AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu: "EYT'liler daha mı az maaş alacak diye söylentiler yalandır, çarpıtmadır. - Son Dakika

AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu: "EYT'liler daha mı az maaş alacak diye söylentiler yalandır, çarpıtmadır.

30.01.2023 18:28

AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu: "EYT'liler daha mı az maaş alacak diye söylentiler yalandır, çarpıtmadır.

AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu: " EYT'liler daha mı az maaş alacak diye söylentiler yalandır, çarpıtmadır. EYT'lilerin öyle farklı bir statüsü söz konusu değil"

-"Resmi Gazete'de yayımlandığında yürürlüğe girecek. 5 milyon kişiyi etkileyecek. 2023 yılı içinde 2 milyon 250 bine yakın insanımız emekliliği hak edecek"

-"Emekliliği hak eden kişilere çalışmaya devam etme noktası kendi seçeneklerinde olduğu için bunun nasıl tezahür edeceğine şahit olacağız"

-"Prim gününü ve çalışma süresini dolduran bütün çalışanlar yaş şartı olmaksızın emekliliği hak edecekler"

-"Takvim bu hafta plan bütçe komisyonunda EYT ile ilgili kanun teklifini görüşmeyi planlıyoruz. Başkaca herhangi bir ilavede bulunmadan sadece EYT'nin düzenlenmesine ilişkin maddeleri ihtiva ediyor"

-"En geç haftaya salı ya da çarşamba günü EYT'nin genel kuruldan da yasalaşmasını öngörüyoruz"

-"Şubat ayında yasalaşarak Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmekle birlikte emeklilikle ilgili başvuruların ister e-Devlet'ten veya bizzat SGK kurumlarına müracaatla, memursa kendi kurumlarına müracaatla taleplerini ortaya koyabilirler"

-"Mart itibarıyla Şubat'ta başvuran tüm emeklilerin Mart'ta maaşlarını alabilme imkanları söz konusudur, hak sahibi olacaklardır"

-"Emeklilikte Cumhurbaşkanımız paylaştı en düşük emekli maaşı 5500 lira bunun altında hiç kimse maaş almayacak. Üstünde kendi durum ve primine göre mevcut mevzuata göre hesaplanıp emekli maaşlarını alacaklar. Bu konuda farklı bir değerlendirme doğru değildir"

-"Tüm bakanlık, kamu kurumlarında, belediyelerde, il özel idareleri ve bunlara bağlı şirketlerde taşerondan işçi kadrosuna geçen tüm çalışanlar bu konuda kapsam içindedir. Bu zorunlu emeklilik söz konusu olmayacaktır, kendi taleplerine bağlıdır"

-"Taşerondan geçen arkadaşlarımız emekli aylığına hak kazandıklarında zorunlu emekli ediliyordu. Bu düzenleme kaldırılarak kendilerine bırakıyoruz. İster emekli olabilirler isterse çalışmaya devam edebilirler"

-"Etki analizi teknik bir husus, Çalışma ve Maliye Bakanlığımız etki analizini ortaya koymuş durumda. Bu hususlar ilk imza sahipleri olarak sunum yaparken aynı şekilde ilgili bürokratlar plan bütçe komisyonu üyelerinin tamamına etki analizini sunacaklar"

-"Mevcut yürürlükteki mevzuata göre hangi düzenleme söz konusuysa o geçerli. Genişletici anlamda düzenleme yapıyoruz. Prim gün ve çalışma süresi mevcut kanunlarda ne geçerliyle olacak. İki şartı taşıyan herkes yaş şartı ortadan kalmak suretiyle emekli olabilecek"

-"Yürürlükteki mevzuata göre hangi statüdeyseniz hangi çalışma gün prim sayısı geçerliyse bunları doldurup yaşını bekleyen kişilere yönelik yaş şartını ortadan kaldırıyoruz"

-"Süreç içinde sigortalılık başlangıç süresini 8 Eylül 1999'dan önceye şartlara göre doğum, askerlik borçlanması gibi borçlanma imkanlarından yararlanarak 9 Eylül 1999'dan önce sigorta başlangıcını getiren herkes bundan yararlanabilecek"

-"Kıdem tazminatıyla ilgili bu düzenlemede yok. Çalışma ve Maliye Bakanlarımız görüştüler. İşverenlerin de yanında olmak işçinin de mağduriyetini gidermek üzere dinamik ekonomik modelimizi sektesiz şekilde devam ettirmek üzere KGF destekli uygun şekilde doğrudan kıdem tazminatını işçimizin hesabına yatıracak model üzerinde çalışma yapıldı"

-"Bu konuda da en ufak bir problem yok. Durmak yok, yola devam"

ANKARA - AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu EYT'ye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Eski Bakan Veysel Eroğlu'ndan Hatay Havalimanı ile ilgili itiraf gibi sözler: Baskı neticesinde oraya yapıldı Eski Bakan Veysel Eroğlu'ndan Hatay Havalimanı ile ilgili itiraf gibi sözler: Baskı neticesinde oraya yapıldı Kenan Doğulu'dan AK Parti'nin TOGG videosuna tepki: Şarkım benden izin alınmadan kullanılmış, çok şaşkınım Kenan Doğulu'dan AK Parti'nin TOGG videosuna tepki: Şarkım benden izin alınmadan kullanılmış, çok şaşkınım Selma Biçek, 'Eğer derdiniz memleket ise yapacak çok işiniz vardır' Selma Biçek, 'Eğer derdiniz memleket ise yapacak çok işiniz vardır'

Son Dakika Politika AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu: 'EYT'liler daha mı az maaş alacak diye söylentiler yalandır, çarpıtmadır. - Son Dakika


Advertisement