"Balyoz Planı" Davası - Son Dakika
Politika

"Balyoz Planı" Davası

"Balyoz Planı" Davası

"Balyoz Planı" davasında savunma yapan bir kısım sanık avukatı Haluk Pekşen, "Esas hakkında mütalaa, bir mütalaanın nasıl olmaması gerektiğine tarihi bir ibret belgesidir."

04.05.2012 18:45
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

"Balyoz Planı" davasında savunma yapan bir kısım sanık avukatı Haluk Pekşen, "Esas hakkında mütalaa, bir mütalaanın nasıl olmaması gerektiğine tarihi bir ibret belgesidir. Cumhuriyet savcılığının cezalandırma istemine bakıldığında adı geçenler arasındaki yargılanmayanlar, tutuksuz yargılananlar, tutuklu yargılananlar ayrımının hiçbir tutarlı tarafının olmadığı görülmüştür" dedi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmada, tutuklu sanıklar Süleyman Namık Kurşuncu, Necdet Tunç Sözen, Kubilay Baloğlu, Mustafa İlhan, Yalçın Ergül ve Rasim Arslan'ın da aralarında bulunduğu 14 sanığın avukatlığını yapan Haluk Pekşen, savcılık mütalaasına karşı dün başladığı savunmasına devam etti.

İddianamenin "fıkra gibi" olduğunu öne süren Pekşen, Karadenizli olduğu için fıkraları sevdiğini belirterek, bir fıkra anlattıktan sonra, "Bu davada, zannetme, öyle sanma, rol biçme ve ön yargıların hakim olduğu vehimlerden kurtulmanın tek yolu, hukuku ve yasaları, duruşma gündemine taşıyabilmektir.

'Muhtemelen', ya da 'galiba' gibi ihtimaller ceza yargılamasında söz konusu olamaz" diye konuştu.

Savcılığın, hukukun ve hukuk kavramlarının özünü ve ince ayrımlarını dışlayan toptancı bir adalet ve yargısal etkinlik anlayışını yansıttığını savunan Pekşen, savcılığın duruşmalardaki tutum ve davranışlarının şaşırtıcı olduğunu savundu.

Pekşen, ileri sürülen görüşler ve yöneltilen soruların iddianameyle çelişir hale geldiğini belirterek, siyasal iktidarların, elde ettikleri gücü kaybetmemek uğruna adaletin siyasallaşmasına ve siyasallaştırılmasına göz yumabileceğini ve adaleti salt bir etik değer olarak, kendi çıkarları doğrultusunda bir araç olarak da değerlendirebileceklerini kaydetti.

"Bütün bu tehlikelerden kurtulmanın tek yolu, ne pahasına olursa olsun yasaları işletmek ve hukuk düzenini hakim kılmaktır" diyen Pekşen, "Esas hakkında mütalaa, bir mütalaanın nasıl olmaması gerektiğine tarihi bir ibret belgesidir. Cumhuriyet savcılığının cezalandırma istemine bakıldığında adı geçenler arasındaki yargılanmayanlar, tutuksuz yargılananlar ve tutuklu yargılananlar ayrımının hiçbir tutarlı tarafının olmadığı görülmüştür. Tüm sanıklara aynı cezalandırma talep edilirken, farklı yargılamanın izahı yoktur" dedi.

-Özel yetkili mahkeme tartışması-

Birçok sanığın maddi gerçeğin ortaya çıkarılması için emekli orgeneraller Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman'ın tanık olarak dinlenilmesini talep ettiklerini hatırlatan Pekşen, mahkemenin Özkök ve Yalman'ın tanık olarak dinlenilmesinin bir katkı sağlamayacağı kanaatine vardığını söyledi.

Pekşen'in savunması sırasında, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması gerektiğine ilişkin sözler sarf etmesi üzerine araya giren Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken, "Kamu davası açıldığında, İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi ya da İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi arasında hiçbir fark yoktur. Biz ihtisas mahkemesiyiz" diyerek tepki gösterdi.

Avukat Pekşen de "Biz de ihtisas mahkemesi olarak işlemeniz için taleplerde bulunuyoruz" diye konuştu.

Mahkeme Başkanı Diken, normal ağır ceza mahkemelerinden usul açısından bir farklarının bulunmadığını belirterek, şunları söyledi:

"Siz müvekkilinizin hukuki durumuyla ilgilenin, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasıyla değil. Biz görevimizi yapıyoruz. Kararlarımız, her türlü yasal denetime açıktır. CMK 250 ile yetkili mahkemelere ilişkin sıkıntısı olanlar varsa, o onların sorunudur. Biz itiraz denetimine açığız."

Avukat Pekşen'in savunmasının bir kısmını bitirmesinin ardından taleplerle ilgili görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Kaplan, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

Tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 7 ve 8 Mayıs tarihlerine bıraktı.

-Kafeteryada "dondurma" yasağı-

Bu arada, duruşmaya gelenlerin kullandığı kafeteryada satılan hazır dondurma ve kurabiyelerin, dün sanık yakınları tarafından çok sayıda satın alınarak duruşma salonundaki sanıklara doğru atıldığı ve uyarıda bulunan jandarma görevlileriyle sanık yakınları arasında tartışma yaşandığı öğrenildi.

Kafeteryada, 200 adeti geçen dondurma satışı yapıldığı bu olayın yaşanması üzerine kafeteryada hazır dondurma ve kurabiye satışının yasaklandığı kaydedildi.

- İSTANBUL

Kaynak: AA

Son Dakika Politika 'Balyoz Planı' Davası - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Hatay'da polis operasyonunda 9 kişi yakalandı, çok sayıda silah ele geçirildi
  01:24 Hatay'da polis operasyonunda 9 kişi yakalandı, çok sayıda silah ele geçirildi

  Hatay Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen çalışmalarda çeşitli suçlardan aranan 9 kişi yakalandı. Operasyonlarda çok sayıda silah ve mühimmat da ele geçirildi. Tutuklanan şüpheliler adli makamlara sevk edilirken, bazıları adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 • İstanbul Tabip Odası Değişim Grubu, 55 kişilik aday kadrosunu açıkladı
  00:28 İstanbul Tabip Odası Değişim Grubu, 55 kişilik aday kadrosunu açıkladı

  İstanbul Tabip Odası Değişim Grubu, 5 Mayıs'ta gerçekleştirilecek seçimlere gireceği 55 kişilik aday kadrosunu duyurdu. Başkan adayı Dr. Ahmet Erçek, daha etkin bir İstanbul Tabip Odası için değişim istediklerini belirtirken, yönetim kurulu adayı Dr. Nedim Uzun ise odanın daha güçlü ve etkin bir kurumsal kimlik kazanmasını hedeflediklerini ifade etti. Değişim Grubu, tüm hekimleri seçimlerde kendilerine oy vermeye çağırdı.

 • Kuşadası'nda bir işletmeye ateş açan 2 kişi tutuklandı
  00:25 Kuşadası'nda bir işletmeye ateş açan 2 kişi tutuklandı

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kuşadası'nda çıkan kavga sonrası bir işletmeye ateş açan 6 şüphelinin yakalandığını 2 kişinin ise tutuklandığını açıkladı. Bakan Yerlikaya, olayla ilgili çeşitli suçlardan suç kayıtları olan B.S. ve Ö.K.'nin tutuklandığını belirtti.

 • AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay'dan 'İlk Evim Arsa' projesi açıklaması
  00:12 AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay'dan 'İlk Evim Arsa' projesi açıklaması

  AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay, 'İlk Evim Arsa' projesinde gelinen son durumu açıkladı. Önsay, müstakil ve müşterek arsalar için yapılan kura çekimlerinin tamamlandığını ve sözleşmelerin imzalanmaya başlandığını belirtti. Müstakil arsalar için çalışmaların devam ettiğini ve 2 ay içinde sözleşme imzalama aşamasına gelinmesi için hızla çalışıldığını ifade etti.

 • DEM Parti'den İçişleri Bakanı Yerlikaya'ya
  23:42 DEM Parti'den İçişleri Bakanı Yerlikaya'ya "müfettiş" yanıtı: Kamu kaynaklarını beyhude çabalar için harcamayın

  Yerel seçimlerin ardından Diyarbakır Belediye Meclisi salonundan Türk bayrağının kaldırılması ve Mardin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin açılışında 'İstiklal Marşı'nın okutulmadığına' ilişkin İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya mülkiye müfettişlerini görevlendirdi. DEM Parti'den ise konuya ilişkin yanıt geldi. DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan "Kamu kaynaklarını beyhude çabalar için harcamamanızı öneriyoruz" ifadelerini kullandı.

 • CHP, parti aleyhine çalışan üyeleri ihraç edecek
  23:19 CHP, parti aleyhine çalışan üyeleri ihraç edecek

  CHP Genel Merkezi, 31 Mart yerel seçimlerinde parti aleyhine açık veya gizli çalışma yürüten üyelerle ilgili ihraç istemiyle disiplin sürecinin başlatılacağını duyurdu. Parti, il, ilçe örgütleri ve başkan adaylarına gönderdiği yazıda, bu üyelerin isim ve görevleri ile aleyhe yaptıkları çalışmalara ilişkin delillerin bildirilmesini istedi.

 • Karabük Merkez Mahalle Muhtarları Derneği'nin yeni başkanı Ozan Özçelik oldu
  23:16 Karabük Merkez Mahalle Muhtarları Derneği'nin yeni başkanı Ozan Özçelik oldu

  Karabük Merkez Mahalle Muhtarları Derneği Olağan Genel Kurulu'nda yapılan seçimle Ozan Özçelik derneğin yeni başkanı oldu. Seçim sonuçlarına göre 14 oy alan Özçelik, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte derneği yönetecek.

 • CHP'li Meclis Üyesi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'na Cemil Bayık Dedi
  22:54 CHP'li Meclis Üyesi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'na Cemil Bayık Dedi

  Aliağa Belediyesi CHP'li Grup Sözcüsü İbrahim Doğangül, meclis toplantısında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'nın ismine 'Cemil Bayık' dedi ve Gemi Söküm sektörüne 'uyuşturucu trafiğinin durağı' iddiasında bulundu.


Advertisement