Yüksekova'da Aile Sağlığı Merkezindeki Hırsızlık - Son Dakika

Yüksekova'da Aile Sağlığı Merkezindeki Hırsızlık

02.03.2016 19:15

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Aile sağlığı merkezinde muayene olan hastalar Aile sağlığı merkezindeki personel Aile Hekimi Sema Demircan ile röportaj Vatandaşlarla röportaj Yüksekova'da aile sağlığı merkezindeki hırsızlık Yüksekova ilçesindeki aile sağlığı merkezinden 10 bin hastanın bilgilerinin kayıtlı olduğu 2 bilgisayarın çalınması, hasta ve yakınlarını mağdur etti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Aile sağlığı merkezinde muayene olan hastalar

Aile sağlığı merkezindeki personel

Aile Hekimi Sema Demircan ile röportaj

Vatandaşlarla röportaj Yüksekova'da aile sağlığı merkezindeki hırsızlık

Yüksekova ilçesindeki aile sağlığı merkezinden 10 bin hastanın bilgilerinin kayıtlı olduğu 2 bilgisayarın çalınması, hasta ve yakınlarını mağdur etti.

İlçenin Dize Mahallesinde önceki gün 3 Nolu Aile Sağlık Merkezi'ne arka kapıdan içeri girilerek muayene odasında hastaların bilgilerinin kayıtlı olduğu iki bilgisayarın çalınması, hem doktorlar hem de hastaların sıkıntı yaşamasına neden oldu.

Sağlık merkezinde görevli doktor ve hemşireler, bilgiler olmadığı için hastaları tedavi etmekte güçlük yaşarken, mağdur olan hasta ve hasta yakınları da, merkezdeki bilgisayarların çalınmasına tepki gösterdi.

Vatandaşlardan Kamuran Tekin AA muhabirine yaptığı açıklamada, mağdur olduklarını belirterek, "Çalınan bilgisayarların içinde çocuklarımızın bilgileri kayıtlıydı. Çocuğumu muayene için sağlık merkezine getirdim. Ama hastalığıyla ilgili bilgiler kaybolduğu için sıkıntı yaşıyoruz. Gelen birçok hasta bilgisayar olmadığı için muayene edilmeden geri gönderildi. Vatandaşlarımız şu an çok mağdur olmuş durumda. Bizler sağlık çalışanlarına daha çok yardımcı olmamamız lazım. Yapılan hırsızlık çok yanlış. Her kim bilgisayarları götürdüyse Allah rızası için geri getirsin" diye konuştu.

Hamit Işık ise çalınan bilgisayarlarının biran önce geri getirilmesi çağrısını yaparak, "O bilgisayarlarda ailelerimizin sağlık bilgileri kayıtlıydı. Bu bilgilere göre muayene ve aşı işlemleri yapılıyor. Bu nedenle bilgisayarların geri getirilmesini istiyoruz" dedi.

3 Nolu Aile Sağlık Merkezi Aile Hekimi Sema Demircan da, çalınan bilgisayarlarda hastalara ait bilgilerin kayıtlı olduğunu hatırlatarak. şöyle konuştu:

"Gelen hastalarımızın aşılarını yapamıyoruz. Bu hastalarımızın hastalıklarıyla ilgili bilgilere ulaşamıyoruz. Kendi işimizi bile yapamaz hale geldik. Evrakları elden doldurmak zorunda kaldık. Bu durumda bize çok sıkıntı yaratıyor. Sağlık bir yöntem değil. Bilgilerin bilgisayar ortamında olması daha güvenliydi. Bu nedenle bilgisayarlarımızın çalınması bizi sıkıntıya soktu. Vatandaşlarımız da çok mağdur olmuş durumda. İnşallah bilgisayarlarımızı götürenler vicdanlı olur ve bilgisayarlarımızı geri getirirler."

YORUMLAR
500
Kanser hastalığına iyi geldiği tespit edilen uçkun bitkisinin turşusu yapıldı Kanser hastalığına iyi geldiği tespit edilen uçkun bitkisinin turşusu yapıldı Bakan yardımcıları Dönmez ve Kalaycı, Hakkari'de ziyaretlerde bulundu Bakan yardımcıları Dönmez ve Kalaycı, Hakkari'de ziyaretlerde bulundu Son dakika haberi: Hakkari'de elektrik direğinden düşen işçi hayatını kaybetti Son dakika haberi: Hakkari'de elektrik direğinden düşen işçi hayatını kaybetti
Kaynak: AA

Son Dakika Sağlık Yüksekova'da Aile Sağlığı Merkezindeki Hırsızlık - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement