HDP'de plan hazır! Eğer kapıları kilitlenirse 4 partiden birine geçecekler - Son Dakika

HDP'de plan hazır! Eğer kapıları kilitlenirse 4 partiden birine geçecekler

24.10.2021 11:09

Halkların Demokratik Partisi, haklarında açılan kapatma davası sonucu kapılarına kilit vurulması durumunda olası planını hazırladı. Eğer bu senaryo gerçekleşirse partinin vekilleri ve örgütleri Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP) ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi'nden (ESP) birine geçiş yapacak.

Halkların Demokratik Partisi için kritik günler yaşanıyor. Terör örgütleriyle bağlantılı olmakla suçlanan HDP hakkındaki kapatma davasında partinin kapatılması ihtimali de ağır basıyor. HDP, kapıya kilit vurulması durumunda ne yapacağını planladı. Eğer bu durum gerçekleşirse, alternatif partilere geçiş yapılacak.

"KAPATTIRMAYACAĞIZ" SLOGANINI KULLANACAKLAR

Gazete Duvar'ın "Duvar Arkası" bölümünde yer alan habere göre "HDP'nin kapatılması istemiyle açılan davada ön savunma kasım ayı başında verilecek. HDP'li hukukçular "kapattırmayacağız" sloganıyla çok kapsamlı bir savunma hazırlığı sürdürürken parti yönetimi de en kötü senaryoya karşı tedbir alıyor.

HDP'NİN BİLEŞENİ KONUMUNDALAR

Partinin kapatılması halinde dahi siyaset alanını "kesinlikle terk etmeyeceklerini", "seçmeni kesinlikle seçeneksiz" bırakmayacaklarını söyleyen parti yöneticileri "alternatif" olabilecek partileri de belirledi. HDP kulislerinde konuşulanlara göre olası bir kapatma durumunda partinin bileşeni olan 4 partiden birine geçiş yapılacak.

PARTİ İSİMLERİ BİLE BELLİ

Bu partilerin Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP) ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) olduğu ifade ediliyor.

Siyasi Partiler Kanunu'na göre bir siyasi partinin seçime katılabilmesi için, "İllerin en az yarısında (41 il) seçim gününden en az 6 ay önce teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması" gerekiyor. Bu partilerin de söz konusu yeterliliği elde etmek için ülke genelindeki teşkilatlanma çalışmalarına hız verildiği belirtiliyor." ifadesi kullanıldı.

HDP'de plan hazır! Eğer kapıları kilitlenirse 4 partiden birine geçecekler

Son Dakika Politika HDP'de plan hazır! Eğer kapıları kilitlenirse 4 partiden birine geçecekler - Son Dakika


Son Dakika

Akşam yemeğinde sahte içki içen çifti ölüm ayırdı 19:57 Akşam yemeğinde sahte içki içen çifti ölüm ayırdı Polislerin şiddet uyguladığı video sosyal medyada olay yarattı 17:14 Polislerin şiddet uyguladığı video sosyal medyada olay yarattı Yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak? İşte TOGG CEO'sunun yanıtı! 16:05 Yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak? İşte TOGG CEO'sunun yanıtı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla döviz kurunda manipülasyon yapanlar tek tek tespit edilecek 14:57 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla döviz kurunda manipülasyon yapanlar tek tek tespit edilecek Müslüme'nin anneannesi konuştu: Biz şeriat altında yaşıyoruz, aklımı kaybedeceğim! 12:25 Müslüme'nin anneannesi konuştu: Biz şeriat altında yaşıyoruz, aklımı kaybedeceğim! Tutuklu dede Hasan Yağal, 11 ay önce Facebook'ta Müslüme ile fotoğrafını paylaşmış! 11:51 Tutuklu dede Hasan Yağal, 11 ay önce Facebook'ta Müslüme ile fotoğrafını paylaşmış!
Zamlar nedeniyle gelen tepkilerden bıktı! Dükkanına 11:17 Zamlar nedeniyle gelen tepkilerden bıktı! Dükkanına "Lütfen zamlarla ilgili benimle tartışmayın. Zamları ben yapmıyorum" notu astı! Dede Hasan Yağal, Müslüme'nin boynundaki DNA için kendisini böyle savundu: O benim torunum öpmüşümdür! 10:35 Dede Hasan Yağal, Müslüme'nin boynundaki DNA için kendisini böyle savundu: O benim torunum öpmüşümdür!
Advertisement