Cumhur İttifakı: 32,1! Millet İttifakı: 32,1! Bu pazar seçim olsa durum başa baş! - Son Dakika

Cumhur İttifakı: 32,1! Millet İttifakı: 32,1! Bu pazar seçim olsa durum başa baş!

22.01.2022 13:04
Cumhur İttifakı: 32,1! Millet İttifakı: 32,1! Bu pazar seçim olsa durum başa baş!

İstanbul Ekonomi Araştırma'nın her ay yayınladığı Türkiye Raporu'nun ocak ayı sonuçlarına göre bu Pazar seçim olsa Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı arasındaki seçim yarışı başa baş geçecek.

Daha önceki raporda yüzde 42,9 olan Cumhur İttifakı 32,1'e gerilerken; önceki raporda 31,2 dolan Millet İttifakı 32,1'e yükseldi.

Cumhur İttifakı: 31,1! Millet İttifakı: 32,1! Bu pazar seçim olsa durum başa baş!

AK PARTİ'NİN OY ORANI İLE AYNI

7-13 Ocak tarihlerinde 1500 kişiyle konuşularak hazırlanan seçim anketinde, Ekim ayında ilk kez yüzde 30'un altında oy aldığı görülen AK Parti'nin 20 Aralık'taki dövize yönelik müdahalesinin seçmen nezdinde karşılık bulduğunu gösteriyor.

Cumhur İttifakı: 31,1! Millet İttifakı: 32,1! Bu pazar seçim olsa durum başa baş!

Kararsızlar dağıtıldığından sonra iktidar partisinin oy oranı yüzde 32,5 olarak görülüyor. AK Parti'yi 2020 yılının Kasım ayından beri en yüksek oy oranına ulaşan Cumhuriyet Halk Partisi yüzde 25,7 oranındaki oy oranı ile takip ediyor.

İYİ PARTİ 3. PARTİ

İYİ Parti'nin geçtiğimiz Kasım ayında ulaştığı tepe noktasından gerilediği görülüyor. Millet İttifakı'nın ikinci büyük partisi, yüzde 15,2 oy oranıyla bu Pazar seçim olsa sandıktan üçüncü parti çıkacak.

HDP BARAJ ALTI

Anketin ilginç sonuçlardan biri ise Halkların Demokratik Partisi'nin yüzde 9,6 oranıyla yüzde 10 barajının altında kalması. Yüzde 11 oranındaki kararsızlar dağıtılmadan yüzde 9,3 oy olan partinin kararsızlar dağıtıldıktan sonra ancak yüzde 9,6 oranına yükselebilmesini anket şöyle açıklıyor:

''Kararsızlar, çoklu mütekabiliyet analizi kullanılarak, kararsız olduğunu ifade eden katılımcıların tüm diğer sorulara verdikleri cevaplar göz önüne alınarak, bu eğilimleri doğrultusunda dağıtılmıştır. Oy kullanmayacağını belirtenler partiler arasında eşit olarak dağıtılmıştır.''

DİĞER PARTİLERİN ORANI NE?

Cumhur İttifakı'nın ana ortağı Milliyetçi Hareket Partisi Ekim ayında gerilediği noktadan yükselişini sürdürüyor. Milliyetçi Hareket Partisi, ankette oy kullananlardan yüzde 8,5 oranında destek aldı.

Ali Babacan'ın DEVA Partisi yüzde 2,7 oranına ulaşırken, onu 1,6 oy oranı ile Saadet Partisi, yüzde 1,1 oy oranı ile Gelecek Partisi takip ediyor.

Türkiye İşçi Partisi ise ilk kez bu ay yüzde 1'e yakın oy oranına ulaştı. Erkan Baş'ın genel başkanlığını üstlendiği Türkiye İşçi Partisi'ne 'oy veririm' diyenler yüzde 0,7 olarak ölçülürken 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nde CHP adayı olan Muharrem İnce'nin kurduğu Memleket Partisi'ne destek ise yüzde 0,5'te kaldı.

YORUMLAR (4)
  • Sadullah Nas: yalancını Reis rakipsiz bu zaamlara rağmen adam tek fahişşş elektrik zamlarına sooonnn Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Suat Koca: Yaw he he, 20 senedir aynı senaryo. Algı sayesinde belki kazanırız umudu ile yalan bilgiler. Anketi Şişli de yapmışlardır en iyi senaryoya göre, hah ha ha Cevap Yaz 3 9 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Son seçim anketinde 5 bin 300 katılımcı yer aldı! İYİ Parti'nin oyları ikiye katlandı Son seçim anketinde 5 bin 300 katılımcı yer aldı! İYİ Parti'nin oyları ikiye katlandı

Son Dakika Politika Cumhur İttifakı: 32,1! Millet İttifakı: 32,1! Bu pazar seçim olsa durum başa baş! - Son Dakika


Advertisement