Hiç Geçmeyen Ağrılar Kaderiniz Olmasın - Son Dakika
Sağlık

Hiç Geçmeyen Ağrılar Kaderiniz Olmasın

Hiç Geçmeyen Ağrılar Kaderiniz Olmasın

Kronik bel ağrılarınızdan ağrı tedavisi ile kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

01.01.2012 18:37

Prof. Dr. Güleç, hastalık belirtisi değil hastalığın işareti anlamına gelen kronik ağrının, hareketsizlik, iş ve özel yaşamda başarısızlık, uyku ve yeme bozuklukları, kabızlık, cinsel isteksizlik, yaşam motivasyonunda azalma, mutsuzluk ve depresyona neden olduğunu söyledi.

Kronik ağrının günümüzde özellikle ortalama yaşam süresinin uzun olduğu ileri, zengin ülkelerde ciddi iş gücü kaybına neden olduğunu ifade eden Prof. Dr. Güleç, şöyle konuştu:

'' Ağrı, büyük tedavi maliyetleri oluşturan bir hastalıktır. Sadece bel ağrısı yılda 5 milyon günlük iş gücü kaybına neden olurken, ağrı kesicilere de yılda 10 milyar dolar ödenmektedir. Kronik ağrılarla yaşam çekilmez hale gelir.

Pek çok kronik ağrılı hasta kendisine artık inanılmadığı düşüncesiyle ya da çevresindekileri artık üzmemek için ağrılarından şikayet bile edemez hale gelmiştir. Kendisi bile ağrısından şüphe duyar. (Uyduruyor muyum acaba?) düşüncesine kapılır. Kanserli hastalardaki ağrı problemi ise ayrı bir derttir. Hastalar ileri dönemlerinde hastalıkları ve buna bağlı yaşamsal kaygılarından çok ağrı çekmekten, dayanılmaz ağrılarla yaşamak zorunda kalmaktan korkar hale gelirler.''

Günümüzde ağrı tedavisinin oldukça başarılı bir şekilde yapılabildiğini belirten Prof. Dr. Güleç, şu bilgileri verdi:

"Bu başarıdaki temel unsur hastanın ağrısını ciddiye alarak yaşam kalitesi iyice bozulmadan hekime başvurmasıdır. Her ağrı aynı değildir."

Kaynak: Hastane.com.tr

Son Dakika Sağlık Hiç Geçmeyen Ağrılar Kaderiniz Olmasın - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement