İngiltere'yi küplere bindiren görüşme! Erdoğan ile buluşan Hamza Yusuf'u açık açık tehdit ettiler - Son Dakika
Politika

İngiltere'yi küplere bindiren görüşme! Erdoğan ile buluşan Hamza Yusuf'u açık açık tehdit ettiler

Gazze'yi kan gölüne çeviren İsrail'in en büyük destekçilerinden biri olan İngiltere'de gündem Hamza Yusuf-Erdoğan görüşmesi. İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf'un İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkilileri olmadan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine tepki gösteren Dışişleri Bakanı David Cameron, İskoçya'yı diplomatik ve lojistik desteğini kesmekle tehdit etti.

11.12.2023 12:59  Güncelleme: 14:07
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf'un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile COP28 İklim Zirvesi'nde İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkilileri olmadan görüşmesi ülkede krize neden oldu.

HAMZA YUSUF-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ İNGİLTERE'DE GÜNDEM OLDU

İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf'un Dubai'de düzenlenen COP28 İklim Zirvesi kapsamında İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkilileri olmadan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi ülkede gündem oldu. İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Yusuf'un Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmenin protokole aykırı olduğunu ifade ederek tepki gösterdi.

DIŞİŞLERİ BAKANI CAMERON KÜPLERE BİNDİ

Cameron, İskoç hükümetine bir mektup göndererek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirilen görüşme için İngiltere Dışişleri Bakanlığının zamanında bilgilendirilmemesinden duyulan rahatsızlığı dile getirdiği kaydedildi. Mektupta, "İngiltere merkez hükümet yetkililerinin toplantıda olmaması, hükümetlerin başbakan ve bakanlarının yurtdışı ziyaretlerinde merkez hükümetin desteğine yönelik protokollere aykırıdır. Bu protokollere aykırılığın devam etmesi durumunda Londra'daki merkez hükümetin kolaylaştırıcı rol üstlenmeyeceği ve İskoçya'ya diplomatik lojistik desteğin kesileceği anlamına gelmektedir. İskoç hükümetinin, Birleşik Krallık hükümetindeki varlığını yeniden gözden geçirilmesi gerekebilir " ifadelerine yer verildi.

İngiltere'yi küplere bindiren zirve! Erdoğan ile görüşen Hamza Yusuf'u açık açık tehdit ettiler

İSKOÇYA HÜKÜMETİ: GEREKLİ DAVET VE BİLGİLENDİRME YAPILDI

Yusuf'un Sözcüsü, görüşmeye Londra merkez hükümet yetkililerin de davet edildiğini ve bilgilendirmenin yapıldığını söyledi. Ancak İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hamza Yusuf görüşmesinin nerede yapılacağının "çok geç" bir zamanda söylendiğini dile getirdi. Yetkililer, bu hareketin Birleşik Krallık dış politikasına zarar verdiğini savundu. Birleşik Krallık Sözcüsü, son dakika değişiklerin bu tür zirvelerin doğasında olduğunu ifade ederek, İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesi için uygun zamanda başka bir yerde olduğunu aktardı.

"GAZZE'DE YAŞANAN İNSANİ FELAKETİ ELE ALDIK"

Hamza Yusuf sosyal medya hesabı X üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesine ilişkin fotoğraf paylaşarak, "İklim değişikliğine yönelik küresel hareketin yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Lübnan Başbakanı Necip Mikati ile Gazze'de yaşanan insani felaketini ele aldık. Acil ve kalıcı ateşkese ihtiyaç var. masum çocuklar ölüyor, bu durmalı" ifadelerini kullandı.

İSKOÇYA TOPLANTILARINA İNGİLİZ YETKİLİLER DE KATILIYOR

Birleşik Krallık'ta dış ilişkiler ile ilgili konular Londra'daki merkezi hükümette bulunuyor ancak, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda hükümetleri de uluslararası temaslarda bulunabiliyor. Ancak uluslararası temaslarında yanlarında merkezi hükümetin görevlendirdiği bir yetkilinin de olması gerekiyor.

İngiltere\'yi küplere bindiren görüşme! Erdoğan ile buluşan Hamza Yusuf\'u açık açık tehdit ettiler
Kaynak: İHA

Son Dakika Politika İngiltere'yi küplere bindiren görüşme! Erdoğan ile buluşan Hamza Yusuf'u açık açık tehdit ettiler - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (5)

  • Serkan Basar: görüşseler ne olacak gazzedeki sorunmu bitecek yada dünyanın bir yerindeki sorunmu hallolacak ha ne olacak??? 56 111 Yanıtla
  • Necati Kaya: Men dakka dukka. Evi camdan olan başkasının evini taşlamaz. Belkide bizimki iskoçyayı tam bağımsız devlet filan sanıyordur. 15 108 Yanıtla
  • Huseyin Orhan: Yunanistan ile Doğu Akdeniz’de hangi konuları görüştün ne tavizler versin açıkla! 2 8 Yanıtla
  • Aliya Aliya: Akıl fukaraları herkesi kendisi gibi sanırmış… 3 2 Yanıtla
  • Reisin Fedaisi: Doğru. Adaları verdi 0 0 Yanıtla

Advertisement