Son dakika Padişah haberleri, Padişah son dakika, son dakika Padişah

Son Dakika Padişah Haberleri

 • İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan: 'Bugün halen yazarlık yapanlardan utanıyorum'
  28 Şub İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan: 'Bugün halen yazarlık yapanlardan utanıyorum'

  İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan, 28 Şubat "postmodern darbesi"ne ilişkin, "O gün 'Nerede kaldınız?' diyen yazarların bugün halen yazarlık yapmasından ben utanıyorum.

 • Osmanlı Sancağı'nın Muhafaza Edildiği Sancak Köşkü Restorasyonu Tamamlandı
  28 Şub Osmanlı Sancağı'nın Muhafaza Edildiği Sancak Köşkü Restorasyonu Tamamlandı

  Osmanlı sancağının muhafaza edilmesi amacıyla 16. yüzyılda inşa edilen Sancak Köşkü'nün restorasyon çalışmaları tamamlandı. İstanbul Valiliği, 2021 yılında başlattığı çalışma kapsamında, Sultan 2. Beyazıt döneminde (1596) Sadrazam Davut Paşa tarafından yaptırılan Sancak Köşkü'nün, aslına uygun bir şekilde yeniden inşa edilmesi için proje hazırladı. Köşk, çevre düzenlemelerinin de tamamlanmasıyla yeniden hizmete açıldı. Törenle açılışı yapılan köşkte, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü hocaları ve öğrencileri tarafından hazırlanan tezhip ve hat sanatı eserleri sergilendi.

 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarihi Camilere Temizlik Hizmeti Veriyor
  26 Şub İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarihi Camilere Temizlik Hizmeti Veriyor

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İBB arasında yapılan protokol ile tarihi camilere temizlik hizmeti veriyor. 2019 yılında 39 selatin cami için başlayan hizmet, 2024 itibariyle 42 camiye çıktı. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi için ise henüz talep gelmedi.

 • BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Pevrul Kavlak'ın ailesine başsağlığı diledi
  25 Şub BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Pevrul Kavlak'ın ailesine başsağlığı diledi

  Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Kırıkkale'de defnedilen Pevrul Kavlak'ın ailesine başsağlığı dileyerek, Kur'an-ı Kerim okudu. Destici, Türk Metal ve TÜRK-İŞ'te çalışan işçi kardeşlerinin emeğini alması noktasında Kavlak'ın büyük gayretleri ve çalışmaları olduğunu belirtti. Destici, Kavlak'ın Kırıkkale'nin yetiştirdiği iyi bir vatan evladı olduğunu ve tüm Türkiye'nin tanıdığı bir isim olduğunu söyledi.

 • Haftanın tarihine bakış
  25 Şub Haftanın tarihine bakış

  Ermeni güçlerin, 26 Şubat 1992'de Hocalı'da kadın, çocuk ve yaşlı gözetmeksizin yaptığı katliamda savunmasız durumdaki 106'sı kadın, 70'i yaşlı, 63'ü çocuk 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti.

 • Emine Erdoğan, Ankara Palas Müzesi'nin ilk ziyaretçisi oldu
  21 Şub Emine Erdoğan, Ankara Palas Müzesi'nin ilk ziyaretçisi oldu

  Cumhuriyetin ilk yıllarının anıtsal yapılarından olan ve 2018'de başlatılan restorasyonu Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Başkanlığınca tamamlanan Ankara Palas Müzesi'nin ilk ziyaretçisi Emine Erdoğan oldu. Emine Erdoğan, müzede bulunan eserleri inceledi ve hatıra fotoğrafı çektirdi. Ankara Palas Müzesi, yarın ziyaretçilere açılacak.

 • Emine Erdoğan, Ankara'nın tarihi yapılarından Ankara Palas Müzesi'ni ziyaret etti
  21 Şub Emine Erdoğan, Ankara'nın tarihi yapılarından Ankara Palas Müzesi'ni ziyaret etti

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Başkanlığı envanterine kayıtlı 16-19. yüzyıllara ait yaklaşık 1200 eserin yer aldığı müzedeki eserleri tek tek inceledi. Ankara Palas Müzesi, Cumhuriyetin ilk yıllarının anıtsal yapılarından biri olup, Emine Erdoğan'ın ziyaretiyle açıldı.

 • Emine Erdoğan, Ankara'nın tarihi yapılarından Ankara Palas Müzesi'ni ziyaret etti
  21 Şub Emine Erdoğan, Ankara'nın tarihi yapılarından Ankara Palas Müzesi'ni ziyaret etti

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, restorasyonu tamamlanarak müzeye dönüştürülen Ankara Palas'ı ziyaret etti. Ankara Palas Müzesi, Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Başkanlığı envanterine kayıtlı 1200 eserin yer aldığı bir müzedir. Emine Erdoğan, müzede bulunan eserleri inceledi ve Milli Saraylar Başkanı Yasin Yıldız'dan bilgi aldı. Ankara Palas Müzesi, yarın ziyaretçilere açılacak ve haftanın altı günü gezilebilecek.

 • Şevki Yılmaz'ın Atatürk'e beddua ettiği düğün tepki çekti
  21 Şub Şevki Yılmaz'ın Atatürk'e beddua ettiği düğün tepki çekti

  II. Abdülhamid'in torunu Berna Sultan Osmanoğlu'nun düğününde eski Refah Partisi Milletvekili Şevki Yılmaz'ın Atatürk'e yönelik sözleri büyük tepki topladı. Oyuncu Şahan Gökbakar da tepkisini sosyal medyadan gösterdi.

 • ÇYDD, Osmanlı'ya Hakaret Edenlere Tepki Gösterdi
  20 Şub ÇYDD, Osmanlı'ya Hakaret Edenlere Tepki Gösterdi

  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), eski Refah Partisi Milletvekili ve Yeni Akit yazarı Şevki Yılmaz'ın, II. Abdülhamid'in torunu olan Berna Sultan Osmanoğlu ve eşi Yiğit Onur Kaya'nın düğününde yaptığı hakaretlere tepki gösterdi. ÇYDD, açıklamasında Cumhuriyeti kuranlara ve Atatürk'e yapılan hakaretlerin tarihi gerçekleri çarpıttığını ve ulusal Kurtuluş Savaşı'na ihanet olduğunu belirtti. Dernek, şeriat rejimine karşı Cumhuriyet ve devrimleri savunmaya devam edeceklerini vurguladı.

 • İstanbul'da 110 yıllık elektrikli tramvaylar hala toplu ulaşımı taşıyor
  20 Şub İstanbul'da 110 yıllık elektrikli tramvaylar hala toplu ulaşımı taşıyor

  İstanbul'da 20 Şubat 1914 tarihinde hizmete başlayan elektrikli tramvaylar, 110 yıllık geçmişiyle hala toplu ulaşım yükünü taşımaya devam ediyor. İstanbul'da raylı sistem serüveni, Osmanlı Padişahı Abdülaziz'in izniyle 1869 yılında kurulan Dersaadet Tramvay Şirketi ile başladı. Atlı tramvaylar daha sonra elektrikli tramvaylara dönüştü ve günümüzde T1, T3, T4 ve T5 hatlarıyla İstanbullulara hizmet veriyor.

 • TGK Başkanlar Kurulu Bilecik'te Tarihi Mekanları Gezdi
  18 Şub TGK Başkanlar Kurulu Bilecik'te Tarihi Mekanları Gezdi

  Bilecik İletişim ve Medya Derneği ev sahipliğinde düzenlenen TGK Başkanlar Kurulu toplantısına katılan üyeler, Bilecik'in tarihi mekanlarını gezdi. Şeyh Edebali Külliyesi'nde türbe ve Osmanlı Padişahları Tarih Şeridini gezen heyet daha sonra Ertuğrulgazi Türbesini ziyaret ederek dua etti. TGK üyeleri, Kuyulu Mescidi'ni ziyaret ettikten sonra Belediye Başkanı Mustafa Sadık Kaya'nın konuşmasını dinledi ve teşekkür belgesi aldı.

 • Osmanlı Hanedanının Sultan Üyesi Berna Sultan Dünya Evine Girdi
  18 Şub Osmanlı Hanedanının Sultan Üyesi Berna Sultan Dünya Evine Girdi

  Osmanlı Hanedanının hayatta olan 14 kadın üyesinden biri olan Berna Sultan Osmanoğlu, İstanbul'da düzenlenen düğün töreni ile evlendi. Törende mehter takımı, tasavvuf müziği ve Necip Karakaya'nın performansı yer aldı. Nikahı Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın kıydı.

 • Örümcek Adam Kastamonu'yu Gezdi, Yöresel Lezzetleri Tattı
  17 Şub Örümcek Adam Kastamonu'yu Gezdi, Yöresel Lezzetleri Tattı

  Örümcek adam kostümüyle Türkiye'yi gezen genç, Kastamonu'ya gelerek vatandaşlarla sohbet etti, hatıra fotoğrafı çektirdi ve şehrin yöresel lezzetlerini tattı. Kastamonu pastırması ve çekme helvasını çok beğenen genç, Taşköprü sarımsağının aromasının ağzını yaktığını söyledi. Ayrıca, tarihi yerleri gezen ve İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'un vaaz verdiği meydanda bulunan örümcek adam, Kastamonu Belediyesi'ne teşekkür etti.

 • AK Parti Milletvekili Gökçek, Yılmaz Büyükerşen hakkında suç duyurusunda bulunacak
  16 Şub AK Parti Milletvekili Gökçek, Yılmaz Büyükerşen hakkında suç duyurusunda bulunacak

  AK Parti Ankara Milletvekili Osman Gökçek, Yılmaz Büyükerşen'in Osmanlı'ya yönelik hakaretlerinden dolayı hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. Gökçek, Büyükerşen'in sözlerini ahlaksızlık olarak nitelendirerek, hukuk yoluyla ve toplum önünde kendisine haddini bildireceklerini belirtti.

 • AK Parti Milletvekili Osman Gökçek, Yılmaz Büyükerşen'e suç duyurusunda bulunacak
  16 Şub AK Parti Milletvekili Osman Gökçek, Yılmaz Büyükerşen'e suç duyurusunda bulunacak

  AK Parti Ankara Milletvekili Osman Gökçek, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in Osmanlı'ya yönelik hakaretlerinden dolayı hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

 • Özgür Özel: 'Ankara'da Bir İttifaka İmza Atamadık Ancak İzmir'in Demokratları; İzmir'e, Cumhuriyete ve Geleceğimize Hep Beraber Sahip Çıkacaklar'
  15 Şub Özgür Özel: "Ankara'da Bir İttifaka İmza Atamadık Ancak İzmir'in Demokratları; İzmir'e, Cumhuriyete ve Geleceğimize Hep Beraber Sahip Çıkacaklar"

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Biz Ankara’da bir ittifak kuramadık, Ankara’da anlaşıp Türkiye’de ittifak kuramadık ama bir şeye inanıyoruz. 2019’da, o 11 büyükşehri adaylar, partiler kazanmadı. Cumhuriyetin kıymetini bilen seçmen kazandı, o seçmen değişmedi duruyor. O seçmenin itirazı Tayyip Erdoğan’a, saray rejimineydi, değişmedi, duruyor. O seçmenin itirazı Devlet Bahçeli’nin U dönüşüneydi, değişmedi ve duruyor. O seçmenin korkusu İstanbul’da, Ankara’da parsel parsel satılan arsaların, birilerine peşkeş çekilen kentin İzmir’e de bu yönetim anlayışının sirayet etmesinden korkuyordu; korku, endişe, tehlike baki ama seçmen duruyor. Biz Ankara’da bir imza atamadık ancak İzmir’in demokratları, sosyal demokratlar, muhafazakar demokratlar, milliyetçi demokratlar, Kürt demokratlar; İzmir’e, cumhuriyete ve geleceğimize hep beraber sahip çıkacaklar. İzmir ittifakına, İstanbul ittifakına, Türkiye ittifakına güveniyorum” dedi.

 • CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İzmir'de belediye başkan adaylarını açıkladı
  15 Şub CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İzmir'de belediye başkan adaylarını açıkladı

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler için İzmir'de partisinin belediye başkan adaylarını tanıttı.

 • Ahmet Davutoğlu'ndan İktidara 'İliç' Tepkisi: 'Siz Altınlara Sarılmaya Alıştınız, İnsanlara Değil, Siz Ranta Sarılmaya Alıştınız, Tabiata Değil' (2)
  14 Şub Ahmet Davutoğlu'ndan İktidara 'İliç' Tepkisi: "Siz Altınlara Sarılmaya Alıştınız, İnsanlara Değil, Siz Ranta Sarılmaya Alıştınız, Tabiata Değil" (2)

  Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Saadet-Gelecek Partisi Grup Toplantısı'nda, Erzincan İliç'te meydana gelen maden faciasına tepki göstererek "Bereketli Fırat'ın aktığı yerlerin 350 metre ötesine siyanür, sülfürik asit, 38 farklı kimyasal artığı yığacaksınız, tedbir almayacaksınız, işçiler burada çatlak var dediğinde dikkat etmeyeceksiniz, sonra kader diyeceksiniz, işçilerin yakınlarına sarılacaksınız. Siz altınlara sarılmaya alıştınız, insanlara değil, siz ranta sarılmaya alıştınız, tabiata değil" dedi.

 • Bahçeli: DEM'lenmiş CHP, Türkiye'den kopmuştur
  13 Şub Bahçeli: DEM'lenmiş CHP, Türkiye'den kopmuştur

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, CHP'nin DEM'in çekim alanına girdiğini ve Türkiye'den kopmuş olduğunu belirtti. Bahçeli, CHP'nin siyasi iflas bayrağını çektiğini ve muhalefetin gerçeklerle örtüşmediğini söyledi. Ayrıca, Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in Osmanlı ailesi hakkındaki sözlerine tepki göstererek, CHP'nin aşağılık sözlerle özetlendiğini ifade etti.

 • Bahçeli: DEM'lenmiş CHP, Türkiye'den kopmuştur
  13 Şub Bahçeli: DEM'lenmiş CHP, Türkiye'den kopmuştur

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, DEM'in CHP ile işbirliği yapmasının hiçbir işe yaramayacağını belirtti. Bahçeli, CHP'nin Türkiye'den kopmuş olduğunu ifade etti. Ayrıca, Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in Osmanlı ailesi hakkındaki sözlerine tepki gösterdi.

 • Osmanlı Ocakları, Yılmaz Büyükerşen'in sözlerine tepki gösterdi
  12 Şub Osmanlı Ocakları, Yılmaz Büyükerşen'in sözlerine tepki gösterdi

  Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in Osmanlı padişah ve şehzadeleri ile ilgili sözlerine tepki gösteren Osmanlı Ocakları Eskişehir İl Teşkilatı, belediye önünde basın açıklaması yaptı. Grup, Büyükerşen'e su bidonu ve çelenklerle tepki göstererek, kadınların Osmanlı ve Selçuklu medeniyetlerindeki önemine vurgu yaptı. Açıklamada, Büyükerşen'in kadınlara yönelik aşağılayıcı hareketlerini ve sözlerini kınadıkları belirtildi.

 • Osmanlı Ocakları Federasyonu, Yılmaz Büyükerşen'in sözlerine tepki gösterdi
  12 Şub Osmanlı Ocakları Federasyonu, Yılmaz Büyükerşen'in sözlerine tepki gösterdi

  Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in Osmanlı padişah, şehzade ve seferleri hakkında sarf ettiği sözlere istinaden toplanan Osmanlı Ocakları Federasyonu Eskişehir İl Başkanlığı üyeleri basın açıklaması ile duruma tepki gösterdi.

 • Türk Ocağı Başkanı Büyükerşen'e tepki gösterdi
  12 Şub Türk Ocağı Başkanı Büyükerşen'e tepki gösterdi

  Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in tarihle alay eden ve ırkçılık yapan konuşmasına tepki gösterdi.

 • MHP Eskişehir İl Başkanı, Yılmaz Büyükerşen'in Osmanlı sözlerine tepki gösterdi
  12 Şub MHP Eskişehir İl Başkanı, Yılmaz Büyükerşen'in Osmanlı sözlerine tepki gösterdi

  MHP Eskişehir İl Başkanı İsmail Candemir, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in Osmanlı padişah ve şehzadeleri ile ilgili sözlerine tepki gösterdi. Candemir, Büyükerşen'in açıklamalarını Türk milletinin tarihine yapılmış bir hakaret ve aşağılama olarak nitelendirdi. Candemir, Osmanlı İmparatorluğu'nun fetih seferlerini indirgemeyi cehalet ve aşağılık olarak gördüğünü belirtti ve Büyükerşen'den özür dilemesini beklediklerini ifade etti.

 • AK Parti, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı'nın Osmanlı padişahlarına yönelik sözlerine tepki gösterdi
  12 Şub AK Parti, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı'nın Osmanlı padişahlarına yönelik sözlerine tepki gösterdi

  Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in Osmanlı padişah ve şehzadeleri hakkındaki sözlerine AK Parti Eskişehir İl Başkanı Gürhan Albayrak ve AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Özlem Ünalır tepki gösterdi. Albayrak, Büyükerşen'in açıklamasını kınadıklarını belirtirken, Ünalır ise talihsiz açıklamayı kadın kolları teşkilatı adına kınadıklarını ifade etti.

 • Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı'na Osmanlı İmparatorluğu açıklaması tepki çekti
  12 Şub Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı'na Osmanlı İmparatorluğu açıklaması tepki çekti

  Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in Osmanlı İmparatorluğu'nun seferlerini aşağılayıcı şekilde nitelendirmesi AK Parti'den tepki aldı.

 • Ocak Partisi ve Osmanlı Ocakları, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'i eleştirdi
  12 Şub Ocak Partisi ve Osmanlı Ocakları, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'i eleştirdi

  Ocak Partisi ve Osmanlı Ocakları Eskişehir İl Başkanı Sezgin Kocabay, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in Osmanlı'ya ve İslam'ın değerlerine saldırdığını belirterek, Büyükerşen'in halkın değer yargılarına saldırarak neyi amaçladığını sordu. Kocabay, Büyükerşen'in Osmanlı ve İslam'ı anlamadığını ve Eskişehir'i yönetemediğini iddia etti.

 • Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in Osmanlı İmparatorluğu'na yönelik sözleri tepki çekti
  12 Şub Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in Osmanlı İmparatorluğu'na yönelik sözleri tepki çekti

  Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in seçim bürosu açılışında Osmanlı İmparatorluğu'nun Avrupa'ya yaptığı seferler hakkında yaptığı beyanat, Sultan Abdülhamid Han'ın torunu Orhan Osmanoğlu tarafından kınandı. Osmanoğlu, özür dilemeyen Büyükerşen'e hukuki süreç başlatacağını belirtti.

 • Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen Osmanlı dönemine eleştirilerde bulundu
  12 Şub Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen Osmanlı dönemine eleştirilerde bulundu

  Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, CHP'nin seçim bürosunun açılışında Osmanlı dönemine ilişkin eleştirilerde bulundu. Bu sözler AK Parti ve MHP'den tepki aldı.

 • Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Osmanlı İmparatorluğu'nu aşağıladı
  11 Şub Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Osmanlı İmparatorluğu'nu aşağıladı

  Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in Osmanlı İmparatorluğu'na yönelik aşağılayıcı açıklamaları tepki çekti. AK Parti ve MHP'den yapılan açıklamalarda Büyükerşen'in terbiyesizlik yaptığı ifade edildi.

 • Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in Osmanlı sözlerine tepki
  11 Şub Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in Osmanlı sözlerine tepki

  AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nebi Hatipoğlu ve MHP İl Başkanlığı, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in Osmanlı padişah ve şehzadeleri ile ilgili sözlerine tepki gösterdi. Hatipoğlu, belediye yönetiminin toplumu kutuplaştırmak için gündemi bulandırmaya çalıştığını belirtirken, Candemir ise Büyükerşen'in sözlerinin Türk milletinin tarihine yapılmış bir hakaret olduğunu ifade etti.

 • CHP'li Yılmaz Büyükerşen'den Osmanlı için skandal sözler: Ne zaman padişahlara karı alsalar hemen Avrupa'ya sefer yapıyorlardı
  11 Şub CHP'li Yılmaz Büyükerşen'den Osmanlı için skandal sözler: Ne zaman padişahlara karı alsalar hemen Avrupa'ya sefer yapıyorlardı

  CHP'li Yılmaz Büyükerşen, partisinin Eskişehir adayı Ayşe Ünlüce'nin mitinginde Osmanlı için skandal sözler sarf etti. Osmanlı'nın beyaz tenli kadınlar için Avrupa'ya sefer düzenlediğini iddia eden Büyükerşen, ''Ne zaman şehzade veya padişahlardan birine karı alacaklar. Hemen sefer yapıyorlar Avrupa'ya. Beyaz tenli, mavi gözlü olacak diye.'' ifadelerini kullandı.

 • Esenler'de Aheng-i Ruhani sergisi açıldı
  11 Şub Esenler'de Aheng-i Ruhani sergisi açıldı

  Esenler'de, kadife üzerine resmedilen Osmanlı padişahları, Anadolu komutanları, çeşitli bitki ve hayvan manzaralarının yer aldığı yağlı boya tabloları ile Esma-ül Hüsna, ayet ve hadislerin bulunduğu hat tablolarından oluşan 'Aheng-i Rühani Resim ve Hat Sergisi'nin açılışı yapıldı.

 • Bursa'da Osmanlı türbeleri ve müzeleri 2,5 milyon turist tarafından ziyaret edildi
  10 Şub Bursa'da Osmanlı türbeleri ve müzeleri 2,5 milyon turist tarafından ziyaret edildi

  Osmanlı'nın ilk başkenti Bursa'da bulunan Osmanlı Devleti'nin ilk 6 padişahının türbeleri ve Büyükşehir Belediyesine ait müzeler, geçen yıl 2,5 milyonu aşkın yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edildi. Osman Gazi ve Orhan Gazi'nin türbelerinin bulunduğu Tophane Parkı, Hüdavendigar Türbesi, Yıldırım Türbesi, Yeşil Türbe, Muradiye Külliyesi ve diğer müzeler yıl boyunca ziyaretçilerden ilgi görmektedir. Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Daire Başkanlığı verilerine göre, 2023 yılında padişah külliyeleri, türbeler ve müzeleri 472 bin 134'ü yabancı 2 milyon 587 bin 857 kişi ziyaret etti. Ayrıca, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne dahil edilen Cumalıkızık, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi de 2 milyon 3 bin 362 kişi tarafından ziyaret edildi. Bursa Kent Müzesi ise en çok ziyaret edilen müze oldu.

 • Erzurum'daki Çifte Minareli Medrese Hakkında Talha Uğurluel'in Açıklamaları
  10 Şub Erzurum'daki Çifte Minareli Medrese Hakkında Talha Uğurluel'in Açıklamaları

  Türk tarihçi, profesyonel rehber ve yazar Talha Uğurluel, Erzurum'da bulunan tarihi Çifte Minareli Medrese'yi gezerek açıklamalarda bulundu. Uğurluel, medresenin Anadolu'nun en büyük üniversite binası olduğunu belirtirken, kimin tarafından ve niçin yapıldığının bilinmediğini söyledi. Ayrıca, medresenin tarih boyunca top dökümhanesi olarak kullanıldığını ve içindeki mezar odalarının da hikayesini anlattı.

 • Disk Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu: İşçi Sınıfını Engelleyen Politikalar, Cumhuriyet'in Altını Boşalttı
  09 Şub Disk Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu: İşçi Sınıfını Engelleyen Politikalar, Cumhuriyet'in Altını Boşalttı

  Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 57’nci kuruluş yıldönümünü kutluyor. Genel Kurul’da konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Cumhuriyet hepimizin bildiği gibi halkın egemenliğine işaret eder. Padişahlık, sultanlık, hanedan yoktur cumhuriyette. Cumhuriyette saraylar yoktur, meclisler vardır. Bu tarihsel ilerlemenin kıymeti çok açıktır. Ancak kısa sürede artan sermaye egemenliği, emperyalist kapitalist sistemle bütünleşme süreci, işçi sınıfını kolektif bir özne olmasını engelleyen politikalar, özellikle son yarım asırdır karşı karşıya olduğumuz neoliberal saldırılar, aslında cumhurun yani halkın egemenliğini ortadan kaldırmış böylelikle de cumhuriyet fikrinin altını boşaltmıştır” dedi.

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Malta'daki Türk Şehitliği'ni ziyaret etti
  06 Şub Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Malta'daki Türk Şehitliği'ni ziyaret etti

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Malta'da bulunan Türk Şehitliği'ni ziyaret ederek anıta çelenk koydu ve kabirlere kırmızı karanfil bıraktı. Fidan, şehitlik hakkında bilgi aldıktan sonra Malta Başbakanı ve Cumhurbaşkanı ile görüşmeler yapacak.

 • Başkan Altay: 'Tüm gayretimizin arkasında şehrimize duyduğumuz derin sevda var'
  29 Oca Başkan Altay: "Tüm gayretimizin arkasında şehrimize duyduğumuz derin sevda var"

  Başkan Altay: "Tüm gayretimizin arkasında şehrimize duyduğumuz derin sevda var" Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya Büyükşehir Belediyesinin 31 ilçede 1 yıl boyunca yaptığı çalışmalarla ilgili değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

 • Başkan Altay: Konya ülkenin itici gücü olacak
  29 Oca Başkan Altay: Konya ülkenin itici gücü olacak

  Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi'nin 31 ilçede 1 yıl boyunca yaptığı çalışmaları değerlendirdi. Başkan Altay, ''Cumhuriyetimizin 100'üncü yılını kutladığımız bu dönemde Konya'mızı ülkemizin en önemli itici gücü haline getirmek için büyük çaba sarf ediyoruz'' dedi.

 • Neyzen Tevfik'in Vefatının Üzerinden 71 Yıl Geçti
  27 Oca Neyzen Tevfik'in Vefatının Üzerinden 71 Yıl Geçti

  Neyzen Tevfik, hayatı boyunca neyini yanından hiç ayırmayan bir sanatçıydı. Babasının dizinin dibinde ney dinleyerek büyüyen Tevfik, erken yaşta ney ile uğraşmaya başladı. İzmir İdadisi'ne yazıldıktan sonra sara hastalığı nedeniyle okulu bırakmak zorunda kaldı. Neyzen Tevfik, deniz kenarında büyüdüğü için denizi severdi. İzmir Mevlevihanesi'nde tanıştığı ünlü isimlerden Türkçe, Arapça ve Farsça dersleri aldı. Usta şair, neyzenlikteki ustalığının yanı sıra hiciv sanatını kullanarak toplumsal konulara değindi. Neyzen Tevfik'in şiirleri çeşitli kitaplarda okurla buluştu. 1953 yılında İstanbul'da hayatını kaybetti.

 • Ankara'da Emekliler, Maaş ve Gıda Zammına Tepki Gösterdi: 'Birilerinin Dediği Gibi Porsiyonları Küçültüyoruz. Üç Öğün Dert Yiyoruz'
  27 Oca Ankara'da Emekliler, Maaş ve Gıda Zammına Tepki Gösterdi: "Birilerinin Dediği Gibi Porsiyonları Küçültüyoruz. Üç Öğün Dert Yiyoruz"

  Ankara'nın Çankaya ilçesinde yaşayan emekliler, maaş zammı ve artan gıda enflasyonuna tepki gösterdi. 57 yaşındaki Mehmet Koç, "Emekliye zam yapanlar 10 bin lirayla bir ay geçinsinler ben her şeye razıyım. Her şeyi birilerinin dediği gibi porsiyonları küçültüyoruz. İnsanlar dert yiyor, dertten başka bir şey etmiyor. Üç öğün dert yiyoruz" dedi. Bir başka emekli de “10 bin lirayla, insanlar ancak bir hafta 10 gün idare edebilir. Oysa daha emekli maaşları alınmadan, etiket etiket üzerine değiştirdiler. Emeklileri yok sayıyorlar, işin özeti bu. Olmasak yönetim için daha iyi. Hani okullar olmasa Milli Eğitim’i daha iyi idare ederiz diyorlar ya, emekliler de olmasa biz bu ülkeyi daha iyi idare ederiz diyorlar” diye konuştu.

 • KOMEK, Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz'in sepet örücülüğüne eğitim veriyor
  27 Oca KOMEK, Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz'in sepet örücülüğüne eğitim veriyor

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek Sanat Eğitim Kursları (KOMEK), Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz'in ününe sahip olan Karamürsel sepeti örücülüğü branşında kadınlara eğitim vererek istihdam sağlıyor. Sepet yapımında kullanılan bitkilerin tanıtıldığı kurslarda kursiyerlerin el becerileri ölçülüyor ve sepet örme işlemi için hazırlıklar yapılıyor. Doğal yollardan örülen sepetler, çeşitli iş yerlerinde satışa sunuluyor ve büyük talep görüyor.

 • Bursa'da tarihi Ulu Cami'nin içindeki Kabe kapısı örtüsü yeniden ziyarete açıldı
  26 Oca Bursa'da tarihi Ulu Cami'nin içindeki Kabe kapısı örtüsü yeniden ziyarete açıldı

  Bursa'da tarihi Ulu Cami'nin içindeki özel müze bölümünde sergilenen Kabe kapısı örtüsü, bakımının yapılması ve kopan püsküllerinin yerine dikilmesinin ardından yeniden ziyarete açıldı. Osmanlı padişahlarından Yavuz Sultan Selim'in halifeliğini ilan etmesinin ardından Ulu Cami'de 500 yılı aşkın süredir sergilenen örtü, restorasyon ve bakımdan geçirildi, çalındığı iddia edilen püskülleri ise onarılarak yerine dikildi.

 • Bursa Büyükşehir Belediyesi Çalışanlarının Maaşlarına Büyük Zam
  24 Oca Bursa Büyükşehir Belediyesi Çalışanlarının Maaşlarına Büyük Zam

  Bursa Büyükşehir Belediyesi ve bağlı iştiraklerde çalışan 10 bin 357 personelin maaş ve sosyal haklarında önemli iyileştirmeler yapıldı. İmzalanan toplu iş sözleşmesi ile 45 saat çalışma sistemindeki 3 yıl kıdemli, evli ve 2 çocuk sahibi çalışanın en düşük ücreti 33.700 TL'ye, 42,5 saat çalışma sistemi için ise 32.250 TL'ye yükseltildi.

 • Ali Emiri Efendi'nin Vefatının 100. Yılında Anma Programı Düzenlendi
  23 Oca Ali Emiri Efendi'nin Vefatının 100. Yılında Anma Programı Düzenlendi

  Millet Kütüphanesi'nin kurucusu Ali Emiri Efendi, vefatının 100. yılında kabri başında ve bir sempozyumla anıldı. Ali Emiri Efendi, Millet Kütüphanesi'ni kurarak 16 bin cilt eseri millete armağan etmiştir. Sempozyumda Ali Emiri Efendi'nin hayatı ve edebiyata olan katkıları anlatıldı.

 • 573 yıllık Meydancık Camisi'nin kubbesindeki kurşun levhayı çalan şüpheliler yakalandı
  23 Oca 573 yıllık Meydancık Camisi'nin kubbesindeki kurşun levhayı çalan şüpheliler yakalandı

  Bursa'da Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait olan Meydancık Camisi'nin kubbesindeki kurşun levhayı çalan 2 şüpheli ile hurdacı, polis tarafından yakalandı. Şüpheliler adliyeye sevk edilirken, hırsızlık anı güvenlik kamerasına yansıdı. Caminin kubbesindeki kurşun levhaların zarar gördüğü belirlendi. Şüphelilerin kimlikleri markete girerken ortaya çıktı.

 • İran'daki Tarihi Rasathane Turistlerin İlgi Odağı
  23 Oca İran'daki Tarihi Rasathane Turistlerin İlgi Odağı

  İran'ın Doğu Azerbaycan eyaletinde bulunan Merağe kentindeki tarihi rasathanenin kalıntıları, turistlerin ilgisini çekerken aynı zamanda geçmişteki en ileri bilim merkezinin tanıklığını yapıyor. Rasathane, İlhanlı Sultanı Hülagü Han'ın emriyle inşa edilmiş ve tarih kaynaklarında gözlemevi olmanın yanı sıra zamanının en kapsamlı bilim merkezi olarak değerlendiriliyor. Rasathanede çalışmalarını sürdüren birçok bilim insanı ve binlerce eser bulunuyor. Rasathanenin kalıntıları koruma altına alınmış ve restorasyon çalışmaları devam ediyor.

 • Milli Saraylar Resim Müzesi'ni 3 yılda 1 milyon sanatsever gezdi
  23 Oca Milli Saraylar Resim Müzesi'ni 3 yılda 1 milyon sanatsever gezdi

  Milli Saraylar Resim Müzesi, 3 yılda yaklaşık 1 milyon ziyaretçiyi ağırladı. Osmanlı saray resminin tek temsilcisi olan müze, Türkiye'nin en zengin tablo koleksiyonuna sahip. Müze, özgün restorasyon ve özenli teşhir ile dikkat çekiyor. Felix-Auguste Clement'in 'Çölde Av' adlı eseri, müzenin en büyük oryantalist tablosu olarak sergileniyor. Müze, 600'e yakın eseriyle sanatseverlere hizmet veriyor.

 • Milli Saraylar Resim Müzesi 3 Yılda 1 Milyon Ziyaretçi Ağırladı
  23 Oca Milli Saraylar Resim Müzesi 3 Yılda 1 Milyon Ziyaretçi Ağırladı

  Türkiye'nin en zengin tablo koleksiyonuna sahip olan Milli Saraylar Resim Müzesi, 3 yılda yaklaşık 1 milyon ziyaretçiyi ağırladı. Osmanlı saray resminin tek temsilcisi de olan müze, sanatseverlerin ilgisini çekiyor.

 • Bursa Büyükşehir'de toplu sözleşme sevinci
  22 Oca Bursa Büyükşehir'de toplu sözleşme sevinci

  Bursa Büyükşehir'de toplu sözleşme sevinci Bursa Büyükşehir Belediyesi ve bağlı iştiraklerde çalışan toplam 10 bin 357 personelin maaş ve sosyal haklarında büyük bir iyileştirme yapıldı.

 • Bursa Büyükşehir'de toplu sözleşme sevinci
  22 Oca Bursa Büyükşehir'de toplu sözleşme sevinci

  Bursa Büyükşehir Belediyesi ve bağlı iştiraklerde çalışan toplam 10 bin 357 personelin maaş ve sosyal haklarında büyük bir iyileştirme yapıldı.

 • Seçkin Bayramoğlu, 500 Yıllık Gölge Oyununu Sahneliyor
  21 Oca Seçkin Bayramoğlu, 500 Yıllık Gölge Oyununu Sahneliyor

  Yavuz Sultan Selim'in 1517 yılında Mısır'ı fethetmesinden sonra Anadolu'ya gelen yaklaşık 500 yıllık 'gölge oyunu'nu Seçkin Bayramoğlu 25 yıldır sahnelerde sergiliyor. Bayramoğlu, bu sanatın kültürel mirasımızı gelecek nesillere tanıtmak için çalıştıklarını belirtti.

 • Gaziantep'in Tek Alem Ustası Yaşar Kervancıoğlu 77 Yıldır Mesleğini Sürdürüyor
  21 Oca Gaziantep'in Tek Alem Ustası Yaşar Kervancıoğlu 77 Yıldır Mesleğini Sürdürüyor

  Gaziantep'in Bakırcılar Çarşısı'ndaki dükkanında dededen kalma mesleğini sürdüren 89 yaşındaki Yaşar Kervancıoğlu'nun yaptığı alemler, Türkiye'nin ve Gaziantep'in birçok camisinin kubbesini, minberini ve minaresini süslüyor.

 • Kütahya'da Nakış Sanatı Yaşatılıyor
  20 Oca Kütahya'da Nakış Sanatı Yaşatılıyor

  Kütahya'da 40 yıldır nakış sanatıyla uğraşan Ayşe Kaçan, tarihi desenleri gün yüzüne çıkararak bu sanatı yaşatıyor. Nakış sanatının bir ata sanatı olduğunu belirten Kaçan, atölyesinde yüzlerce kadına bu sanatı öğrettiğini ve yeni modeller ürettiğini söyledi.

 • Tapu ve Kadastro 14. Bölge Müdürü Hayrullah Akdemir, AA Edirne Bölge Müdürlüğünü ziyaret etti
  17 Oca Tapu ve Kadastro 14. Bölge Müdürü Hayrullah Akdemir, AA Edirne Bölge Müdürlüğünü ziyaret etti

  Tapu ve Kadastro 14. Bölge Müdürü Hayrullah Akdemir, Anadolu Ajansı (AA) Edirne Bölge Müdürlüğünü ziyaret etti. Akdemir, ziyarette, AA'nın yurt içi ve yurt dışında yaptığı haberlerle örnek olmaya devam ettiğini söyledi. AA Edirne Bölge Müdürü Salih Baran da çalışmaları hakkında bilgi verdi, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Akdemir, ziyaretin anısına Baran'a Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın tuğrasının yer aldığı tablo armağan etti. Ziyarette, Tapu ve Kadastro 14. Bölge Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Ahmet Özden, Destek İşleri Şube Müdürü Yıldırım Torlak da yer aldı.

 • Prof. Dr. İlber Ortaylı, İDOB Konserinde Sanatseverlerle Buluştu
  17 Oca Prof. Dr. İlber Ortaylı, İDOB Konserinde Sanatseverlerle Buluştu

  Prof. Dr. İlber Ortaylı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin 'Mezopotamya'dan Ege'ye' başlıklı konserinde anlatıcı olarak yer aldı. Konserde, Mezopotamya'dan günümüz Türkiye'sine uzanan operatik hikayeler ele alındı. Ortaylı, yurt dışında yaşayan opera sanatçılarının bu tür programlar sayesinde Türkiye'ye geleceğine inandığını belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin tarih olarak eski dünyanın merkezi olduğunu ve bestekarların, opera sanatçılarının bu nedenle klasik konuları ve mitolojiyi ele aldıklarında Türkiye'ye geldiklerini vurguladı. Konserde ayrıca, Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman ve Sultan Abdülaziz gibi tarihi figürlerin müzikal yönleri de ele alındı.

 • Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, Zülfü Livaneli'ye tepki gösterdi
  16 Oca Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, Zülfü Livaneli'ye tepki gösterdi

  Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, sanatçı Zülfü Livaneli'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik yaptığı konuşmaya tepki gösterdi. Sarıalioğlu, 'İlahi Ordu' şiiriyle Livaneli'ye cevap verdi.

 • Dumlupınar Anadolu Lisesi Öğrencilerine Fatih Sultan Mehmed Konferansı
  16 Oca Dumlupınar Anadolu Lisesi Öğrencilerine Fatih Sultan Mehmed Konferansı

  Dumlupınar Anadolu Lisesi öğrencilerine Tarihçi Yazar Zafer Bilgi tarafından Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmed'in hayatı hakkında konferans verildi. Konferansta, Fatih Sultan Mehmed'in şehzadelik dönemi hayatı, başarıları ve sanata olan ilgisi anlatılarak, öğrencilere tarih hakkında daha fazla bilgi edinmeleri için tavsiyelerde bulunuldu. Konferansa Kaymakam Büşra Güllü Özpınar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhammed Şehirli, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 • Haftanın tarihine bakış
  14 Oca Haftanın tarihine bakış

  Cumhuriyet'in kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, İzmit'te düzenlediği, 16 Ocak 1923 gecesi başlayıp 17 Ocak sabahı saat 03.00'e kadar 5,5 saat süren ilk basın toplantısına katılan dokuz gazeteciye, devrimlerinin ipuçlarını açıkladı.

 • EMİNE ERDOĞAN 'VALİDE SULTANLAR YAZMA ESERLER SERGİSİ' NİN AÇILIŞINA KATILDI
  12 Oca EMİNE ERDOĞAN 'VALİDE SULTANLAR YAZMA ESERLER SERGİSİ' NİN AÇILIŞINA KATILDI

  İstanbul Rami Kütüphanesi'nde düzenlenen 'Valide Sultanlar Yazma Eserler Sergisi' açılış törenine Emine Erdoğan ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy katıldı. Emine Erdoğan, valide sultanların vakıflarıyla halka hizmet etmeyi sürdürdüğünü ve sayısız yazma eserin günümüze ulaşmasını sağladığını belirtti. Bakan Ersoy ise sergide yer alan yazma eserlerin Osmanlı tarihindeki valide sultanların koleksiyonlarından oluştuğunu ifade etti.

 • CHP Milletvekili Aysu Bankoğlu: Türkiye'de Basın Özgürlüğü İhlalleri En Ağır Yaşanan Ülkelerden Biridir
  10 Oca CHP Milletvekili Aysu Bankoğlu: Türkiye'de Basın Özgürlüğü İhlalleri En Ağır Yaşanan Ülkelerden Biridir

  CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye'de basın özgürlüğü ihlallerinin en ağır yaşandığı ülkelerden biri olduğunu belirtti. Bankoğlu, gazetecilerin tehdit, baskı ve sansürle karşı karşıya kaldığını vurgulayarak, medya özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması için mücadele edeceklerini ifade etti.

 • Bosna Hersek'teki Gazi Hüsrev Bey Medresesi 487. Kuruluş Yılını Kutladı
  08 Oca Bosna Hersek'teki Gazi Hüsrev Bey Medresesi 487. Kuruluş Yılını Kutladı

  Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da bulunan tarihi Gazi Hüsrev Bey Medresesi, 487. kuruluş yılını kutladı. Bosna Hersek İslam Birliği yetkilileri, medrese öğretmenleri ve öğrencileri, eski mezunlar ve diğer davetlilerin katıldığı programda, medresenin önemi vurgulandı. Gazi Hüsrev Bey Medresesi, 500 yıldan fazla bir süredir İslami eğitim veren bölgedeki en eski eğitim kurumlarından biri olarak önemini koruyor.

 • 'Müze zengini' Edirne ziyaretçi sayısını daha yukarılara taşımak istiyor
  06 Oca "Müze zengini" Edirne ziyaretçi sayısını daha yukarılara taşımak istiyor

  Edirne'deki müzeler 2023 yılında 1 milyon kişi tarafından ziyaret edildi.

 • Şark Fatihi Kazım Karabekir'in kızı: 'Cumhuriyete hizmet etmek borcumuz'
  06 Oca Şark Fatihi Kazım Karabekir'in kızı: 'Cumhuriyete hizmet etmek borcumuz'

  Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı yıllarında kahramanlıklarıyla tanınan Kazım Karabekir'in kızı Timsal Karabekir, Türkiye Cumhuriyeti'ne hizmet etmenin görevleri olduğunu belirtti. Karabekir, babasının fotoğraf arşivi eşliğinde savaşlarda yaşanan olayları anlattı ve gençlerden büyük beklentileri olduğunu vurguladı.

 • Şark Fatihi Kazım Karabekir'in kızı: 'Cumhuriyete hizmet etmek borcumuz'
  06 Oca Şark Fatihi Kazım Karabekir'in kızı: 'Cumhuriyete hizmet etmek borcumuz'

  Milli Mücadele Kahramanı Kazım Karabekir'in kızı Timsal Karabekir, İstanbul Rumeli Üniversitesi'nde düzenlenen bir konferansta Cumhuriyet'e hizmet etmenin önemini vurguladı. Karabekir, babasının savaşlarda yaşadığı olayları anlattı ve gençlerden büyük beklentileri olduğunu belirtti.

 • Haftanın tarihine bakış
  31 Ara Haftanın tarihine bakış

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün doğumunun 100'üncü yıl dönümü kutlamaları 5 Ocak'ta "1981 Atatürk Yılı" ismiyle başladı.

 • Dolmabahçe Sarayı Veliahd Dairesi'nde bulunan Milli Saraylar Resim Müzesi FPV dronla görüntülendi
  29 Ara Dolmabahçe Sarayı Veliahd Dairesi'nde bulunan Milli Saraylar Resim Müzesi FPV dronla görüntülendi

  Anadolu Ajansı (AA) tarafından çekilen FPV dron görüntülerinde, Dolmabahçe Sarayı Veliahd Dairesi'nde bulunan Milli Saraylar Resim Müzesi'nin Osmanlı padişahlarının portrelerinin sergilendiği alan, özenle işlenmiş tavanı ve devasa büyüklükteki avizeleri görülebiliyor. Müzede, 16. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan bir zaman diliminde tarihlendirilen toplam 553 eser sergileniyor.

 • Edirne'de tarihi Meriç Köprüsü'nün bilinmeyen mimarı ortaya çıktı
  29 Ara Edirne'de tarihi Meriç Köprüsü'nün bilinmeyen mimarı ortaya çıktı

  Edirne'de Sultan Abdülmecit döneminde tamamlanan tarihi Meriç Köprüsü'nün, Osmanlı arşivlerindeki belgelere göre mimarı Hacegandan Edhem Efendi olarak belirlendi. Köprünün yapımıyla ilgili karışıklık olduğu ve isimlerinin Mahmudiye ve Mecidiye olduğu da ortaya çıktı.

 • Edirne Meriç Köprüsü'nün Mimarı Hacegandan Edhem Efendi
  29 Ara Edirne Meriç Köprüsü'nün Mimarı Hacegandan Edhem Efendi

  Trakya Üniversitesi Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Altay Bayatlı, Osmanlı arşivlerinde yapılan araştırmalar sonucunda Edirne'deki tarihi Meriç Köprüsü'nün mimarının Hacegandan Edhem Efendi olduğunu ortaya çıkardı. Köprünün Sultan II. Mahmut döneminde yapıldığı ve ilk adının Mahmudiye Köprüsü olduğu belirtildi.

 • Özel: Yapılan iş manen 'kadı'nın satın alınmasıdır
  28 Ara Özel: Yapılan iş manen 'kadı'nın satın alınmasıdır

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yerel mahkemenin Can Atalay hakkındaki Anayasa Mahkemesi (AYM) kararını Yargıtay'a göndermesine ilişkin "Fatih Sultan Mehmet diyor ki; 'Kadıyı satın alırsanız, adalet ölür.

 • Atatürk'ün Ankara'ya Gelişi
  27 Ara Atatürk'ün Ankara'ya Gelişi

  Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'ya gelişi, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı'nda muhafaza edilen şifreli belgelerle aydınlatılıyor. Ankara'nın stratejik konumu, ulaşım ve haberleşme şartlarının elverişli olması, Batı Cephesine yakınlığı ve Ankaralılardaki Milli Mücadele ruhunun güçlü olması gibi nedenlerle Ankara, Milli Mücadele'nin merkezi haline gelmiştir. Atatürk'ün Ankara'ya gelişinde Hacı Bayram-ı Veli türbesi ziyareti, halkın alkışları ve dualarla karşılanması, kutlamaların çevre kazalarda da yapıldığı belgelerde yer almaktadır.

 • Şeker sorgumu mutfaklarda kullanılmaya başlandı
  26 Ara Şeker sorgumu mutfaklarda kullanılmaya başlandı

  Türkiye'de üretilen şeker sorgumları, düşük üretim maliyetiyle mutfaklarda tüketilmeye başlandı. Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen proje kapsamında en verimli iki şeker sorgumu tescillendi. Sorgumun biyoetanol üretimi, hayvan yemi ve mutfaklarda kullanımı için ürün denemeleri yapıldı. Sorgum unundan ekmek, kurabiye, kek, kraker ve pekmez üretimi başarılı oldu. Sorgumun düşük glüten içeriğiyle çölyak hastalarının beslenmesinde kullanılabileceği belirtildi.

 • Edirne Mevlevihanesi İhya Edilecek
  25 Ara Edirne Mevlevihanesi İhya Edilecek

  Osmanlı padişahlarından 2. Murat döneminde yapılan Edirne Mevlevihanesi, restore edilerek yeniden hayata geçirilecek. Edirne Valisi Yunus Sezer, mevlevihane alanında incelemede bulunarak restorasyon projelerinin hazırlanması talimatını verdi. Mevlevihane, 1925 yılında ilkokul olarak kullanıldıktan sonra yıkılmıştı.

 • '100. Yılda Laik Cumhuriyet, Büyük İzmir Buluşması'nın 3'üncüsü Yapıldı
  21 Ara '100. Yılda Laik Cumhuriyet, Büyük İzmir Buluşması'nın 3'üncüsü Yapıldı

  İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, birçok kurumun ortak olarak düzenlediği '100. Yılda Laik Cumhuriyet, Büyük İzmir Buluşması'nın 3.'sü Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Etkinlikte konuşan Şair Ataol Behramoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret davasını kaybettiğini ve cezayı ödemeyerek hapse gireceğini duyurdu. Behramoğlu, “Eğer İstinaf Mahkemesi'nden, Anayasa Mahkemesi'nden falan dönmezse bu ceza hapse gireceğim ve dünyaya belli bir yaşa gelmiş, gerçekten dünyada Türkiye'yi temsil eden bir şairi hapse atma utancını yaşatacağım bunlara” diye konuştu.

 • Çağlayan Adliyesi Önünde 'Can Atalay' Açıklaması: 'Bir Yargı Organının Bağlı Olmakla Yükümlü Olduğu Anayasaya Uymaması Hiç Birimizin Güvende...
  21 Ara Çağlayan Adliyesi Önünde 'Can Atalay' Açıklaması: "Bir Yargı Organının Bağlı Olmakla Yükümlü Olduğu Anayasaya Uymaması Hiç Birimizin Güvende...

  Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, Gezi Davası tutuklusu Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında ikinci kez "hak ihlali" kararı verdi. Daha önce verilen "hak ihlali" kararına uyulmaması nedeniyle yapılan ikinci başvuru AYM Genel Kurulu’nda bugün görüşülürken, Çağlayan Adliyesi önünde de meslektaşları tarafından basın açıklaması yapıldı. Gaziosmanpaşa Bölge Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Buket Gülay, "AYM, halkın oylarıyla milletvekili seçilen Avukat Can Atalay’ın tahliye edilmemesini ve bu sebeple milletvekilliğine başlayamamasını hak ihlali olarak değerlendirmiştir. AYM’nin bu tespiti karşısında Yargıtay’ın hak ihlali kararını tanımaması manasına gelecek kararlar alması ve AYM kararını uygulamaması hukuken izah edilebilecek bir durum değildir. Bir yargı organının bağlı olmakla yükümlü olduğu Anayasaya uymaması hiç birimizin güvende olmadığının kanıtıdır. Halk, verdiği oyun hesabını soracaktır" dedi.

 • Sadettin Saran, Kırıkkale'de Gençler İçin Etüt Merkezi Açtı
  20 Ara Sadettin Saran, Kırıkkale'de Gençler İçin Etüt Merkezi Açtı

  Fenerbahçe divan kurulu üyesi ve iş adamı Sadettin Saran, Kırıkkale'de Halk Eğitim Merkezi ek binasında gençler için etüt merkezi açtı. Vali Mehmet Makas ile birlikte etüt merkezinin açılışını yapan Saran, gençlerle birlikte hatıra fotoğrafı çekindi.

 • Kahramanmaraş'ta Salep Üretimi İçin Fideler Toprakla Buluşturuldu
  20 Ara Kahramanmaraş'ta Salep Üretimi İçin Fideler Toprakla Buluşturuldu

  Kahramanmaraş dondurmasının vazgeçilmez ham maddelerinden salep bitkisinin üretimi için fideler toprakla buluşturuldu. Salep üreticilerine destek veren Kahramanmaraş Tarım ve Orman Müdürlüğü, dondurma üreticilerinin 10 yıl alım garantisi verdiğini belirtti. Salebin farklı yerlerde de yetiştirilebilmesi için ar-ge çalışmaları yapıldığı ifade edildi.

 • NACİ GÖRÜR BU İŞİN ŞAKASI YOK, MARMARA BİR DEPREM TEHDİDİ ALTINDA
  19 Ara NACİ GÖRÜR BU İŞİN ŞAKASI YOK, MARMARA BİR DEPREM TEHDİDİ ALTINDA

  YER Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı 'Marmara Depremi ve Sanayide Deprem Etkisi' konulu panelde 'Bu işin şakası yok. Çocuk olmayın.

 • Naci Görür: Bu işin şakası yok, Marmara bir deprem tehdidi altında
  19 Ara Naci Görür: Bu işin şakası yok, Marmara bir deprem tehdidi altında

  YER Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı 'Marmara Depremi ve Sanayide Deprem Etkisi' konulu panelde "Bu işin şakası yok. Çocuk olmayın.

Advertisement