ŞANLIURFA - TDP Genel Başkanı Sarıgül'den, ABD Büyükelçisinin ziyaretlerine tepki - Son Dakika

ŞANLIURFA - TDP Genel Başkanı Sarıgül'den, ABD Büyükelçisinin ziyaretlerine tepki

24.05.2022 15:21

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake'in, İYİ Parti ve HDP ziyaretlerine ilişkin, "Türkiye demokrasisine Amerika Birleşik Devletleri'nin müdahalesine asla izin vermeyiz.

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake'in, İYİ Parti ve HDP ziyaretlerine ilişkin, "Türkiye demokrasisine Amerika Birleşik Devletleri'nin müdahalesine asla izin vermeyiz. Bizim demokrasimize sadece yurttaşlarımız müdahale edebilir." dedi.

Siverek Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü önünde basın açıklaması yapan Sarıgül, 9 Nisan'da "af" çağrısına başladığını anımsatarak, "Af çağrımız siyasi bir çağrı değil, vicdani bir çağrıdır." ifadesini kullandı.

Sarıgül, gazetecilerin ABD'nin Ankara Büyükelçisi Flake'in, İYİ Parti ve CHP ziyaretlerine ilişkin sorusu üzerine, şöyle konuştu:

"Amerikan Büyükelçisinin bir ziyareti varsa bütün siyasi partileri ziyaret etmesi lazım. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden bir açıklamasında, 'Türkiye'deki muhalefet partilerine destek vermek lazım' diyor. Biz, Türkiye'de iktidara aday bir siyasi partinin mensupları olarak bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Türkiye demokrasisine Amerika Birleşik Devletleri'nin müdahalesine asla izin vermeyiz. Bizim demokrasimize sadece yurttaşlarımız müdahale edebilir. Dünyanın hangi ülkesinde savaş çıkıyorsa bilin ki oranın arkasında Amerika vardır. Şunu ifade edeyim ki biz TDP olarak Amerika'ya hiç güvenmiyoruz, sadece Türk halkına güveniyoruz. Amerika'ya güvenen politikacılara diyorum ki ayıdan post, Amerika'dan dost olmaz."

Mustafa Sarıgül, daha sonra beraberindekilerle Siverek Belediyesini ziyaret etti.

YORUMLAR
500
TDP Genel Başkanı Sarıgül, gazetecilerle bir araya geldi TDP Genel Başkanı Sarıgül, gazetecilerle bir araya geldi TDP Genel Başkanı Sarıgül, Kilis'te 'af çağrısı'nı tekrarladı TDP Genel Başkanı Sarıgül, Kilis'te 'af çağrısı'nı tekrarladı Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül: 'Haftanın bir günü zincir marketler ve AVM'ler kapalı olsun' Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül: 'Haftanın bir günü zincir marketler ve AVM'ler kapalı olsun'
Kaynak: AA

Son Dakika Politika ŞANLIURFA - TDP Genel Başkanı Sarıgül'den, ABD Büyükelçisinin ziyaretlerine tepki - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement