58 Yaşında Şampiyon Oldu - Son Dakika

58 Yaşında Şampiyon Oldu

17.09.2014 14:17
58 Yaşında Şampiyon Oldu

22 yıl önce ABD’de katıldığı boks turnuvasında şampiyon olan Emin Tokay, altın kemerini yeniden aldığı için gurur duyduğunu söyledi.

22 yıl önce ABD'de katıldığı boks turnuvasında şampiyon olan Emin Tokay, altın kemerini yeniden aldığı için gurur duyduğunu söyledi.

ABD'de 20 ülkeden bin 600 sporcunun katıldığı boks turnuvası Ringside Dünya Şampiyonası'nda 35 yaş üstü klasmanında mücadele eden 58 yaşındaki Emin Tokay şampiyon oldu. 1973 yılında genç yaşta boksa başlayan Emin Tokay, amatör branşlarda mücadele etti. Avrupa Şampiyonu Türk boksör, Cemal Kamacı'dan etkilendiğini söyledi. Tokay, 1984 yılında boksu bıraktı. ABD'de elektrik teknisyeni olarak çalışmaya giden Tokay, trafik kazasında ağır bir şekilde yaralandı. Fizik tedaviyle yaşamını sürdüren sporcu, kondisyon çalışmak amacıyla yeniden boksa döndü. Saçları genç yaştan beri beyaz olduğu için antrenörü tarafından yaşlı diye kabul edilmeyen Tokay, saçlarını siyaha boyayarak kılık değiştirdi ve idmanlara başladı. Salondaki dünya şampiyonu bir sporcunun tavsiyesiyle 1992 yılında ABD'de düzenlenen turnuvaya katılarak şampiyon oldu.

TOKAY'IN AZMİ ŞAMPİYONLUĞU GETİRDİ

58 yaşındaki Türk sporcu Emin Tokay, Ağustos ayında spor malzemeleri aldığı mağazada bir ilan gördü. ABD'de uluslararası boksörlerin katılımına açık olarak altın eldiven turnuvası düzenleneceği yazıyordu. 22 yıl önce 36 yaşında bir boksör olarak ABD şampiyonu olan Tokay, dünya çapında bir başarıya imza atmak için, turnuvaya başvuruda bulundu. Milli boksör, borç para alarak ABD'ye gitti ve idman yapmak için önce ABD'de yaşayan Türk kafes dövüşçüsü ile daha sonra 23 yaşındaki siyahi genç profesyonel boksörle çalıştı. Maç günü geldiğinde kendi elleriyle diktiği formasını giyerek ringe çıktı. 58 yaşındaki boksör 43, 47 ve 55 yaşlarındaki profesyonel rakipleriyle maç yaptı.

Şampiyon olmak için ABD'ye gittiğini vurgulayan Tokay, "Bin 600 sporcu ve binlerce seyirci vardı. O kadar insanın arasında kendi bayrağımızı dalgalandırmak büyük gurur" dedi.

Altın kemeri alan Emin Tokay, Mecidiyeköy'deki spor salonunda ünlü isimlerin de yer aldığı öğrencilerine ders vermeye devam ediyor. - İSTANBUL

YORUMLAR
500
Para Okçuluk Avrupa Şampiyonası sona erdi Para Okçuluk Avrupa Şampiyonası sona erdi Çin'in Yunnan Eyaletinde 3.800'den Fazla Altın Saçlı Maymun Kayda Geçirildi Çin'in Yunnan Eyaletinde 3.800'den Fazla Altın Saçlı Maymun Kayda Geçirildi Yatırımcı rehberi (2) Yatırımcı rehberi (2)
Kaynak: İHA

Son Dakika Spor 58 Yaşında Şampiyon Oldu - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement