galeri Oda'da açılacak.

1950 yılında Trabzon'da doğan Şenol Yorozlu, 1978'de İDGSA (MSÜ) Yüksek Resim Bölümü Prof. Neşet Günal Atölyesi'nden mezun olmuş. Resmin yanı sıra karikatüre de yönelerek Akbaba, Pardon, Ustura ve Gırgır gibi dergilerde çizmiş ve ödüller kazanmıştır. İlk sergisini 1978'de İstanbul'da açan ressamımız, ilk İstanbul Bienali'ne (1987) ve daha pek çok bienale ve fuara katılmış, yurt içinde ve dışında sergiler açmıştır. Az sergi açmasına rağmen sevenleri tarafından yeni yaptıkları gözlenen, koleksiyonerlerince izlenen bir sanatçı olarak, kalabalık İstanbul'dan uzakta, İzmir/ Özdere'de yaşıyor, üretiyor...

Son yıllarda Yorozlu resminde ağırlıklı olarak karşımıza çıkan "harfler"i, birer "figür" ya da "anıtsal portre" gibi yorumlayan Arş. Gör. Can Aytekin (MSGSÜ), sanatçımızı yıllardır izleyenlerden; ona göre, "Batı resminde özellikle Kavramsal sanat ve Pop sanat sonrasında Ruscha, Louis, Bochner, CY Twombly gibi ressamlar, harfleri ve kelimeleri resimlerine dahil etmişlerdi. Batı pentür geleneğini bilen ve takip eden Yorozlu, bu mirası sahiplendiği gibi coğrafyasına ait hat sanatından da etkilenir; hüsnühat alanına girmeden, resimsel alanda kalır."

Şenol Yorozlu'nun "ilkeli" duruşu ve yaşama geniş bir açıyla bakarken sorgulayan kimliği doğal olarak sanatsal diline de yansımış, "muhalif" ve "şaşırtıcı" sözcükleriyle nitelenmesine neden olmuştur. Sanatçımız, bu sergisiyle de izleyicisini eminiz epeyce soru sorar hale getirecektir.

Tual ve kağıt üzerine çalışmaların izlenebileceği sergi, Pazar ve Pazartesi günleri hariç 12:00-19:00 saatleri arasında açıktır.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat 'Yorozlu: Zor Yolu' Sergisi, Teşvikiye Galeri Oda'da - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement