Dünyanın En Romantik Kenti: Paris - Son Dakika
Magazin

Dünyanın En Romantik Kenti: Paris

Dünyanın En Romantik Kenti: Paris

'Aşıklar kenti' olarak bilinen, son derece romantik bir şehir olan Paris, dünyanın çekim merkezleri arasında yer alıyor.

17.08.2012 06:03  Güncelleme: 09:52
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Senede 70 milyon turistle bir rekora imza atan Fransa dünyanın en güzel ülkelerinden biri. Fransa deyince ise akla ilk olarak başkent Paris geliyor. 'Aşıklar kenti' olarak nitelendirilen Paris'i, ödüllü rehber ve yazar Saffet Emre Tonguç anlattı: "Tanrı dünyanın en güzel şehri olarak Paris'i yarattı, sonra diğer ülkelere haksızlık olacağını düşünerek önce Fransızları, ardından da Parislileri yarattı" derler! Şaka bir yana Paris dünyanın en etkileyici şehirlerinden biri. O kadar güzel ki Fransızların Kaf Dağı'ndaki burunları bile bu muhteşemliği gölgeleyemiyor. Aşk ve romantizmin simgesi Paris'in sokakları hep kalabalık, hep renkli, hep coşkulu... Işıklar şehri Paris; mimari görkemin, kültür ve sanat etkinliklerinin, moda ve gastronomi konularının zirvesinde olmanın bilinciyle, ziyaretçilerini harika bir keşfe davet ediyor.

ŞEHİRLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER

Paris, 20 bölgeye bölünmüş durumda. Gideceğiniz bölgenin numarasını bilmek, adres bulmayı kolaylaştırıyor.

La Defence bölgesini, kendisi belli başlı bir şehir olan Parc de la Villette'teki bilim kompleksini ziyaret edebilirsiniz.

Paris'in en eski kilisesi Saint Germain des Pres'i (1000 yıllık) ve en uzun sokağı Rue de Vaugirard'ı (4.5 km) görün.

KAFELERDE MOLA VERİN

Lüksemburg Bahçesi gibi geniş park ve bahçelerde dinlenmeyi, üniversite denilince ilk akla gelen isimlerden biri olan Sorbonne'a uğramayı ihmal etmeyin.

Çocukluğunuza geri dönün ve şehrin doğu çıkışındaki Disneyland'e gidin.

Sanat için yaşayanlardansanız, şehirdeki 150'nin üzerindeki sanat galerisi ve müzeleri gezebilirsiniz. Mona Lisa'lı Louvre'a ise mutlaka uğrayın. Yemek sanatının ustası olan Fransız mutfağının seçkin örneklerinin tadına bakın ve tüm kente yayılmış kafelerde mola verin.

Paris'te inek, koyun ve keçi sütünden yapılmış yüzlerce çeşit peynir deneme şansınız var. Briel ve Camembert gibi peynirler her restoranda bulunabiliyor. Şarabın yanında lezzetli Fransız peynirlerinden yemeyi unutmayın!

2002'de belediye Başkanı Bertrand Delanoe, halkı 'Paris Plage' kavramıyla tanıştırdı. İnsanlar Seine Nehri boyunca yapılan plajlarda yazın tadını çıkarıyorlar. Siz de bu deneyimi yaşayın.

Ünlü mezarlık Pere Lachaise'de Oscar Wilde, Jim Morrison ve Yılmaz Güney gibi ünlüler yatıyor.

ALIŞVERİŞ ZAMANI

Alışverişe 1. Bölgedeki St. Honore'den başlayabilirsiniz. Rue de Rivoli'de de şık dükkanlar var. Haussmann Bulvarı; La Fayette ve Printemps gibi büyük mağazalara ev sahipliği yapıyor. St. Germain de Pres'de moda dünyasının ünlü isimlerinin butikleri var. Rue des Archives etrafındaki dar sokaklarda şık butikler, güzel kafeler ve sanat galerileri bulabilirsiniz. Pazartesi, cumartesi ve pazar günleri sabah 07.00'den itibaren Puces de St. Ouen'de (Clignancourt) bit pazarı var.

PARİS'TE NE YEMELİ?

Dünyaca ünlü olan Fransız mutfağında yemeklerin lezzeti kadar yanlarında sunulan yiyeceklerin sanatsal yönünün öne çıkartılması da önemlidir. Bu yüzden Paris restoranlarında yemeğin sunumuna çok önem verilir.

PEYNİRLERİ DENEMELİSİNİZ

Fransız mutfağında deniz kenarı bölgelerinde özellikle midye, karides, ıstakoz gibi deniz mahsullerinden yapılan yemekler öne çıkarken, kuzeyde ise daha çok jambon ve av etleri ile yapılan yemekler dikkat çekiyor. Fransız şarapları, Fransız tereyağları ve 100'lerce çeşidi olan Fransız peynirleri; Paris gezinizde tadabileceğiniz lezzetlerden bazılarıdır. Bunlar dışında özellikle geleneksel kahvaltılarda sunulan Fransız kruvasanları ve Fransız tereyağı ile sunulan Fransız ekmeği 'baguette'ler de önemli lezzetler arasında yer alıyor.

Sabah : http://www.sabah.com.tr

Kaynak: Sabah.com.tr

Son Dakika Magazin Dünyanın En Romantik Kenti: Paris - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement