Davutoğlu Üçüncü Kez Başbakan Oldu - Son Dakika

Davutoğlu Üçüncü Kez Başbakan Oldu

24.11.2015 14:32
Davutoğlu Üçüncü Kez Başbakan Oldu

AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Bakanlar Kurulunda üçüncü kez Başbakanlık görevini üstlendi.

AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Bakanlar Kurulunda üçüncü kez Başbakanlık görevini üstlendi.

Konya'da, 26 Şubat 1959'da doğan Davutoğlu, 1983'te Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Ekonomi bölümlerinden çift ana dal yaparak mezun oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde Yüksek Lisans, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde doktora yapan Davutoğlu, 1990'da Malezya Uluslararası İslam Üniversitesinde akademisyen olarak çalışmaya başladı. Bu üniversitenin Siyaset Bilimi bölümünü kuran ve 1993'e kadar da bölümün başkanlığını üstlenen Davutoğlu, 1993'te doçentlik,1999'da profesörlük unvanını aldı.

Davutoğlu, 1995-2002 yıllarında İstanbul'daki farklı üniversitelerde ders verdi ve yönetici kadrolarında görev yaptı.

Ahmet Davutoğlu, 2002 Kasımı'nda atandığı "Başbakan Dışişleri Başdanışmanlığı" görevi süresince dış politikanın oluşturulması ve uygulanmasında etkin rol oynadı.

"Ortadoğu ve Balkanlarda barışı inşa çabalarında aktif çalıştı"

Davutoğlu, 2009'da parlamento dışından Dışişleri Bakanı olarak atandı. 2011 genel seçimlerinde Konya milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine giren Davutoğlu, Dışişleri Bakanı olarak görevine devam etti.

Ortadoğu ve Balkanlardaki sorunların çözülmesi amacıyla yürütülen barışı inşa ve arabuluculuk çabalarında Dışişleri Bakanı ve Dış Politika Danışmanı olarak aktif bir rol oynayan Davutoğlu, 27 Ağustos 2014'te yapılan AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde AK Parti Genel Başkanı seçildi. Davutoğlu, 2014 yılının Ağustos ayında 62. Hükümet'in Başbakan'ı oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 7 Haziran 2015 milletvekili genel seçimi sonrasında hükümeti kurmakla görevlendirilen Davutoğlu, koalisyon görüşmelerinden sonuç alınamaması üzerine, 28 Ağustos'ta kurduğu Geçici Bakanlar Kurulu'nda Başbakanlık yaptı.

Davutoğlu, 12 Eylül 2015'te, tek aday olarak girdiği AK Parti 5. Olağan Büyük Kongresi'nde geçerli bin 353 oyun tamamını alarak yeniden genel başkanlığa seçildi.

Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım milletvekili genel seçimlerinin ardından, 24 Kasım 2015'te 64. Hükümet'i kurdu.

"En etkili 100 kişi" arasında

Foreign Policy dergisinin 2010, 2011 ve 2012 yıllarında "İlk 100 Küresel Düşünür" listesine giren Davutoğlu, 2012'de Time dergisinin seçtiği "En etkili 100 kişi" arasında yer aldı.

Başbakan Davutoğlu, Woodrow Wilson Kamu Hizmeti Ödülü (2010), AMSS UK Building Bridges Ödülü (2010), Uluslararası Hümanistler Ligi 21. Yüzyılın Lideri Ödülü (2012) ve Makedonya Dostluk Ödülü (2012) başta olmak üzere birçok ödüle layık görüldü.

Dış politika konusunda Türkçe ve İngilizce kaleme aldığı çok sayıda eseri bulunan Davutoğlu'nun Arapça, Arnavutça, Farsça, İtalyanca, Japonca, Portekizce, Rusça ve Yunanca başta olmak üzere çeşitli dillere tercüme edilen eserleri bulunuyor.

Evli ve dört çocuk babası olan Davutoğlu, İngilizce, Almanca ve Arapça biliyor.

AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek, Seydişehir'de ziyaretlerde bulundu AK Parti Konya Milletvekili Tahir Akyürek, Seydişehir'de ziyaretlerde bulundu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Usta Konya'da açılış töreninde konuştu Açıklaması AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Usta Konya'da açılış töreninde konuştu Açıklaması AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, gündemi değerlendirdi Açıklaması AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, gündemi değerlendirdi Açıklaması
Kaynak: AA

Son Dakika Politika Davutoğlu Üçüncü Kez Başbakan Oldu - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement