Son dakika Makine Mühendisi haberleri, Makine Mühendisi son dakika, son dakika Makine Mühendisi

Son Dakika Makine Mühendisi Haberleri

 • Memleket Partisi, İstanbul il ve ilçe belediye başkan adaylarını açıkladı
  17 Şub Memleket Partisi, İstanbul il ve ilçe belediye başkan adaylarını açıkladı

  Memleket Partisi, 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul il ve ilçe belediye başkan adaylarını tanıttı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Berk Hacıgüzeller oldu. Parti Genel Başkanı Muharrem İnce, aday tanıtım toplantısında eğitim sistemi ve ekonomiyle ilgili eleştirilerde bulundu.

 • Güneş enerjisinden elektrik değil sıcak hava üretildi
  17 Şub Güneş enerjisinden elektrik değil sıcak hava üretildi

  Düzce'de Türk mühendisler tarafından güneş enerjisinden sıcak hava üretme teknolojisi geliştirildi. Patentleri alınan bu teknoloji, evlerde, fabrikalarda ve sebze-meyve kurutma işlemlerinde kullanılabiliyor. Ürünlerin tamamının patentini alan mühendisler, bu yenilenebilir enerji kaynağı projesini önemli bir başarı olarak değerlendiriyor.

 • Asansör kazasında ilk dava görüldü
  16 Şub Asansör kazasında ilk dava görüldü

  Aydın'ın Efeler ilçesinde öğrenci yurdunda bir kişinin öldüğü asansör kazası ile ilgili ilk dava 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

 • Yeni Türkiye Partisi İstanbul ve Ankara Büyükşehir Başkan adaylarını açıkladı
  13 Şub Yeni Türkiye Partisi İstanbul ve Ankara Büyükşehir Başkan adaylarını açıkladı

  Yeni Türkiye Partisi (YTP) Genel Başkanı Ahmet Reyiz Yılmaz, İstanbul ve Ankara Büyükşehir Başkan adaylarını açıkladı. İstanbul'da Hukuk Uzmanı ve Hukuki Danışmanlık Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Burhanettin Aktürk, Ankara'da ise Yüksek Makine Mühendisi Serkan Ünver aday gösterildi.

 • Eskişehir'de 16 Yıllık Model Araba Koleksiyonu
  10 Şub Eskişehir'de 16 Yıllık Model Araba Koleksiyonu

  Eskişehir'de yaşayan Ahmet ve Ezgi Şensu çifti, yurt içi ve dışından temin ettikleri özel üretim model arabalardan oluşan 16 yıllık koleksiyonda 2 binden fazla parçaya ulaştı. Ahmet Şensu, otomobillere olan tutkusunu ömür boyu sürdürmek istediğini belirtirken, Ezgi Şensu ise çocukluğundan beri yarış arabalarının modellerine ilgi duyduğunu ifade etti.

 • Gönüllüler Tarafından Arama Kurtarma Derneği Kuruldu
  03 Şub Gönüllüler Tarafından Arama Kurtarma Derneği Kuruldu

  Üniversite yıllarında dağcılık sporu ile ilgilenirken tanışan ve sonraki yıllarda çeşitli afetlerde görev alan gönüllüler tarafından Kuzey Arama Kurtarma Derneği kuruldu. Dernek, Kastamonu'da tanıtım toplantısı düzenledi ve yaklaşık 20 kişiden oluşan bir ekip ile faaliyetlerine başladı. Dernek üyeleri, deprem ve diğer doğal afetlerde arama kurtarma faaliyetlerine katılarak insanlara yardım etmeyi hedefliyor.

 • Üniversite yıllarında hobi olarak başladılar, kurdukları dernekle hayat kurtaracaklar
  03 Şub Üniversite yıllarında hobi olarak başladılar, kurdukları dernekle hayat kurtaracaklar

  Kastamonu Üniversitesi'nde eğitim gören gönüllüler, dağcılık faaliyetleriyle ilgilenerek arama kurtarma derneği kurdu. Van, Elazığ ve Kahramanmaraş depremlerinde görev alan gönüllüler, kurdukları dernek sayesinde hayat kurtarma çalışmalarına devam edecekler. Dernek, arama kurtarma eğitimleri alarak kurumsal bir yapıya kavuşmayı hedefliyor. Ayrıca, doğal afetlerde kaybolma ve kaza olaylarına müdahale ederek toplumu bilgilendirmeyi amaçlıyor.

 • Kastamonu Üniversitesi Gönüllüleri Arama Kurtarma Derneği Kurdu
  03 Şub Kastamonu Üniversitesi Gönüllüleri Arama Kurtarma Derneği Kurdu

  Kastamonu Üniversitesi'nde eğitim gören gönüllüler, dağcılık faaliyetleriyle ilgilenerek arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Van, Elazığ ve Kahramanmaraş depremlerinde görev alan gönüllüler, Kuzey Arama Kurtarma Derneği'ni kurarak hayat kurtarmayı amaçlıyor.

 • Akdeniz Üniversitesi'nde 60+ Tazelenme Üniversitesi Öğrencileri Yüksek Lisans Programına Devam Ediyor
  21 Oca Akdeniz Üniversitesi'nde 60+ Tazelenme Üniversitesi Öğrencileri Yüksek Lisans Programına Devam Ediyor

  Akdeniz Üniversitesi(AÜ) 60+ Tazelenme Üniversitesi'nde lisan eğitimini tamamlayan 60 yaş üzeri öğrenciler, projenin kurucusu Prof. Dr. İsmail Tufan'dan, hocam, "Bizi sınıfta bırak, biz kalalım, devam edelim" talepleri üzerine yüksek lisans programı açıldı.

 • Cumhur İttifakı'nın İstanbul ilçe belediye başkan adayları belli oldu
  20 Oca Cumhur İttifakı'nın İstanbul ilçe belediye başkan adayları belli oldu

  İstanbul'da Mahalli İdareler Seçimi için AK Parti'nin 37 ve MHP'nin 2 olmak üzere Cumhur İttifakı'nın 39 ilçe belediye başkan adayı belli oldu.

 • AK Parti Bakırköy Belediye Başkan Adayı Ali Talip Özdemir
  20 Oca AK Parti Bakırköy Belediye Başkan Adayı Ali Talip Özdemir

  AK Parti, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına Murat Kurum'u aday gösterirken, Bakırköy Belediye Başkan Adayı olarak Ali Talip Özdemir'i belirledi. Özdemir, siyasi kariyerinde Ereğli Belediye Başkanlığı, Konya Milletvekilliği, Çevre Bakanlığı ve Bakırköy Belediye Başkanlığı gibi görevlerde bulunmuştur. 2024 Mahalli İdari Seçimlerinde ise AK Parti tarafından Bakırköy İlçe Belediye Başkan Adayı olarak gösterilmiştir.

 • MESKİ, Silifke Arkum Bakım ve Onarım Atölyesi'ni Hayata Geçirdi
  20 Oca MESKİ, Silifke Arkum Bakım ve Onarım Atölyesi'ni Hayata Geçirdi

  Mersin Büyükşehir Belediyesi MESKİ, Silifke Arkum Bakım ve Onarım Atölyesi'ni kullanarak 7 ilçede pompa, motor, trafo vb. ekipmanların bakımını hızlı ve düşük maliyetli bir şekilde gerçekleştiriyor. Atölye, arızaya müdahale ekiplerinin sevk ve idaresinin yapıldığı bir merkez üs olarak kullanılıyor.

 • Edirne'de 141 Asansör Mühürlenecek Durumda
  18 Oca Edirne'de 141 Asansör Mühürlenecek Durumda

  Makine Mühendisleri Odası (MMO) Edirne Şubesi, Edirne'de 141 adet asansörün mühürlenecek statüde olduğunu açıkladı. Odanın asansör işlerinden sorumlu Makine Mühendisi Ramazan Korkmaz, 3 bin 118 adet asansörün bulunduğu kentte, 2023 yılında 2 bin 849 adet yıllık periyodik kontrolün gerçekleştirildiğini belirtti. Kalan asansörlerin ya kapalı ya arızalı olduğunu ve 141 adet asansörün mühürlenecek durumda olduğunu ifade etti.

 • Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Açıkladığı Adaylarla Seçimlere Hazırlanıyor
  18 Oca Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Açıkladığı Adaylarla Seçimlere Hazırlanıyor

  Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, İzmir, Bursa ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adaylarını duyurdu. İzmir'de Yüksel Odabaşı, Bursa'da Hasan Aydın, Kocaeli'de ise Muharrem Can aday gösterildi. BTP, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere kendi adaylarıyla katılma kararı almıştır.

 • Edirne BİLSEM Öğrencileri Türkiye'nin Milli Teknoloji Hamlesi'ne Katkı Vermeyi Hedefliyor
  17 Oca Edirne BİLSEM Öğrencileri Türkiye'nin Milli Teknoloji Hamlesi'ne Katkı Vermeyi Hedefliyor

  Edirne Şehit Nefize Çetin Özsoy Bilim ve Sanat Merkezi'nde (BİLSEM) eğitim gören öğrenciler, gelecekte Türkiye'nin Milli Teknoloji Hamlesi'ne katkı vermeyi hedefliyor. BİLSEM'de verilen eğitimlerle yeteneklerini geliştiren öğrenciler, TÜBİTAK ve TEKNOFEST gibi yarışmalarda başarı elde ediyor. Öğrencilerin hayal güçleri ve yenilikçi fikirleriyle gelecekte büyük projelere imza atması bekleniyor.

 • Adana'da Ekim Apartmanı davası görüldü
  16 Oca Adana'da Ekim Apartmanı davası görüldü

  Adana'da, 6 Şubat'taki ilk depremde yıkılması sonucu 42 kişinin yaşamını yitirdiği Ekim Apartmanı'nın tutuklu müteahhitleri Tamer Erginkoç ve Cem Akkaya ile firari teknik uygulama sorumlusu ve inşaat mühendisi Cüneyt Akkaya'nın yargılandığı davanın duruşması görüldü. Sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilirken, duruşma ertelendi.

 • Kalfalık Eğitimi Sırasında Meydana Gelen Kaza Sonucu Yüzde 80'i Yanan Öğrenci 15 Ameliyat Geçirdi
  15 Oca Kalfalık Eğitimi Sırasında Meydana Gelen Kaza Sonucu Yüzde 80'i Yanan Öğrenci 15 Ameliyat Geçirdi

  Antalya'da bir araç servisinde kalfalık eğitimi sırasında meydana gelen kazada vücudunun yüzde 80'i yanan lise öğrencisi Beyzanur Hatmorioğlu, 7 ayda 15 ameliyat geçirdi. Hatmorioğlu, kazanın başkalarının hatası sonucu gerçekleştiğini belirterek, hayatının değiştiğini ve artık eskisi gibi olmadığını söyledi. Olayla ilgili yapılan soruşturmada iş yerine takipsizlik kararı verildi ancak Hatmorioğlu'nun avukatı itiraz etti.

 • 7 ayda 15 ameliyat! İş kazasında vücudunun yüzde 80'i yanmıştı! Liseli Beyzanur'un son görüntüsü yürek burktu
  15 Oca 7 ayda 15 ameliyat! İş kazasında vücudunun yüzde 80'i yanmıştı! Liseli Beyzanur'un son görüntüsü yürek burktu

  Antalya'da kalfalık eğitimi sırasında meydana gelen iş kazasında vücudunun yüzde 80'i yanan lise öğrencisi Beyzanur Hatmorioğlu, 7 ayda 15 ameliyat geçirdi. Hatmorioğlu, yaşadığı acı olayın ardından hayatının değiştiğini ve artık eskisi gibi olmadığını söyledi.

 • Malzeme Fiyatlarındaki Artış Spor Aleti Üreticilerini Zorluyor
  15 Oca Malzeme Fiyatlarındaki Artış Spor Aleti Üreticilerini Zorluyor

  Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde spor aletleri üreten makine mühendisi Aykut Kütküt, malzemelerin sürekli artan fiyatlarından dolayı müşterilere güncel fiyat veremediğini ve işini büyütmekte zorlandığını belirtti. Aynı zamanda işsizlik sorunuyla karşı karşıya olan birçok kişi de Aykut Kütküt'e yardımcı olmak için çalışmalarına katılıyor.

 • CHP Gaziemir Belediye Başkan Aday Adayı Sadık Dinler, mahallelerin eksiklerini ve ihtiyaçlarını belirledi
  13 Oca CHP Gaziemir Belediye Başkan Aday Adayı Sadık Dinler, mahallelerin eksiklerini ve ihtiyaçlarını belirledi

  Sadık Dinler, Gaziemir Belediye Başkan Aday Adayı olarak ilçede yaptığı ziyaretlerde mahallelerin sorunlarını ve ihtiyaçlarını belirlediklerini söyledi. Sarnıç ziyaretinde de vatandaşların beklentilerini not alan Dinler, merkez dışında kalmış mahallelere öncelik vereceklerini ifade etti. Gaziemir'de her mahallenin eşit hizmet aldığı bir yönetim için çalıştıklarını belirten Dinler, Gaziemirlilerin beklediği değişime yaklaşıldığını söyledi.

 • TMO silolarındaki patlamanın bilirkişi raporu: Kontroller yapıldı ancak uygunsuzluklar giderilmedi
  12 Oca TMO silolarındaki patlamanın bilirkişi raporu: Kontroller yapıldı ancak uygunsuzluklar giderilmedi

  KOCAELİ'de Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) silolarında 2 kişinin hayatını kaybettiği, 10 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunda detaylar ortaya çıktı.

 • Üniversite öğrencisi Zeren Ertaş'ı hayattan koparan asansör faciasında istenen cezalar belli oldu
  09 Oca Üniversite öğrencisi Zeren Ertaş'ı hayattan koparan asansör faciasında istenen cezalar belli oldu

  Aydın'daki bir KYK yurdunda üniversite öğrencisi 22 yaşındaki Zeren Ertaş'ın hayatını kaybettiği asansör kazasına ilişkin hazırlanan iddianamede istenen cezalar belli oldu. İddianamede asansörün bakımını yapan firmanın yetkilisi, asansörün montajını yapan firmanın sahibi ve iki makine mühendisi hakkında 22,5 yıla, tutuksuz sanık elektrik mühendisi için de 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

 • Gaston Glock, Glock tabancalarının üreticisi, 94 yaşında hayatını kaybetti
  28 Ara Gaston Glock, Glock tabancalarının üreticisi, 94 yaşında hayatını kaybetti

  Ünlü Glock tabancaların üreticisi Avusturyalı Gaston Glock, 94 yaşında hayatını kaybetti. Gaston Glock, 1980'li yıllarda Glock tabancasını tasarlayarak patentini almış ve silah, birçok ünlü filmde kullanılmıştı.

 • MMO Samsun Şubesi Başkanı: Özlük hakları iyileştirilmeli
  25 Ara MMO Samsun Şubesi Başkanı: Özlük hakları iyileştirilmeli

  Makina Mühendisleri Odası (MMO) Samsun Şubesi'nin düzenlediği '69. Onur Gecesi'nde konuşan Başkan Kadir Gürkan, özel sektör ve kamuda çalışan üyelerin özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiğini belirtti. Gecede, makine ve endüstri mühendisi üyelerin 15-65 yılını doldurmuş olanları onurlandırıldı. Ayrıca, Atakum Belediyesi asansör kontrolünü MMO'ya emanet etti.

 • İranlılar 21 Aralık gecesini Van'da kutladı
  22 Ara İranlılar 21 Aralık gecesini Van'da kutladı

  İranlılar yılın en uzun gecesi olan 21 Aralık gecesini Van'da coşkuyla kutladı. İran'da 'Şebi Yelda' olarak bilinen bu gecede aileler bir araya gelerek sohbet edip, şiirler okuyorlar.

 • Çolak Holding, 50. yılını kutluyor
  21 Ara Çolak Holding, 50. yılını kutluyor

  Çolak Holding Kurucusu ve Onursal Başkanı Hasan Çolak, Türkiye'de rüzgar enerjisi sektöründe öncü rol üstlendiklerini ve 2024'te 50. yıllarını kutlayacaklarını açıkladı. Çolak, rüzgar enerjisi ekipmanı ihracatıyla Türkiye'nin rüzgardan elde edilen enerjinin payının artmasında önemli bir rol oynadıklarını belirtti. Ayrıca, Çolak Holding'in 50. yılında kadın mühendis sayısını artırmaya yönelik bir sosyal sorumluluk projesine imza atacaklarını duyurdu.

 • İstanbul'dan Muğla'ya taşınan çift, konteynerde sakin bir yaşam sürdürüyor
  20 Ara İstanbul'dan Muğla'ya taşınan çift, konteynerde sakin bir yaşam sürdürüyor

  Makine mühendisi Süleyman Akdemir ve eşi Serpil Akdemir, İstanbul'dan Muğla'nın Seydikemer ilçesine taşınarak satın aldıkları arazide koydukları konteynerde yaşamaya başladı. Güneş ve rüzgar enerjisi ile yağmur suyu kullanarak kendi ihtiyaçlarını karşılayan çift, doğayla iç içe bir yaşam sürdürüyor.

 • OSB'deki kadın meslek öğretmenleri, kız öğrencilere rol model oluyor
  18 Ara OSB'deki kadın meslek öğretmenleri, kız öğrencilere rol model oluyor

  Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Teknik Koleji'nde mesleki alanlarda görev yapan kadın öğretmenler, rol modeli oldukları kız öğrencilerin okula ilgisini artırıyor.

 • Mısır'da kaybolan oğlundan 461 gündür haber alamıyor
  16 Ara Mısır'da kaybolan oğlundan 461 gündür haber alamıyor

  Giresun'da yaşayan Arzu Acar, gemide çalışmak için gittiği Mısır'da kaybolan oğlu Yiğit'ten 461 gündür haber alamadığını söyledi. Yiğit Acar'ın gemiye binip binmediği konusunda güvenlik kamerası kayıtlarına ulaşılamadığı ve kamarasında yapılan incelemelerde DNA veya başka bir iz bulunmadığı belirtildi.

 • Giresun'da Kaybolan Oğulunun Haberini Alamayan Anne Endişeli
  16 Ara Giresun'da Kaybolan Oğulunun Haberini Alamayan Anne Endişeli

  Giresun'da yaşayan Arzu Acar, gemide çalışmak için gittiği Mısır'da kaybolan oğlu Yiğit'ten 461 gündür haber alamadığını söyledi. Yiğit Acar'ın gemiye bindiğine dair güvenlik kamerası kaydı bulunamazken, kamarasında yapılan incelemelerde DNA'sına veya başka bir ize rastlanmadı.

 • Bekir Karacabey: Ormancılık bilimsel bir konudur, futbol yorumculuğu gibi her önüne gelen konuşamaz
  11 Ara Bekir Karacabey: Ormancılık bilimsel bir konudur, futbol yorumculuğu gibi her önüne gelen konuşamaz

  ORMAN Genel Müdürü Bekir Karacabey, ormancılığın bilimsel bir konu olduğunu belirterek, "Futbol yorumculuğu gibi her önüne gelenin konuşamayacağı bir konu. Bizler tabii ki herkesin fikrine açığız. Söylenilecek her kıymetli fikir bizim için muteberdir, değerlidir.

 • Orman Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen çalıştay başladı
  11 Ara Orman Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen çalıştay başladı

  Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Geçmişten Günümüze Anadolu Coğrafyasında Ormancılık Çalıştayı' Antalya'da başladı. Çalıştayda, ormancılığın bilimsel bir konu olduğu vurgulandı ve iklim değişikliği etkilerine karşı hazırlıklı olunması gerektiği belirtildi. Ayrıca, ormanların fonksiyonlarının çeşitlendiği ve biyoçeşitliliğin ön plana çıkarıldığı ifade edildi.

 • Uzmanlar uyardı: 'Kırmızı etiketli asansörleri kullanmayın, kullandırmayın'
  07 Ara Uzmanlar uyardı: 'Kırmızı etiketli asansörleri kullanmayın, kullandırmayın'

  Türkiye Makine Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Süleyman Varol, asansör kullanıcılarının kırmızı veya sarı etiketli asansörleri kullanmamaları gerektiğini söyledi. Varol, kırmızı veya sarı etiket alan asansörlerin revizyonunun yapılması ve mavi renge dönmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, kırmızı etiketli asansörlerin kullanımından bina yöneticilerinin sorumlu olduğunu belirtti.

 • Asansörlerde Kırmızı ve Sarı Etiketlere Dikkat!
  07 Ara Asansörlerde Kırmızı ve Sarı Etiketlere Dikkat!

  TMMO Kayseri Şube Başkanı Süleyman Varol, asansör kullanıcılarının kırmızı ve sarı etiketli asansörleri kullanmamaları gerektiğini belirtti. Varol, asansörlerin revizyon süresi dolmadan kullanıma açılmaması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, kırmızı ve sarı etiketli asansörlerin bina yöneticileri tarafından kontrol edilmesi gerektiğini ifade etti.

 • Muğla'da Makine Mühendisleri Odası Başkanı Milas Belediye Başkanlığı için adaylık başvurusu yaptı
  05 Ara Muğla'da Makine Mühendisleri Odası Başkanı Milas Belediye Başkanlığı için adaylık başvurusu yaptı

  Muğla'nın Milas ilçesinde doğup büyüyen Makine Mühendisleri Odası Başkanı ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Günlük, Milas Belediye Başkanlığı için adaylık başvurusu yaptı. Günlük, kalabalık parti binasına sığmayınca başvurusunu parti binasının balkonunda yapıp, alanda bekleyen kalabalığa hitap etti. Adaylık başvurusu sırasında yüzlerce kişi eşlik etti ve Günlük, Milas'a ve Milaslılara hizmet için yola çıktığını belirtti.

 • Emekli makine mühendisi oyuncak ve havacılık tutkusunu ürettiği pedallı uçaklarda yaşatıyor
  05 Ara Emekli makine mühendisi oyuncak ve havacılık tutkusunu ürettiği pedallı uçaklarda yaşatıyor

  Eskişehir'de yaşayan emekli makine mühendisi Murat Görenoğlu, oyuncak ve havacılık tutkusunu bir araya getirerek evinin kömürlüğünde kurduğu atölyede, Sivrihisar ilçesindeki M.S.Ö. Havacılık ve Uzay Müzesi'nin gökyüzünde süzülen uçaklarının pedallı ve pedalsız minyatürlerini üretiyor.

 • Türk Mühendisler, Rusya'da Robot Savaşları Yarışmasında Türkiye'yi Temsil Edecek
  04 Ara Türk Mühendisler, Rusya'da Robot Savaşları Yarışmasında Türkiye'yi Temsil Edecek

  Mersus Robotik ekibi, sanayiden topladıkları parçaları kullanarak geliştirdikleri savaş robotuyla Türkiye'yi temsil etmek için Rusya'daki Bitva Robotov yarışmasının yarı finaline hazırlanıyor. Ekip, robot savaşlarında birçok birincilik elde ederek uluslararası platformlarda da ülkemizi temsil etmeye başladı. Robotun her parçasını uygun yerlerden temin eden ekip, Türkiye'yi robot savaşları alanında geliştirmeyi ve geniş kitleleri etkilemeyi hedefliyor.

 • Dünyanın tek yüzer nükleer güç santraline yakıt ikmali başladı
  28 Kas Dünyanın tek yüzer nükleer güç santraline yakıt ikmali başladı

  Rusya'nın Rosatom şirketi, Çukotka Özerk Bölgesi'nde bulunan yüzer nükleer güç santraline ilk kez nükleer yakıt ikmali işlemini başlattı. Yakıt demetleri, Akademik Lomonosov yüzer güç ünitesine aktarıldı. İşlemler sırasında radyasyon güvenliği önlemleri alındı ve radyasyon arka planı normal seviyelerde ölçüldü. Yakıt ikmali işlemi bu yılın sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

 • Rusya'nın yüzer nükleer güç santraline ilk nükleer yakıt ikmali yapıldı
  27 Kas Rusya'nın yüzer nükleer güç santraline ilk nükleer yakıt ikmali yapıldı

  Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom, Pevek kentinde bulunan dünyanın tek yüzer nükleer güç santrali Akademik Lomonosov'a ilk nükleer yakıt ikmalinin başladığını duyurdu. Yakıt demetleri, özel nakliye konteynırlarıyla Pevek Limanı'na getirildikten sonra santrale aktarıldı. Yakıt ikmali işleminin yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

 • KO-MEK, Kocaeli Üniversitesi Formula Takımı'na kaynak eğitimi verdi
  26 Kas KO-MEK, Kocaeli Üniversitesi Formula Takımı'na kaynak eğitimi verdi

  Kocaeli Üniversitesi Formula Takımı, KO-MEK Meslek ve Sanat Eğitim Kursları'ndan aldıkları kaynak eğitimiyle araçlarını geliştiriyor. Kız öğrencilerin de yer aldığı takım, erkek öğrencilere meydan okuyor.

 • Soyer: 'Sadece İzmir İçin Değil Türkiye İçin de Çok Önemli Bir Adım'
  20 Kas Soyer: "Sadece İzmir İçin Değil Türkiye İçin de Çok Önemli Bir Adım"

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Türkiye'nin ilk sürdürülebilirlik merkezini kurmak için açtığı ulusal mimari proje yarışmasında dereceye girenler ödüllendirildi. Başkan Soyer, merkezin iklim krizine karşı 2030'da sıfır karbon hedefinde önemli rol oynayacağını belirterek. “Bu merkezle birlikte iklim krizi ile mücadelede sadece İzmir için değil Türkiye için de çok önemli bir adım atmış oluyoruz” dedi.

 • Diyarbakır'da Paris İklim Anlaşması Buluşması
  16 Kas Diyarbakır'da Paris İklim Anlaşması Buluşması

  Diyarbakır'da düzenlenen Geleneksel Sektör Buluşması'nda, karbon salınımının azaltılması projeleri masaya yatırıldı. Buluşmada, Paris İklim Anlaşması'nın önemi vurgulandı ve Ozer Group ile DAIKIN'in çalışmaları tanıtıldı. Ozer Group Kurucu Ortağı İhsan Özpınar, Türkiye'de ve yurt dışında birçok projeye imza attıklarını belirtti. DAIKIN VRV Sistemler Satış Müdürü Murat Nazlıay ise Diyarbakır'da büyük projelere imza attıklarını ifade etti.

 • Türkiye'nin ikinci yerli elektrikli otomobili VERY, 2024 yılında yollara çıkacak
  15 Kas Türkiye'nin ikinci yerli elektrikli otomobili VERY, 2024 yılında yollara çıkacak

  Türkiye'nin otomotiv pazarındaki etkisi günden güne artıyor. Togg ile bir önemli bir devri başlatan ülkemiz çok yakında bir yerli markayı daha yollarda görecek. EVRY ekibi tarafından 300 günde geliştirilen yeni nesil yerli elektrikli otomobil VERY için resmen tarih verildi. VERY, 2024 yılında asfalta ayak basacak. Hatta şimdiden 800 sipariş alındığı ifade ediliyor. EVRY ekibi tarafından 300 günde geliştirilen otomobilin Go Green Fuarı'nda ilk kez görücüye çıkması bekleniyor. VERY markası için tümü L7 sınıfında olmak üzere dört farklı segmentte araç üretildi. Araçların bugünkü değerle satış fiyatları 25 bin dolar seviyelerinde olacak. Seri üretimin ise 2025 yılında başlayacağı belirtiliyor. Öte yandan modellerin sadece Türkiye'de değil, Avrupa yollarına da çıkacağı ifade ediliyor. Hatta markanın Avrupa tip onayları için sürecin devam ettiği söyleniyor.

 • Tatar Ressam Mahmut İsmagilov, Türkiye'de Sanatını İcra Ediyor
  15 Kas Tatar Ressam Mahmut İsmagilov, Türkiye'de Sanatını İcra Ediyor

  Tataristan'da yaşarken torunlarına duyduğu özlem nedeniyle 10 yıl önce Sakarya'nın Akyazı ilçesine yerleşen ressam Mahmut İsmagilov, atölyeye dönüştürdüğü evinde sanatını icra ediyor.

 • Bursa'da Farklı Meslek Gruplarından Bin 700 Kişi Kürek Sporuyla Tanıştı
  11 Kas Bursa'da Farklı Meslek Gruplarından Bin 700 Kişi Kürek Sporuyla Tanıştı

  Bursa'nın Mudanya ilçesinde kurulan kürek kulübü sayesinde avukat, yazılımcı, mühendis, psikolog, kuaför, öğretmen gibi farklı meslek gruplarından yaklaşık bin 700 kişi kürek sporuyla tanıştı. Kulüp üyeleri, Güzelyalı Marina'dan tekneleriyle Gemlik Körfezi'ne açılarak güneşin doğuşunu karşılamakta ve şampiyonalarda derece elde etmeyi hedeflemektedir. Bursa Kürek Kulübü'nün kurucusu ve başantrenörü Ozan Yelaldı, Türk gençliğini ileriye taşımak, milli sporcular yetiştirmek ve Türk bayrağını uluslararası müsabakalarda dalgalandırmak amacıyla kulübü kurduklarını belirtmiştir.

 • MATSO ve SOMTAD iş birliğiyle Tropik Meyveler Arama Konferansı düzenlendi
  09 Kas MATSO ve SOMTAD iş birliğiyle Tropik Meyveler Arama Konferansı düzenlendi

  Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) ve Soğutma Muhafaza Taşıma Bilimleri ve Sanayicileri Derneği (SOMTAD) iş birliğiyle Tropik Meyveler (Muz-Avokado) Arama Konferansı düzenlendi. Konferansta MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, tarım ve turizmin kent ekonomisi içerisindeki önemine vurgu yaparak 'Güçlü tarım, güçlü turizm, güçlü Manavgat' dedi. Konferansta ayrıca akademisyenler, tropik meyvelerin üretim, pazarlama, sağlık ve beslenme gibi konularında sunumlar yaptılar.

 • Tekstil atölyesindeki cinayette kan parası iddiası
  08 Kas Tekstil atölyesindeki cinayette kan parası iddiası

  Kocaeli'nin Körfez ilçesinde bir makine mühendisinin öldürülmesiyle ilgili olarak tutuklanan sanığın yargılanması devam ediyor. Sanık, mühendisin kendisine eski model makine satması nedeniyle maddi açıdan mağdur olduğunu iddia ederken, mühendisin eşi ise sanığın borçlarını ödemesi gerektiğini belirterek kan parası teklifini reddetti.

 • Körfez'de tartıştığı kişi tarafından öldürülen Savaş Taş'ın babası: 'Oğlum mezarda çürüdü, o da hapishanede çürüsün'
  08 Kas Körfez'de tartıştığı kişi tarafından öldürülen Savaş Taş'ın babası: 'Oğlum mezarda çürüdü, o da hapishanede çürüsün'

  Kocaeli'nin Körfez ilçesinde tartıştığı Fırat Ceylan tarafından tabancayla vurularak öldürülen Savaş Taş'ın babası Aydın Taş, mahkemede duygusal açıklamalarda bulundu. Olayın büyüklere bildirilmediğini belirten baba, oğlunun hapishanede çürümesini istediğini söyledi. Mahkeme ise duruşmayı erteledi.

 • Kocaeli'de Makine Mühendisi Cinayeti Davası Devam Ediyor
  08 Kas Kocaeli'de Makine Mühendisi Cinayeti Davası Devam Ediyor

  Kocaeli'nin Körfez ilçesinde bir makine mühendisinin tekstil atölyesinde öldürülmesiyle ilgili olarak tutuklanan sanığın yargılanması devam ediyor. Sanık, mühendisin kendisine eski model makine satması sebebiyle maddi açıdan mağdur olduğunu iddia ederken, mühendisin eşi ise sanığın borçlarını ödemesini istedi. Duruşmada müşteki ve sanık ifadeleri dinlendi ve mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

 • Asansörler Uçaktan Daha Güvenilir
  08 Kas Asansörler Uçaktan Daha Güvenilir

  Makine mühendisi İbrahim Özçakır, asansör bakımı konusunda uyarılarda bulunarak asansörlerin uçaktan daha güvenilir olduğunu belirtti. Özçakır, asansörlerin düşme ihtimalini minimize etmek için risk analizleri yapıldığını ve yönetmeliklerin olduğunu söyledi. Doğru firmalara asansör bakımının yapılması gerektiğini vurgulayan Özçakır, ucuz bakımların sağlıklı olmadığını ve belgeli, sertifikalı birimlerin tercih edilmesi gerektiğini ifade etti.

 • İzmir'in Sıfır Karbon Hedefindeki Üs İçin Proje Tamam
  02 Kas İzmir'in Sıfır Karbon Hedefindeki Üs İçin Proje Tamam

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin ilk sürdürülebilirlik merkezini kurmak için açtığı ulusal mimari proje yarışması sonuçlandı. Bayraklı Turan Mahallesi’nde yer alacak merkez, iklim krizine karşı 2030’da sıfır karbon hedefinde önemli rol oynayacak.

 • Sakarya'da 30 Yıllık Evli Çift Üniversite Hayali Gerçekleştiriyor
  28 Eki Sakarya'da 30 Yıllık Evli Çift Üniversite Hayali Gerçekleştiriyor

  Sakarya'da 30 yıllık evli Zuhal ve İsmail Hakkı Yığın çifti, hayatlarının "ikinci baharı"nı yaşadıkları dönemi üniversite sıralarında geçiriyor. Yığın çifti, çocuklarının üniversiteye başlamasının ardından kendi üniversite hayallerini gerçekleştiriyor.

 • Trakya Üniversitesi, Güneş Enerjisi Panellerini Temizleyen Otomatik Cihaz Üretti
  27 Eki Trakya Üniversitesi, Güneş Enerjisi Panellerini Temizleyen Otomatik Cihaz Üretti

  Trakya Üniversitesi'nde, güneş enerjisinden elektrik üretiminde kullanılan fotovoltaik panellerin verimliliğini artırıp kullanım ömrünü uzatan uzaktan erişimli tam otomatik temizleme cihazı üretildi. Ev ve iş yerlerinin çatılarına kurulan güneş enerjisi panellerini otomatik olarak temizleyen cihaz, Makine Mühendisliği Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Dinçer Akal öncülüğündeki ekip tarafından tasarlandı. Ürün prototipinin tasarım ve yazılımını geliştiren ekip, cihazın yapım aşamasında Trakya Üniversitesi mezunu makine mühendisi İzzet Savaş'ın sahibi olduğu Serkon Makine'den destek aldı. Akal ve ekipte yer alan Dr. Öğr. Üyesi Ozan Akı, Doç. Dr. İlhan Umut, makine mühendisi Emre Çetinzafer ve Serkon Makine AR-GE Müdürü Yusuf Şener, tasarlanan cihazın tescillenmesi için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurdu. Cihaz, panellerde biriken toz ve kirliliği temizleyerek enerji verimliliğini artırırken, panel kullanım ömrünü de uzatıyor.

 • Osmaneli Belediyesi Evsel Atık Su Arıtma Tesisi Sakarya Nehri'ndeki Kirliliği Önlemeye Yardımcı Oluyor
  25 Eki Osmaneli Belediyesi Evsel Atık Su Arıtma Tesisi Sakarya Nehri'ndeki Kirliliği Önlemeye Yardımcı Oluyor

  Bilecik'in Osmaneli ilçesinde kurulan Osmaneli Belediyesi Evsel Atık Su Arıtma Tesisi, günde yaklaşık 1500 metreküp atık suyu arıtarak Sakarya Nehri'nin kirlenmesini önlemektedir. 2016 yılında 5 milyon lira bütçeyle kurulan tesis, ilçedeki ev ve iş yerlerinin kanalizasyon atıklarını arıtmaktadır. Ayrıca Bilecik genelindeki organize sanayi bölgelerinde faaliyet gösteren işletmelerin atıkları da vidanjörlerle taşınarak tesisin arıtma işlemine dahil edilmektedir. Tesis, çevre kirliliğinin önlenmesine katkı sağlamaktadır ve Osmaneli Belediyesi tarafından 8 personel tarafından 24 saat boyunca işletilmektedir. Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, Sakarya Nehri'ni eski konumuna getirme çabalarının olduğunu belirtmiştir.

 • Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, üniversite öğrencilerine çalışma tavsiyesinde bulundu
  17 Eki Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, üniversite öğrencilerine çalışma tavsiyesinde bulundu

  Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Doğuş Üniversitesi'nin daveti üzerine öğrencilere çalışma ve başarıyla ilgili tavsiyelerde bulundu.

 • TBMM'de 28. Dönem Milletvekillerinin Meslek Dağılımı
  12 Eki TBMM'de 28. Dönem Milletvekillerinin Meslek Dağılımı

  28. Dönem'de TBMM'de 96 farklı meslekten milletvekili görev yaparken, meslek listesinin başında 'iş insanı', 'avukat,' ve 'akademisyen' yer alıyor. CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi vererek 28. Dönem milletvekillerinin mesleki dağılımını sordu. Yanıtta, bazı milletvekillerinin birden fazla meslek belirtmesi nedeniyle 600 milletvekilinin toplam meslek sayısının 728 olarak görüldüğü ifade edildi. 28. Dönem Milletvekilleri Meslekleri Tablosu'na göre, TBMM'de en fazla iş insanı (158), avukat (122) ve akademisyen (42) meslek gruplarından seçilen milletvekilleri yer aldı.

 • Doğal gaz kullananlar dikkat: 'Gaz kaçaklarının yüzde 90'ı ocak değişimlerinden kaynaklanıyor'
  29 Eyl Doğal gaz kullananlar dikkat: "Gaz kaçaklarının yüzde 90'ı ocak değişimlerinden kaynaklanıyor"

  Makine Mühendisi Çağlar Bal, doğal gaz kaçaklarının yüzde 90'ının ocak değişiminden kaynaklandığını söyledi.

 • Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, içten yanmalı motorlar için hava filtresi temizleme tertibatı için Avrupa Patent Enstitüsüne başvurdu
  28 Eyl Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, içten yanmalı motorlar için hava filtresi temizleme tertibatı için Avrupa Patent Enstitüsüne başvurdu

  Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'ndeki bir ekip, içten yanmalı motorlar için geliştirdikleri hava filtresi temizleme tertibatı için Avrupa Patent Enstitüsüne başvuruda bulundu. Sistem, traktör, iş makinesi ve arazi araçlarının yoğun toza maruz kaldığı zorlu şartlarda çalışan motorların performansını artırarak yakıt tasarrufu sağlamakta ve çevreye katkıda bulunmaktadır.

 • TEKNOFEST İzmir'de Türk üniversitelerinin elektrikli otomobilleri sergileniyor
  27 Eyl TEKNOFEST İzmir'de Türk üniversitelerinin elektrikli otomobilleri sergileniyor

  Türkiye'deki çeşitli üniversitelerden öğrenciler tarafından geliştirilen elektrikli otomobiller, TEKNOFEST İzmir'de sergileniyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri tarafından tasarlanan bir araç, yerli imkanlarla üretilen şasisiyle dikkat çekiyor. Ayrıca Selçuk Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştirilen hidrojen enerjili elektrikli otomobil de TEKNOFEST'te görücüye çıktı.

 • Ailesinin 6 gündür haber alamadığı genç mühendis, ABD'deki evinde ölü bulundu
  27 Eyl Ailesinin 6 gündür haber alamadığı genç mühendis, ABD'deki evinde ölü bulundu

  Mersin'den 2 yıl önce öğrenci vizesiyle Amerika Birleşik Devletleri'ne giden ve ailesinin 6 gündür haber alamadığı genç mühendis, New York şehrindeki evinde ölü bulundu.

 • Kalp ameliyatlarında yeni düğümleme tekniği geliştirildi
  22 Eyl Kalp ameliyatlarında yeni düğümleme tekniği geliştirildi

  Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Durukan, yüksek riskli hastaların kalp ameliyatlarında döş kemiğinin kalkma ve öksürme hareketleriyle ayrılmasını engelleyecek 'Durukan örgüsü' adı verilen özel düğümleme tekniği geliştirdi. Geliştirilen teknik sayesinde ek bir malzemeye gerek olmadan basit ve hızlı bir şekilde kemiğin güvenli kapatılması sağlanıyor. Teknik, 150 hastada başarılı bir şekilde uygulandıktan sonra dünya tıp literatüründe yerini aldı.

 • Makine Mühendisliği Son Sınıf Öğrencisi Fırat Avcı: 'Bu Ülkede Kalırsam Mühendislik Yapmayı Planlamıyorum.
  20 Eyl Makine Mühendisliği Son Sınıf Öğrencisi Fırat Avcı: "Bu Ülkede Kalırsam Mühendislik Yapmayı Planlamıyorum.

  Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları Dayanışma Günü için Ankara’da bir araya gelen sektör emekçileri, meslekte yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Makine mühendisi Elif Canlı, “3 yıldır makine mühendisi olarak görev alamıyorum. Çünkü kadınlara yönelik inanılmaz büyük bir dezavantajlarla boğuşmak zorundayım. Herhangi bir şekilde iş bulamıyorum çünkü erkek meslektaşlarımla baş edebileceğime dair herhangi bir done vermediğimi söylüyorlar. Gerçekten bir makine mühendisi olarak çalışmayı çok isterdim” dedi. Makine mühendisliği son sınıf öğrencisi Fırat Avcı ise “Bu ülkede kalırsam mühendislik yapmayı planlamıyorum ya da yurt dışında mühendislik yapmak istiyorum. Hedeflerim diğer öğrencilerin yüzde 90’ı gibi bu yönde. Türkiye’deki mevcut hükümetin veya muhalefetin de katkılarıyla tüm öğrencilerin hayallerinin öldüğünü düşünüyorum” diye konuştu.

 • Yaban Mersini Yetiştiriciliği Yapan İş Kadını Türkiye'nin Üçüncü Büyük Çiftçisi Oldu
  18 Eyl Yaban Mersini Yetiştiriciliği Yapan İş Kadını Türkiye'nin Üçüncü Büyük Çiftçisi Oldu

  ODTÜ mezunu iş kadını Pınar Ünsal Atıcı, yurt dışında tanıştığı yaban mersini sayesinde kurumsal hayatını bırakarak çiftçiliğe yönelmiştir. Manisa'nın Alaşehir ilçesinde 66 dönüm arazide 30 bin saksıda yetiştirdiği yaban mersinlerinin ilk hasadını gerçekleştiren Atıcı, 50 ton ürünün yarısını ihraç etmiştir. Yaban mersini yetiştiriciliğinde Türkiye'nin üçüncü büyük çiftçisi olan Atıcı, ürünün besleyici özelliklerini ve ihracat potansiyelini vurgulamaktadır.

 • ODTÜ Mezunu İş Kadını Yaban Mersini Yetiştiriciliğine Başladı
  18 Eyl ODTÜ Mezunu İş Kadını Yaban Mersini Yetiştiriciliğine Başladı

  ODTÜ Makine Mühendisliği bölümü mezunu olan ve kurumsal bir firmada çalışan Pınar Ünsal Atıcı, yurt dışında tanıştığı yaban mersini sayesinde çiftçiliğe başladı. 66 dönüm arazide 30 bin saksı içinde yetiştirdiği yaban mersinlerinin ilk hasadını yapan Atıcı, 50 ton ürünün yarısını ihraç etti ve Türkiye'nin üçüncü büyük çiftçisi oldu.

 • Sapanca Gölü'nde Hayalet Ağlar Temizlenecek
  10 Eyl Sapanca Gölü'nde Hayalet Ağlar Temizlenecek

  Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (KAMADER) tarafından hazırlanan proje ile Sapanca Gölü'nün Kocaeli kısmındaki hayalet ağların temizlenmesi ve balık popülasyonunun artırılması amaçlanıyor.

 • Fuar için Dubai'ye giden gemi mühendisinden haber alınamıyor
  08 Eyl Fuar için Dubai'ye giden gemi mühendisinden haber alınamıyor

  Fuar için Dubai'ye giden gemi mühendisinden haber alınamıyorGEMİ inşaat ve makine mühendisi Sadık Birincioğlu'ndan (38), Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehrine fuar için gittiği 23 Ağustos'tan bu yana haber alınamıyor.

 • Dubai'ye giden mühendisten haber alınamıyor
  08 Eyl Dubai'ye giden mühendisten haber alınamıyor

  Gemi inşaat ve makine mühendisi Sadık Birincioğlu, Dubai'ye gittiği tarihten bu yana haber alınamıyor. Ailesi endişeli.

 • Bilecik'te İnşaat İşçisi Asansör Boşluğuna Düşerek Hayatını Kaybetti
  02 Eyl Bilecik'te İnşaat İşçisi Asansör Boşluğuna Düşerek Hayatını Kaybetti

  Bilecik'in Osmaneli ilçesinde bir inşaatta 15 metre yükseklikten asansör boşluğuna düşen mühendislik firması sahibi hayatını kaybetti. İnşaat sırasında doğal gaz tesisatıyla ilgili çalışma yapan mühendis, dördüncü kattan düşerek olay yerinde hayatını kaybetti.

 • Nijerya'da Kadın Makine Mühendisi Oto Tamirciliği Yaparak Örnek Oluyor
  31 Ağu Nijerya'da Kadın Makine Mühendisi Oto Tamirciliği Yaparak Örnek Oluyor

  Nijerya'da çocuk yaşta oto tamirciliğine başlayan ve kendi iş yerini açan 24 yaşındaki makine mühendisi Ajaye Oluwatosin, ülkesindeki kadınlara örnek oluyor. Oluwatosin, deneyimi ve çalışkanlığıyla takdir topluyor ve kendi oto tamirhanesini kurarak hemcinslerine ilham veriyor.

 • Genç kadın girişimci KOSGEB desteğiyle kurduğu atölyede savunma sanayisine parça üretiyor
  28 Ağu Genç kadın girişimci KOSGEB desteğiyle kurduğu atölyede savunma sanayisine parça üretiyor

  Makine Mühendisi Büşra Yüksel, KOSGEB desteğiyle kurduğu atölyesinde, Türkiye'nin uzay, havacılık ve savunma sanayisi alanında önde gelen firmalarına talaşlı imalatla parça üretmeye başladı.

 • Mısırlı gemide kaybolan mühendis hala bulunamadı
  27 Ağu Mısırlı gemide kaybolan mühendis hala bulunamadı

  Mısırlı gemide kaybolan mühendis Yiğit Acar'dan (24), 355 gündür haber alınamıyor. Ailesi umutlu bir haber beklerken, valizinde herhangi bir olumsuzluğa rastlanmayan Acar'ın akıbeti belirsizliğini koruyor.

 • Konyalı İş Adamı, Antika Traktörlerle Traktör Müzesi Kurmayı Hedefliyor
  19 Ağu Konyalı İş Adamı, Antika Traktörlerle Traktör Müzesi Kurmayı Hedefliyor

  Konyalı iş adamı Muammer Deveci, 20 yıldır antika traktörleri bulup restore ettirerek koleksiyonunu genişletiyor. Deveci, 100'e yakın antika traktörü bir araya getirerek Konya'da Traktör Müzesi kurmayı planlıyor. Koleksiyonunda özellikle Alman ve İngiliz yapımı traktörler bulunan Deveci, genç nesillere geçmişten örnekler sunmayı ve çalışmalarla nasıl başarıya ulaşılabileceğini göstermeyi amaçlıyor. Konya'nın tarım bölgesi olması ve traktörlerin önemli bir rol oynaması nedeniyle Traktör Müzesi'nin en çok Konya'ya yakışacağını düşünen Deveci, bu konuda öncülük yapmak istiyor.

 • Fındıklı Belediyesi'nden Geliri Öğrencilere Burs Verilmesi Üzerine 'Fındık Mecisi'... Başkan Çervatoğlu: 'Bütün Kötülüklere Karşı İyilik Bulaşıcıdır'
  12 Ağu Fındıklı Belediyesi'nden Geliri Öğrencilere Burs Verilmesi Üzerine "Fındık Mecisi"... Başkan Çervatoğlu: "Bütün Kötülüklere Karşı İyilik Bulaşıcıdır"

  Rize'nin CHP'li Fındıklı Belediyesi, çay mecisinden sonra şimdi de öğrencilere burs olarak verilmek üzere fındık mecisi yapıyor. Mersin'in Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Trabzon'un Sürmene ilçesindeki fındık bahçesini bu yıl öğrencilere burs verilmek üzere Fındıklı Belediyesi'ne tahsis etti. Fındıklı halkıyla birlikte bugün Sürmene'ye fındık toplamaya giden Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu, "Topladığımız fındıkların satışından elde ettiğimiz gelirlerle çocuklarımıza, öğrencilerimize burs vermek için yapıyoruz. Bunun devam olacak... Bütün kötülüklere karşı iyilik bulaşıcıdır diyoruz. Çocuklarımız, gençlerimizin geleceği için bu mecileri daha fazla büyüteceğiz" dedi.

 • Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Üniversite Tercih ve Tanıtım Günü'ne katıldı
  05 Ağu Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Üniversite Tercih ve Tanıtım Günü'ne katıldı

  Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Fatih Belediyesi tarafından düzenlenen 'Tercihim İstanbul, Üniversite Tercih ve Tanıtım Günü' etkinliğine katıldı. Bakan Bak, gençlerle bir araya gelerek tecrübelerini paylaştı. Konuşmasında öğrenim hayatından bahseden Bakan Bak, gençlere mücadeleyi bırakmamaları ve hayallerinin peşinden koşmaları tavsiyesinde bulundu. Ayrıca, yurt kapasitesini arttırmak için çalışmalar yaptıklarını ve bilgisayar ve cep telefonu alacak gençler için ÖTV'nin bir kereye mahsus kaldırılmasıyla ilgili çalışmanın devam ettiğini aktardı.

 • Haliç Üniversitesi'nden 'Akademik Yapay Zeka ve Robotik Bursu'
  05 Ağu Haliç Üniversitesi'nden "Akademik Yapay Zeka ve Robotik Bursu"

  Haliç Üniversitesi tarafından Türkiye'de ilk kez Yapay Zeka ve Robotik Bursu başlıyor.

 • Denizli OSB'de Reaktif Boyama Teorisi ve Yeni Teknolojiler Semineri
  04 Ağu Denizli OSB'de Reaktif Boyama Teorisi ve Yeni Teknolojiler Semineri

  Denizli Organize Sanayi Müdürlüğü ve TMMOB Tekstil Mühendisleri Odası Denizli Şubesi iş birliğiyle düzenlenen 'Reaktif Boyama Teorisi ve Yeni Teknolojiler' konulu seminer, Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu'nda gerçekleşti. Seminerde, reaktif boyama teorisi ve yeni teknolojilerin yanı sıra çevreci ve sürdürülebilir çözümler de ele alındı.

 • İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye'nin İlk Sürdürülebilirlik Merkezi İçin Yapılan Proje Yarışmasında İkinci Tura Kalan 8 Projeyi İnceledi
  01 Ağu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye'nin İlk Sürdürülebilirlik Merkezi İçin Yapılan Proje Yarışmasında İkinci Tura Kalan 8 Projeyi İnceledi

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye'nin ilk sürdürülebilirlik merkezi için yapılan ulusal mimari proje yarışmasında ikinci tura kalan 8 projeyi inceledi. Başkan Soyer, projeler hakkında bilgi aldıktan sonra Bayraklı Turan Mahallesi'nde kurulacak merkezin, 2030'da sıfır karbon hedefinde önemli bir rol oynayacağını ve şehrin geleceği için heyecan verici bir proje olduğunu belirtti. Yarışmanın sonuçları 26 Ekim'de açıklanacak ve seçilen projelere ödüller verilecek. İzmir Sürdürülebilirlik Merkezi, sıfır karbon bir yapı olacak ve kentte sürdürülebilirlik stratejileri üretmek, politika ve projeler geliştirmek için bir ortak mekan olarak kullanılacak.

 • Kars'ta Otobüs Kazasında Hayatını Kaybeden Makine Mühendisi Toprağa Verildi
  31 Tem Kars'ta Otobüs Kazasında Hayatını Kaybeden Makine Mühendisi Toprağa Verildi

  Kars'ın Sarıkamış ilçesinde meydana gelen otobüs kazasında hayatını kaybeden makine mühendisi Yunus Bilen, toprağa verildi. Otopsi işlemlerinin ardından Bilen'in cenazesi, Kars'ta düzenlenen törenin ardından defnedildi. Kazada 8 kişi hayatını kaybederken, 22 kişi de yaralandı.

 • Kars'ta otobüs kazasında hayatını kaybeden mühendisin cenazesi defnedildi
  31 Tem Kars'ta otobüs kazasında hayatını kaybeden mühendisin cenazesi defnedildi

  Kars'ın Sarıkamış ilçesinde meydana gelen otobüs kazasında hayatını kaybeden makine mühendisi Yunus Bilen'in cenazesi, Hz. Ali Çarşı Camisi'nde düzenlenen törenin ardından defnedildi. Cenazeye Kars Vali Vekili Muhammed Furkan Tuna, vali yardımcıları ve aile üyeleri katıldı. Bilen'in Eskişehir'de iş görüşmesi yaptıktan sonra memleketi Kars'a dönmek için otobüse bindiği belirtildi.

 • Kazada hayatını kaybeden mühendis toprağa verildi
  31 Tem Kazada hayatını kaybeden mühendis toprağa verildi

  Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki otobüs kazasında hayatını kaybeden makine mühendisi Yunus Bilen'in cenazesi, Hz. Ali Çarşı Camisi'nde düzenlenen törenin ardından Yeni Mahalle Mezarlığı'nda toprağa verildi. Cenazeye Kars Vali Vekili Muhammed Furkan Tuna, Vali yardımcıları Ramazan Taşkın ile Muhammed Enes Çıkrık ve aile üyeleri katıldı. Bilen'in, Eskişehir'de iş görüşmesi yaptıktan sonra memleketi Kars'a dönmek için otobüse bindiği belirtildi.

Advertisement