Kılıçdaroğlu: Yüreğimiz Burkuldu - Son Dakika
Politika

Kılıçdaroğlu: Yüreğimiz Burkuldu

Kılıçdaroğlu: Yüreğimiz Burkuldu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Tipik bir acemiler mangasının olduğu deprem bölgesindeyiz.

01.01.2012 00:35
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Tipik bir acemiler mangasının olduğu deprem bölgesindeyiz. Sorunları çözmek değil, adeta sorunları nasıl derinleştirebiliriz, bunun arayışı içerisinde olan bir yapı görüyoruz burada" dedi.

Kılıçdaroğlu, Van'da bugün gerçekleştirdiği ziyaretlerin ardından konakladığı otele gelişinde bir değerlendirme toplantısı düzenledi.

Van'a üçüncü gelişi olduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, ilk ve ikinci gelişinde yoğun çadır talebiyle karşılaştığını, üçüncü gelişinde de bu taleplerin kesilmemesinin kendisini üzdüğünü söyledi.

Depremzedelerin televizyonlarda Van'a sürekli olarak yardım yapıldığını ancak bu yardımların kendilerine ulaşmadığını söylediklerini aktaran Kılıçdaroğlu, gezisi sırasında kendisine vali yardımcılarının eşlik ettiğini, onların da bu sorunları dinlediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Aradan 2,5 aylık bir süreç geçmiş olmasına karşın, çok dar alanda bir felaket yaşandı ama bu felaketin yaralarının hala sarılmadığını görmek, beni üzüyor. Başlangıçta hükümeti eleştirmedik, 'var olan deprem yaralarını hep beraber sarabilir miyiz' diye yola çıktık. Şikayetler geldiği zaman onları iyi niyetle hükümete aktardık. Doğrudan hükümeti şikayet etmek gibi bir kolaycılığa kaçmadık ama bugün geldiğimiz noktada gerçekten yurttaşları dinlerken insanın yüreği burkuluyor."

Depremzedelerin ısınma, tuvalet, banyo, kaliteli kömür gibi sorunları bulunduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, sorunların bu kadar ağırlaşmasının ise yapılan uygulamaların yanlışlarını gösterdiğini ileri sürdü.

Konteynerlerin yapılıp bölgeye gönderilmesi konusunda bir gecikme, bir sorun varsa hükümetin acilen konuya el atması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Ben sayın başbakanın yeteri kadar bilgilendirildiği kanısında değilim. Bakanlar, geliyorlar, geziyorlar, hiçbir sorun yokmuş gibi Ankara'ya dönüyorlar. Hiçbir AKP milletvekilinin gelip çadırları gezeceğini sanmıyorum. Eğer sorunu doğrudan halktan dinlemek istiyorlarsa AKP'li yetkililer gelirler, doğrudan yurttaşlarla konuşurlar. Çadırkentleri gezsinler" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin "Buradaki izlenimlerinizi başbakan ile paylaşmak gibi bir düşünceniz var mı- Birebir anlatma gibi bir düşünceniz var mı-" şeklindeki sorusu üzerine, deprem sonrası bir komisyon oluşturduklarını ve bu komisyonun sürekli olarak kendilerine raporlar sunduğunu anlattı. "Hiçbir şey yapılmadı demek gibi bir kolaycılığa kaçmadıklarını" ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Ama nasıl olur da konteyner sorunu şu ana dek çözülemez. 'Türkiye büyük ülke' diyoruz, 'iddialı ülke' diyoruz. Konteyner yapmak çok zaman alan bir olay da değil. Bunların süratle yapılıp, getirilip, hizmete sokulması gerekir. Konteynerler gelmiş, daha altyapısı çözülmemiş. Altyapıyı çözmek için de mi Ankara'dan ekiplerin gelmesi lazım- Tipik bir acemiler mangasının olduğu deprem bölgesindeyiz. Sorunları çözmek değil, adeta sorunları nasıl derinleştirebiliriz, bunun arayışı içerisinde olan bir yapı görüyoruz burada ve bu yapı doğru bir yapı değil."

- Uludere ziyareti-

Kılıçdaroğlu, toplantının sonunda, yarın Şırnak'ın Uludere ilçesine yapacakları taziye ziyaretinin helikopterde yaşanan sorun nedeniyle iptal edildiğini söyledi.

Öte yandan, toplantı sonrasında, gazetecilere açıklamada bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, helikopter sorununun giderildiğini ve kendilerinden isim istendiğini ifade etti. Tekin, yarın öğle saatlerinde jandarmaya ait bir helikopterle Uludere'ye gideceklerini bildirdi. - VAN

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Kılıçdaroğlu: Yüreğimiz Burkuldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti
  00:25 HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti

  Adli yargı hakim ve Cumhuriyet Savcısı adaylarının atamaları gerçekleştirildi. Adayların, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanlığınca atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Atama kararına göre 148 hakim ve savcının görev yeri değişti.

 • Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü
  00:11 Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü

  Ukrayna ordusu, Karadeniz yakınlarındaki Azak Denizi üzerinde uçan Rusya'ya ait A-50 tipi istihbarat uçağını düşürdü. Ukrayna sınır hattında istihbarat topladığı düşünülen uçağın havada vurulduğu ve düştükten sonra infilak ettiği anlara ait görüntüler de ortaya çıktı.

 • Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim
  00:01 Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerel seçimler öncesi Sancaktepe'de yaptığı konuşmasında ilk kez Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistemler açılışına Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından davet edildiğini söyledi. İmamoğlu, "Teşekkür ediyorum kendisine. Pazartesi oraya gideceğim. Şunun için gideceğim o açılışa: O bakanlık, o makamlar; onlar kadar benim. Benim makamım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, benim kadar onların. Bunu onlara öğretene kadar, bunu her yerde anlatacağım" dedi.

 • Twitch'e erişim engeli getirildi
  23 Şub Twitch'e erişim engeli getirildi

  BTK sayfasında paylaşılan bilgilere göre, popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch'e, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişim engeli getirildi.

 • Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
  23 Şub Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz

  Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un bakanlık döneminde felaket bölgelerindeki hizmetlerinden övgüyle bahsetti. Konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na gönderme yapan Özdemir, ''Biz felaket zamanı balıkçıya, tatile gitmeyiz'' dedi.

 • Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu
  23 Şub Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu

  Niğde'de kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki F.G. isimli kadın, evinde uyurken bulundu.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor
  23 Şub Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor

  Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri, Türkiye'nin büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın Türkiye kararını değerlendirerek, ''Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak.'' ifadelerini kullandı.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  23 Şub 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  23 Şub Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.


Advertisement